Споделена история от Семейство

Крайна и егоистична ли съм?
Здравейте, добри хора.

Казусът е абсурден. Моя приятелка, с която вече почти десет години сме близки, не спира да харесва фейсбук статусите на човек, за когото отлично знае колко много ме е наранил, какви огромни проблеми ми създаде в миналото и как се стигна до ограничителна заповед, защото не спираше да ме подлага на унижения и тормоз (за жена става дума, не за мъж).

Не мога да разбера как може да си нечий, смея да твърдя, най-близък приятел, да знаеш какво са причинили на този човек, как с годините е ходил по инстанции, за да си реши проблемите и да престанат да го тормозят по всякакви начини, и въпреки това спокойно да харесваш статусите на неговия враг? Какъв човек трябва да си, за да го направиш? Все едно го поздравяваш на улицата... "Здравей! А, ти си тази, дето вгорчи живота на приятелката ми. Как си, добре ли си?". Така ми звучи.

Вероятно разсъждавам така, защото никога не бих била приятел в социалната мрежа на някой, за когото мой близък е издействал ограничителна заповед; някой, който е карал мой приятел да се страхува за живота и имуществото си, да не се наспива и да ходи от инстанция на инстанция, докато накрая го "забрави злото".

Обмислям да сложа край на това приятелство. За мен подобно поведение си е чиста нелоялност. Какво мислите? Крайна и егоистична ли съм в тази ситуация?

Предварително ви благодаря!

Коментари

1.   Гадна пръчка е твоята "приятелка".

2.   Ами не можеш да и казваш, онлайн са приятели и нали постовете нямат нищо общо с теб. Защо трябва да развалят нещо за глупост.

3.   Щом ти е толкова близка приятелка, би трябвало да можеш открито да я попиташ защо го прави. Проведи този разговор с нея преди да прекратяваш приятелството.

4.   От авторката: веднъж опитах да говоря по темата (историята не е съвсем прясна) и получих обяснение, наподобяващо: "Ама то не е като на живо, нали. Харесала съм там един пост, допаднал ми е. Аз не съм отишла да й давам информация за теб. Това не е измяна."

На мен обаче ми звучи разочароващо и донякъде тъпо, дори и формулирано по този начин, защото не става дума за детински капризи, а за големи хора със сериозно минало зад гърба си. Звучи ми несериозно, откровено казано. А не искам несериозни хора около себе си.

5.   Не бих я питала ,защото тя може да ми отгори някаква лъжа или манипулацията ,от която нищо да не стане ясно .А може и да каже нещо с , което още повече да те обиди .Което ,не вярвам ,да ти е целта .
А ,мога ли да те попитам , ти защо си приятелка с нея ? Явно е минало достатъчно време , за да си направиш изводите .

6.   Разкарай тази "приятелка". Никаква приятелка не ти е. Просто се среща с тебе за да се чувства добре. Това е една отровна за тебе връзка. Приятелство между жени не съществува. Лично проверено и изстрадано.

7.   Крайна си, да. Не можеш да очакваш, че и другите биха скъсали всички контакти с този човек. Още повече че става дума за онлайн отношения - кой лайкнал публикация или снимка не е от значение. Сега ако поддържат и реални отношения, е друго. Но да се вманиачаваш и да гледаш под лупа кой какво харесал е прекалено.

8.   Нали знаеш функцията unfriend?

9.   Махни я тая, не държи достатъчно на теб. Аз никога не бих била приятелка с такъв човек. Отделно може и да те манипулира по някакъв начин. Ти не можеш да си сигурна, че не говори за теб пред онази, примерно или нещо от сорта. Разкарай я и си намери хора, които няма да те ядосват.

10.   Не не си. Никаква приятелка не ти е тая.

11.   И аз бих се изнервила много на подобно поведение. Приятелката ти е много нелоялна.

13.   Знаеш ли, ако някой те наранява махни го от живота си. Аз бях в и още съм до някъде в така дилима, ако някой ме кара да мисля, да се чувствам не добре в негативна посока за какво ми е. В живота постоянно влизат и излизат хора. Ти как се докара да влезеш в такава драма при това с жена и да стигнеш до инстанции дори. Ще се радвам да споделиш.

14.   Разбира се, че не си крайна и да ако ти беше приятелка щеше да скъса всички връзки с този индивид. Премахни я от приятелския си кръг, защото това което прави не е уж невинно харесване на снимки и сама си се досетила. Пази се от такива приятелки в кавички.

15.   Тази така наречена приятелка - не ти е никаква приятелка според мен. Разкарай я докато е време

16.   Нито си крайна, нито егоист. И мен би ме наранило такова поведение като на твоята"приятелка"След като е казано, че приятелите на нашите приятели са и наши приятели защо да не е същия принцип за неприятелите. Оправданията, които ти дава са глупави и некоректни.

17.   Значи за да е приятел с теб някой трябва да харесва само това (и тези), които харесваш ти и да мрази същите неща и хора, които мразиш ти. Аз лично не желая подобни приятели, които ще ми държат сметка какво правя и защо.

18.   17, т.е. искаш да ми кажеш, че ако някой те пребие жестоко, няма да имаш нищо против най-добрият ти приятел да си пие кафето с него, а може би и да те обсъждат колко добре те е подредил.

Евала за широкоскроеността.

19.   Ами може би снимките са били прекалено добри, за да не ги хареса! Сега какво! Да селишаваме от малките неща, защото вие не се рабирате с него ли?

20.   Господи, пази, ме от приятелите ми. От враговете се пазя сам.

21.   От авторката:
благодаря на всички ви, прекрасни хора, за отделеното време и внимание към проблема ми. Здраве, благоденствие и всичко мечтано от вас да изобилства в дните ви напред!

До номер 17:
ценя и Вашето мнение.

Колкото до констатацията Ви, не, в никакъв случай не бива да ограничаваме приятелите си само до нашите собствени вкусове. Никога не бих опитала да сторя подобно нещо, нито бих могла. Затова и беше важно за мен да видя в процентно съотношение колко от вас ще ме посочат като егоист, и колко ще подкрепят моята теза. От 17 коментара, 12 ме подкрепят, което ме учуди, защото винаги търся грешката първо в моя телевизор.

Въпросът е там, че както казва номер 18, нещата бяха опрели до полиция, до агресия, до постоянен реален тормоз. Това, смятам, е доста по-различно от "недей да харесваш някой, когото аз не харесвам", защото не става дума за повърхностно харесване или нехаресване, нито за война в коментарите под някоя статия за Николета Лозанова, а за реално застрашен живот, моя живот, в близкото минало. Приятел, за когото животът ми не значи много, е по-лош от истински враг. Така си мисля.

А по отношение на общуването ни с въпросната приятелка занапред, мисля, че вече ще сме по-скоро бивши приятелки. Ще разредя контактите до степен, в която цялата комуникация да се стопи из пясъците на времето. Мисля, че така е най-хуманно и най-неангажиращо и за двете страни. Остана ми гаден вкус в устата след всичко това, и дори не ми се влиза в конфликти, нито ми се слушат оправдания в обяснителен режим, защото вече го свирихме тоя мач и нищо не се получи. Всеки от нас съди по себе си, а аз за себе си знам, че никога не бих общувала на "здравей-здрасти" с човек, който е застрашил реално живота на мой близък, който го е обиждал и е вгорчавал дните му, докато се стигне до инстанции. Никога не бих. Просто съм такава. Аз го наричам лоялност, може би има и друга някаква думичка.

Бъдете здрави всички!

22.   Не е редно да го харесва.