Споделена история от Семейство

Отношение между семейство и приятели
Здравейте

Пиша ви, защото бих желал, по-скоро да получа отговор на някой мои въпроси, отколкото да разказвам напразно ей така някоя история, а мисля че и доста хора са бии в подобни ситуации.

Искам да ви попитам какво мислите, как се справяте, може би съвети, къде мога да попрочета за темата.

Аз съм момче на 20 години, уча в Англия от около година и половина и много често съм попадал в ситуции, (и сега и като тийнейджър), където приятели (разбира се не всички) започват да правят опити да те "чукнат" на някоя тема, да ти се подиграят, да те уязвят и униязят пред другите хора. И какво имам предвид ли? Ами например наскоро, се запознах с едно момиче и излизахме на среща, и всичко мина добре, но когато се видях с моята компания приятели (компанията е смесена от момичета и момчета), едно от момичетата започна да се опитва да се изподиграе с въпроси от сорта: "Я дай да го видим това момиченце, дали е толкова хубаво? , Ама как така е излязала с тебе? , Ама ти ни лъжеш, не сте излязали... и куп подобни.

И това не е за първи път, също така съм чувал изрази от сорта: "Ти нямаш деца, недей да коментираш", "Ти нямаш приятелка, недей да коментира", или "Ами ти затова ще си останеш злобен и сам" (това е в случайте когато се опитвам да се защитя, и се скарваме, но няма как да мълчиш в такава ситуация).

Имах гадже, за каратко, която беше пълничка, и братовчед ми много пъти, когато сме били с хора, дали на маса или просото събрани: "Братовчед ми, какво е да ходиш с дебеланка? и т. н. "
Или когато бях на 17, бяхме аз той и едно момиче, и нещо си говорихме на сексуална тема, и той се обърна и ми каза "Айде млъквай ве девственик" (А това не беше вярно, но за разлика от него аз не обичам да говоря наляво надясно за тези неща, най-малкото защото винаги си повтаря, на кого му пука.

А относно семйството, много пъти съм чувал, как дядо ми постоянно поватря как той бил дал всичко, ние сме неблагодарници, че ако не бил той и т. н.

А общо взето аз не съм така, защото за мен е глупаво да караш отсреща човека да се чувстава неудобно или с чувство на вина.

Мисля че това е българска черта, да "чукваме" човек в слабото му място, или да се опитваме да го уязвим с неща, които си мислим че ще го наранят ( а то може изобщо да не е така, и да няма нищо общо с иситината). Може би са комплекси, кой знае?

Та какво мислите вие, случвало ли ви се е, как се справяте, може би някаква литература в темата психология, може да ми препоръчате да прочета за отношенията между хората?

Хубав ден! :)

Коментари

1.   Аз лично такива хора, без значение дали приятели или роднини, много бързо ги отсвирвам и спирам да излизам и общувам с тях. Ако е единичен случай, не се вталяввай много, сипвай им и ти, но ако постоянно ти се подиграват, обиждат или унижават пред други хора, имай малко самоуважение и им бий им шута. Днес са приятелчата и роднини, утре може да си вземеш такава жена или да търпиш тъстове и свекъри да ви се месят. Седни и си помисли как се чувстваш, какво си готов да толерираш, какво очакваш от хората около теб? Разбира се, не винаги можеш да излезеш от такава ситуация - например в работата, но там се отвръща, за да си знаят мястото. Например като ти кажат, че си злобен, защото се защитаваш и казваш, че тя е някаква фюрерка дето иска само да седят и да й мълчат, ще си намери някой девствем чехльо щото е мъжкарана и да не ти ги пробутва тези манипулации тип дърта свекървичка ;).

2.   Смени си компанията. Те не са ти приятели. И не обръщай внимание на това кой какво говори. Гледай хората какво правят. Действията им.. Иначе това го има и в Англуя. Казва се bully . Тормозиш някого словесно. Защитавай се ,но не обръщай толкова внимание. Игнор.

3.   Да, разбира се, случвало ми се е. Предполагам, че повечето сме се сблъсквали с такива хора. Аз лично избягвам да са в кръга ми, защото са негативни и намират проблем за всяко решение. Не ми е приятно да се коментират трети личности без тяхно присъствие и то с обиди.

Няма да забравя как с едно момче се харесахме, бяхме на по 13-14 години и всичко влиза в графа "детска любов", споделих на приятелка, а тя отвърна "Някой те е харесал!?"... Ами, бях малка, заболя ме. Погледнах я и ѝ казах, че съществуват споделени чувства и ѝ пожелавам и тя ги изпита. Млъкна, изражението ѝ се промени, после няколко дни ми избягваше погледа. Така се справям с подобни коментари. Наскоро една позната на майка ми ѝ каза доста грубо, че е напълняла, а тя отвърна, че вече изпълва сутиена си по-добре и татко още я намира за привлекателна. Мисля, че това е правилният подход. Не бива да показваш, че са засегнали чувствата ти или да се караш.

4.   Продължавай да бъдеш себе си,свестно момче си,не обръщай внимание,завистливо хора винаги ще има около теб,пази душата си чиста.Една жена цени точно това в един мъж,нещата между тях да са само между тях,не да се тръби.Остани достоен човек,какъвто си досега.

6.   Здравей, жена на 21г. съм. Аз много мразя такова държание от хората, ненавиждам го много, защото за мен това буквално е опит да се направят на интересни на мой гръб. Но забележи, казват го тогава, когато сте в компания, а не когато сте насаме, говоря за това момиче и братовчед ти. За дядо ти не бих го обсъждала, защото там може би е вече до характер. Докато за тях двамата, според теб ще ти го кажат ли, когато сте двамата очи в очи, не нали? Разбирам те добре как се чувстваш в такива моменти, защото на мен също ми се е случвало така на маса, да кажат нещо, което да ме накара да се чувствам зле. Там е работата, обаче, че аз не мълча и много пъти когато отвърна не чувам тези неща, които и ти, но чувам нещо още по-дразнещо " Е, споко бе просто се базикам" не, не се базика, просто ми вижда разгневената физиономия, с която съм го предупредила и те ти казват тези неща - Ти нямаш деца, недей да коментираш", "Ти нямаш приятелка, недей да коментираш" Е и, какво? Нямаш собствено мнение ли? Те го казват, защото това е един вид затапване и отново се правят на интересни, за мен това също са комплекси както и ти каза. Казваш, че не си такъв, да и аз не съм такава, но когато си го позволяват да го правят, настъпвай, и като настъпваш бъди убедителен, дори с една физиономия. Аз също съм любителка на Психологията, но не знам книги, точно за такава тема, но потърси, ако има ще ти подейства добре. Хареса ми темата ще следя :)) Извинявай за дългият коментар, но когато знам че се е случвало и на мен, искам да уверя някой друг, че има решение.

7.   Не ми се е случвало да общувам, имам за приятели такива ограничени, дори бих ги нарекла прости хора.
Смени си компанията, за роднините е ясно, че не можеш.
Или не им обръщай внимание.
Звучиш като интелигентен човек.

8.   Пише ти жена на 25 г. Мога да ти кажа с моя малък житейски опит, че това в което съм се убедила е, че приятели мнооого рядко се срещат. Недей да излизаш с хора с такова отношение . До скоро имах една приятелка, която много злобееше, че е по-ниска от мен и по пълна, не и вървеше в нищо нито с мъжете, нито с ученето и избиваше комплекси върху мен. Осъзнах след среща с нея как се чувствам винаги смазана и спрях да контактувам. Хората са много злобни, особено тези с комплекси. Изглежда ти си заобиколен от такива.

9.   От Автора: Благодаря на всички за коментарите, изглежда се случва и на други хора и просто трябва да приема че са такива и да не се обиждам, но и да не се оставям.

До Номер 6, не се прутеснявай, коментара е в рамките на нормалното за този сайт хахаха. Иначе, знаеш ли кое ми е странното, например да права си момичето насаме никига няма да ми каже по този начин нещата, ами ще бъде с онова лицемрно уж "учтиво" поведение. Докато братовчед ми, понякога и той е правил подобни коментари когато сме били двамата, но да не пак толкова рязко. Явно хората обичат да се изтъкват когато са в група/тълпа. Аз не се оставям, винаги им отговарям и тъпото е че в повечето случай се скарваме, защото и аз им отговарям, и тогава разбира се се появяват коментари от сорта на : "Ееее ти пък на шега не носиш, баси злобния и т. н." и все едно аз излизам виновен. Но пък друг път си казвам, че за да аоредизвикам такива коментари, може би пък съм показал нещо такова и има нещо вярно не знам...

П. С. Намерих една книга има я в Читанката, казва се Психология на тълпите, вчера я почнах и мисля че доста пасва по темата, тя започва иммено, че с това че хора, събрани в тълпа/група изгубват критчно мислене, и един вид се подават на собствените си чувста и комплекси.

10.   Мога да ти дам "рецепта"! Веднага се "съгласявай" с тях! Ама по умния начин, например: "да, девственикът се покланя на борикаджийята" или "да, дебела е , не можам всички да сме с манекенки като теб"! Да се съгласиш с тях е толкова неочаквано за тях, че ще млъкнат- гаранция! А може и никога вече да не се и опитат да те унижават...

11.   Не общувай с тези хора.