Споделена история от Семейство

Въпрос към всички майки
Искам да се обърна към всички майки, защото аз съм бъдеща такава и сега говорих с една приятелка. Тя не знае, че съм бременна, защото съм в началото и има около 2 годишен син и съответно трябва да се яви за един изпит в София, от преди да роди, който не го е взела, аз съм и трябва съвсем малко учене, може би няколко дена, но тя ми каза, категорично не може, защото няма време да учи. И започна да ми обяснява как секунда време не й остава, е викам имам много приятелки (наистина) които са майчинство и учат висше и се справят, тя ми каза, че не били добри майки и не си гледали децата. Ако била бременна като дойдела до София щяла да направи аборт, да рискувала ли здравето за един изпит, не си струвало.
Като цяло тя е живяла буквално под стъклен похлупак, има си сериозен приятел от 10 години, а родителите й са в чужбина и им пращат около 2000лв, с които се издържат и тя е работила през целия си живот само 6м. Сега е на 28г.

Ще се учудите защо пиша това, ами защото имам намерение да не прекъсвам образованието си и да се явя на всички изпити, но тя каза че категорично едва ли не няма да съм добра майка, ако не гледам само и единствено детето, а мисля и за учене. А на мен ми е важно, искам да имам диплома по-скоро и ми предстои следващата година. Отделно за килограмите ми каза, че била качила 30кг, но искала да роди здраво дете и да не съм си помисляла (като и казах после че съм бременна) да не ям колкото ми се яде, защото е вредно за детето, пък аз знам от лекаря си че не е хубаво и за детето да прекалявам с яденето. На някои може да им се стори тъпа историята, но искам да знам реално така ли са нещата, наистина ли няма да имам време дори за час на ден да прочета нещо?
Благодаря ви предварително

Коментари

1.   Не съм майка, но съм студентка и мога да ти кажа със сигурност, че това дали си добра или лоша майка си зависи изцяло от самия човек и от личността му. Има много майки студентки. Нима това ги прави лоши майки.

Има още една малка подробност, всички предпочитат да родят докато са студентки, защото от социалните им се изплаща помощ в размер на 2880 лв., само при условие, че си редовна форма на обучение.

Не се безпокой, не само ще си добра майка, но и ще завършиш висшето си образование без притеснение, стига да полагаш някакви усилия. Как мислиш завършват онези, които цялото студентство са го прекарали по дискотеките.
А за яденето - въпроса е до физика, никъде не е казано, че задължително се пълнее с 30 кг. :)

2.   Време, за всичко се намира. Зависи само от теб-както си го организираш. Ако може не си прекъсвай обучението, няма да си първата нито последната която ще учи с дете. Внимавай с храната -излишните калории не са полезни нито за теб нито за бебето. Успех!!!

3.   Съгласна съм с 1 и 2 - само от теб зависи дали си добра мама и според мен не трябва да се отказваш от ученето, защото един ден можеш да се окажеш безработна с малко дете. Има много студентки с деца. Можеш да помолиш родителите си да ти помогнат с детето - предполагам, че няма да имат против, внуче е все пак.

А относно храната - не я слушай таз твойта приятелка - по време на бременността трябва да се приемат само около 500 калории повече от нормалното - трябват ти повече белтъчини и витамини, за да се изгради качествено плода и прекаляването с храната пречи и на двама ви.

4.   Желая ти успех!!! Ще се справиш с всичко. Живот и здраве да родиш здраво бебе и ще имаш време да си завършиш образованието и да се дипломираш и бебето ще порасне няма да разбереш колко бързо е минало времето. Има такива майки, които като орлици пазят децата си и не разбират колко им вредят така. Тези деца свикват с тях и когато един ден трябва сами да се оправят... те не могат. Не мисли за това....

5.   Аз съм майка студентка. Записах магистратура 2 месеца след като се роди сина ми. Естествено записах задочно, за да имам време за детето, но като дойде сесия сядам да уча. Най-често това е след като заспи детето, т.е. вечерта. Искам да подчертая, че сама си го гледам и няма кой да ми помага, защото бабите му работят.

Ако твоето има кой да го гледа за по 2-3 часа на ден няма да имаш проблеми да завършиш образованието си. Проблем евентуално би била домакинската работа - готвене, чистене и т.н., защото едва ли ще си достатъчно свободна за абсолютно всичко (поне на мен тая част ми куца и винаги гледам яденето да е такова, че да става бързо). Както е посочено в първия коментар не си първата, нито последната, която ще учи и ще гледа дете. Студентски град е пълно със студентки, които бутат количките.

По въпроса за килограмите из нета е изписано страшно много, но като цяло е излишно да се тъпчеш до припадък. Всичко е строго индивидуално. Някои имат ужасен апетит, други не чак толкова. Някои свалят килогррамите за отрицателно време, други с години не могат да се оттърват от тях. Аз лично качих 13 кг., 5 от които в деветия месец. Признавам си, че малко странях от шоколади, вафли, банички и т.н., но за сметка на плодовете и родих нормално бебе 3, 600 кг. (това само информативно да видиш, че въпреки ограниченията детето си е съвсем наред). От родилното излязох с 5 по-малко, останалите още си ми стоят, но не бързам да ги свалям, защото още кърмя сина си.

Човек е способен да се справи с всичко стига да има желание и да подреди приоритетите си, тъй като не може да огрее навсякъде.

Послепис: мое мнение е това, базирано на моя опит и не ангажирам никого с него.

6.   Аз качих 22 кг. Бях 48 преди да забременея, станах 69 докато родя. Не се ограничавах, но не и прекалявах с храна. Може би само малко с киселите краставички в 9-тия месец. Като изядох всичките от къщи и от свекърва ми се успокоих, но тогава и родих. Родих момченце - точно 3 кг. Чудех се тогава, чудя се и сега - от къде толкова килограми и то само на корем и крака /краката ми се подуха от тези кисели краставички, ама спиране нямаше - толкова много ми се ядяха/. В момента, в който родих детето си /преди повече от 15 години/ и краката ми си станаха същите и корема ми се спихна /само ми трябваха около 30-40 дни да се свие и матката/ и вече не съм фена на краставичките по време на бременността. Така си стоят в мазата - общо не изяждаме и 1 буркан през зимата.
Всичко е много индивидуално и не слушай приятелката си. Всеки може да си намери оправдание за неуспехите си или мързела си. Който иска намиран начин, който не иска си намира оправдание.
Честито! Много радостни мигове бъдеща мамо!

7.   Оф, не ви ли стига БГ-мама форум, та и тук трябва да ги точите тия досадни локуми за бременност и тем подобни!

8.   Добре, аз не съм майка, обаче моята собствена е учила и когато е била бременна и щом съм се родила и-ДА, страхотна майка е и тогава и сега. А с брат ми я гледах като килограми и всичко. Зависи от организма, някой имат апетит други-не, някой качват много други-не. Около майките из квартала ги има всякакви, ама и тези които напълняват си отслабват. И това, че искаш да учиш и да имаш образование не е лошо. Можеш да учиш след като детето заспи, дори в количката учебника и като седнете някъде на кафе или из парковете можеш да четеш.. сигурно ще се отпуска в количката. Задочно е добре за да имаш повече време. А сега хапвай, колкото ти се яде, дори да е малко, детето си взима нужното. Иначе една приятелка ходеше на работа до 8-9 месец, обаче по-добра и организирана жена не познавам. Родила е 2 деца с малка разлика, гледа си ги, къщата е изчистена, наготвено е и за малките и за тях, ходи си на работа и децата не стоят при бабите за повече от час-два. Според мен приятелката ти не е лош човек, просто е прекалено отдадена и решена, че има ли дете всичко е за него и че убива миналото. Не е нужно да си толкова точна, после може и да съжаляваш, просто действай.