Споделена история от Семейство

Въпрос към хора учили психология
Проверих във интернет но не открих нищо подобно, като търсих и на английски и на български.

Случайно някой да е срещал феномена на 'игра на роли'.

В случая имам съквартирант който нарича други двама съквартиранти (мъж и жена), по-малки от него, 'мамо' и 'тате'.

Питам, защото не става въпрос за 'игра на роли' в контекста на разговор и последвайки шега някаква.

Говоря за нещо от сорта на това че човека си ляга и казва 'лека нощ мамо' в извън контекста на шега или разговор. Същото се случва и ако види някой от двамата, последва 'здравей тате' но без смях или нещо от сорта, без да е включено във шеговит тон, разговор и прочие.

Наясно съм и че човека не е луд, като търся следователно отговор в евентуално емоционален контекст може би, или друг вид, знам ли? Не мога да открия дефиниция или нещо обясняващо това психологично поведение на игра на роли от човека. Не става въпрос и в аспекта на сексуалност и съзнателна игра на роли.

Предполагам трудността че не е сред майка си и баща си, а е мамин син го предразполага към под-съзнателно търсене на подобна обстановка където един вид 'продължава' това му съжителстване и може би обгрижване (което не е нещо което в случая на нашето място се случва в такъв му вид, разбира се).

Човека е на възраст 29, отгледан от биологичната си майка и втори баща с които има близък контакт, без контакт с биологичният си баща.

Емоционално разстройство също ми мина през ума. .

Интересно ми е обаче какво знаят хората учили психология за такъв психологично-социологичен феномен който не е просто на база 'обща шега за сближаване'.

Коментари

1.   Почти нищо за размисъл не подаваш. В какви отношения е с въпросните двама? Те как се обръщат към него? Как реагират на "мамо/тате"? Може да е нещо започнало на шега и просто си е продължило така като вид "нежно/мило" обръщение към приятели.

2.   От автора,

Не, не са близки.

Не се оплакват, както и не е дискусирано нищо със тях двамата или със него. Всъщност избягвам да правя каквито й да е коментари по адрес на когото й да е било. Това създава интриги. Ако нещо отвътре или обратното, гледам да съм дискретен. Някой ако ми каже нещо също съзнавам че избягвам да го комуникирам с други пазейки конфединциалност.

Момчето на което му вика 'тате' му мика 'сине' от време на време. Работата е там че не е нещо шеговито в много от ситуациите. Интересно ми е феномена 'игра на роли' особено от единия съквартирант от къде идва.

3.   Е, то дори да е започнало като шега, няма да се смеят всеки път, когато го казват, то просто вече са свикнали и така е останало...

4.   Не е нормално. Питай ги защо го правят.