Споделена история от Семейство

Жена ми изкарва повече и иска да ми превземе бизнеса
Здравейте на всички. жена ми винаги е изкарвала повече от мен. Това не значи, че аз не искам да се развивам. Напротив. В момента работя за 1200 лв, а тя за около 4000. Ясно е колко ми е неудобно в много ситуации, когато тя плаща за всичко. Отделно родителите и също са много заможни хора.

Сега обаче реших да започна нещо мое. Четох материали по темата година и половина. Събирах пари и посещавах бизнес курсове и такива по чужд език. Всичко това ми помогна много и идеята за бизнес, която от много време имах, започна малко по малко да се осъществява. Трудно ми е с парите, но с малки крачки вървя напред. Изненадващо всичко тръгна много добре, малко по малко започнаха да идват и пари (засега не големи суми). Жена ми обаче взе постоянно да ми повтаря как ще ми помогне, как тя ще даде половината пари за всичко което трябва да се плаща, как "ВСЕ ПАК ТОВА Е ОБЩ БИЗНЕС" и така нататъка. На мен направо ми кипва, защото с парите които започнах да изкарвам бих могъл да напусна работа и да се фокусирам изцяло над проекта и да го доразвия. А ако тя вземе да ми дава пари, ще трябва и печалбата да е обща (нямам нищо против, но така за мен ще останат едни 500-600 лв месечно и ще трябва и да си продължа да работя като продавач междувременно.. ) Та тя не е положила никакво усилие за да стане това реалност и накрая излиза с "много хубаво, че ще си имаме нещо общо, толквоа се радвам"..

Как да я накарам да се усети??

Коментари

1.   Тя иска да ти даде половината, а не да ти вземе половината след това. Има разлика.

2.   Ти си в грешка. В едно семейство няма мое и твое. Всичко е общо и партньорите трябва да полагат общи усилия. Преглътни гордостта си и позволи на жена ти да ти помогне бизнесът да потръгне. А печалбата е общ доход за семейството. Това с деленето на финансите е голяма глупост.

3.   Според мен ти трябва да се усетиш. Държиш се като дете което се конкурира със сестра си, а не като женен мъж.
Не трябва да делиш, нито доходите, нито разходите ви. Много добре е че си стартирал бизнес, дано върви нагоре, но приеми и подкрепата на жена си, вие сте семейство, градите общото си бъдеще и това на децата ви, не сте конкуренти.

4.   Говори с нея открито. Трябва да се сложи граница,да,с риск да се изпокарате,но кажи и че имаш нужда от подкрепата и,но дотолкова,да я усешта до себе си,другото желаеш да
го доразвиеш сам и нежелаеш друг да ти се меси.Отстоявай се твърдо.Мъжът до мен изкарва повече,понякога мръка лекичко за това,че покрива малко повече разходи,но ти си потвърждение на това което мисля,мъжа не се чувства добре,когато жената до него изкарва повече.Случвало ми се е за кратко (6 месец) аз да изкарвам повече и видях как това се отрази на самочувствието му.

5.   Щом ти е жена, значи бизнесът е общ. Не мога да разбера какъв ти е проблемът и как така си щял да останеш с 600 лева? Вие нямате ли общ бюджет? При положение, че ти изкарваш 1,000 лева, а тя - 4,000 лева, тя не плаща ли за повечето неща у вас? Ако това е така - нвйното общо, а твоето твое - си доста голям мизерник.

6.   Кажи и, че много цениш подкрепата и. И нека тя да си продължи нейната работа, за да има сигурност в семейството. Показвай и, че я цениш, и дано и тя да оценява твоите усилия.

7.   Казвай директно че, НЕ е общ бизнес, а си е твоя бизнес щом така го чувстваш и готово! Не знам какво толкова го въртиш и усукваш.
По принцип смятам че, в едно семейство не би трябвало да има "мое/твое" но щом е толкова важно за теб да си е нещо само твое си, казвай и го. Ако по принцип сте процедирано така до момента на принципа: мое и твое, не би трябвало да я смути или негодува твоята жена.
В моето семейство делим само лично пространство за някои хобита които другият не харесва. Но примерно къща която съм си купила аз преди да го познавам дори е нашата си къща. Парите които печели всеки са нашите пари. Колата карам аз, но си е нашата, буса ползва той, но и той си е наш.
Но те разбирам за бизнеса! Щом жена Ти казва "Аз ще ти дам половината пари" предполагам никога не сте били съвсем "НИЕ".
За това без притеснения и го кажи "Бизнеса съм го започнал със собствени средства и труд, сам ще продължа, не искам съдружник към момента, искам да си го развивам както намеря за добре АЗ"
Само все пак в такъв случай имай в предвид че, при законен брак всичко придобито по време на брака е ВАШЕ!

8.   Бизнесът е общ, нали сте семейство с тази жена..какви са тези разделения ?

9.   Ами реално това са ви общи пари, тя иска да ти помогне, нали те кара да и даваш пари, след като тя изкарва прилична заплата? Реално много мъже биха били щастливи жената да плаща сметките, мъжа иска да е главата все пак, важното да сте равностойни и никой да не се бие в гърди те, че е по успял.

11.   Аз не видях какво лошо прави жена ти като те подкрепя. Дали разсъжденията ти не се дължат на насадени комплекси? Та вие сте едно семейство, всичко е общо.

12.   Как да те накарам да се усетиш Ти, м?
Жена ти плаща всичко, докато ти сабираш за собствен бизнес. Чувал ли си по-пошла история? Сега карам ли те да се усещаш?
Нейното е общо, твоето е твое. Добре ли е, честно ли е? Нещо така да се усещаш вече?
Бизнес с приход около 1000лв (нали ако го делиш ще остават 500, 600лв.), е ква е тая бебешка история... За това ли е драпането? Сериозен ли си? За една трета от общата заплата на жена ти? Не знам дали се усещаш...
Интересно ако не тръгне бебешкият бизнес, кой ще плаща сметките вкъщи? Ти с половината от нулата, или жена ти? Гледай ква работа ако печешиш да печелиш сам, ако изгубиш тя пак ще плаща. Нещо така леко неудобно да се усещаш?
Малката ми сестра работи лятото на бензиностанция за повече от теб. Малолетната е, няма още и средно. И пак има по-реална преценка за парите от теб. И си казва с 1500лв. ако не живея с нашите съм умряла от глад. И е права, ама ти сигурно не си виждал сметка за ток и няма от къде да знаеш, колко си горкичък без тази жена.
Тя не била положила усилия за бизнеса, ти полагаш ли усилия за заплатата й, която харчиш?
Ако още не си се усетил, кажи и какво мислиш, барем тя се усети, че няма мъж, а държанка.

13.   Значи, тя плаща всичко, гледа те, а като се видя с някой лев и веднага се стисна, че не искаш да ги делиш с нея.
Грозна история.

14.   Леле какъв нагъл навлек!!!! Взимай си мизерната заплата и остави жената да върви напред ТОВАР такъв! За това хората са казали всяка жаба да си знае гьола. Човек никога не трябва да си пада под нивото и да се занимава с друга по-ниска социална прослойка мъж.. че от това се пораждат веднага комплекси в “мъжа”. Дори и да му помогнеш после четеш такива неща, гледаш и не вярваш. Ужас.

15.   Докато ти си развиваше бизнеса и си пестеше заплатата от 1200 лв кой те издържаше? Нагъл си

16.   99% съм сигурен, че това е измислено.

18.   Не мисля, че ако изкарвате 1200 от този бизнес, тя ще вземе 600 и ще живее с 4600,а теб ще остави с 600. Напусни я, ако така стане. Според мен тя просто се радва за теб, че правиш нещо и за това иска да ти помогне. Кажи й по някакъв любезен начин, че за сега искаш да опиташ да се справиш сам. Ако ти трябват пари, кажи й че й искаш назаем и после й ги върни, щом искаш да имате отделни финанси. Човек трябва да ср чувства добре, независимо дали коментиращите тук смятат, че си прави или грешиш. Това е. Според мен виждаш нещата грешно, но ако искаш бизнеса да си е твой и ти да взимаш решения за него, обясни й го по подходящ начин. Иначе до никъде няма да стигнеш така с тези емоции.

19.   Семейство или не, това е бизнес и става въпрос за пари. А като стане въпрос за пари, някои хора биха направили всичко. Жените имат доста добро шесто чувство, за разлика от нас мъжете и ти препоръчвам много добре да си предпазиш бизнеса от нея. Включи я, но си вържи гащите.

Пари, власт и имоти намесят ли се, хората могат да се обърнат на 180 градуса. Всеки гледа да си осигури бъдещето, а твоята ако случайно се е заиграла с някой друг и сега може и бизнеса ти да иска. Дано има добри намерения.

20.   "А ако тя вземе да ми дава пари, ще трябва и печалбата да е обща (нямам нищо против, но така за мен ще останат едни 500-600 лв месечно и ще трябва и да си продължа да работя като продавач междувременно.. ) Та тя не е положила никакво усилие за да стане това реалност.."

----
Аз, честно казано, не зная как тази жена си ляга вечер до теб. Толкова съм отвратена от мисленето ти, че чак не ми се коментира нататък. Т.е. ти, нещастнико, отсега си правиш сметка как пикливата ти "печалба" да си я прибираш и къткаш, докато жената се скъсва от работа, за да ви издържа и двамата, както и досега е било? И тя не е положила никакво усилие? Само дето години наред те е хранила, а сега се опитва да ти помогне, за да не се чувстваш като мизерник, какъвто си. От съжаление го прави или от любов, то понякога жените се лепваме за първия идиот и цял живот се опитваме до го направим човек. И докато тя прави това, на теб големият ти проблем е как да опазиш от най-близкия си човек жалките си печалбици, защото тиква с твоето мислене е абсурд да развие сериозен бизнес, ти просто нямаш нито акъл, нито необходимата етичност за това? Моля те, Господи, нека тази тема да е измислица! А ако не е, слез и си прибери вересиите!

21.   Жената просто иска да ти бъде подкрепа и във финансов и е морален аспект а ти вместо да се радваш, че имаш до себе си жена, която те подкрепя във всичко си седнал да се оплакваш. А и не се ли замисли, че щом е на по - високо платена работа следователно има повече опит и би могла да ти помага със съвети как бизнесът да стане по - успешен? Наскоро даваха в "Кошмари в кухнята" някакъв идиот хванал се да прави заведение без грам да си има понятие от ресторантьорство като беше помолил приятелката си да го наставлява понеже тя имаше някакъв опит в бранша. Вместо обаче да се вслушва в съветите и и в тези на Манчев той си правеше каквото си иска унижаваше жената, служителите си, не инвестираше грам да подобри условията на работа и накрая се стигна до раздяла и фалирал ресторант. Шефовете ми например са семейство с общ бизнес и имат 3 деца, родителите на моя приятелка също ръководят заедно семеен бизнес, родителите на моя съученичка държат ресторант а тя и брат и помагат в бизнесаАма ако толкова искаш пробвай се сам поне ако не потръгне да не виниш и нея за това .

22.   17, “братле”, тази жена изкарва 4 пъти повече от него и му плаща сметките докато той “спестява” за собствен бизнес...

23.   Май само на мен ми направи впечатление, че от бизнес начинанието си печелиш около 1200, което заедно със заплатата ти е 2400 и пак е по-малко от това, което жена ти допринася за семейния бюджет, но вече си тръгнал да напускаш работа. Явно не ти е много неудобно, че тя издържа семейството иначе нямаше да напускаш.

25.   Защо я наричаш жена ми? Вие сте по скоро съквартиранти, щом си имате отделни каси!? Имах колега, който даваше заеми на жена си, това не е семейктво!

26.   ОТ АВТОРА: Хора, благодаря за отговорите, но първо искам да кажа, че аз НЕ харча нейната заплата. Никога не съм и поискал нито лев, харча си МОЯТА заплата, живеем в МОЙ апартамент като тя помага за сметките. тя често сама просто купува някакви неща за вкъщи, плаща в заведения без да ме пита, но като цяло си има много нейни разходи и всеки месец заплатата и отива до стотинка. Винаги когато ме пита дали искам нещо от магазина казвам НЕ и аз мога да си ям хляб и салати всеки ден само и само да се вписвам с моите си доходи.

Тя вижда този бизнес като начин тя да разполага с още повече БЕЗ да напуска работа и да си получава и заплатата, а като и кажа че искам да напусна и да се отдам на бизнеса ми казва "ами напусни". Аз обаче ще разполагам с минимален доход докато си стъпя на краката и просто НЕ МОГА да поискам от нея. И имам нужда от нейната помощ но НЕ ФИНАНСОВА (имам около 70 000 в банката които на този етап са ми достатъчни) но тя не осъзнава колко работа е нужна и казва че докато си работи нейната натоварена работа щяла да помага и да ги съчетава..

Надявам се сега да я по-ясно.

27.   Да стана по ясно, ти си неудачник! Пари не си искаш, но поне друго за душата си искаш ли й, или и там всеки се спасява сам извън дома? Това не е семейство, защо сте заедно тогава, да се надпреварвате кой е по по най ли?

28.   Само да попитам. Вие, авторе, рафтовете в хладилника делите ли си ги? Понеже наистина познавам едно такова семейство. Обажда се мъжът, който е колега на съпруга ми, на жена си и пита: "Мила, ти какво ще вечеряш днес? Понежа аз съм си купил печено пиле". С ушите си съм го чула този разговор. У тях всеки си пазарува и си слага в чинията каквото си е сготвил или взел готово. Никой не пипа продуктите на другия. А иначе са женени. Аз съм в шок от такива отношения. Не разбирам защо ти, авторе, го караш на "хляб и салати", като може да си сготвите едни пълнени чушки заедно за общо 5 лева и защо е цялото това броене на стотинки и тънки сметки, като в крайна сметка имаш нелоши спестявания. А и какво значи да си харчиш "твоята" заплата, пък тя "нейната" Жената ти звъни да те пита какво искаш от магазина, ти гордо казваш НЕ. И това те прави мъж в твоите очи ли? Това е реакция на дете, което се бунтува срещу майка си и отказва предложената му супа. Естествено, че и с мъжа ми се чуваме привечер на излизане от работа, за да се стиковаме. Веднъж аз му казвам: като се прибираш вземи олио, майонеза и яйца; друг път той ми казва: хапват ми се пържолки тази вечер, купи и една биричка, кафе съм взел и т.н. Ако нямам кеш или удобен банкомат, плащам с кредитна или с дебитна карта, по пазарите ходим заедно, това ни е част от съботната разходка и тогава продуктите ги плаща той. Всъщност, няма никакво значение кой ще си извади порфейла, всичко е общо. Той започна свой бизнес, аз го подкрепих. Просто в момента бях на по-добра позиция. Изсипахме всички мои спестявания в тази работа и тя взе че потръгна. В момента аз също започвам едно ново мое си начинание с перспективно бъдеще, той изцяло ме подкрепя, в това число и финансово. И нещата вървят и дори в условията на сегашната криза ние живеем добре, нищо не ни липсва. Що за отношения имате вие просто не разбирам.

29.   Напусни тази жена, вие не сте семейство, а съквартиранти. Първият ми мъж беше така. Малка държавна заплата, аз съм фрийлансър и печеля много. Той си харчеше своите пари, аз поддържах всичко. Теглих чертата, разведох се и се замогнахме с децата. Ако нямате деца нямате никакъв проблем.
Имала разходи, колко и за какво? 4000 са прилични пари в България, особено ако не се плаща наем или ипотека. С моя втори мъж живеем с 2500 без разходи за облекло и почивки много добре.

30.   Да авторе, стана ни по-ясно как ти имаш 70 000лв в банката, но тя покрива сметките и пазарува храна във вас, издържайки и теб, като й отива цялата заплата за семейството ви!
А ти с твоите 1200лв едвам гледаш себе си, дори не напълно, какво остава за децата ВИ!

31.   Мое, Нейно. Ако имате деца, дано да разбереш какво означава Наше. Пък ако тази дума я няма в твоя речник по-добре вземете се разделете. Ти даже обичаш ли жена си?

32.   Авторе, пак съм 28. Понеже днес имах среща с мой колега, та да ти кажа нормалните хора как разсъждават. Със същия човек работихме дълги години за друг издател, но в един момент той реши да откупи търговската марка и да започне да работи сам, аз се включих в новото начинание като сътрудник. Нещата вървяха добре три години. Но ето че дойде кризата покрай коронавируса. Бизнесът рязко тръгна назад. Тогава жената на моя приятел, която е с изключителен опит в рекламата, си напусна високоплатената работа, за да помага на съпруга си в маркетинга. Хората си ипотекираха жилището! В момента се държат на ръба, но все пак се държат и съм сигурна, че ще изплуват. Никой не мисли кое твое, кое мое, борят се тези хора заедно. Става дума за едно от най-четените списания в България, а не за пиклива будка за семки, която ти с твоето ограничено мислене вероятно наричаш "бизнес".

34.   Абе хора... какво значи “щом сте семейство всичко е общо”? ! Дабе. Ако ПРИМЕРНО си направя бизнес и мъжа ми почне да се меси, някой ден, недай си боже се разделим аз с какво оставам... с нищо. Недейте така! Нека всеки си има свой бизнес, но и изкараните пари да ги обединявате все пак. Ама това, че са семейство не значи, че бизнеса е общ. Аз съм главен счетоводител, мъжа ми работи в транспортна фирма, нито той е счетоводител, нито аз се занимавам със спедиция... ааааа, моля ви се!
А до номер 14 - защо се държиш като пълен простак

35.   Автора иска да постигне нещо повече сам без жена му да се меси. Толкова ли е трудно да го разберете. Тя взима хубава заплата той ще има собствен бизнес.

36.   Авторе, обаче те нахраниха тука всички феминистки, които нямат и два грама сивак да вникнат в историята ти и ти завиждат, и леят злоба как си успял да хванеш жена, която да изкарва 4000лв. пък те не могат да хванат мъж, който да изкарва толкова и да ги дундурка. Те не можаха да разберат, че ти не искаш парите изкарани от бизнеса да бъдат твои, а искаш тя да не ти отнема правото да се чустваш мъж, като в случея искаш да си развиваш бизнеса без нейна помощ и просто да бъдеш самостоятелен. Ако тя се включи капиталово ти никога няма да можеш да излезеш от ампоата си на п&тьо маринкин и винаги ще бъдеш зависим от нея.

37.   Подкрепям 36.
Много е лесно сега като е потръгнало да се иска да се инвестира, то така всеки харесва- да вкараш пари, а друг да дърпа каруцата. И какво като са женени, това си е негово лично начинание, тя нали си има своите доходи?
Препоръчвам на автора да си върши сам нещата, тези приказки от типа “нали сме едно“ са много удобни за някои хора, но реалността показва, че почти никога не са едно двойките. Същите тези жени тук, дето толкова защитават такова мислене са първите, които вдигат белия байряк и бягат при друг щом нещата не стават по тяхному. Авторе, това си е ТВОЕТО нещо - за добро или за лошо, ако изплуваш, ще си е личен твой успех, ако потънеш, няма да ти е виновен никой друг. От мен да знаеш - с близки и роднини добрувай, но не търгувай, от личен опит говоря.

38.   Разбирам много добре как се чувства автора. Ако моят мъж изкарваше повече от мен и ме питаше какво искам и аз щях да се чувствам неудобно, по добре хляб и сол да ям отколкото да се чувствам така сякаш го използвам. Може би автора се чувства така сякаш използва жена си.

Жена му просто взима инициативата в свои ръце, плаща сметките, не му дава възможност той да плати, оставя го без избор, тя се натиска да прави нещо, не мисля, че авторът е готованец.
Ако беше готованец нямаше изобщо да се замисли щеше да вземе парите.
Авторе по добре обясни на жена си, че си й благодарен за подкрепата но искаш да направиш нещо сам.

Повечето хора мислят само за пари затова си мислят, че авторът е готованец. Не им ли идва на ум, че някой иска да постигне нещо сам от психологическа гледна точка.

39.   Номер 38. Как да разбирам това: "Жена му... плаща сметките, не му дава възможност той да плати, оставя го без избор". Воплите на автора са като на петгодишно дете, което е решило само да иде на кино, но майка му не го пуска, че да не го блъсне кола. Но то много иска да иде и реве.
Знаеш ли 38 с какъв кеф бих си сипала едно кафе, бих си вдигнала краката на една табуретка и бих си пуснала някакъв филм? Ама няма! Защо няма? Защото мъжът ми не може да ми осигури това спокойствие и се налага и аз да работя даже повече от него. Изобщо не искам да съм "кариеристка", "феминистка" и прочее "истки", искам да съм си нормална жена, която се събужда в уютния си дом, в мислите й води колебанието дали днес или утре да изпере пердетата и какво да приготви за вечеря; и драмата й е дали достатъчно добре е изгладила ризата на мъжа си. Искам, ама няма! Защо? Защото продуктите за вечерята струват пари, прахът за пране също, пердетата някак трябва да ги купиш, както и да си платиш тока за ютията. Така че си поглеждаш подутите очи в огледалото и се захващаш за работа. И ако партньорът ти не оцени това, значи вие сте даже не съквартиранти, а съседи.