Споделена история от Семейство

Моето семейство
Здравейте. Аз съм момиче на 12 и имам по голяма сестра на 14 години. С нея не се разбираме и се караме постоянно а нашите всеки път я защитават И си мислят че все аз съм виновна а тя никога нищо не прави. Постоянно ме сравняват с нея и почти винаги когато ги изненадам с нещо че съм свършила или с някоя хубава оценка те пак са недоволни и почват да ми се карат че мога повече но не се старая. На всичкото отгоре и сестра ми винаги като я питам нещо тя или ме игнорира или почва да ми крещи и да се заяжда. Родителите ми го виждат това ама все я оправдават че аз я дразня а тя не е в настроение!Еми извинявайте ама как да знам кога е в настроение?! Но когато аз нещо и кажа...... Тръгват да ми се нахвърлят! И с баба и дядо е същото защото я обичат повече и понякога я използват срещу мен а на нашите все едно не им пука! с всички е така мразят ме! Моля ви дайте ми съвет какво да правя и при вас дали е така . Благодаря предварително.

Коментари

1.   Виж сега. Спри да се интересуваш кой какво мисли за теб, с кого те сравняват и пр. Отклони вниманието си от семейството си и сестра си и го насочи в дрга посока. Започни да учиш език, запиши се на танци, постави си цели, които да поглъщат вниманието и времето ти. Ти си се обичай и се уважавай. Важното е ти да се цениш, а не мнението на дргите хора. Стани по самостоятелна.

2.   Обикновено по-малкото дете е "фаворизирано". Вероятно е заради разлика в характера ви. Не казвам, че твоят е "лош", а само, че нейният (вероятно) повече се доближава до този на родителите ви. Само предположение от личен опит... Не се разстройвай, нормално е хората да се харесват по характери. Гледай да не се караш с нея, просто няма смисъл да си хабите нервите, ти не се "давай" и няма как никога да не се карате, но когато може да се избегне... Това може да доведе само до решаване на проблемите.

3.   Съгласна съм с номер 1. Не им позволявай да ти създават комплекси или пък да станеш злобна и завистлива и днес да се сравняваш със сестра си, а утре - с някоя приятелка или колежка в работата. Това, че са ти роднини, не означава, че те определят какво можеш и колко струваш. Щом са такива и обичат да манипулират и мачкат, каквото и да направиш няма да получиш тяхното свято “одобрение” просто защото това е средство за контрол срещу теб.
Стискай зъби и на 18 си бий камшика, изнеси се, учи, работи, създай семейство и не ги бръсни за нищо. Понеже звучат като токсични хора, няма да се учудя след време да се месят на сестра ти, да й провалят връзките или да й внушават, че нейната цел в живота е да живее с тях и да ги гледа на стари години... А ти ще си свиркаш отстрани :).

4.   Авторката : благодаря ви за съветите но искам да споделя още нещо винаги когато стане нещо има изцапано петно някъде и тн всеки път обвиняват мен все едно че сестра ми никога не цапа и винаги държи чисто и тн. Тоест почти винаги ако стане нещо мен гледат!

5.   Опитай да бъдеш максимално близка с сестра си . Така няма да се карате и няма да има обвинения . Аз ако имах сестра като теб щях да деля всичко . На 27 години съм - мъж . Разбирам че сте се и карали - то без това не може . Но опитайте да сте близки и да няма проблеми . Весела Коледа от мен :)

6.   Ами говори с родителите си защо е така. Проблемите се решават с говорене.

7.   Авторката: Да така е но аз много пъти съм говорела с тях а те все ми казват че аз съм виновна и че все аз трябва да правя нещо за да се оправят нещата а те само да си седят и нищо да не правят!

8.   Авторката: Здравейте. Много благодаря на всички за съветите но според мен вече няма смисъл. По добре да умра защото за цялото ми семейство съм разочарование! Цял живот все гледат сестра ми и ме сравняват с нея и искат да бъда като нея но аз не мога защото това не съм аз! И тчноза това всички ме упрекват и мразят! И не знам какво да правя трудно е да не обръщам внимание преди като по малка успявах но вече не мога.

9.   Разкажи им всичко така както го разказа на нас ако трябва им се разрещи, кажи им че един ден ще живееш живота така както на теб то се иска и ще следваш своите мечти и цели не нечий други и няма да бъдеш ничие чуждо копие.Ти си им дете, толкова, колкото и сестра ти и те са длъжни да те приемат такава каквато си без значение дали им харесва или не нямат право да те унижават!Няма човек на света, който на 100 % да е еднакъв с друг дори еднояйчни близнаци приличащи си като две капки вода могат да се различават един от друг по харакер. Другият вариант е чрез това непрекъснато мачкане и сравняване със сестра ти да се опитват да те мотивират да се стараеш повече макар и да не осъзнават, че по този начин постигат обратния ефект. Аз съм единствено дете, но като малка дядо непрекъснато видеше ли някоя и друга по - слаба оценка започваше да ми скапва още повече настроението. Например бях изкарала 3 на едно контролмо по математика във втори клас тъй като още не бях овладяла смятането наум и той се развила "3 ка ли аз директно бих писал 2 ка на това нещо", което не само, че не мотивира, но и ми скапа още повече настроението. Не е нармално да се развикаш за оценки на 8 г. дете не е нормално и да го изкарваш лоша ученичка за това, че тук таме има някоя друга четворка. Според мен няма с викане не се получават нещата ако обясниш спокойно на едно дете, че дори сега да не се е с правило добре светът няма да свърши и, че вярваш в него, че другия път нещата ще с по - различни те наистина ще бъдат по - различни.

10.   Момиче, не така. Виждам че това те измъчва. Поговори с психолог и с близки до теб хора ( майки на твои приятелки с които си в добри отношения ще е най-добре ). Обясни им това което написа тук и ги помоли да поговорят с вашите. Ако и тях не послушат и положението се влоши потърси в гугъл някоя неправитествена организация или направо Агенцията по закрила на детето ( според българските закони си все още дете ) за съдействие. Дори и да те махнат от там. Семейство или не, действията им са вредни за теб. Единствено твоето психическо и емоционално здраве е от значение на етап сегашен, а то вече е сериозно разклатено. Направи каквото е нужно да се защитиш. Късмет и пиши какво се случва с теб ( ако можеш разбира се )

11.   Разбирам, трудна ситуация.