Споделена история от Семейство

Историята на богатия ми прадядо
Прадядо ми е бил помак от кърджалийския край, роден около 1910 в изключително бедно семейство. Едва на 6 остава пълен сирак и започва да си търси работа. Един местен сюнетчия го съжалява и го назначава при него като чирак. В онези времена е било доста трудно да се уредиш като чирак на сюнетчия, защото това е бил доста доходоносен бизнес и никой не искал да издава тайните си, за да не си създаде конкуренция. Прадядо ми обаче лека по лека къде тайно, къде не научава тайните и навлиза в занаята и няколко години по-късно, когато шефът е починал, той наследява местния пазар и бързо забогатява на крехка възраст. Казват, че е бил доста добър в занаята и бързо натрупал капитали.

Обаче освен добър сюнетчия се оказал и доста предприемчив и далновиден. Имал е вроден търговски нюх и започнал да инвестира капиталите в международна търговия. Купил си е цял керван от мулета и започнал да изнася стока през планините до Гърция, а на обратно да купува гръцка стока, която да продава в Родопите. Продавал е доста добре и богатството ми растяло главоломно. На около 30 вече бил сред най-богатите и монополист в района, изместил от пазара местните търговци.

Разбира се, това не се е харесало на много хора и започнали да мислят как да го елиминират. Решили на едно масово обрязване да бутнат сина на попа измежду децата. Не знам подробности как точно е станало, но планът им сработил и той покрай децата мюсюлманчета обрязал и сина на попа. При това положение се досещате, че настанал лют скандал в района и християните се настроили срещу него. Допълнително насъскани от местните търговци, хората решили да го убият. Една вечер го хванали и го завързали за един кон. Влачели го доста време. Той е изпаднал в безсъзнание и те го оставили, като си мислели, че е умрял. Обаче през нощта той се съвзема и бързо разбира, че незабавно трябва да напусне страната. По това време той е бил женен със един син и четири дъщери, едната от които баба ми на 4 г.

Събира си най-необходимото и през деня изчезва за Гърция, без да вземе семейството си. За всички остава загадка защо не е взел и семейството си. Баба ми сподели, че 25 г. по-късно когато са се видели, е казал, че е мислел да ги вземе по-късно, за да може да подсигури квартира и т.н., но той тъкмо когато е избягал, комунистите взимат властта 1944 г., границата с Гърция се затваря и той остава там в изгнание. Баба обаче не му вярва.

Следват тежки и бедни години за баба ми и семейството ѝ. Явно не е оставил много пари на тях и те се принуждават от невръстни деца да работят по полетата заедно с майка си. Дори прабаба ми до скоро беше жива на почти 100 г.

Другата загадка е къде въобще остават всички тези богатства, защото знам, че и той е нямал пари в Гърция и започнал работа като слуга в дома на богати гръцки помаци някъде около Солун. Той и гръцката помакиня с десетина години по-възрастна от него, се влюбват. Малко след това мъжа ѝ почива. Носят се легенди, че прадядо ми и жената са го отровили, но до днес няма доказателства за това. За да не ги линчуват за тези подозрения, те взимат цялото богатство и петте деца на жената и заминават за Бурса, Турция. През това време прабаба ми все още е в неведение и не знае дали мъжът ѝ някога ще се върне. Животът ѝ изключителна бедност и страдания продължава до последните ѝ дни.

С това богатство и предприемаческия нюх на прадядо ми е излишно да казвам, че бързо развива крупен бизнес, като междувременно продължава и със сюнетите, защото и те са източник на сериозно доходи. Построява тъкачна фабрика, цял блок с жилищни имоти и магазини на първия етаж, които да отдава под наем. Отделно придобива голям брой парцели на брега на Мраморно море, на които построява къщи с цел отдаване под наем на туристи. Всички тези бизнеси работят до ден днешен и са доста печеливши. Междувременно им се раждат две деца.

Чак през 1968 г. той се вясва в родното си село. Обрязва баща ми, докато е там и пак се връща. Няколко години по-късно умира. В завещанието е споменал, че на всички деца от България им се полага по един апартамент във въпросния жилищен блок и до там. Но само при условие че станат турски граждани. Децата му от България се опитват да съдят децата му от Турция, но така и не успяват, защото баба ми, сестрите ѝ и брат ѝ отказваха да станат турски граждани, защото животът им, децата им, всичко им е в България. Баба ми наскоро и тя си замина, като целият ѝ живот мина в изключителна бедност и трудности. Чувам, че и на гръцките деца почти нищо не са дали. Двете му деца от Турция също са се изпокарали за наследството и по-голямата част е взел сина му, а дъщеря му е взела сравнително малка част.

Между другото един другите му правнуци е сравнително известен опозиционен лидер в България, но няма да споменавам името му. Много е вероятно да е депутат в следващото народно събрание.

Коментари

1.   Един сантиметър грешно отрязана кожа от чурка, а толкова последствия... гледай какво нещо е живота.

2.   1, нали?

Авторчето

4.   С интерес прочетох историята ти. Прадядо ти е бил добър в бизнес делата, но не и в семейните дела. Постъпил е несправедливо с наследството, лишавайки повечето от децата си. Човек обикновено се опитва да направи най-доброто, но това не винаги се оказва най-правилното.

5.   Много ми хареса историята на дядо ти.

6.   Много интересна история !

7.   Странното е, че точно преди 2 часа случайно се сетих за това, че съм писал тази история тук и гледам сега, че точно тогава е написан последния коментар, а от 3 мес. нямаше коментари по темата.

Между другото втория ми братовчед наистина влезе в парламента и стана депутат. Държа да уточня, че въпреки че е помак, не е от ДПС, дори открито ги критикува.

8.   Еми браво на човека!
Помак - значи е етнически българин... Едва ли има вина за това, че дедите му са склонили глава пред турците за да отърват кожата...
Ето в такива българи се крие духът на българщината, и затова сме оцелели 500 години под турско и още 45 години под комунистическо робство...

9.   Страхотна история и завладяваща история. Не мога да разбера тези хора, как заминават в чужбина, започват нов живот без да са скъсали със стария. Ако бе умрял може би прабаба ти щеше да се омъжи повторно и да има малко по-лесен живот или да има спътник който поне да й помага. Но той ги е изоставил без да каже дали ще се върне някога, без да знаят жив ли е или умрял.
Наскоро чух подобна история, дядото на мой приятел избягал в САЩ, уж щял да вземе жена си и децата на по-късен етап, но и той се оженил за американка, и повече не се сетил че има първороден син и дъщеря.

10.   8, все още няма доказателства за произхода на помаците. Можем само да гадаем дали са българи. Даже има известни доказателства, подкрепящи противното. Не ме нападайте, просто отбелязвам фактологията и доказателствата. Нямам нищо против никого.

11.   Добре, защо ми давате единички, при положение че само констатирам липсата на доказателства? Аз или другите помаци какво сме виновни, че няма доказателства?