Споделена история от Семейство

Как да организирам задълженията си вкъщи
Здравейте! Аз съм жена с две деца и съпруг, с когото много се караме. Вкъщи аз върша всичко - чистене, готвене, пране, гледане на децата (нали са си мои). Работното ми време позволява да ги водя и прибирам от детска градина и училище. И така, ставам сутрин, оправям децата, ходя на работа, след това прибирам децата. Ако времето позволява, играем навън. Когато се приберем започвам да готвя (често се случва вечерята да не е готова, когато мъжът ми се прибере и това е проблем). Докато готвя, колкото мога се занимавам и с децата. След вечеря, отново аз съм с децата. Голямото е вече самостоятелно и се оправя сам за лягане, аз се занимавам основно с малкото. След като децата заспят, аз започвам с приготовленията за следващия ден - да изгладя и приготвя дрехи на мъжа ми, да сложа обяд за следващия ден на мъжа ми и да сложа обяд и за детето, а ако остане време, и за мен. Да сложа чинийте в съдомиялната и да измия по-големи тави, които не се събират. Евентуално и да простра дрехите, ако съм пускала пералня. В крайна сметка, стоя до 12ч. вечерта, а по-някога и до по-късно (зависи детето кога е заспало). Сутрин ставам в 5:30 и всеки ден това се повтаря. Вечер мъжа ми очаква да изпълнявам съпружеските си задължения, а аз просто нямам сила и това е проблем. Понякога мъжа ми сгъва дрехите и изхвърля боклука, когато го събера. Аз рядко смогвам да го изхвърля, защото сутрин с деца и чанти ми е малко трудно. Много пъти съм говорила с мъжа ми да ми помага повече, но той ме упреква и после обяснява на децата, че ми били в тежест и че всичко което правя ми пречи. Въпросът ми е най-вече към дамите: как успявате да се организирате? Как да направя така, че да свърша всичко и аз да съм спокойна?

Коментари

1.   Ох, милата. Поне пари дава ли? Гледай да готвиш нещо просто или отиди за нещо готово. Докато готвиш оставяй му ги. На мъжете им е много лесно, а те и упреква дори. Много мъже са така, очакват всичко да вършат жените, те след работа трябва да почиват.
Кажи му да сготви сам или да си намаже нещо.
Моят поне секс не иска вечер... Направи се на заспала. Кофти мъж, кво да ти кажа.

2.   А защо трябва всичко да правиш ти и да е свършено, ако той плаща всичко е приемливо, но ако делите разходи, другото също да се подели. Нека сам си слага храната, късно е да го учиш, но започни по малко. Гледа да му е леко.

3.   Аз се опитах, получих дискова херния и от две години гледам как мъжът ми гледа децата. Къде се шегувам, къде не...

4.   На твое място, щом само аз изпълнявам ролята на готвачка, чистачка, и детегледачка, с чиста съвест ще напусна работа и ще се посветя на домакинството. Всъщност така и съм направила - мъжът ми изкарва пари, а аз се грижа за домакинството и децата. Ако не беше така, щях да го карам да върши всичко наравно с мен. Мисли за здравето си - физическо и психическо. Ще се поболееш с тези 5 часа сън. Така че или делегирай повече задължения на твоя готованец или напусни работа.

5.   Мъжът ти е проблемът, а не твоите задължения! Как все си ги намирате такива мамини хубавци готованковци? Изхвърля боклука за 2 минути и простира дрехите веднъж в седмицата за 5 минути и го смята за голямо постижение. Грешката си е в теб, че не си го преценила навреме... дано се оправите, ама едва ли.

6.   Поделям задъшженията с мъжа ми, но и двамата работим на пълен работен ден и взимаме почти еднакви заплати.

8.   Има достатъчно готови и полуготови храни, замразени за микровълнова, доставка в къщи. Защо е нужно да готвиш всеки ден? Има и по-лесни и бързи рецепти, потърси в нета. А дрехи за седмицата може да изгладиш и през почивните дни. Аз почти не гладя, ходим повече с дънки и пуловери. Просто спи да му приготвяш дрехи като на малко дете, освен това може и да простира и зарежда миялната. За положението имаш вина и ти, защото се държиш с него като майка, не като жена.

9.   Благодаря за коментарите! Да, той взема 2 пъти по-голяма заплата от моята и въпреки това парите не стигат. Не защото ги харчим, а защото трябва да ги спестим, а колкото повече сме спестили, толкова по-добре. Така, че вариантът да си стоя вкъщи отпада. Много пъти съм обяснявала, че както аз ходя на работа, така и той трябва да помага. Ако искам да свърши нещо, трябва специално да го помоля (т. е. всеки път трябва да го разкарвам от дивана, защото той не знае, че разхвърляните хартийки по масичката трябва да се подредят). С години се опитвам да се преборя, но винаги стигаме до страшни скандали, защото "другите мъже не правят така". Предпочитам децата да не стават свидетели на скандали, затова търся начин да се организирам по-добре.

10.   Ама жена, ти имаш 3 деца. Най-голямото е доста безполезно. Ти си честачка, камериерка, секс робот и какво ли още не. Така няма да окрякаш още дълго. Направи разчет на задълженията. В нас мъжът ми готви, оправя прането и хвърля боклука. Знам че не обича да чисти, защото майка му е осд принцеса и го е насилвала да лъска в къщи всичко и затова чистенето е за мен. Ама като се събере прах тегли една метла и не са му окапали ръцете.. номерът е да има делегиране на задълженията и разбиране от всички страни че и мама е човек. Ако мъжът ти с2пдэржи като путка застреляна - остави го или отидете поне на пихолог за да се научите да говорите

11.   Щом разправя на децата, че ти били в тежест, започни да се грижиш само за тях, може пък да се усети в конкретния случай кой натежава всъщност... Смятай за какъв боклук говорим - да намесва децата във вашите разговори и да се опитва да ги настройва против теб, когато техните не са го е научили и чинията да си вдигне от масата.

12.   Апропо, научи си децата да си прибират техните неща и да помагат с каквото могат. Иначе рискуваш да станат като баща си.

13.   И за да спестите пари, си разваляте отношенията. Като и двамата работите, все ще можете да си позволите да наемете жена, която да идва веднъж в седмицата за 2-3 часа да почиства поне. Ти изключваш варианта да спреш работа, така че остава да си поделяте задълженията и да намериш начин да оптимизираш домакинската работа. Например си вземи прахосмукачка робот, подбирай лесни рецепти или купувай полуготова храна, носете дрехи, които не изискват гладене и т. н. но направи нещо, защото никой нормален човек няма да издържи дълго в твоето положение.

14.   А, защо примерно, сега няма как, но след работа не му оставиш да забере децата от градина, да ги погледа, а ти да пиеш кафе?
Много са важни тия мъже, сигурна ли си че не ги пести за себе си само?

15.   А той като взима повече, покрива ли всички разходи, щом ти правиш всичко?

16.   Не разбрах за какво спестявате и струва ли си да се претрепваш от задачи. Аз също съм фен на спестяванията, но все пак парите са средство, а не цел.
А мъжът ти е егоист и готованец. Оправдава се, че работи, обаче пак парите не стигат, а на всичко отгоре и не пипва нищо вкъщи. Преди да се родят децата едва ли е бил по-различен, не ти ли правеше впечатление?

17.   Спри да му приготвяш дрехи. Най-лесният начин е да му даваш някакви стари и измачкани, другия начин, който не е подходящ за манипулатори и използвачи е да му кажеш директно. Като чета описанията за него, по-добре по пасивно агресивния начин, да, да скъпи, веднага ще ти донеса дрехите, носиш измачкана блуза и скъсани дънки. Има и друг начин, можеш да си осигуряваш почивка като уведомиш благоверния, че те пращат командировка. Край. Или че се налага да пътуваш вече и ще се прибираш късно! Ти луда ли си да се подлагаш на всичко това? !? С разговори няма да стане, в това съм 100 % сигурна. Единственото, което ще помогне е да го оставиш да се оправя с деца, храна и дрехи сам!

18.   Остави го да си оправя сам неговите неща. Кажи, че той ти е в тежест, след като и ти ходиш на работа. Гледай си само децата.
Той донесе ли ти някога изгладена блузка за работа.. не. Не е и нужно, не го прави и ти. Съкрати си задачите.
Моя така се опитваше да ми наложи, че жената трябвало да върти къщата.. Сигурно.. Разхвърляше навсякъде дрехи, по масата както и ти казваш хартиики.. Започнах да зарязвам всичко негово. Оставя си ги пред банята като се къпе, ама там си стоят, докато не се сети да ги прибере. И така няколко пъти. Говорих с него, че не издържам така, и че са ми в тежест всички задължения сама, също и детето всички задачи покрай отглеждането. Животът не се върти около коглона, тенджерите и пералнята..
Сега ми помага, поне се опитва. Даже не е думата помага, защото живеете в един общ дом, ваши деца и не си му камериерка, нито си го раждала.
Помисли си, съкрати повечето неща, които правиш, да ти е леко.
Той със сигурност няма да те разбере с говорене, прави се на ударена, ако те обвинява.

19.   Единствено в тоя живот си длъжна на децата си, и то докато са деца и непълнолетни. С времето и тях научаваш да се справят сами.
На него с нищо не си му длъжна, даже като нищо може да му биеш шута, ако те тормози.
Разбирам те, че ти е трудно, защото при теб задълженията са по две.
А той както те обвинява, излиза, че все едно имаш трето дете.
Животът не се състои само в това да ходиш на работа и вкъщи и така постоянно. Има всякакви отговорности, но мъжът ти така му е удобно. Да, може да не е свикнал да има участие в ангажиментите, но това не означава, че трябва да те обвинява.
Покажи му как стоят нещата, ако не да се оправя сам.

20.   Браво на всички коментари, особено н. 11, н. 18 и н. 19. И аз се чувствам перачка, готвачка, чистачка. Мъжа ми взима двойно по голяма заплата/защото сме в Бг, иначе в чужбина професията ми е добре заплатена/. Тезата му е като взима повече пари
домакинската работа да е за мен. Да добавим и ученето със ученик 7 клас, всички нерви и разправии. Той не желае да се занимава. Трудно издържам, да не споменавам, че и никакви съпружески задължения той не изпълнява. Домакинство нерви с тинейджър служебни задължения никакъв секс. Не е справедливо, но това е.

23.   Прави си график какво да правиш по час.