Споделена история от Семейство

Загубих баща си
Оставихме баща ни в старчески дом и той почина.
Аз съм на 57 години и 18 год. съм разведена. Родителите ви се разведоха също преди 18 год. Баща ни остана да живее в семейното жилище. До 81 год. възраст беше на крака и дори ходеше в квартала да прави дребни ремонти. Месец април го оперираха в Плевен. Смениха му клапа и му поставиха пейсмейкър. Гледах го 2 седмици а после със сестра ми наехме жена да идва 3 пъти дневно. И тя го гледа 2 седмици. Той се чувстваше самотен и сам искаше да отиде в Дом за да има социални контакти. Излезе му решението за домът. Месец юни той постъпи там. Работя като социален асистент в Австрия. Когато бях в БГ аз поемах всичко свързано с него а когато бях в Австрия сестра ми. На 01. 10 20 Година се върнах след 4 месеца работа. Той е бил в Тубдиспансера за 3 седмици. Взех го в домашен отпуск за 2 седмици и се грижи за него. Не бях си виждала дъщерята 1 Година и внучето на 2 год. и тя ми се обади да им гостувам в София за 3-4 дни. Реших от София направо да замина за Австрия Оставих баща си в Домът на 16. 10. 20 и на 18. 12. 20 баща ми почина от Ковид 19. Бях решила да работя до Нова Година и да спра за да се грижа за него. Но уви! В БГ съм безработна и без доходи. Исках да имам пари за да мога да се справям като остана с него в къщи. Сестра ми има семейство и тристаен апартамент но не можеше да го вземе при себе си. Аз имах гарсониера и въпреки това се грижи за него. Той по вече не искаше да ходи там но аз настоях и накрая се съгласи. Нямах представа че ще го заразят там нали всички изследват. Винаги когато е имал нужда и двете сме тичали по лекари, болници и навсякъде. Сестра ви ме упреква че съм заминала, аз също се упреквам. Изпитвам вина. Като живеех при родителите винаги ме е пренебрегнал. Сестра ви му беше любимката. Няколко пъти ме е бил а също заради него бързах да се махна и прибързано се омъжих. Винаги подтиска неприятните спомени за да продължа живота си. Не ме е изучил, казваше че няма пари. Никога не съм можела да разчитам на емоционална подкрепа. Помолих го да живея при него 1 Година за да си обзаведа гарсониерата поне малко. Съгласи се а на 3 тият месец каза че не можем да живеем заедно. Наложи се адвокат да търся за да си прекратя договорът с тях. Това беше преди 15 години. И ми хвърляше багажът в едни чували. Въпреки всичко правех каквото можех. И така сега се чувствам виновна. Почина на 82 год.

Коментари

1.   Моля се в момента Бог да ти даде утеха и мир. Отиди на църква и сподели на Бог какво ти е и Му искай помощ мир... Изповядай се в църквата пред Бог.

2.   Продължи напред. Моли се баща ти да е в рая. Дай добро възпитание на децата си и ги обичай - това е най-важното. Няма връщане назад. Раните са си рано и болят. Прости на баща си ии на майка си. Бъди в мир със себе си, с родителите си и с Бог.

3.   Вината е нормално чувство, когато загубим някого. Човек се чуди дали е направил достатъчно, дали е можел да спаси близкия си. Но истината е, че ние сме просто хора. Имаме дори по-малка контрол, отколкото си мислим.
Ти си направила всичко, което ти е било възможно. Не си виновна.

5.   Авторке, направили сте каквото сте могли. В крайна сметка той сам е пожелал да ходи в дом, а и 82 години все пак са доста. Освободи се от тази вина. Никой не е длъжен да зареже работа, дом и семейство, за да гледа родителите си. Ние не сме дошли на този свят, за да бъдем болногледачки. Трябва да е благодарен, че сте му помагали финансово. Аз лично смятачм, че всеки от нас знае, че ще остарее един ден и е длъжен докато е млад да се осигурява за старини, а не яли, пили и се веселили, пък после децата ще плащат, децата ще гледат. Даже поведението му към теб доказва, че това, което си направила е много. Помисли обективно какво толкова си загубила - един човек, който те е мачкал цял живот и не ти е помогнал с нищо. За тези, които ще го защитават, че я е гледал като малка - родителитв са длъжни да го правят и не трябва да им се “връща услугата”. Те се грижат за нас, ние за собствените си деца. Точка.

6.   Авторке, и аз загубих майка си - получи инсулт, вероятно вследствие на Ковид и след няколко дни в болницата почина. Разбирам как се чувстваш. Най-вероятно аз съм я заразила, защото тя никъде не излизаше. Питам се не можех ли да реагирам по-рано, да отидем в друга болница... знам, че е безсмислено, но човек винаги се пита не е ли можел да го предотврати.
Направила си каквото си можала, не си зарязала баща си на улицата, отишъл е на място, на което са се грижели за него. Сестра ти абсолютно не е права да ти насажда вина. Като е имала претенции, да се е грижела тя за него! Няма за какво да се чувстваш виновна.

7.   Авторке, малко трудно схващам, затова би ли ми обяснила изречението ''Наложи се да търся адвокат, за да прекратя договора си с тях. '' Нещо не се връзва с разказа ти. Номер 5, ти в инкубатор ли си люпен, и в детски дом ли си расъл, че с такава злоба говориш за възрастните хора??? !!!

8.   За гузна съвест няма цяр! Както и да го усукваш, съвестта ще те гризе, но поне не я цапай допълнително. За починал или добро или нищо.

9.   7, не е никаква злоба, а съвсем нормално мнение. Никой не е длъжен да гледа родителите си на стари години. Ако щеш ме обвинявай, не ми пука. Аз няма да зарежа мъжа си и децата си, за да гледам родителите си. Сигурно и ти си родил дечица “за да има кой да те гледа на стари години”, за да бързаш да обвиняваш така. Единственото злобно и егоистично нещо е да създаваш живот с такива задни мисли. На Запад хората пестят цял живот, за да имат на старини. Бай Ганьо иска от майка си и баща си да се метне на децата си.

10.   7, единственото злобно на този свят е да разждаш деца, за да има кой да те гледа на стари години. Това, че някой не ви се поддава на манипулациите, не означава, че е злобен, а че упражнява човешките си права. В свободна държава живеем. И ние искаме да имаме дом, работа, семейство. Не сме длъжни да се подчиняваме на болни родителски амбиции и да посвещаваме живота си на родителите си.

11.   Поплачи си и ще ти олекне, дай си време. И да беше останала в България какво можеш да направиш? Човека е бил на 82 години, доста над статистиката за смъртност на България. Знам че не сте очаквали, че ще е безсмъртен. Това е нормално събитие, тежко ти е но това е било писано. Нямаш вина за нищо и нищо не си можла да направиш. Не тъгувай за да се извиси душата му в покой

12.   9, 10, така може да разсъждава само егоист, който никога не е имал семейство. Между другото много възрастни родители гледат изпадналите си в нужда деца, или внуци, така че успокой малко топката. И не свеждай всичко до пари. Старите си имат и пенсии, и спестявания, но ако имат такива деца като тебе, и няма кой да им изтегли пари, да им купи лекарства, или да ги заведе на лекар, господ да им ена помощ. И не ги настанявай в старчески дом-за едно място чакат десет човека. Никой не иска да гледа стари хора, а като умрат се карат за наследство.

14.   Авторке, не се поддавай на чувството за вина. Може и да не подкрепят номер 5, но той е прав. От малки ни насяват, че едва ли не щастието и живота на родителите ни зависи от нас, което не е така и не е правилно. Помогнали сте колкото сте могли. Представи си другия сценарий - напускаш работа, връщаш се в България, грижиш се за баща си докато почине, което може да отнеме и години. Той ще е щастлив - гледали са го на стари години. А ти на къде после - без работа, дом, семейство?
Тези дето цъкате единички на 5, така ли си представяте нещата? Според вас така ли е редно? Какво ви пречи да спестявате по някой лев за стари години? Как сърце ви дава да манипулирате децата си и да ги лишавате от правото им на личен живот? Редно ли е според вас да гледате само себе си и да искате вие да избутате, а тях после кучета ги яли?
Точно такива сте всички от старото поколение - живеете в семейни къщи, осигурени от родителите ви, не работите, не пестите, а после - децата да ви гледат, децата да ви плащат. Да не казвам, че в случая този човек е имал претенции без самият той да е бил адекватен родител. Не ви се полага по рождение да ви уважават и да се грижат за вас. Децата ви не ви принадлежат без значение дали ви харесва или не.

15.   Всички имаме угризения.
Но и богове не сме!

16.   На тази възраст е нормално да настъпи краят. Ако не беше от корона, щеше да е от друго. Просто времето му е дошло. Не се обвинявай, направила си най-доброто, което си могла. Една приятелка наскоро загуби баба си, също в старчески дом. Тя е починала от естествена смърт, но моята приятелка не я е посещавала доста време заради вируса и ето, че изпусна шанса да се сбогува. Някои пък и на над 100 го преборват. Според мен хората с проблеми, които не успяват, имат влошено здраве и под една или друга форма краят им не е далеч.

17.   А защо не го е гледала сестра ти? Сега тя обвинява тебе, за да не се чувства виновна и тя.

18.   Аеторке, не се чувствай виновна. Всеки носи отговорност за собственото си щастие и за собствения си живот. Изключително грешно и егоистично е да налагаш на децата си, че те са длъжни да те гледат на стари години и че дали си жив и здрав зависи от тях. Факт обаче, че много хора го правят, защото така е по-лесно - не работиш или работиш нещо леко и нископлатено, не пестиш, не си пазиш здравето, и накрая чакаш на децата, вменяваш чувство за вина и дълг, а после не те интересува как ще се чувстват след като си отидеш. Важното е, че ти си издрапал. Не разбирам и не мога да си представя как сърце им дава на родителите да манипулират така децата си, но масово е така. Няма да отварям темата как те са имали семейство и деца, но очакват ти да зарежеш своите, за да ги гледаш. Не се оставяй да бъдеш жертва на такова поведение.
Сама си засегнала и другия мит - трябва да уважаваме родителите и да се грим за тях без значение дали те ни уважават и са се грижили за нас. Въпреки че общественото мнение в БГ няма да те подкрепи, всеки психолог би ти обяснил, че уважение и любов се заслужават, не се полагат по рождение. Аз лично съм кошмар за такива родители и роднини, защото ги разбирам тези неща, чета много професионална психология и не се поддавам на манипулации.

19.   7, аз съм 5 - расла съм в изключително здраво семейство, изградено върху взаимна любов и уважение. В това семейство всеки уважава мислите, чувствата и желанията на другите, всеки е свободен да прави каквото пожелае и никой не е роден в притежание на другия и с някаква конкретна цел. Ти си като дърта свекърва - тя може да те трови и това не е злобно, но ако се защитиш или откажеш да я търпиш - това вече е злобно от твоя страна :D.

21.   Точно сестра ти да ти вменява вина, няма такава наглост, явно така са научили и нея, да те мачка!
Успокой се, дошъл му е реда на баща ти, с или без теб.
Погрижи се за себе си.

22.   Би било ужасно, ако сестра ти те обвинява за случилото се, защото отговорността за помагане на родителя е еднаква и за двете ви. Мисля, че и двете сте наясно, че в България служителите в старческите домове не полагат, кой знае какви усилия, а надали в условията на пандемията персоналът си е променил навиците. Тук си е спортно неспазване на дистанция... оня ден комшията дори ме пита, що съм с маска у входа по време на събрание... иначе крещеше и слюнката му хвърчеше на 10 метра пред него. Може би и затова се самообвиняваш. Само, че помисли и от другата страна. Баща ти сам е искал да отиде в старческия дом, за да не ви е в тежест. Повечето отговорни родители се опитват да не натоварват децата си и искат преди всичко децата им да си живеят живота. Вярвам, че бащата ти по никакъв начин не е искал да ви бъде в тежест... затова и не бива да чувстваш вина. Ако искаш да го почетеш, то живей хубав и дълъг живот и го споменавай с добро. Забрави дразгите и неразбирателствата от миналото.

23.   14, пишеш за номер5, като за друг човек, а всъщност коментарът е твой, както и коментари 9, 10,18 и 19. Старата история- пускаш си тема и после си я коментираш. Кого лъжеш всъщност? Това е стотната подобна тема, която пускаш. Разбрахме всички, че не трябва да се грижим за възрастните си родители. Паразити! Цял живот яли, пили, не се настанили в старчески дом, а сега тормозят горките си дечица.

24.   Съжалявам за загубата ти но моля те не се чувствай виновна. Вината е едно от най-мъчителните чувства.