Споделена история от Семейство

Нормално ли е родителите да обиждат децата си?
Въпросът в заглавието не е реторичен.

Допустимо ли е в комуникацията между родител и дете да присътват обиди - визирам обидни квалификации, негативни етикети, ругатни и т.н. Ако отговорът е положителен - до каква степен смятате за приемливо?

Питанто ми е провокирано след поредния нормален разговор, в който баща ми ме нарече "малоумна". Не съм афектирана - бих казала, че съм свикнала на подобно отношение и по-скоро комплиментите ме изненадват. Въпросът е, че моя приятелка чу баща ми и сподели, че не смята подобно поведение за нормално. Възможно е просто в нейното семейство нещата да стоят по друг начин, знам ли.

Коментари

1.   Всеки на такъв въпрос би отговорил, че не е нормално, аз също. Обаче за да разгърнем темата трябва да обмислим, какво са имали предвид родителите, които го правят и защо използват такъв похват?
Никой родител не вярва, че детето му наистина е малоумно, по скоро с това си твърдение, той цели да каже на детето си, че постъпката която е направило е малоумна.
И тук идва въпросът: ако родителите не е нормално да обиждат децата си, е ли нормално децата да постъпват така, че да извеждат такива думи от устата на най-близкия си, на онзи който ги е отгледал и съответно най-много ги обича?
Когато станеш родител ще разбереш че е много трудно в яда си да избереш правилен изказ и да кажеш на детето си, че не то а постъпката му е малоумна. Защото всъщност е нормално децата да грешат и да правят глупости, но и тези грешки и глупости си имат нормални граници. И когато си казал на детето си как да не прави, а то в следващия момент прави точно обратното, в родителя настъпва такава негативна енерия, която често той не може да овладее и следствието е обида или в някой случаи дори физическо посегателство. Като емоционалното или физическото посегателство винаги са в отговор на емоционалното посегателство от страна на детето. Някой родители се овладяват до обида, без да посягат физически, като обидата има за цел да нарани чувствата на детето така, както то е наранило чувствата на родителя си. Много рядко съществуват такива родители които успяват да овладеят негативната си емоция и да нарекът постъпката малоумна, но когато родителя е емоционално нестабилен и детето потъпва неправилно нарочно или на инат и на овладяващите се родители им е трудно. А думата се насочва не към постъпката а към детето с цел да увеличи негативната й енергия за да го заболи детето така, че да осъзнае, че по такъв начин не трябва да се постъпва или мисли /в зависимост от причината/.
Да си кажем истината авторе, има си причина вашия баща да отправи такава нападателна реплика срещу вас и не ви го е казал в нормален разговор за дъждовното време.

2.   Подозирам, че в темата ти няма да има гора от коментари, защото за много български родители е норма да комуникират по такъв начин и с децата си, и помежду си. Това са хора, представляващи една огромна маса от обществото ни и определно не им е изгодно теми като твоята изобщо да бъдат повдигани ;-)

3.   Мен като малък баща ми често употребяваше нецензурен език. Прявех му забележки за това, като бях тинейджър. Давах му акъл. Въпреки, че съм почти на 28 г пак давам акъл как трябва да се държи с мен Аз съм човек, който е строго възпитан и който се е научил да дава акъл когато ме обиждат.. Братя и сестри нямам на които да споделя. И майка ми ме е обиждала и на нея съм давал акъл. Но сега сме в добри отношения в името на баба ми. Защото майка ми е по- сдържан човек от татко, а тя как е живяла с него 20 години не е истина.
А за това че давам акъл където са ме обиждали - не съжалявам
Бях на 18 г когато избягах от къщи при поредните скандали, обиди и т н но после като станах на 21 г се изнесох от къщи

4.   Не е нормално, но по нашите географски ширини не е изключение. И аз съм чула какви ли не обиди от баща ми - като се започне от курва (защото на 19 съм дръзнала да имам гадже), през глупак, простак и т. н., мине се през бой и заплахи "ще ти счупя нещо и после ще те карам в болница" и се стигне до "да пукнеш дано". Аз също не съм му оставала длъжна по отношение на обидите. И все пак знам, че ме обича, както всеки родител детето си. Просто много хора имат криворазбрана представа за възпитание. Прости на баща си, той те обича, но вероятно не знае как да го показва.

5.   Ако това е редовно-не! Не е нормално! И моят баща ме е обиждал постоянно и то с много гадни изрази и аз накрая прекратих всякакви отношеноя с него и го блокирах. И така ще бъде най-вероятно завинаги. Колкото повече те обижда, толкова по-малко те уважава. Това е моето мнение.

6.   Не, не е нормално. Без значение колко често срещано е - това не го прави нормално.
Баща ти може би не е добре с нервите и това избива все на някъде. Така сме си устроили живота в България, че всичко е само нерви. Може началниа на баща ти да го е нарекъл по същия начин... примерно...

7.   Не е. С мен са се отнасяли гадно и са си изливали злобата години наред. Което и мен ме направи такъв. Нямам чувство за хумор, все философствам за някви неща, сухар съм, агресивен доста на моменти... Кво да ти кажа.

Родителите не осъзнават колко отвратителни могат да бъдат и какво могат да направят на децата. От друга страна пък все си мисля, че човек може да премахне това от себе си и да е готин и добър човек. Естествено не можеш да забравиш всичко, но мисля че може да не се придава такава важност.

8.   Стоят по друг начин нещата при тях. Много изнежени станахме. Преди и пръчки са ползвали и какво, хора ли не са станали? Друго е ако постоянно ходи и те нарича така, посяга ти и т. н., но ако някой път се изпусне в нервите, случва се.

9.   Според мен не е редно. Винаги нещо може да бъде казано или обяснено без обиди. Е, разбира се, възможно е да се случи в момент на силен емоционален афект, но не мисля, че е ок това да е ежедневие.

10.   За мен бащите трябва да се държат с децата си като със зрели хора, защото ги подготвят да бъдат такива. Аз не бих ругал, обиждал и скачал на зрели хора, ако не са ме вбесили наистина /за което се изисква талант/. Също така не бих удрял зрели хора, ако същите не се опитват да ме ограбят или не сме на боксовия ринг. И не не последно място аз не бих се държал със зрелите хора така сякаш очаквам те да ме гледат на стари години - тъпотия, която съм чувал от родители. Децата щели да ги гледат на старини! И кой ще следи за изпълнението на това? Вие ли?

11.   Номер 1, много добре казано и много вярно! Браво! Всякакви други крайни мнения не биха отговорили точно на въпроса.

12.   Да обиждаш или удряш детето си е ужасен родителски провал, който осакатява детето психически.

13.   Не е нормално. Мразя хора, които обиждат собствените си деца.