Споделена история от Семейство

Свекърва ми, най-големия изрод, който съм виждала.
Здравейте на всички, искам тук да се оплача от свекърва ми и да помоля за някакви съвети как да се оправям с нея, в моето поведение ли е грешката и като цяло как да се отърва от нея, защото не се трае. На кратко, историята която са ми разказвали е следната. Тя се е разделила с мъжа си преди много години и е избягала в друг град с любовника и. Моят мъж тогава е бил на 8г и го е зарязала да го гледа бабата (майка и). Звъняла от дъжд на вятър по телефона да се лигави "Как си мами миличко", но до там. Не му е изпращала една стотинка, никакви грижи, нищо. В последствие мъжът ми отива в университет с финансовата помощ на баща му, но по това време бабичката се разболява и по-трудно се грижи за себе си, той не завършва университета, почва работа, връща се в родния град и почва да работи и да обгрижва бабата. Друга подробност е, че апартамента в който той е отраснал и сега ние живеем в него е на бабата, и го гласят от сума ти време да го прехвърлят на моя мъж но само на уста. Когато тръгнахме с него и ме покани да се нанеса, той беше ремонтиран и оправен, виждала съм снимки преди ремонта, сякаш е имало земетресение. Стени напукани, падащи плочки, ад.Той е изтеглил една не малка сума, за да оправи жилището и да може да се живее в него. Освен това не мога да не кажа, че покрай бабата вървят пари, зимата тока ние го плащаме изцяло, тя климатика си го поддържа на 30° денонощно, до преди да имаме възможност да и купим климатик се грееше с електрически конвектор и тогава сметките зимата бяха двойни. Прахове за пране, препарати, сапуни, храна, всичко е от нас, всичко. Отделно от това сградата е стара и неподдържана, постоянно нещо плаче за ремонт и излизат нови разходи, скоро със съседите ремонтирахме покрива и платихме и двете семейства по 4000лв, майсторите казаха, че бил много занемарен. Миналия месец се наводни мазето, запушена тръба, хоп 100лв. Та мисълта ми е, че гледаме бабата, той плаща кредит, за нашия град с половината пари ще живеем сами спокойно в хубав по- голям апартамент. И за капак на всичко майка му от около 3г е в инвалидна количка, заради едно нейно заболяване и гаджето и я гледа ( положението е много зле, буквално сама не може да се избърше след голяма нужда). Нейния нов мъж също има малко проблеми със здравето и познайте какво- тази жена откакто е болна се сети че има син! Почти се нанесе да живее при нас. Прави си каквото си иска, пуши навсякъде, мирише ми, дразни се от забележки. Само повтаря Аз съм у майка, аз съм си у нас! Нямали сме право копче да и кажем. Две седмици си живеят у тях, две седмици у нас. Качват се на колата щом им скимне и пристигат.Един салам не са купили, чакат ние да ги храним, сметките да им плащаме, ми вече станаха трима на наша издръжка, бабата и заема ги приемах като наем, но вече ни идва в повече. И уж нямали пари а двамата заедно пушат по 3-4 кутии цигари на ден и по половинка ракия на вечеря. Мисля си, че я е страх, че ако се случи нещо с мъжа и няма кой да я гледа, освен това инвалидната и пенсия е само 200лв и се гласи ние да я осиновим,ако нещо се случи с новия и мъж. Даже кандардисваше моя да теглил ипотечен кредит и да купил голяма къща, в която да живеем всички заедно като в турски сериал. Освен всичко той има и сестра, по-голяма, която вече има прехвърлено жилище от баща им (плана е бил на бащата жилището за дъщерята, а на майката- за сина) Но бабата и майката не щат да прехвърлят апартамента на мъжа ми, сигурно ги е страх, че ще ги изгоним, а така ни изцеждат на максимум. Знаят, че нямаме възможност да се изнесем, заради заема който изплащаме, защото и наем ще ни дойде много.Но покрай тях и тяхната издръжка, вече си мисля да се изнесем, пък ако трябва и на хляб и сол ще караме. Сестра му нейния имот дори си го е продала, живее във Варна, звъни един път в годината ако и потрябват пари и така. Друго не я интересува. Няма причина и от мен да ги е страх, защото ние нямаме подписан брак и имота ще си е изцяло за него, ако това ги притеснява. Няколко пъти сме повдигали въпроса със сметките и т.н и те отварят една огромна уста, почват да ни плюят, че сме се излагали и става страшно. И той се е карал с тях многократно, но на тях не им дреме, имат си ключ, влизат си, сядат си отварят си хладилника, хапват, пийват и така. Не знам как да излезем от ситуацията, моля за съвет! Моите родители нямат възможности да ми помагат, неговият баща също. На себе си разчитаме...

Коментари

1.   Да, колкото и да ви е трудно и да чувствате несправедливостта, най-добре е да се изнесете. Приемете, че заемът е един вид отплата към бабата за грижите, които е полагала за мъжа ти, защото можеше и да ги няма тези грижи, реално родителите са длъжни (когато са живи), не баби и дядовци. Преди това седнете и си кажете спокойно каквото ви мъчи на бабата и майката. Така, както си го написала. Вместо да се ядосвате, това да ви е за урок, да не влагате нищо повече и да градите нещо свое, без роднини. Ако случайно останете просто не зареждайте нищо, като дойдат на гости. Като спрете да ги храните и те ще спрат да идват. На бабата една супичка и взимате след работа и това е.

3.   Леле, направо ми стана мъчно. Като отворих темата се надявах да се посмея на някоя нелепа история, но вашето положение е по-тежко и от на болната му майка. Тя си има карма, с която да се примирява, а вие с половинката нямате вина за нищо.
Трябва да тропнете с крак. Ако бабата се притеснява да не я изгоните, може просто да напишат апартамента с условие за "доживотно ползване" или нещо такова беше. Ако чакате да умре
де юре ще го наследи майката, а към нея емпатията е не само излишна, ами дори излага вас. И познай - ще ви рекитира като бабата да я издържате докато е жива, за да го наследите вие, ако и там няма уредено наследство, ще го наследи заедно със сестра си- и там попадане в капан за рекет.
Поставете някакви условия, които да ви устройват, иначе плащате прескъп наем. В друг град, пак ще плащате, но поне парите са си за вас.

4.   Първото което ми прави впечатление, че този така наречен "изрод" не ти е свекърва, а е майка на твой приятел. Второто, че ти там си никоя и този мъж не е "твоя мъж", а твой приятел. Трето живеете в чужд дом и колкото и да си мислиш, че бабата и майка му ще прехвърлят жилището на името на приятеля ти, това няма да стане. Бабата има дъщеря в инвалидна количка и няма да я изхвърли на улицата, та тя й е дете, колкото й недостатъци да има.
Как мислиш ти след години би ли изхвърлила свое дете в инвалидна количка от жилище за да живее снахата на детето ти добре?
Е и бабата така мисли!
А най вероятно майката на приятеля ти също има наследствена част от баща си в този апартамент, което ще рече, че и нейния подпис е нужен при едно евентуално прехвърляне, а изглежда не е толкова проста, че да ви подари имота за да я изгоните. Щом още от сега имате разговори че не я желаете, тя никога няма да се съгласи да подпише. А след време когато почине ще делите същия апартамент със сестра му на "твоя", защото дъщеря й и сина й са равни наследници според закона.
От всичко това следва, че ти нямаш право на думата, следователно или трябва да търпиш и да се подмазваш с надежда някой ден този имот да остане за вас, или да се изнесеш на квартира и да построиш свой си живот.

5.   По-добре се изнесете - парите, които плащате сега по бабичките, може да ги давате за наем. Изнасяйте се без предупреждение, в последния момент, без да казвате къде отивате и не ги допускайте в никакъв случай в новия си дом или да ви изнудват. Ремонти на жилище, което не е ваше, не се правят.

6.   Нямате полезен ход, освен да се изнесете. Винаги ще сте зависими от тях, докато живеете в дома им. Колкото и да е трудно, ще се справите, иначе ще си скъсате взаимно нервите.

8.   Ясен регламент на отношенията. Бабата може да ви прехвърли жилището с клауза гледане. Освен това приятелят ти е виновен. Оставате да живеете там при ясни условия не идват когато си искат. Бабата не може да живее сама. Ако и кажете изнасяме се и сама трябва да се оправяш, ще се чуди как да ви задържи.

9.   Доста често попадам на теми - свекърва - снаха. Хора колкото и да ви е неудобно уважавайте свекървите. Защото не само че са майки на вашите мъже, но и трябва да има повече уважение.

10.   Приятелят ти е постъпил наивно като се е съгласил да се ангажира с такъв голям заем за основен ремонт, без да изчака да му припишат първо жилището.
Грешката обаче е вече направена и няма смисъл да продължавате да се тровите и наказвате. Да, не е честно, но нищо не можете да промените.
Каквото е дал дотук - дал е. Да приеме, че се е отплатил просто на бабата за грижите и така. Парите обратно няма да ги види, а и жилището ако почине бабата, ще отиде при майка му. Баба му очевидно приема, че е в реда на нещата да издържате и майка му и приятеля и. Нито се застъпва за внука си, нито е съгласна да му прехвръли ремонтираното от него жилище. Ами щом избира дъщеря си, да си седи с нея. Не го мислете повече. Мъжът ти е направил повече от достатъчно като внук. Малко хора ще прекъснат образованието си, за да се върнат да се грижат за болен. Направил е доста жертви, но дотук. Няма какво да ви е яд. Изнесете се сами - колкото и малка квартира да е, поне ще сте си само вие и ще ви е спокойно. Постепенно ще си изчистите финансово нещата и ще почнете да слагате настрана за нещо собствено. Иначе тези хора само ще ви дърпат надолу и ще ви тровят. Ако приятелят ти не е съгласен или няма воля да сложи край на това, то махни се поне ти докато е време. Нямате още деца, нямате брак - не си длъжна да си съсипваш и ти живота, заради роднините му. Погрижи се за себе си, защото друг няма да го направи. Ти в техния дом си никаква и нямаш право на никакви претенции. Имаш само задължения. Той е отговорен за това, че и двамата сте в такава ситуация.
Според мен обсъдете за последен път човешки нещата с бабата. Кажете и че нейната издръжка можете да поемете, но не и тази на още двама души и затова предпочитате да се изнесете, защото просто не насмогвате така, а вие имате тепърва семейство и дом да градите.
Тя да си реши, дали ще вземе страна и чия.

11.   Наследих 1/10 от имот, заедно с още 9 мои роднини. Стопанисвах имота и понеже развивах бизнес там пазех фактури за всички ремонти, които съм плащала. Имах фактури за ремонти на стойност над 20000лв. Освен това никой освен мен не плащаше данък за имота, първият път като отидох се бяха натрупали 5 години без платени данъци, платих ги. През цялото време съм плащала на роднините и наем, стандартен за града, разделяха си го на 9. Всички партиди за ток и вода са на мое име. По едно време родата решиха, че искат да продават къщата и стигнахме до съд, спечелих имота, защото 10 години го стопанисвам, плащам му даниците и съм направила трайни подобрения по него.

12.   Виж сега, положението с бабата е едно, а с майката съвсем друго.
Нали не очакваш бабата, тази възрастна и болна жена, да ви храни и да плаща за всичко. Какво означава, че покрай нея не текат пари? Ти пари ли искаш, че е отгледала мъжа ти без да е длъжна и те е приела в дома си, без да си ѝ никаква!? Тя ползва по-малко от вас, от всичко изброено- ток, храна, сапун, веро. Вие сте у тях, не тя у вас. Тя е една възрастна жена, колко ток може да хаби? Един климатик, една крушка и един телевизор. Нито нейната чиния с ядене ви разорява, нито нейните 50лв за ток ще ви направят богати. Отгледала го е и ви е приютила, прояви уважение.
Майка му видимо цял живот се е вяла наляво-надясно, а сега при нужда се е сетила, че има син. Тя не пуши във вашата или е нейната къща, тя пуши в къщата на майка си. Взима от храната ВИ, защото ѝ разрешавате и ѝ давате храна. Уви, ще я гледате само и единствено, ако искате. Реално не сте длъжни. Ама тя е права, копче не можете да ѝ кажете, тя е в дома на майка си и е пряк наследник. Не е готино, знам, ама така стоят нещата.

Апартамента няма да ви го предпишат, защото ти ще искаш да ги изгониш, а това си е тяхната къща. Попадаш в едно готово семейство, под техния покрив и вече искаш имота и парите. Осъзнаваш ли, че тяхната гледна точка е точно такава? Аз не те соча с пръст и не ти казвам каква си, ама ти показвам тяхната версия, а те са прави за себе си точно толкова, колкото и ти си права за теб. Бабата като си отиде, майката е наследник. Майката като си отиде, мъжа ти и сестра му са наследници. Схващаш ли? Живеете в дом, който ще е ваш след прекалено много години и при всички положения, за да го получите, ще трябва да делите и да плащате. Истината е следната, двамата ще можете да махате в пръст, само ако сте в изгодна позиция. Вие не сте. Купете си една къща, излезте от цирка и си живейте живота. След много години ще получите едни пари от това жилище, но още е рано да го мислите.
Единственият човек във вашия дом, който законно има власт и може да взима огромни решения, това е бабата. Тя може с полиция да изкара както вас, така и дъщеря си. Ако мъжа ти имаше дял, можеше да го продаде и да иска да му се платят подобренията, ама уви, прецакал се е и не е очаквал, че жена му ще иска друго, а майка му ще се появи изневиделица след толкова години. Не го съди човека, седнете и поговорете помежду си, после поговорете с бабата. Тя може да ви прехвърли за гледане и издръжка, може да го направи с доживотно право на ползване, така ще е спокойна, че не можете да я изкарате от къщата... вие реално няма да можете. Ако не е съгласна, понеже тя е шефа, хванете си багажа и се изнасяйте някъде, където вие ще сте собственици черно на бяло. Не сте в позиция нито да искате нещо, нито да нареждате, просто така стоят нещата, имотът не е официално ваш.

13.   Авторке, единственото спасение за вас е да се изнесете и да идете на квартира щом си нямате жилище. Да, знам какво ще отговориш-наеми, местения, друго си е в собствено жилище. Пиша ти го от опит-не мой, на най-добрата ми приятелка. Тя живеееше... всъщност още живее в апартамента на свекърва си и свекър си. Съветвах я точно както казвам на теб да направят нещо, да купят жилище и вместо наем да плащат заем. Защото свекърва и не я обича и дава мило и драго за другия си син-нейния девер. Не ме послуша, реши че е по-добре да вземе наготово жилище вместо да го изплаща с години. Сега положението и е трагично-изгледа болната си свекърва и след смъртта и половината жилище е на свекъра, който е зависим от хазарт и дава и последната си стотинка в игралните зали. Другата половина трябва да си поделят мъжа и и брат му. Няма и по една стая. Не си причинявай такова нещо, вземи си свое жилище за да ти е добре и да не си зависима от никого. Пиши как са се развили нещата.

14.   Само изрод може да плюе по възрастни хора. Засрами се от годините на свекърва си, за да се държи така, значи ти не си стока за уважение.

15.   Нищо не разбрах.
Каква е Бабата. Каква е дъщерята. КОй е в инвалидна количка.
За болния човек трябва да се полагат грижи.
Не сте длъжни да търпите нагло отношение.

16.   Начинът по който се обръщаш към свекърва си говори много лошо за теб. Чак пък изрод. А ти каква си.