Споделена история от Семейство

Лични финанси
Здравейте, имам проблем с харченето на парите си. Ходя в магазина и копувам само не нужни работи.Има и случаи в който копувам нещо и така си стой без да се употребява. Сега покрай Ковид поне не харча много излищно.
Замислям се, че имам проблем понеже доста дългове ни се на събраха
Как си ооравлявате парите?
Живея под наем, имам дългове и деца.

Коментари

1.   Ами изцяло спираш ходенето по магазини, ходиш само в магазин за храна и то с списък, който предварително написваш у дома, не купуваш нищо друго освен онова в списъка. Всички пари, които спестиш по този начин вкарваш в сметките по дълговете и все някога ще изплуваш, зависи колко си надълбоко с дълговете. Аз така изплатих апартамент за 9 години. Като купувах само нужното и ходих на магазин само с цел. Трябват ми маратонки, отивам в магазина за обувки и избирам 1 бр маратонки, други обувки не поглеждам, като съобразявам цена-качество, а не дали цвета ще ми подхождат на пуловера.

2.   Не излиза, или излиза без пари.
Аз си правя сметка, но обичам също да харча. Излиза до магазина със списък.

3.   Аз затова си правя списък от вкъщи с каквото нямам хладилника и в магазина купувам само тези неща. Ако нямам списък, си казвам "адйе да пробвам от това, дай от онова" и на края се връщам с куп излишни неща или поне прекалено скъпи за ползите, които имат. И задължително пазарувам сит. Ако съм гладен в този момент, купувам от всяка храна, защото стомаха не пита и иска всичко, какво види и помирише. Все пак има си маркетингови трикове, влиящи на подсъзнателно ниво и е нормално много хора да правят прекалено много емоционални покупки.

Друг вариант е да си пишеш в една екселска таблица всеки разход за деня и да си ги подредиш по дати и групи (примерно излишни, непредвидени, извънредни, наложителни, храна, сметки, наем и т.н.), за да може на края на месеца да теглиш чертата и да видиш колко пари си дал за неща, които е можело и да не купуваш, без това да ти се отрази реално на стандарта и нуждите. Хем нагледно да видиш за какви суми става въпрос. Повечето се шокират и не си дават сметка колко много пари харчат излишно. Втория месец чисто психологически ще започнеш да внимаваш, дори понякога без да осъзнаваш. След още няколко месеца ще изградиш нов навик да не харчиш за глупости.

При много хора работи, при мен не, защото прекалено много ме напряга и съм забелязал, че колкото повече ограничения си налагам, толкова повече непредвидени разходи ми изилзат. Сякаш Вселената се обръща среу мен и всичко възможно, което може, ми се чупи - кола, техника, някой от семейството се разболява и отиват за лекарства. Все нещо става. До тогава не вярвах в Закон на Мърфи и всякакви вселенски закони, но го изпитах недвусмислено това и то в продължение на доста месеци. В крайна сметка спрях да си пиша и започнах едва тогав да пестя. Сякаш Бог се опитва да ми каже, просто да се отпусна и да следвам съдбата си, без да я изнасилвам.

5.   Нека ти дам моята рецепта:
Правилото 50/30/20 - Нужди/Желания/Финансови цели

Цифрите горе може да варират в леки граници до около 5-20% между трите графи - например 70/20/10 или 60/30/10 или 60/25/15.

Идеята е да си разделиш всички разходи и да имаш бюджет.
Моята схема е:
20% наем/ипотека или ако имаш собствено жилище - за ремонти по него
10% битови сметки - ток,телефон,вода,интернет и тн
5-15% храна
10-15% транспорт - всичко около подръжката на колата (без ремонтите) трябва да влиза в тази цифра - гориво, такси, обслужване и тн
20-30% Желания - Лайфстайл, Шопинг, Услуги и тн
10-20% Финансови цели - Кредити, Спестявания, Инвестиции

* Колата, която можеш да си позволиш струва максимум 6 пъти месечния ти доход.
* Имотът, който можеш да си позволиш струва максмум 60 пъти месечния ти доход и трябва да го изплатиш за не повече от 20 години с поне 20% първоначална вноска ако ще го вземаш на изплащане.
* Задължително си изграждаш авариен фонд в размер на 3-6 пъти месечните ти разходи.

Успех!
Мъж на 27години

6.   От една страна отговорът е „стегни се малко и спри да се лигавиш, голям човек си“.

От друга страна, пазаруването е заместител на положителни емоции. Явно ежедневието ти не ти предоставя достатъчно такива.

Конкретен съвет. Като ти се доще да си купиш някоя глупост, вместо това иди при децата си и прекарай още малко време с тях, обърни им още допълнително внимание.

7.   'Колегите' са ти дали най-точни отговори. Не мога обаче да остана безразлична и да не отбележа, че ми е много тъжно да гледам как всеки втори е изградил някакъв 'инстинкт' / 'начин' за оцеляване в тези тежки години за нас. Колко ли по-зле ще ставаме... Откакто се помня при мен е било по същия начин. С много лишения и съобразяване и в крайна сметка - поглеждаш се отстрани и пак си затънал в дългове или просто нищо не си успял да направиш за себе си през тези години, ако ли имаш вече някакъв напредък (говоря относно това дали си си купил жилище, кола или си отгледал деца/семейство), е на цената на сума ти лишения... Дано има някой ден изход от този омагьосан кръг за всички ни. Малко се улях и е извън темата, но не е първата тема/случка, която ми показва действителността и ме кара да се замисля, че все повече хора живеем по този начин. Тъжно ми е.

-

8.   Ако минаваш през книжарница, кОпи един буквар.

Братан.

9.   Информацията как разни хора си управляваме парите няма да ти помогне. Ти имаш някакъв емоционален проблем, който избива чрез това купуване на ненужни неща. Помисли си какво е и опитай да си го решиш.
В случая имаш късмет, че не си някоя "бясна" тинейджърка (както много хора в бг обичат да се изразяват), иначе тук щеше да ти се наложи да поемеш около 20 кофи с леденостудена вода под формата на коментари ;)
Какво друго да ти кажа.. ,освен че можеш да се радваш, че това избиване не е чрез алкохол, наркотици, безразборен секс, агресия към децата ти.. т.е. нещата можеше и да са много по-зле, ако това те успокоява по някакъв начин. Айде, успех.

10.   На автора вече дадохме съвети, но №8 ми открехна размисли за живота. Повечето хора в днешно време мислят по този начин, а това си е чист консуматорски егоизъм. Самото желание "да направиш за себе си" е егоизъм, да купиш за себе си - кола, имот, семейство е егоизъм. Хората вече не можем да осъзнаем какво е себеотаване. И най лошото е че се чувстваме тъжно, защото не сме могли да задоволим егоизма си. А би трябвало да сме щастливи ако сме дали, ако сме се научили да се отдаваме .............. много дълга тема, просто се замислих.

11.   Много пъти съм се заричал и все отлагам, моля колегата от номер 5 да спре да пейства някакъв западен модел за лични финанси, който очевидно не важи за нашите доходи и нашата потребителска кошница.Как си го представя един човек с 1000лв заплата да похарчи 50 лв за храна за целия месец. По данни от 2020 средно харчим 450 лв за храна,може да се провери в Интернет. 10% битови сметки също е тотално невъзможно, то само токът зимата е 150лв.За какъв модел говориш тогава. За да си полезен си направи собствен анализ, а не пействай тотални глупости

12.   От 5 към 11,
Пействам го, защото работи и е универсален за всички точки по света. Учи те да се простираш според чергата си и да се стремиш за още ако не ти стига.
Докато бях студент с 800 лв го прилагах под формата 70/20/10 , 65/25/15 и работеше. Отворих си очите откакто следвам точно западни канали в тубата за финанси. Препоръчвам ти Дейв Рамзи. Препоръчвам ти да се интересуваш доста сериозно ако не виждаш как ще се справиш с 1000лв.
700лв нужди - съвсем спокойно стигат за наем, пълноценна и разнообразна храна от всички основни хранителни групи и битови сметки
200лв лайфстайл
100лв спестявания/кредити

Има ли желание, има и начин. Успех

13.   12 а пресметна ли, че 1000лв бруто са всъщност 775 чисти?
70% от 775лв са 542лв, сега кажи къде квартира за до 150лв, как сметки - ток, телефон, вода, интернет и тн със 75лв, каква храна за 100лв месечно?

14.   Най са ми смешни ей такива като онзи с процентите. Гледал някой пишман ютюб "експерт" и давай, това са процентите. Ама не се опитва да помисли малко със собствената си тиква. Абе умник, нали се сещаш, че процентите на Безос и лелката чистачка в кварталното училище на минимална заплата ще са коренно различни. Нямам как лелката да взима 500 лв нето и да заделя за акции, защото заплата и няма да стига само за нещата от първа необходимост. Нито Безос може да изхарчи половината от 110-те млрд долара, които е изкарал през 2020, за нужди. Излезте най-после от тези канали ала Тонкин и Виста и помислете най-после с вашите си глави. Трябва да си пълен малоумник, че да вярваш, че има реалност, общовалидна за всички. Не мога да повярвам колко са ви закърнели мозъците, че вече и ви мързи да мислите, ами давате на други да мислят вместо вас.

15.   От 12 към 13,
С 1000 бруто е твърде вероятно да не живееш в друг град, а в твоя и не в квартира, а у вас. Като си у вас не плащаш наем и ти се освобождават 150 лв, които можеш да насочиш към храна и нещата стават още по-лесни.

А ако все пак си достатъчно ощетен от живота да си в подобна ситуация - работа за 1000лв бруто и на квартира пак излизат сметките, но няма да ти хареса живота, който ще ти опиша. Правил съм го с 800лв значи и ти можеш:
775 лв чисти са ти:
150-200лв квартира, която можеш да делиш със съквартирант на първо време докато си всигнеш дохода.
75 лв сметки, част от които можеш да делиш със съквартирант, а телефонът ти е на предплатен месечен план - ваучер за 5-10лв с 2000мб интернет и няколко хиляди минути към абонати в БГ.
50 лв карта за градски транспорт
280 лв на месец за храна - от големите вериги всичко в суров вид - ориз, грах, царевица, риба, замразено свинско/пилешко, 200 гр извара насипна, яйца по 2-3 на ден.
И за желанията - бръснар 40 лв, кафенета 5-15 лв на месец, тук там някоя дискотека - 50 лв. Ако искам дреха пропускам дискотеката за месеца.
И винаги ми оставаха 100 лв настрани - бели пари за черни дни. Даже тези пари ги заделях още в началото на месеца - плащах първо на себе си - Най-бигатият човек на Вавилон и Богат татко, беден татко ако си чел ще ме разбереш. Ето, че може. Съветвам те да си правиш сметката, няма значение в Китай ли си, в САЩ ли си. Пред хляба и парите всеки е равен.

Към 14,
С обиди няма да промениш фактите, но със сигурност показваш културата си. Това, че сайтът е анонимен, не ти дава правото да обиждаш. Разбира се, че парите са различни, но всяко начало е трудно. Затова казах, че като студент схемата ми беше 70/20/10, а в момента съм магистър с два западни езика и съм 50/30/20. Тези цифри са референтни стойности и служат за ориентир. Идеята е да живеем с по-малко отколкото изкарваме. Ако се научиш с 800лв ще можеш и с 8000 лв.
И понеже те дразнят процентите ще сипя сол в раната:
- 100% от хората, които не пестят и/или инвестират част от дохода си нямат собствени пари настрани и живеят месец за месец.
- 70% процента от хората в САЩ живеят от заплата до заплата. Положението в България се съмнявам да е по-различно. Не е до доход, а до начин на мислене.

Няма да цитирам източниците на последното твърдение да не излезе реклама, но можеш да го потърсиш сам.

Не сме дървета и се развиваме. 800-1000 лв е една стартова заплата в живота, с която като студент или начинаещ специалист можеш да се оправяш преспокойно. Защо пропускате факта, че никой не ни е длъжен и ако искаме повече трябва да се развиваме - висше образование, курс за квалификация и тн.
Особено за един мъж е важно да расте социоикономически и на 40-50 вече да е постигнал много. Като ви чета коментарите и усещам апатия и мързел, нежелание за растеж. Дано поне в това бъркам, не ви познавам в живота какви сте. Хубав ден.

16.   15 Не ти пиша за моя доход, аз се справям, но не ми харесва да обвиняваш всички българи с 1000 и по-малко заплата в нежелание за развитие, мързел и подобни. Имаш ли си на представа, че 80% от населението на България е в положение с 1000лв и по малко заплата и имат деца, които също имат нужди от храна дрехи и сметки? Или и ти си от ония, които твърдят, че който не е достигнал 5000лв доход няма право да има деца?
Света е различен от този в главата ти, заварчикът е на най много 1200лв чисти, жена му продавачка на 800лв чисто, имат две деца и изплащат ипотека. Тези хора са важни за обществото ни, защото без тях не можем. Нито без заварчици ще оцелем, нито без продавачки, нито без пожарникари, нито без мед сестри, шлосери, хора които правят бутилки за виното, което изпи снощи. Тези хора отглеждат и бъдещите заварчици, не можеш да очакваш от богатия да отгледа дете, което да стане заварчик, а твоите деца висшисти повярвай редовно в живота си ще имат нужда от заварчик и други хора със специалност, която не изисква висше образование.

17.   10, не знам дали се отнасяше към мен (8-ми коментар, допускам, че е станало някакво разминаване, защото виждам, че се отнася за моите размисли), но ще си позволя да кометирам.

Доста добре си изопачил думите ми. Но съгласи се, че няма как само да даваш. Да поискаш понякога и за себе си, не мисля, че е егоизъм. Виж, ако живееш само за себе си - тогава вече съм съгласна. Това, че си си купил кола и жилище, които ще са ти в потребност и те спасяват от друг вид разходи и си намерил начин да отгледаш семейство, в никакъв случай не те прави егоист.

Определено не съм тъжна че аз, ти или който и да е, не е задоволил егоизма си. Тъжно ми е, че сме принудени да живеем вечно с някаква мярка, без спокойно да идеш да си напазаруваш каквато щеш храна, само защото знаеш, че другите ти разходи са една идея по важни от това (примерно, за да ме разбереш). Защото това също е вид ''даване''. Да дадеш, да осигуриш.

-

18.   15 ти верно ли още продължаваш? Сега ще се опитам да ти обясня защо моделът ти е неприложим и наистина се надявам да го разбереш. Въпросните проценти няма как да са приложими за всички доходи, защото на МРЗ, очевидно няма да ти оставят пари за лайфстайл, а на големи заплати-примерно 20 000 лв, няма как да изхарчиш 10 000 лв за храна. Идеята на управлението на личните финанси, не е да "влезнеш в някаква сума", а най-рационално да си управляваш парите и да гониш поне среден стандарт. Именно поради тази причина от КНСБ често казват какъв доход е необходим, за да се издържа 4 членно семейство, последно беше около 2600 лв, като напълно ясно е, че ако доходът е по-голям отива за спестявания/инвестиции. По данни на НСИ за 2020 българите харчат по 450 лв за храна, както каза 11, алкохол и цигари 62лв, битови сметки-240 лв, здравеопазване-81 лв, транспорт 150лв, култура и отдих-32лв, данъци и осигурки-200 лв., облекло-30 лв и други. Разбира се за различни разрези от обществото разходите ще варират, защото бабите харчат повече пари за здравеопазване, а студентите не плащат ток и вода, ако са у тях или на общежитие. С други думи това е рамката на едно класическо 4 членно семейство и това може да се ползва като ориентир както за различните пера на разходите, така и за приходите. Моделът на 15 е абсолютно неприложим даже като макромодел, да не говорим за световен модел. Всеки човек иска да пести и инвестира, но акцентът трябва да е да получаващ достатъчни доходи и да се спестяваш и инвестираш, а не да мизерстваш, за да спестяваш(както беше горният ти пример). Явно с младо момче, но си представи за миг, че си на 40 с две деца и нямаш наследствен имот, а плащаш ипотека, дали ипотечният кредит ще е 10 % от дохода ти и дали няма да караш от заплата до заплата?

19.   18, не се хаби. Виж, ако си направиш един захаросан ютюб канал с тъпи заучени цитати за мечти, "стойностно съсдържание" и "личностно развитие", тогава ще те вземе на сериозно. Трябва всичко да е лъскавп, поднесено на тепсия. Мисловната дейност е категорично забранена. А, да, и прасни едно курсче за 279 долара (задължително в долари), една книжка за лични финанси, тениски с тъп напдис и няколко афилиейт линка и ставаш инвестионен гуру. Иначе не вървиш, защото прекалено много използваш мозъка си и не си от стадото.

20.   Според мен продавай нещата, които не ползваш.
Ще събереш нещо.. колкото и да е по-добре е от нищо. От тях ще можеш да върнеш някаква част. Снимаш и пускаш в OLX/Bazar.bg все някой нещо ще хареса.
Направи груби сметки без какво не може и какво остава. От това което остава щом има да връщаш няма как да спестиш. Но можеш да разделиш това, което имаш да връщаш и по малко да даваш обратно.
И ако ще и заплатата да е 700 лева винаги оставяй нещо за фонда "И аз съм човек".. че се депресира човек, когато само спестява. Може да ограничиш емоционалните покупки на 10-15 лева за всеки от семейството (50-60 лева общо, но да знаеш че е това и да не даваш повече) и да добавиш "безплатни"забавления.
Харчиш, защото не чувстваш грижа за себе си. Може с кафе от вкъщи разходка в парка с жената. Вечер с филми със семейството/ не се сърди човече или някаква игра на карти. Някакви малки забавления биха намалили нуждата да харчиш. Ако само работиш и спиш няма как да не искаш да харчиш, защото мозъка мисли "аз работя за тия скапани пари, поне нещо да си купя"

Иначе тук с проценти от това кой какво харчи може да пишем много, но има много променливи. С 400 и с 1500 различно се живее. Като имаш деца нещата се променят. Този, който обяснява, че 800 лева стигат няма деца. Защото без деца стигат, но станеш ли семеен не си го представям.
И може би винаги се стига до "как може да спечелим повече" от това как да спестим. Защото, колкото и да спестяваш инфлацията изяжда спестеното. Преди 10-15 години с 20 лева можеше да се купят много неща. Вече еквивалента на 20 лева преди е 50. Да поправиш нещо е по-скъпо, храната е по-скъпа, сметките...

21.   До 18,
С 20 000 лева заплата ще инвестирам много повече отколкото харча за да раста повече финансово. И 20 000 лева заплата пак може да се разпредели по схемата, която съм описал:
50 - 10000 нужди - 4000 лв вноска за имот, 3000 лв на месец за транспорт, 600-1000 храна и пак остават.
30 - 6000 лафстайл, покупки и тн.
20 - 4000 пестене

Нима не мога да си взема къща с 4000 лв вноска на месец или кола, която гълта толкова гориво и поддръжка? Не мога да ходя на почивки през месец, два? С много пари е лесно. Приложим е методът и още как. При мен защо работеше с 800 лв на месец и в момента съм с над 2к? Има ли желание има и начин.
Щом го дават значи важи и не си по-умен да откриваш топлата вода. Има си даден шаблон отдавна, иска се просто да прочетеш и да следваш.

22.   21, ти разбра ли въобще какво ти казват хората? Никой не е казал да харчим като за световно и да живеем бохемски. Въпросът беше, че процентите ти са прекалено относителни.

23.   За теб ще сработи само вариант в който да нямаш достъп до пари извън задължителните. Щом включително с деца задлъжняваш дори и продължаваш да харчиш за ненужни неща, няма друг вариант.
Отваря банкова сметка с запор който сама да наложиш. Примерно в края на календарната година само да можеш да теглиш от там. И вкарвай всичко което не е задължително за преживяване.
Другият вариант ако можеш поне дотолкова да се контролираш е да си изплащаш заемите с колкото можеш по всяко време.
Днес разполагаш с 20 лева отгоре- веднага заминават за заема.
Иначе за мен е задължително минимум 10% от заплата да се отделят все едно ги няма. Това извън забавления т.н.

24.   От автора
Малко го обърнахте на спор
Скоро се преместихме е нова квартира(плащаме наем)
Трябват ни още малко джунджурии, за да изглежда като дом
Имаме и дете. Аз от скоро започнах свой бизнес. Доходите ми всеки месец са различни и има много данъци. Не живеем в България. Справяне се, но засега нищо не заделяме.

25.   Аз си купувам винаги това, което искам и пак имам пари.