Споделена история от Семейство

Каква заплата получавате, колко харчите и колко спестявате?
Здравейте,
От известно време се чудя как е при другите хора, тъй като аз не мога да спестя нищо. Живея в София, получавам 1000 лв. и плащам наем, като наемът и сметките са ми около 420 лв. и ми остават около 520 лв. Нормално ли е да не успявам да пестя? А вие колко пари давате за сметки и храна и какви заплати получавате? Спестявате ли?

Коментари

51-86 от 86

52.   Май само ай ти специалистите получават добри пари.

53.   52, лъжеш се - доста доктори, стоматолози с частни кабинети, калинки на хубави позиции (които припечелват и от други дейности зад бюрото на шефа....разбра ме!), митничари, не малко полицаи със "сиво" портфолио ;), държавни служители със скрити каси, "бизнесмени" с подарени обществени поръчки, реститутки (знаеш ли какви/колко имоти са се реституирали в БГ и на какви цени?), откровени престъпници, мутряги, прокурори и садии, адвокати, хора, работещи по летищата, летци, банковите офис-престъпници и др.

Не е малко като бройка, особено когато прибавиш и дечицата им!

55.   IT съм, взимам 3к нето. Ще сменявам работата до месец-два, тъй като заплатата ми е с около 2к по-ниска отколкото трябва да взимам с моите умения и опит.

Аз в момента с тази заплата изобщо не ми е до семейство (обичам да си се глезя, а парите никога не стигат) и не знам някои как се пускат да правят деца с доход от 700-800 лв...

56.   До 51, лекарите са толкова корумпирани, че нямам думи..... теглят от здравата каса, но и после под масата взимат "без избор на екип", думи нямам. Зъболекарите ако нямаш собствен кабинет загиваш да работиш за 30 процента. Учителите, ако може да се допреди човек за учител ще е добре, за провинцията говоря, за София трябва да 2 места да работиш. Университетските преподаватели зависи кои са университетите, взимат добри пари за нищо работа. Мед сестрите работят на повече места и си докарват добри доходи.

57.   Ами за тези, дето си вадят фалшиви болнични какво ще кажете...

58.   Номер 34 казваш, че с жена ти работите на високи позиции в международни фирми...
Би ли споделил, тъй като тук е анонимно всичко, в такава фирма може ли човек да започне и да пробие от нулата без връзки или нещата опират само до връзки.
Питам те заради мой приятел, който постоянно твърди, че всичко става само с рамо от някой в бг.
Мерси предварително!

60.   И аз се чудя на всички, които пишете 5000 7000 лв 10 000.
Какви са тези заплати, професии, фирми ?
Аз ще бъда напълно искрена.
Общ доход на 4 членно семейство във Варна 3 000
Лв.Мъжът ми взема 2000 , аз съм по майчинство вземам 980.
Имаме бебе на 8 мес.Края на годината изтича първата ми година и не знам как ще се оправяме с 390 лв, ако не се вредим за ясла.
Ипотека-500 лв
Сметки, две коли, гориво, ремонти, застраховки, данъци на апартамента и двете коли, храна, тренировки на голямото дете и градина.
Не съм правила изчисления.
От предни месеци съм купила за зимата всичко необходимо за бебето, за голямото тепърва ще купувам.За себе си 1 път месечно ходя на козметик, фризьор,маникюр-60 лв
За почивки нямаме пари. За скъпа козметика и парфюми също.Дрехи и обувки си купуваме всеки сезон, без да прекаляваме.Не спестяваме.Нямаме възможност.
Пазарим храна, препарати от лидъл, кауфланд.Готвя всеки ден, мъжът ми си носи храна на работа, а когато аз работих в обедната почивка се прибирах да обядвам в нас, понеже работата ми е на 3 мин от нас.Тоест и от това сме спестили.
Голямото дете всеки месец е на рд-подаръци и там по 40-50 лв, ходи и на басейн, кино веднъж в месеца да речем.
Интересно ми е кои професии изкарват такива хубави заплати.Аз съм с 2 образования, допълнителна квалификация за европейско ниво по език, отделно компютърен курс, мъжът ми е с 1 висше образование, работи по него и смятам, че това е максимума ни заВарна.

61.   60, по форумите мога и 100 бона да взимам, нали се сещаш?

62.   Кой нормален човек с 5-7-10 бона ще седне да чете тоя изклецан сайт, който освен да ти докара някоя депресия от всички негативизими тука, друго няма какво да стане. Как си представяш да взима 10 бона и да кесиш тука вместо да правиш нещо далеч по приятно.

63.   Между 10 и 15К на месец. Собствен бизнес. Не харчим много, а каквото остане ре/инвестираме. Нямаме заеми и целта ни е да живеем щастливо и простичко.

65.   До 60,
IT, висш мениджмънт, маркетинг, аутсорсинг или някоя фармацевтична компания(по низходящ ред съм ги изброил).... Магистър фармацевтите също мисля, че взимат над 1500 лева.

66.   Номер 63
Може ли да споделиш в каква сфера ти и бизнеса?

Поздрави

67.   58, точно в международните фирми няма шутобафжанащина и се тръгва от нулата, за да се издигнеш. Не става със скатаване и почивка 4 месеца като даскалите…

68.   Ето ви реалността и аз и жена ми живеем в София, работим в ИТ и дохода ни е над 20к лв месечно. Който иска да вярва. Нямам причина да лъжа.

Понеже гледам, че има хора които се чудят как човек с такива доходи може да седи тук, отговарям. Седмично правя около 60 часа работа. Няма ден, няма нощ, няма почивен ден. За последните 10г имам около 20 почивни дни общо вкл. отпуск, празници, уикенди, коледи, рожденни дни и дни в които да не съм работил нищо за целия ден. Винаги има нещо. Точно в момента чакам жена ми да довърши каквото работи и да хапваме нещо, а все пак и аз трябва да се разтоваря от работата.

Знам че е дразнещо някой да ти навира успеха си и да ти казва как страда едва ли не. Аз също не го харесвам, но идеята ми е да покажа, че от толкова отдавна сме на този режим, че не правим нищо друго. Разходите ни са само храна, сметки и консумативи от порядъка на 3к/м.

Всеки си мисли как ако има пари ще разцепва дискотеките, пичетата, колите и разбира се и сам себе си, но това реално не се случва. Веднъж завъртяно колелото и набрал скорост в бизнеса гледаш да не го спираш, защото после трудно се стартира отново. Никой от хората които знам, че изкарват пари не го прави. Всички имат удивителен режим.

Приятелския ни кръг е прилично тесен. Поддържаме връзка само с хора от ИТ-то. Веднъж заради това че работим с такива хора и допълнително защото другите трудно възприемат доходите които получаваме. Последно преди няколко години познати ми обясняваха как спестяват с месеци за 3к лв за ремонт на апартамента си... Ами какво да добавя тук. Замълчах си и кимнах с разбиране.

Реално на никой не казвам за доходите ми от последните 4-5г защото се оказа, че много от приятелите ми си мислят, че съм станал високомерен, защото ги навивах да сменят попрището докато ИТ брашна още набираше сила преди 10-15 години. За да ги мотивирам казвах какви са заплатите, как може да има развитие и разбира се, аз колко взимам като пряк участник. Е, вече не го правя. Същото се вижда и в коментарите по-горе. Много хора просто отричат съществуването на такива доходи.

От хората с които контактуваме няма такива с под 10к/м доход. Просто в ИТ-то е такова положението за хора с над 15г опит и които не са залупени, ами следят пазара на кадри.

Гарантирам, че в София има хора много по-високи доходи които не парадират с това. Просто това не е публична информация и както вече правим и ние - говорим за пари само с хора с нашите възможности и доходи.

Който иска да вярва. Аз само ви отварям очите за нещата от живота.
5 цифрените месечни заплати в ИТ не са мит поне от 5г.

69.   На 23 съм, от София, живея в собствено жилище, взимам 1500 чисто, водят ме естествено на МРЗ... Справям се някак, но обикновено почти нищо не остава, изплащам малък кредит, който ми се наложи да изтегля покрай измислената пландемия, с месечни вноски по 303 лв., остават ми още 5 вноски... В последната година цените много се вдигнаха, което вече се усеща по джоба. Отделям си по 20 лв. на ден за храна, не пазарувам в мизерните лидъли и кауфланди, основно ходя във Фантастико и по кварталните магазинчета. Не пия и не пуша. Не съм крайно беден, но изобщо не се считам и за богат с тая мижава заплата, защото реално надницата ми е около 9 лева на час работа, което е просто унизително. Знам, че има и много по-зле, знам, че много хора си мечтаят за моята заплата в тая криза, но това не ме успокоява. Човек като си плати режийните за сметки, храна, козметика и облекло и почти нищо не остава. Понякога ми остават по около 400 лв. на месец, които обикновено ги изпуквам за платена любов, защото нямам приятелка. Много хора в квартала ме мислят едва ли не за милионер, защото ям само навън и почти не готвя, а те се чудят как да вържат деня с 5 лева. Не съм милионер. В тая опоскана пропаднала държава не виждам как човек може да изкарва много пари без да върши престъпления. Освен това помагам на много хора около мен с някакви къси суми месечно, на един 50, на друг 100, на трети 200 лв., пък кога и дали ще ми ги върнат, божа работа, по-скоро няма да ми ги върнат, ама здраве да е... Според мен за София доходът на един възрастен човек в домакинство трябва да е минимум 2000 лв, за да покрие екзистенциалния минимум. С по-малко от 2000 лв трудно се живее, направо не ми го побира съзнанието как има семейства с деца, в които и двамата родители взимат по около 700-800 лв. Инфлацията е жестока, един качествен сандвич с хубаво кафе вече е 5 лв., дори и повече. Може би пък аз не съм в ред, понеже съм учен и се стремя да консумирам само качествена храна, доколкото е възможно, а тя е по-скъпа. Знам ли...

70.   До 66. Сферата на услугите и недвижими имоти. Разчитаме на недвижимите имоти главно като пасивен доход, като целта ни е да разширим портфолиото за да увеличим процента от дохода в полза на недвижимите имоти, така че да не сме на 100% зависими от главния ни бизнес. Имаме и други планове за диверцификация, но това с времето си. Поздрави 63.

71.   До 70.
Май инвестицията в земя и имоти е най-добрия вариянт. И аз взех 2 декаря до София изгодно миналия месец.
Какви услуги предлагате, може да сме си полезни? :)

72.   До 68, с какво в ИТ се занимаваш?
Програмист, бази данни, cloud ...
Може ли да споделиш?

Поздрави,

73.   Чета темата и отново ме е срам от бай ганьовския манталитет в България. Какъв ви е проблемът, че някой вади много повече пари от вас? Защо сте толкова завистливи, че чак се опитвате да се самозалъгвате, че това не е вярно или, ако е, 100% човекът се е уредил с връзки? Защо вместо да плюете, не се зарадвате, мотивирате или просто да подминете безразлично? Хората, които печелят повече от вас сигурно са се изнесли рано рано от родното място, оставили са семейство и приятели, живели са по общежития, учили са, работили са или пък са жертвали всичко, за да стартират собствен бизнес и масово работят по 24/7. Колко от хората, писали злобни или завистливи коментари могат да кажат с ръка на сърце, че са направили същото и не вадят подобни доходи? Злобна и завистлива нация. Затова чужденците като ги питат от къде са се радват, а мен ме е срам да кажа.

74.   Аз нямам работа вече над 1 година заради глупавите мерки които целят да спасят животи, но реално убиват хора. Имам 2 деца, живеем само с парите на съпруга ми. Сега го принуждават да се ваксинира. Ако не го направи остаме на улицата. Ако го направи, последиците си ги носим ние.

75.   На тези малумници кото не вярват. Да в София и на високите позиции с доста опит в страната се получават високи заплати и бонуси! Ако се чудите къде и как "баа ли го" отворете it.jobs.bg и филтрирайте по заплати НАД 5000лв. Към момента има 324 обяви. Като повечето са позиции за програмисти,QA и подобни инжинери тоест редови позиции. За хора от мениджмънта или старши Архитекти заплатите са често доста по-големи!

76.   75, а стига с това ИТ бе, България не е само компютърджии и тираджии. Нали трябва някой да те лекува, като се разболееш, да ти води счетоводството, да ти продава домати и гащи и да ти доставя ток и вода. Ако всички сме ИТ, даже няма да има къде да сереш, щото няма да има кой да ти произведе кенефа.

77.   До 75 - Описаното от теб не покрива и 5% от всички работни места в родния IT сектор.

И спри да наричаш хората малоумници.

78.   До 77, много можем да спорим :) Има проучвания, отвори и си чети процентните съотношения. Важно нещо е да се каже, че тук говорим за хора на позиция най-общо казано програмисти. Масата хора не са в състояние да различават различните позиции, произтичащи от "програмист", затова нека ги обединим. Ако се концентрираш само върху въпросната група от инженери/програмист/хора разработващи софтуер ще откриеш, че тези 5% за които говориш реално са в пъти над твоето твърдение. Моите извинения към всички "колеги" от "ИТ" сферата, ама ит-та се водят и тези, които ви продават телефони :) Така че от около 60-70хил "ит-та" спокойно можете да махнете ПОНЕ половината :)

79.   75, към това което ти казва 77 имай предвид и че повечето от тези обяви са по-скоро с проучвателна цел, така че не се вълнувай излишно.
Освен това се пише инжЕнер.

80.   До 78 - Започна да говориш за IT сектора, а не за специализиран сегмент от него и НЕ, няма да споря с човек, който не пропуска възможност да обижда хората. Първо бяха малоумици, после "ит-та", после "колеги" (кавичвки, та кавички), "масата хора" ...ама това с трите усмивчици, си е жалко...

И не пич - в момемнта подбирам кадри за BG офиса на нашата фирма, минахме през какви ли не агенции и познавам достатъчно народ, за да съм наясно с реалните заплати в сектора.

81.   Общ доход - 4000 лв. И двамата с жената сме в сферата на фармацията. Не живеем в София, така че е малко по - различно при нас. Имаме две деца. И при двамата има тренировки. Сметки, данъци, поддържаме две коли. Живеем в къща, така че отоплението е малко по - специфично. Не живеем бедно, успяваме да спестим някой друг лев, но определено като вървим по улицата, парите ни не падат от джобовете.

82.   Сам съм, доход средно 7000-7500 чисто според бонусите. Живея в собствен имот без кредити, около 1000-1500 месечно са ми разходите, другото се пести. Лошото е, че парите се обезценяват ако не ги инвестираш правилно.

83.   Четворка чисто в евро, като тим-лидер в медицинския сектор на скандинавието. Нищо не спестявам, защото утре може и да умра и парите ще останат за държавата. Карам си мотора, колата, пуша си хубавите пури, пердаша си всеки ден различна готина мадама и пет пари не давам за проблемите на света.

Чингис Хан

84.   До 78 - Виждам, че бая ти се говори. Ще кажа, че не си прав и ще те оставя, да докажеш, как си прав. Спори си там...

85.   Към 80. Аз съм от коментар 75, 78 е друг човек. Нещо грешно четеш контекста. Наричам малоумни, тези които не вярват за “големите заплати”, като те обиждат с връзкари или лъжци. В ежедневието има доста такива хора. Ако се припознаваш, извинявам сА. Не знам, какъв офис и какви хора подбираш. Факт, че заплати над 5000 лева има при това не малко. Това, че не се получават масово, на всички е ясно. Но на хора с малък опит или знания, колко да им платиш в крайна сметка? Ето малко от моя опит за последните 4г съм преминал през 4 позиции в различни компании. Първо като Системен Архитект чисто 5000 лева. В друга фирма поех ролята Акаунт Мениджър чисто 6800лв. В трета фирма преминах през 2 позиции и в момента получават над 8000лв, като се занимавам с Технически Продажби. На нито една позиция нямаше обявена заплата предварително. Опитът ми е над 10г в сектора, като не съм единствен. Имам колеги в почти всички големи ИТ компании и мога да ти кажа, че за опитните и качествените хора, заплата от 5х лева е ниска. Разбира се имам и познати които не умеят да преговарят, също и такива които стоят твърде дълго на една позиция, при тях финансовото развитие e осезаемо по-слабо.

86.   Мъжа ми взима 900 лв заплата аз взимам 650 майчинство.
250 лв са ми сметките
250 за заеми. Имаме и дете, копуваме за ядене 100 лв на страни и с останалите 400-500 лв ги оставяме за месеца. Като нямаме право да харчим за дрехи или за глупости.

87.   На 26 години съм, взимам 1500лв, живея на квартира, наема ми е 600лв, около 150 лв сметки, 300-400 лв за храна. На месец спестявам около 300 лв, макс 400 и то ако не ходя много много през месеца някъде (излизания, пътувания и тн). От както започна ковид кризата не харча много пари за дрехи и за разни други неща, защото не ми се налага да излизам много, поради което увеличих спестяванията. Нямам приятелка, защото не мога да си позволя разходите по нея. За деца дори не мисля. Трудно ще изплувам, но не се отчайвам. Имам идеи за увеличение на дохода и ако всичко е наред, ще се получат нещата.

88.   Едните завиждат като се подлъгват от коментари и снимки във Фейсбук, другите пък ги дразнят като самохвалстват и лъжат.. Ето ви малко данни:

Има си декларации на НАП за тази работа. Топ-богаташите в България са малко над 2000 души. Справка от 2021г. Тоест тези с "10-20 бона заплата" са около 2000 души или 0.03% от населението Говорим за декларирани пари - изкарани, не откраднати. 0.03%! Това е нищожен % на фона на всеобщата мизерия. Дори в Нова телевизия, най-високата заплата е 20 бона - тази на Гала - и то само защото е останала лоялна години наред и става 5 часа всяка сутрин, за да води предаването. Президентът взима 15 хиляди. А тук разни пишман-писачи се изкараха върха на сладоледа.

Реалният живот няма нищо общо с това, което виждате по реклами или гледате във Фейсбук. Там всичко е лъжовно, на кредит, измамно. Колкото по-бързо го разберете толкова по-добре, ще живеете по-спокойно и ползотворно.

89.   Направете още деца. Ще почнеш да пестиш повече. Да знаеш - колкото повече деца имаш, толкова повече ще може да спестяваш.

90.   Всеки може каквото иска да си пише и вярва, аз виждам каква е реалността - колите по улиците са намаляли поне наполовина последните няколко месеца.

И не е защото хората изведнъж много са заобичали да ходят пеш зимата, а защото не могат да си плащат бензина. Толкова за "високия стандарт", дето го виждате по социалните мрежи само и е достъпен за 5-10% от хората

51-86 от 86