Споделена история от Семейство

Деменция ли имам баба ми
Моля дайте съвет! Много съм притеснена. Баба ми имаше коронавирус, но го изкара много леко. Само със загуба на апетит и вкус и лека отпадналост. На 89 години е. Продължава да пие лекарства за оросяване на мозъка след коронавируса. Вчера за първи път забелязах, че нещо не е наред. Говорихме по телефона и разговорът вървеше нормално, но в един момент паметта й спря и тя започна да повтаря последните 3 изречения, които е казала непрекъснато. Каквото и да я питам, връща лентата назад и повтаряше пак тези изречения 1към 1, без да променя и дума, сякаш е някакъв запис. Реших да пробвам да не е лоша връзката, затворих, обадих се няколко пъти, пак същата работа. Отначало всичко нормално и после почва да повтаря и забива. Споделих на нащя, те не ме взеха насериозно и това ме ядосва. Накрая на четвъртия ми разговор с баба ми, говорихме 20 минути и всичко беше нормално. Сякаш е на моменти. Много е стресиращо това. Има ли хора с близки, болни от демвнция, които могат да споделят в детайли за проявите? На невролог ли трябва да отиде?

Коментари

1.   Ами дядо ми от години си страдаше от деменция, но след като изкара вируса нормално, започна по цели нощи да крещи, да говори глупости, да пълзи из стаите, да се съблича и да ляга гол на земята, накрая отказваше да яде и умря. И това като цяло в рамките на по-малко от месец. А иначе на 89 години е напълно нормално от време на време да става така, просто няма как.

2.   Здравей! Да, коронавирусът прави такива работи. Дядото на брстовчедите ми е дори по-зле. Най-добре да иде на невролог. Иначе може витамини от група Б да пие - Милгама Н или нещо подобно, но невролога е специалистът, който ще реши точно какво е нужно.

3.   И очакваш баба ти да поживее още 40-50г? Жената е на 89г трябва да приемеш че времето й идва. Така както всички се раждаме така и един ден ще си отидем, такъв е живота. 89г не са малко порадвала се е на внуци, сигурно и пра внуци.

4.   Да, невролог и скенер. Вероятно е микроинсулт(и). При тях човек не "пада", а има такива симптоми. Виждат се на скенер и трябват по-сериозни лекарства при тях.

5.   Нормално е на тези години и едва ли може да се направи нещо. Просто прояви разбиране към възрастта и състоянието й.

6.   И моята баба страдаше от деменция, почина на 90. В началото не беше нещо сериозно, но с времето напредна и накрая дори трудно ме познаваше... и мен и близките около нея.
И тя пиеше лекарства, предписани от лекар, увеличавахме дозата, но това нещо може само да се забави, не и да се спре напълно. Накрая самата тя не знаеше къде се намира, твърдеше че не си е вкъщи, че не ни познава и иска да я закараме в нейната къща, дори ни се караше че постъпваме лошо с нея, а не беше така.

7.   Миличка, 89 е много напреднала възраст. За съжаление, на тези години способностите на човек все повече и повече западат. Неизбежно е, приеми го.

9.   Мисля, че да. Знам, че е много трудно но трябва да го приемеш. Това е част от живота.