Споделена история от Семейство

Моля за съвет (роднини ме търсят САМО ако им трябвам)
Здравейте.
Жена съм на 25 години.
Живея в малък град, в който живее моето семейство (мъжа ми и детето ни), родителите ми и чичо ми, всички живеем в различни жилища.
Чичо ми има син, който е мой пръв братовчед, той си има жена и дете на 4 години, те си идват в нашия град само през почивни дни защото работят и живеят в съседен град , докато детето им растеше постоянно ме търсеха да се видим, да пием кафе, да им отидем на гости, и ние сме ги канили и тн. С 2 думи бяхме си близки. Докато не разбраха, че и аз съм бременна, след като разбраха сме се виждали 2-3 пъти и то случайно. Като родих същата работа, все аз ги търсех, поканих ги на погачата на моето дете (прави се когато бебето стана на 40 дни) тогава се видяхме (беше миналата година януари) и на тяхното дете на рождения ден (началото на май 2020) , при положение, че аз се ”самопоканих” не на самото парти ами те си бяха тук в малкия град и аз ги попитах може ли да минем да ги видим и подарих подарък на детето им седяхме 1 час и си тръгнахме. От тогава не сме се виждали, те не са ме търсили, все аз им пишех да ги видя как са какво правят , а те мен нито веднъж, а продължават да си идват всяка седмица сигурна съм защото чичо ми постоянно качва снимки с детето им. Нито веднъж за година и половина не ми се обадиха да се видим било то за половин час, да видят детето ми защото все пак сме роднини, децата ни са 2ри братовчеди, всеки път като си пишехме им казвах да се обадят като си дойдат да се видим и казваха добре, но един път не са се обадили. До сега. Преди няколко месеца започнаха да правят ремонт в жилището на чичо ми и тогава започнаха да ни търсят, но не за да се видим, а за да им помагаме - да им гледаме детето, мъжа ми да им даде я винтоверт , я инструменти, да им помогне с ламинат, да им докара плочки и подобни, това в рамките на петък събота и неделя, през останалите дни ни всет, ни кост, миналата седмица пак са си идвали и не са ни потърсили, не са и правили нищо. Сега следващата събота и неделя пак ще идват и чичо ми, не те, а ЧИЧО МИ е говорил с мъжа ми и е казал, че те питат дали можело отново да им гледаме детето и да им дадем това онова и ако може мъжа ми да помогне с еди-си какво. Хвана ме яд защото ни търсят само когато имат нужда, един път не са се обадили/писали през останалото време, помогнахме им и пак не ни търсят, за това им отказах, казах им че си имаме работа и не можем и толкова. Вие на мое място как бихте постъпили? В крайна сметка и да ми се разсърдят това какво ще промени като те така или иначе не ни търсят, а ни използват?

Коментари

1.   Измисли и ти нещо, с което да ги накараш да ви помогнат и гледай реакциите им. Ако "учтиво" те разкарат почнете да ги разкарвате и вие...

2.   Правилно си постъпила. Това, че някой ти е роднина, не го оправдава да те използва. По-важни са отношението и поведението, което имате един към друг, а не роднинската връзка. Малко хора го разбират, за съжаление, и се оставят да бъдат манипулирани и използвани от семейството си, защото, видиш ли, роднини им били... сякаш това трябва да ги оправдава или да им дава предимство за нещо. Режете ги и, ако започнат да разпитват, им кажете защо. Ако се осъзнаят - чудесно, ако не - да са живи и здрави и да си намерят друг, когото да използват. Имате достойнство, пазете си го.

4.   Отрежи ги,детето е болно,или ти си болна,няма ви у дома ит. н. Брей,колко хитри!!!!

5.   И аз съм бил в такава ситуация. Има си граница за всичко, реши къде е твоята. Аз лично отрязах роднините и за мен се получи добре - бая по-малко напрежение. Чак се ядосвах на себе си, че толкова време ми отне.

6.   Извинявай, но твоето си е направо нищо ... Аз колко работа съм свършил на всякакви свои близки и не чак толкова и в даден момент всички лекичко се отдръпваха ... до следващия път. Не ми беше лесно да почна да ги режа, но ... чашите преливаха отвсякъде ... Естествено започнаха да говорят за мен най-грозни неща. Преживях го някак си и сега държа всички на максимална дистанция. Ми екстра си ми е. Никой не ли липсва. Периодично дочувам злобни приказчици, но това вече само ме развеселява.
Колкото по-далеч от всички - толкова по-добре.
А не си ли чувала приказката, че "приятел в нужда се познава"? Дискретно е пропуснато едно "САМО" пред "в нужда ..."

7.   Пълен игнор следващия път. Като се повтори случая не отреагирайте а ги оставете да се оправят сами. Не сте им нужни.

8.   Не ти трябват такива хора, които само знаят да искат, но не са там за теб, когато ти имаш нужда от нещо. Добре сте ги отсвирили. Следващия път пробвайте да им поискате вие услуга и гледайте после сеир.