Споделена история от Семейство

Ако
Прилагайки широкото понятие на семейство (лели, чичовци), две поколения назад (баби, дядовци), ако в рода Ви имаше, да речем, четирима самоубийци, какво бихте мислили за това?
Въпросът ми е към хора, намиращи се в такова или близко до него положение, а не към хора, които биха теоретизирали, поставяйки се в подобно положение. Ще повторя, интересува ме именно какво бихте мислили за това, въпреки че Вие сте друг човек, че е изтекло много време, че времето е друго, че животът Ви е съвършено различен и всички останали обстоятелства, поради които сте живи.
Причината за въпроса ми е неплодотворният ми опит сам да намеря отговор на същия въпрос.

Коментари

1.   Генетично предаващо се заболяване...това бих си помислила и в нея посока бих търсила повече инфо.

2.   Няма как да намериш човек с 4 самоубиеца в семейството си и той д има желание да ти се разяснява.
Но теоритици като мен може и да се намерят. На теория, ако в едно семеиство има 4 самоубийства това е плод на възпитание на хората в това семейство. Възпитанието е онова нещо което се предава от поколение на поколение, разбиранията за живота, изтърпяването на емоционални проблеми, начина на реагиране на мисълта за провал, начина на реагиране на мисли на безпомощност си е вид възпитание. Хубаво или лошо възпитанието е всъщност предаването на начина на мислене и съответно действия.

4.   Всичко, което чувстваме било хубаво или лошо се дължи на химическия баланс в нашия мозък.Това е тотално доказано от науката. По важното е че този химически баланс може да се променя. С други думи ако днес си тъжен и се чувстваш зле, то след 2 седмици или 2 месеца може да е точно обратното. Аз самият съм пример за това.Преди 3 години го закъсах яката с нерви и лоши мисли. Много беше зле положението. Потърсих помощ. Предписаха ми лекарства. Започнах да ги приемам и след около 2-3 месеца нещата се оправиха, а после съвсем се оправиха. Днес като се върна назад не мога да повярвам, че това е било истина.

7.   От автора до 2
Началото на отговора ти ми подсказа идея - статистическите данни за брой самоубийци в семейство в национален/световен мащаб биха могли да послужат като някаква база. Но не провеждам проучване, а исках за прочета мнения.
Правилната форма е четирима самоубийци.
Изобщо не мисля, че възпитанието се предава от поколение на поколение (тоест отдавна вече не).

9.   Чак самоубийства няма в семейството ми, но в рода ми се повтарят други психологически проблеми- тревожност, паническо разстройство, пристрастеност... Да, знам, че съм "спечелила" от генетичната лотария.

Говорим за четирима човека от едно семейство, никак не звучи случайно. Тоест, вероятно част от кръвните роднини имат генетична предразположеност към депресия, натрапчиви мисли или нещо подобно. Депресията си е истинска болест, тя не е само теоретична, при нея се наблюдават съвсем реални изменения в мозъка и хормоните.

Опитвам се да кажа, че ако четирима човека от семейството ти са имали рак (да не дава Господ никому), ти би следял здравето си внимателно и би очаквал това да се прояви при теб или децата ти. Същото е и с психическите заболявания, ако четирима човека от семейството ти са ги имали, то ти определено трябва да си информиран, да следиш себе си и децата си.

10.   Авторе предава се и още как.
Притеснителна жена или мъж несъзнателно дава пример на децата си, че е правилно да се притесняваш за всяко дребно нещо, те от своя страна стават притеснителни и дават пример на децата си да бъдат притеснителни и т.н. цялата фамилия стават притеснителни и депресивни.

12.   Към номер 10- колкото и да има доза истина в написаното от теб, че средата е важна, не винаги е така поне в моето семейство е обратното. Аз мразя притеснението, което баща ми има за всичко, нерешителността му и съм точно негова противоположност. Той от своя страна е пълна противоположност на неговия баща.