Споделена история от Семейство

Тунел без изход.
Моля прочетете. Момче на 20г. Страдам от социална тревожност/фобия. Нямам много приятели, и както се досещате не ме бива и с жените. Не мога да общувам нормално със всеки, притеснявам се и не знам какво да говоря, къде да гледам.. Правил съм секс само с платени, защото не мога да си намеря приятелка. Изпитвам страх да изляза с някоя, много се притеснявам и не мога да общувам и ще ме помисли за смотан, ще се отегчи. А много момичета са ме харесвали..

Дали причината може да бъде в нашите, по-точно баща ми? Винаги са ме държали из късо, къде ходя, какво правя.. Баща ми много иска да бъде отворен и постоянно ми повтаря да изляза с момиче, и казва че съм толкова задръстен щом не го правя. Но аз не знам как да обясня за проблема ми.. Много съм объркан, баща ми често обича да ме кара да се чувствам гадно, като ми повтаря колко съм зле и смотан, че не мога едно момиче да си хвана, обича все той да излиза голям тарикат и да ми се прави голяма работа.. В същото време иска да ми помогне и да бъде отворен и съм много объркан, не знам какво да мисля.... Чувствам се много подтистнат, и каквото и да правя си мисля че изглеждам смешно и ще ми се подиграват.

Коментари

1.   В днешно време е много удобно да лепнеш всичко на родителите си - това е мантрата на психологията и без това. Освобождава те от всякаква отговорност. Аз самият имам проблем, за когото обективно са виновни родителите ми. Но тъкмо тази вина ме прави този, който съм, и аз ако ги обичам, ще приема грешките им като част от мен. Всъщност, личността е патология - всеки има своя собствена патология, което му дава и облик. В това няма нищо страшно, твоята тревога те прави този, който си в момента. Интересно ми е, кка аз сходно на теб, се занимавам с “Нероден Петко” - в случая, къде да гледаш като говориш например, или дали ще имаш деца - първо изправи се лице в лице със тези страхове - бъди смотан, тревожен, нелеп пред другите - не се страхувай да бъдеш такъв! Учудващо, някой може да ти помогне ако позволиш да бъдеш какъвто си - би те порязал, но точно там където трябва. Сега със твоите страхове никой не може да те пореже, а баща ти отдавна е свършил работата си - той може само да се майтапи, в опит да ти развие чувството за хумор спрямо себе си (когато човек се приема насериозно, превръща най-големите проблеми!) . Но остави се някой да те пореже наистина, а същевременно освободи мислите си от този “нероден Петко” в който си се вкарал, учи, върши неща, вярвай! Хайде, кураж ( : м29

2.   От автора към 1 :
Опитах да се сближа с него, но не става.Винаги едно и също и мисля, че ме дърпа назад.Ако някой иска да ти помогне няма да те дърпа.

3.   Отиди на психолог и там кажи за тревожността. Баща ти те тормози. Започни да работиш, събери пари и се изнеси от дома на родителите ти. ато заживееш сам не им казвай къде си и не им вдигай винаги телефона. Започни да се справяш сам и постепенно ще придобиеш самочувствие и увереност. Действай, не стой при баща си.

4.   И аз съм такава. И с мен са се държали много строго. На мен ми харесва да съм сама. Не ми пречи, че не общувам с много хора.