Споделена история от Семейство

Чичо ми краде ток
Надявам се някой да ми даде съвет
Чичо ми е електротехник, живеем във фамилна къща, в двора ни има пристройка (две самостоятелни отделни стаи ) там живееше баба преди да почине, в пристройката има електромер който никой не отчита от години , той ходи там нощно време с фенерче и се прикрива като крадец, винаги е бил измекярин докато растях го гледах как наема хора да му вършат работа и после не им плаща. С години хора идват и звънят на вратата да си търсят обещаното възнаграждение, той винаги се крие. Умирах от години от срам за това че се възползва така от хората
Знам със сигурност че краде ток, просто не обича да плаща човека, така е свикнал
Негодувам от неговото безочие
Казах му в очите, , ти крадеш ток - отговора беше ""ми крадете и вие бе глупаци!!
България е пълна с Бай Ганьовци, искам да подам сигнал но не знам към коя институция да се обърна, отделно знам че е агресивен и след това ще има саморазправа
Живея сама, зимата сметките ми за ток бяха около 130 лв месечно, те са 4 членно семейство а неговата фактура е 20 лв
Не е редно, знам че в България е по добре да си затваряш очите
За такива работи , обаче вече ми е до гуша от това беззаконие в България
Посъветвайте ме какво да правя??

Коментари

1.   Виж какво, те крадът от заплатата му на електротехник, плащат му в пъти по малко от колкото на европейски ел техник, той краде ток от тях и са квит.
Иначе е ясно, че ние които не крадем ток, плащаме сметките на онези които крадът, има перо в сметките ни "солидарност към обществото" това перо плаща за тока откраднат от роми и подобни на чичо ти хора. Така че фирмата продаваща ток не е на загуба.

3.   1, т.е. реално той краде от всички нас и изобщо не са квит.

4.   Според мен не е редно точна ти да подаваш сигнал до институция. Все пак ти е чичо. Но това, което прави не е редно.

5.   И аз познавах един такъв електротехник,дето зимата излизаше на терасата,за да се поохлади малко от жегата вътре.Само че приказката в една неделна утрин приключи грандиозно и потресаващо,в присъствието на свидетели и оторизирани лица със съответната измервателна техника го хванаха буквално по долни гащи в тях,разправят,че било толкова топло,че няколко минути не са могли да влязат вътре.Запечатаха му всичко,оформиха протоколи,подписи,всичко,върнаха назад няколко години да плаща това пиково потребление.Той нали е много умен се набута във фирма за бързи кредити,естествено се издъни и там,колектори го драха като кожа на дувар,после се пропи и така всичко си дойде на мястото.Та извода-Вселената е равновесна система,все някога ще се изравни със или без нашата намеса.Но недай си Боже за да се изравни ние да имаме да даваме.

6.   "крадът от заплатата му на електротехник"

Как крадат, като те са предложили някаква заплата, а той се е съгласил да работи за нея (може би дори са преговаряли)? КрадАт по какъв стандарт?!

Крадците все си мислят, че нещата (като труда) имат някаква си цена, която ТЕ, вселенският стандарт за стойност, са определили в главата си, а не ПАЗАРЪТ.

Чети, крадецо (макар че е съмнително да разбираш английски на достатъчно ниво):
http://aynrandlexicon.com/lexicon/free_market.html

7.   Не №3 Той краде от тях, те приписват липсите си на всички нас, различно е.
Все едно да идеш да си купиш тениска и продавача да ти каже трябва да заплатите тениска и половина, защото редовно някой ни краде. Тъй като вие така или иначе ще ни платите липсите, ние няма да си даваме зор да хващаме дребните крадци.
Реално дори и да издадеш този чичо или да издадеш всички крадци твоите сметки няма да паднат, енергото ще продължи да си прибира от твоята сметка.
Ти и аз сме в шах и мат, така или иначе ще сме окрадени, начина е да излезем по улиците да стачкуваме против това да плащаме загубите на енергодружествата или по добре да не си товарим ежедневието с това и да си купим слънчеви панели.

8.   И като накиснеш чичо си беззаконията в България ще спрат и ганьовците ще намалеят. От цялата работа него ще го глобят, ще се изпокарате съвсем, може да отнесеш и някой шамар, а сметката ти тази зима няма да е 130лв, а повече, защото през юли отново вдигат тока.

9.   Подай сигнал лично, може да не посочваш виновно лице все едно, че не го познаваш. Просто посочи в кой имот си виждал някой да влиза и да работи по електромера. Или пък ако имаш доверен приятел, разбери се с него сигнала да е от негово име.

11.   Недей да подаваш сигнал. Все някога ще хванат но няма да си виновна ти.
С това, че краде ток теб лично ощетява ли те? Не, нали. Просто му завиждаш, че той плаща 20 лева за ток а ти 130лв. Ти плащаш повече ама ти е чиста съвестта нали. А той ощетява
Дружеството. Ако пък толкова много искаш и ти да плащаш 20 лева прави като чичо ти.

12.   Но според мен е по-добре съвестта ти да е чиста. Като го хванат ще разбереш, че ти няма да имаш проблемите, които той има.

13.   Малко странна логика да не издаваш крадците, че видиш ли нямало да се свършат. Ами то ако всеки така си казва, никога няма да свършат. По тази логика дай да пускаме на свобода и убийците, нали така или иначе пак ще има такива.

14.   ДАЙ по-тази логика да издаваме всички роднини, приятели, близки хора, защото вършат нередни неща.
Дори свидетелите в съда имат право да откажат да отговарят на въпроси ако отговорите им биха утежнили положението на обвиняемия ако е техен роднина.

15.   Лошо е авторката да подаде сигнал, защото той и е чичо, брат на баща й може би.
Ако не й беше никакъв щях да я оправдая.
Все едно да подаде сигнал срещу баща си, майка си или баба си.
Подло е да предадеш по този начин роднина. От дружеството едва ли ще й дадът награда ако го направи или ще й благодарят.
Според мен авторката не става за приятел. Аз не бих била приятелка с някой който е готов да ме предаде. На много морална ли се прави.

16.   Колко от вас биха предали приятел ако върши нещо нередно, не става дума за тежко умишлено престъпление разбира се, .
Истинските приятели пазят до гроб тайните на хората, които им са се доверили.

17.   Чета тук колко хора защитават чичото, да си краде на спокойствие, защото и другите го правят. А после ходите да викате по площадите, че Бойко е виновен за положението в държавата.

19.   11, кво значи завижда? ти си като онея педали американци дето с доход 400k на година, плащат колкото хората, които с триста зора правят 50k. Ами не е честно, ползваш нещо, плащаш си, ако ти е скъпо пестиш и така, аман от "тарикати"

20.   14, ако крадеше от теб, нямаше да си толкова толерантент към кражбите. Само предполагам.

23.   Много против неспазването на законите съм, точно за това трябва всички да започнат като чичо ти да правят. Тока за 5 членно семейство зимата в чужбина, не е надвишавал 100 евро. Киловатите са по 0.04-0.06 цента. Колко пъти отгоре на тази надценка слагат българските електроснабдители? Разликата е, че те крадът от Българите с двете шепи, докато ние крадем от тях с два пръста.

24.   Похвално е да се краде от крадци.

25.   Не съм съгласна с номера 23 и 24.

26.   Не може ли да поговориш с баща ти или друг роднина за това какво прави баща ти вместо да подаваш сигнал.

27.   23, а да ти минавало през акъла, че нашия ток е скъп, точно защото масово се краде?

28.   "Тока за 5 членно семейство зимата в чужбина, не е надвишавал 100 евро. Киловатите са по 0.04-0.06 цента. "

Къде и какви центове. Конкретно ми дай държави и цен, ако може в български лева.

29.   "От цялата работа него ще го глобят, ще се изпокарате съвсем, може да отнесеш и някой шамар"

Подобно престъпление моцмже и да доведе до затвор

30.   "ДАЙ по-тази логика да издаваме всички роднини, приятели, близки хора, защото вършат нередни неща. "

Аммм ... еммм .... да?!??

Защото това е правилно?!?!?! Или престъпленията са ок, щом са роднини и приятели?!?

31.   30, нали? То всеки крадец си има някакви роднини. Дайте никой да не си носи отговорността.

32.   До 30, но има разлика дали си убил някой, и дали крадеш ток, съгласи се че едното е страшно тежко престъпление, другото пак е престъпление но не е тежко, тук в темата гледаме законовата и моралната дилема, аз съм за моралната, щом чичото не е направил някакво тежко престъпление, според мен не е редно да се издава от близък роднина, може да каже на баща си да говори с него, щом е тръгнал да краде ток би трябвало да е наясно с последствията, него рано или късно ще го хванат, но тя съвестта няма да си я изчисти!!!

33.   От Авторката,
Явно съм забравила да ви споделя че той е електротехник със собствен бизнес, и човек който без притеснения може да си плаща сметките
Прави го защото може, и защото се мисли за по хитър от другите

34.   Номер 20 Грешно предполагаш. Аз се раздавам прекалено много за роднините ми. Правила съм много жертви заради тях. Въпреки, че са ме ощетили аз съм в добри отношения с тях.

35.   Номер 30 Престъпленията не са ок. но не е работа на роднините да се грижат за разкриването им. Има си съответните институции. Полиция, съд, прокуратура, както и хора, които не са близки на извършителя на престъпление.

36.   Какъв приятел може да си с човек готов да те предаде.

37.   Не е работа на роднините да разкриват престъпленията. Напротив имат право в съда да не отговарят на въпроси ако отговорите им ще утежнят положението на обвиняемия ако е техен близък. До номер 30

Все пак и крадците са хора и в момента когато ги арестуват те ще имат най-много нужда от подкрепата на близките си. Как ще се почувства един човек ако разбере, че е предаден от най-близките си.
Майка би ли предала детето си на правосъдието.

39.   Освен да се изпокарат всички роднини да авторката и авторката да изяде някой шамар от чичото друго няма да постигне. Никой няма да й каже браво. А и какво би казал баща й ако разбере, че е предала брат му.