Споделена история от Семейство

С колко пари живеете месечно?
Здравейте. На 22г. съм от град Варна, живея с приятелят ми.
Той получава 800лв, а аз 650лв. В момента живеем при свекърва ми, но скоро ще се изнасяме на квартира.
Обръщам се към всички двойки, с колко пари живеете на месец, и тези които също са на квартира?
Ще се справим ли?
Благодаря.
Надявам се публикацията ми да бъде одобрена.

Коментари

1.   Ние сме двама и по принцип правим общо около 3000 и не ни стигат никога, защото сме прахосници (в София сме, това не е много за тук) наем и сметки са ни 700лв, другото ни е чисто и все нямаме. Но в момента сме паднали на 2k общо и какво да ти кажа, като опре ножа :D вече пестим много, спестихме 2000лв почти, а преди короната толкова да спестим беше шанс нулев, защото глезотии. Все харчихме за глупости. Важното е да си разпределите парите първо за най-важното: наем и сметки, нататък си правите план кой за какво/колко харчи и се нагаждате, бюджета ви не е крайно малък, така че смятам ще се справите. Успех.

2.   Не знам, но е доста малко. Като си платите квартирата, оставате с макс. 1100 двамата, което не е много, но с известни компромиси не е невъзможно. Ние сме трима в собствено жилище и харчим около 2000, без да даваме излишни пари за нищо и не ходим по заведения.

3.   Засега живея сам. Взимам 1100 лв заплата. 500 давам за квартира, зимата със сметките отива до близо 600 всичко. 300-400 лв отиват за храна и 100-200 лв за спестявания, непредвидени нужди или някоя книга/кафе с приятели.

4.   Това дали ще ви стигат или не, зависи от това как живеете или по скоро как сте свикнали да живеете. Ако сте свикнали да излизате по заведения и да ходите на екскурзия някъде всеки уикенд, няма да ви стигнат. А, ако сте по свити откъм разходи ще ви стигнат. И за това ние, няма как да знаем отговора.
Но ако живеете един нормален живот би трябвало да стигат.

Да предположим, че нямата дете и сте здрави (т.е. нямате разходи за лекарства и лечение, извън стандартното), по този начин нямате голям и неизбежен разход. Най-грубо разпределението на харчовете ви би могло да изблежда така. В най-лошия случай за наем всички режийни, би трябвало да са достатъчни към 600 лв. За храна, също слагам 600 лв., което е завишено според мен (това прави по 10 лева на човек на ден за храна). Остават ви 250 лева на месец за дрехи, транспорт до работите ви и пътувания и почивки от време на време. Мисля, че ще се справите. Още повече, че заплатите ви ще растът, защото сте млади и ще трупате опит и квалификация.

5.   "Остават ви 250 лева на месец за дрехи, транспорт до работите ви и пътувания и почивки от време на време. Мисля, че ще се справите. Още повече, че заплатите ви ще растът, защото сте млади и ще трупате опит и квалификация."

Номер 4, как ще им стигнат 250 лева за всичко това като толкова пари е само една нощувка ако решат да отидат някъде?

6.   Дупе знае 2 и 200, само от вас зависи дали ще се справяте. Двама човека могат да оцелеят на квартира и с 700-800лв. Но трябва да сте съгласни на квартира неглиже - с по малък наем и да готвиш вместо да купувате готова храна. Ако примерно наемът е 260-300лв, за сметки можете да влезете в 120-150лв, храната ако готвиш ще излиза тройно по евтино, по принцип евтините заведения си смятат цените на порциите на принципа 30-35% продукти, 20% наеми и сметки, 15% заплати, остават 30% други разходи и печалба. Така че ако сготвиш у дома същото ястие ще ти излезе поне три пъти по евтино.
Но пък вие разполагате с по голям бюджет, така че би трябвало да се справите, но само от вас зависи как ще си разпределяте бюджета.

7.   Двама сме, с жена ми общо вземаме около 3000 лв., като живеем в малък град и ни е ок. ако е в София едва ли ще ни се получават нещата.

8.   Ние живеем с 800 лева на месец. Двама човека сме. Плащаме квартира и пак ни остават. Живеем по-скромно. От храна не се лишаваме угаждаме си.

9.   Ще се справите, но търсете начини в бъдеще да си увеличите дохода си, защото един ден ако имате дете тези пари няма как да стигат.
Също така ще трябва да готовите, а не да купувате готова храна.
Търсете среден апартамент, Южен, за да е по-топло и така сметката за тока ще е по - ниска.

10.   Аз съм на 23 .С мъжа ми живеем в собствен апартамент .Взимаме общо около 2000 лева.Имаме обаче кредити ,които са 500 лева,отделно сметки и глупости . От скоро опитвам да заделям в едно каше по 100 лева от всяка заплата.До момента съм си заделила 600 лева.Не са много,но пак е начало.До скоро сме оставали без стотинка и чакащи заплата ,защото сме си прахосници.

..Shy..

11.   До 5 стига глупости, къде ги пращаш по пет звезни хотели хора с заплата 650лв? Пет звезните хотели са за хора с над 1800лв заплата на човек.
АИ зависи къде ще идат, в Ардино преди месец на нас ни взеха 30 лв за нощувка стая за двама с баня, а имаше възможност за 18лв за двама, ако банята е в общия коридор.

12.   Божее, бачкат за някъв потен чичка хазяин и за оборота на хипермаркета! И за заплатата 70 000 на управителя на кауфланд.
Браво на вас градители на капитализЪма.

14.   Аз съм програмист и живея с 6300 на месец, но тъй като съм антисоциален нърд съм самичък и харча само по курви и бело(уикенда само, че трябва и да се работи).

15.   Ние живем общо с 2000/3000лв на месец, според зависи какви пари съм изкарал преднишния месец, приятелката ми е на твърда заплата 800лв. Имаме заеми от сорта на 20хиляди обаче са в различни институции и това прави на месец 700/800лв вноска, за гориво давам близо по 60/70лв на месец и телефон сметки като ток вода телевизия интернет стъпват на 600/700лв понеже се отопляваме на ток и имаме телефони на изплащане към мобилните оператори, отделно цигари още 150/200лв и като цяло изобщо нени стигат за софия, хубавото е че наем не плащаме живем в жилеще на родители самостоятелно аз и тя само, но определено храната много скъпа ни идва на ден по 30/50лв според зависи а пазаруваме през ден или всеки ден според зависи дали имаме време да приготвим нещо или ще се храним с готова кухня понеже работим на смени

17.   С малко над 4000 евро на месец. Кола нямам, защото обичам предимно моторите. На вън не ям, защото обичам да кулинарствам. Единствено много харча за едно от хобитата ми пури Тринидат и история……..

Ченгис Хан

18.   Живеем със съпруга ми с около 900 лв на месец в собствено жилище, другите за издръжка на студент и спестявания за почивка и др. непредвидени разходи.

19.   В майчинство съм и получавам 900лв. първа година. Мъжът ми е с около 3000лв. Живеем на квартира, но не в София, като половинката определено не си прави сметка на разходите, аз съм по-спестовна. За момент не се ограничаваме, но с дете всичко е много по-различно. Имам жилище в друг град, което не отдавам под наем, защото след последните наематели беше погром. Иначе би ни се отразило благоприятно една допълнителна стимулация.

20.   14 - такива като тебе не трябва да имат ДОСТЪП до работа, която да осигурява такъв стандарт на живот.

Ако даряваше 5000 всеки месец, а не да ги даваш на проститутките и наркодилърчетата, щеше да си нещо доста по-различно от нърД! Но за какво ли живееш? БАС ловя, че и сам не знаеш!?

21.   А защо получавате толкова малко?Толкова ли не можете да вършите нещо та работите за такива смешни заплати?

23.   Мъжът ми взима три четири хиляди лева , и живеем в София на квартира аз съм на 23г

24.   Много ми е интересно защо нацъкахте по 1 звезда на номер 17, но мога и да си отговоря сама - понеже сте мизерници и мързеливци и завиждате, че взима повече от вас.

25.   До 24

Какво ще стане, ако ти кажа, че намирам за супер претенциозно, когато някой изтъква кулинарните си наклонности и "яките" хобита, както и "изисканите" си интереси, но все пак се опитва, да се прави на скромен, за много, ама много мизерно и определено не завиждам. А и ... не си мисли, че само един човек взима 4000 евро и нагора в този форум.

26.   25 Не завиждаш ама цял пост написа за да се обесняваш как не завиждаш……..

Аз пък си го места от единия крачол в другия, защото ми е ясен Ганьовските мангалитет……. живее в соц панелката на техните, набива кървавица, дели златото на бяло и червено иначе има претенции за акъл и може да поучи дори Абрамович как да живее и къде да си инвестира парите.

Чингис Хан

27.   Двамата с мъжа ми живеем в София в собствен апартамент и с 2800 лв общо горе-долу сме добре. Не е супер, защото имаме кредити за връщане, но когато останах без работа и бяхме само на неговата заплата, не беше хич розово положението. Така, че като изчистим банките и лизингите, ще е супер.

28.   Чингис Хан ти не живееше ли в някоя от скандинавските страни??????

Защо спестяваш тук този факт?

Заплата от 4 000 евро там си е нормална.

Не му се връзвайте момчета.

Да, даже има тема, в която се оплаква, че нямал работа в момента и взел кола на заем от приятел, която блъснал и нямал пари да му плати щетите, пък онзи уж първо не си е искал парите, пък после размислил. Знаете ли колко теми и коментари има на хора, които веднъж си признават, че са бедни, друг път се изкарват милионери или такива, които се оплакват от мъжете/жените си, а в следващия момент пускат тема колко са щастливи и какви прекрасни бракове имат, или такива, които плюят по чужбината, а са там, че дори и лъжат, че вече са си дошли и че тук изкарвали не знам си колко пари, а пишат все още от чужбина и т.н. да не изброявам? Ако можехте и вие да знаете кои теми и коментари са на едни и същи хора, щяхте да се отвратите от лицемерие.

29.   28 В повечето случаи не вярвам да става въпрос за лицемерие, а за моментно емоционално и финансово състояние. Може миналия месец да си бил безработен или ядосан на партньора си, а след месец да има добре платена работа или в семейството нещата да вървят добре. Моментното състояние много влияе на мнението на човек в дадения момент. Ако свариш Чингис Хан ядосан на жена си в тема за жените той би писал против жените, ако в даден момент е безработен, би писал за проблемите, ако обаче си е намерил работа за 4000Е ще се похвали- да си ги харчи със здраве.
Отделно в анонимни саитове е нормано и да се преувеличава, пък и тук в тази тема не е упомената държава. Авторката пита с колко пари а не къде. Та коментиращите може и в Антрактида да са.

Да, но всичо това става обикновено под формата на или нападки към другите, или умишлено прикриване на информация с цел да се сздадат комплекси и завист у другите. Примерно една жена редовно се кара на другите жени как не били добри майки, а тя колко примерна майка била и в селдващия момент пише тема как не издържала на напрежението, понеже децата ѝ били невъзможни и как (като много примерна майка) се снимала гола в интернет и пита дали да иска пари за това. Ама иначе назидава другите колко лоши майки са. Ей го и ЧХ онзи ден писа тема, че нямал работа и пари да плати щетите по колата на приятеля си, обаче днес вече пуши Тринидад и взима 4000 евро, като дори не уточнява, че не живее в България и естествено удобно прикривайки факта, че няма пари да си върне дори заемите. Целта е ясна - някой да прочете, да завиди, да се изнерви, че той няма възможност, а ЧХ "има" и последния да се почвуства малко по-добре на гърба на чуждата завист. И естествено когато си получи дозата чужда завист, от която има нужда, непременно следва репликата как му завиждали. А може би не ти завиждат, а ти долавят лъжите и се дразнят, че се опитваш да си избиеш комплексите на техен гръб. А колко по-лесно щеше да е всички да можем от време на време да бъдем честни със себе си и околните и да можем да приемаме временните несгоди в живота си, вместо да търсим хранене от чуждата завист, за да притъпим чувството си на безпомощност. Какво срамно има в това да кажеш "ОК, в момента се чувствам като неудачник, защото съм безработа, но вярвам, че вбъдеще всичко ще е наред. Понякога има и такива моменти в живота на хората"?

30.   от 28 - благодаря за пояснението. Отново си полезен, разкривайки неща отвътре!

За себе си мога да кажа, че макар и остро да изразявам позициите си, не съм до такава степен изменчив. Всеки променя възгледите си в даден момент, но това, което описваш, си е чиста гавра с хората, които искат да чуят адекватно мнение. За съжаление и тук хората не само убиват време, но избиват и комплекси.

Поздрави за работата, която вършиш!

Използвам случая да се извиня. Осъзнавам, че това, което направих, не е хубаво и може би наранява някои хора, които временно имат някакви несгоди в живота си и търсят някакъв компенсаторен механизъм, за да се освободят от чувството на безнадеждност. Но аз си имам една черта, която не мога да определя като позитивна или негативна и просто не мога да се стърпя, колкото и да не е професионално, макар че това не е професионален ангажимент, но все пак си е сайт. И все пак бях твърдо решен да се стърпя, за да не злепоставя някои хора, но след като се повдигна пак въпроса по-късно, вече не издържах. Много пъти съм изпитвал крещяща нужда да кажа някои неща тук, но не е редно. И все пак сега правя изключения. И го правя само поради две причини - първо, искам да успокоя хората, които се комплексират от чужди успехи и да им кажа, че няма нищо лощо да не си най-добрия и че всеки човек е ценен такъв, какъвто е с всичките си недостатъци, каквито имаме всички и въпреки че не всичко в живота му е наред, както на всички нас и точно това е красивото у нас и в живота - че не е необходимо всичко да е перфектно. Второ - бъдете искрени, не е драма, ако сте останали без работа. Не сте неудачници, може би живота иска да ви научи на нещо. Кажете си честно "аз останах без работа или не съм най-добрата майка". Да, може и да ви оплюят, но поне бъдете честни и се опитайте мъничко да промените това в по-добра посока. Знам, че ще кажете, че това не става и благодарение на мен, защото не винаги преценявам добре кое минава границата и кое не. И ще се прави. За съжаление и аз не съм перфектен.

31.   Четирима човека, 1700-2000 лева, зависи от месеца. Извън София, собствено жилище, нямаме заеми. Стари коли, не е луксозно, почивките са добре премислени и планирани, няма спонтанност в тоя смисъл, няма спестявания, но няма и лишения. Перспективите са за увеличаване на разходите (децата растат, други потребности), но работим за увеличаване на възможностите за доходи. Било е понякога да си броим стотинките за седмицата, но беше преди децата и почти романтично. Ако не бяхме в собствено жилище, щеше да е доста тегаво.

32.   Хаха кефи ме как озлобените български душички плюят и драпат и си успокояват комплексите на житейски неудачници…….. Точно за това България е най-бедната държава в целия ЕС и ще си остане най-бедната, защото Ганьо винаги гледа в чуждата паница, и до като гледа там, неговата си остава празна.Така е било винаги…..

Спомням си като ученик в гимназията беше голям беднотия, тамън излязаха американските брандове маратонки в България, бяха адски скъпи, но пето и шесто качество и модели специално предназначени предимно за източна Европа.За един рожден ден ми изпратиха от Германия екзклузивен модел найк от чисто бяла естествено кожа хром никел запетая и един червен кант по тях.Тогава бедните ганьовчета моите съученици започнаха да ми се присмиват, че съм носел педалски маратонки…….. хахахаха Ганьо най-обича да злобее и да си избива комплексите, като гледа в паницата на другия…………..

Чингис Хан

33.   Ами аз съм жена и нямам нищо против хомосексуалните хора, но по мое мнение в Германия модата си е доста педалска като цяло. Така описан моделът наистина звучи като да е с педалски дизайн.

34.   Живеем с моя приятел от месец и половина, като първо бяхме у тях в България, а вече от месец сме в Холандия. Заплатите са ни седмични и много зависи от това, кой колко работа има. На седмица съм изкарвала по 350евро, като последната за 3 дни изкарах 190евро. Апартамента под наем го делим с майка му и баща му. Той взима по 800евро минимум на седмица. Да кажем, че имаме по 3000-3500евро на месец, като 1000 са ни сметките. Харчим си на поразия, глезим си се и ни стигат, като се има впредвид, че тук освен заплатите и начина на живот е по- скъп, отколкото в България.
Всичко си зависи от вас, какво работите, колко изкарвате, колко харчите. Всичко е относително и не мисля, че някой тук може да ви каже. :)
Ж. 20г.

37.   Някой питаше не можете ли да работите и да изкарате. Аз съм медицинска сестра, доскоро със заплата 700лв, Еми толкова предлагат. Не че аз не работя, например. Заплатите в България са ниски, не че хората не работят. И като човек няма пари, работи и за малко...

38.   Хахах, Чингиз Хан, много си прав. В България се обличат адски грозно и безвкусно, не случайно в цяла Европа ни ебават, че отдалече можеш да познаеш българина. Дори циганите се обличат по-добре от българите.
Ж

39.   До н. 8. Е, как живеете общо 2 човека с 800 лв., квартира плащате та чак и спестявате? Вие сте магьосници. Мисля, че тука доста хора послъгват.

40.   Номер 8 съм. Харчим по-икономично. Купуваме основно храна. Не харчим за глезотии.

42.   Аз около 4-6к, половинът между 1 и 10к. Всичко спестяваме за жилище и живеем с около 2-2500 лв, като в това влиза квартира около 800-1000лв с разходите и 2 г дете. Не се стискаме, но и не харчим на порачия постоянно. Не пътуваме много последните 2 години поради много причини..

43.   С жена ми сме в началото на 30-те живеем в областен град където имотите варират от 1200 лв за кв. м. имаме заеми(100к за покупка на жилище) две деца.
На месец чисто получаваме двамата около 2400лв. като сложа бонусите и наем от апартамент още около 15000лв. или годишно сметнато около 45000лв. на година чисти пари.
Имаме и големи разходи разходите за ипотека, ток, вода, интернет, телефони надхвърлят около 1100лв зависи от сезона, дрехи за деца всеки сезон се купуват, лекарства през месец, и за храна даваме доста доста, струва ми се доста скъпо в магазините олио 5лв. Годишно ходим веднъж на море цялото семейство, тази година за първи път успяхме да отидем сами в чужбина за няколко дена. Дрехи си купуваме не от най-скъпете но гледаме да са качествени и винаги на промоция, ако на някой му се струват доста, мога да кажа че не са, ако ги нямаме този заеми ще сме по-добре, то докато ги изплатим те децата ще са студенти...

44.   Ние с мъжа ми сме като скачени съдове - ту аз печеля повече, ту той, но като теглим чертата, над 4000 лв. общо за месеца не можем да отчетем в касата. И това е максимумът в месеците, в които някой от нас има повече работа. Моята професия е такава, че самата форма, в която мога да я практикувам, е свободна, няма литератор на щат, освен преподавателите в университетите (записах докторантура, за да се вместя в тези среди, но се оказа, че са непробиваеми, трябва някой да умре, че друг да му седне на мястото, а и не са особено добре платени). Така че пиша у дома, превеждам, редактирам, давам по някой и друг урок, сътруднича на едно списание и т. н., т. е. хонорарите са различни. Една книга се пише или превежда с месеци и чак тогава получаваш хонорар за нея, като винаги следващата поръчка е под въпрос.
При мъжа ми нещата са ясни - той е електротехник. Досега работеше в една строителна фирма за около 2000 лв., но в момента сменя работата си с друга за 4000 лв. Не ги е получил още, затова не ги и калкулирам в общите ни доходи. Аз каквото и да правя, както и да го правя, ако ще по корем да се повлека, такива пари не мога да изкарам с моята работа, не познавам и колега, който да го може, освен ако не е собственик на издателство, т. е. не върти бизнес с книги.
Справяме се удивително добре, предвид доходите ни. Имаме късмет, че не плащаме наем. Не се лишаваме нито от храна, нито от облекло, нито от културни събития, но всеки непредвиден разход ме хвърля в паника. Нямаме нито един лев спестен. Ако имахме и деца, щеше да е още по-трудно.
Предполагам, че човек може да живее и абсолютно без пари, ако си направи колиба в гората и се прехранва с корени и дивеч, но тук говорим все пак за живот в цивилизацията. Едно билетче за трамвай в София е 1, 60 лв., един хляб - също. Зимата сметките ни за ток и вода са от порядъка на 300 лв. месечно. А и не сме животни - да се задоволяваме само с биологично оцеляване. Да си купиш книга, да отидеш на концет, да се срещнеш с приятели, да разгледаш някоя забележителност, да направиш подарък, да украсиш дома си, да си починеш от работата, да разшириш образованието си, да получиш медицински грижи (изпитах го на свой гръб)- за мен това не е лукс, то е онова, което ни прави хора, а не скотове.
Затова, когато тегля чертата, твъря, че НЕ, парите не ни стигат. Парадоксът е, че разчитаме повече на силните ръце на съпруга ми, отколкото на колекцията ми от дипломи, в това число и от един от най-престижните университети в Европа. Днес никога не бих записала хуманитарна специалност, но когато си на 18 години се юрваш да учиш история на изобразителното изкуство и теория на литератуата просто от любов към живописта и книгите, без изобщо да мислиш какво ще работиш.

45.   Зависи колко печеля. Живяла съм с малко, много малко, нищо, прилично... В момента живея с повече, защото печеля повече. Повече значи за мен, според моят левъл.

46.   2200. Сам човек ерген. Приход от заплата. За София. Собствено жилище. Цените обаче много се вдигат, някога като имам деца определено ще трябва да печеля повече за да мога да си подържам стандарта.