Споделена история от Семейство

Бургас или Пловдив
Четиричленно семейство наскоро продало бизнеса и имота си в София си търси нов град за живеене. Колебаем се между Бургас и Пловдив и търсим повече информация от живущите там. :)

Какви са плюсовете и минусите в двата града?
Стандарта на живот?
Чистота на въздуха/улиците, надежни и хубавите квартали, училища, занимания за малките и социални дейности (кина, молове, паркове, ресторанти и прочие)?

Прегръдки!

Коментари

1.   Благодарим, но шопи не щем.

2.   Аз бих избрала морски град.

3.   Вземете под наем някое еърбнб за месец-два във всеки един от градовете и тогава решавайте.

Личното ми мнение, като роден и живял повече от четвърт век в Пловдив - в момента не бих се върнал да живея там.

4.   Съжалявам, но софийските шопи са нежелани в цялата страна. Обречени са да се тровят в собствената си мизерия и град, защото никой никъде не ги иска.
Сами си го направиха.
Търсете някоя азиатска страна, че са по мирни и не ви знаят що за стока сте.

5.   АЗ бих избрала Бургас.

6.   Пловдив, разбира се. Верно Бургас е море, но с какво ще се занимавате там? Само лятото е добре може би, а зимата? А и хората в Бургас са с много селско и провинциално мислене все още. Виждам бургазлиите как се държат, когато дойдат в Пловдив - много селски момчета и момичета особено тия със скъпите коли, дето паркират на място за двама и се имат за тежки. Пловдвивчаните са много чил хора. Верно след София следващото доста населено място с хора от цяла България е Пловдив, но пък хората се понаучиха. Бургас е селяндурщина и хората са много комплексирани.

7.   Голяма грешка да замените София с провинцията. В София всичко е уредено, поддържа се и има всякакво развитие - както за образование, така и за работа. С добро образование и умения, лесно и бързо си намираш работа за 3000лв заплата примерно, а в казаните от вас градове, ще е трудно и за 1000. Иначе нямаше половината държава да се е набутала да живее в един град и на фона на малкото ни останало население, да имаме милионен град.
За съжаление сами ще усетите разликата. Все пак Пловдив е десетина пъти по-малък от София, то един квартал като Люлин вече има повече население от него, а за Буграс да не говорим...

8.   1 и 4: както ние, шопите, търпим самопоканени провинциалисти, така и вие ще ни приемате, че и хоро ще играете.

9.   8, ще ви приемем, ама по начина, по който и вие нас. Постоянно ще ви натякваме какви сте селтаци и как говорите като арабски гейове.

10.   Такам, аз родом съм от Варна, и не искам селтаците шопи да мърсите плажовете с мръсните си копита и селяндурщина, не ходете на морето! Аз имам една съседка, родом от Пловдив, такава клюкарка просто няма! Да не говорим като лапне телефона... Просто няма спирка! Пък от мъжа ѝ, по-голям селтак няма, храни се като прасе и си простира гащите на балкона, та целят блок да ги види! То бива селтащина, бива, ама от това вече до гуша ми дойде! Ако сте такива подлизурковци, марш в Подлив, въпреки, че никой не иска такива селтаджии, каквито са софиянците! Бягайте при ония дръпнати жълтури, китайците, по селтащина само с тях може да се мерите!

12.   Здравейте, поздравление за решението. Мисля, че софиянци никъде няма да са приети в провинцията, ако са надменни и парадират, че са столичани!!! Не мога да кажа нищо за Пловдив. Бургас е много добър избор, няколко пъти е избиран за най-добър град за живеене в България. Хората са дружелюбни и отворени за комуникация. Но има едно голямо НО, НИКОГА не сравнявайте София с Бургас. Бургазлии до голяма степен са шовинисти. Ако погалите тяхното чувство на бургазлия, сте спечелили приятел за цял живот( имайте впредвит, че ще ви следят дълго време дали сте искрени). Не съм съгласен с коментара за бизнеса, че е само сезонен. Има бизнеси които са целогодишни. Но идеята да се работо 6 месеца като за двама и 6 месеца почивка също е възможна.
Желая ви успех независимо от избора!!!
М40

13.   Къде сте тръгнали бе софийски шопи селяндури!
Само с плюнки ще ви удавим, какво остава за друго.
Да си бяхте мерили приказките срещу провинциалисти и селяни.
Сега ще плащате с лихвите!

14.   И двата града са хубави за живеене, но разликата в доходите със София е драстична.

15.   Пловдив- прашен, с една кална мръсна река, с най-голямото циганско гето в Европа, баири и един стърчащ над града съветски ботуш. И майни със смешен диалект. Красота!

16.   Значи мога да ти дам мнение за Пловдив. Почти толкова отвратителен трафик и гадно застрояване. Заплатите са от мизерни по-мизерни, цените са ужасно високи. Никакви паркове и нормални условия за деца.( Единствено в тракия има повече пространство и паркове. ). Хората са изключително невъзпитани.

17.   Здравейте, повдигате много интересна тема. Ние сме изправени пред същия избор като вас.
Живеем и работим в чужбина, но планираме връщане в България през следващите години. Жилището ни в София (не сме кореняци софиянци, виждам че много коментиращите живо ги вълнува :) ) смятаме да продадем или отдадем под наем, защото не ни се живее там - много мръсен въздух, много стрес и кошмарен трафик, ако ти се налага да шофираш.
Като варианти за по-спокоен, но в същото време неотдалечен от цивилизацията живот обсъждаме Бургас, Стара Загора и Пловдив. Професиите ни са такива, че можем да работим и дистанционно, така че не се налага да оставаме в София, заради повечето възможности. Виждам в темата доста негативни мнения за Пловдив - наистина ли е толкова зле? Аз клоня като че ли повече към Бургас, защото си обичам морето и градът е приятен за живеене. Стара Загора също ми допада като локация, градът се развива икономически доста добре през последните 10 години, изглежда спокойно, добра инфраструктура, но реално не познавам никой, който живее там и имам само повърхностни впечатления за всичко.
Ще следя с интерес, как се развива темата.

18.   Всичко е строго индивидуално - аз съм пловдивчанка, но бих живяла и в София, и в Бургас.
Имам чувството, че в днешния, забързан живот, бих се установила и в Родопите, които обожавам!
Домът е там, където е сърцето!
Щом сте семейство, решавате заедно! В зависимост от възможностите!
Моя роднина пловдивчанка, живя в идеалния център на Пловдив, но като се пенсионираха с мъжа й, взеха радикално решение и си купиха жилище в китно градче на морето, където живеят целогодишно!
Друга моя близка напусна Пловдив, за да се установи в София в зряла възраст и се разчеква от ходене по културни мероприятия, щастлива си е там!
Затова е строго индивидуално!
Късмет ви желая!

19.   Как можете да сравнявате морски град с който и да е друг град? Бургас, разбира се!

20.   Според мен по-добре Бургас заради морето.

22.   Здравейте, бургазлийка съм и не мога да си представя да живея на друго място. През последните години градът доста се промени в положителна посока. Животът е спокоен, имаме си всичко и инфраструктурата на града е доста добра. Градския транспорт е уреден и климатът е благоприятен. Разбира се, ако обичате морето, това е един плюс. Има избор за място за живеене и дори да е в кварталите не е необходимо много време за пътуване до центъра с обществен или личен транспорт. Бургазлии сме ведри, усмихнати, позитивни и хора със свободен дух. Предполагам, че важно за решението ви ще бъде и намирането на работа и дохода. Не знам дали в Пловдив има по-добри възможности,но предполагам, че е така понеже е по-голям град.

23.   Като Пловдивчанин го казвам. Обичам си града, но и той стана Център на някаква химерна реиндустриализация в покрайните, което отвори много проблеми без да се мисли за решения ( презастрояване на парче, никакъв градоустройствен план, жесток трафик сутрин между 8-10 и следобед между 5 и 6). Строи се около основни булеварди където се разчита на инфраструктура от СОЦА (тоест никой не иска да влага в инфраструктура, просто се строят Мастодонти по 9-12 етажа и се превръщат във едновремешните " Виетнамски Общежития" , което създава гигантски проблеми с паркоместата. Не обвинявам хората затова че идват тук. Ние сме свръх централизирана страна и София е живия пример, как сами ще се затрием от глупост, че следваме такъв модел на държавно управление, но това е за друга тема. Всички сме потомци на хора от село, нищо че съм роден и израснал тук. Ориентирам се към изнасяне от града в посока близките села 20-25 км от самият град. Вие също може да се ориентирате в това. Около София има страхотно добри избори. Нови Хан примерно. Много пловдивчани го правят, но отлива не е такъв като наплива. Естествено не всеки има възможност да строи къща или да оправи наследствена бързо. На коментара че Пловдив е 10 пъти по малък от София, ще кажа че като площ е около 5 пъти по малък а като население е 2 пъти. В момента с приходящия поток сме около 700 000 души (без лятото) на официално живеещи 350 000. София не е 2 милиона, това са митове и легенди. 1,2 милиона 0,8 които просто работят в нея през деня, а вечер се прибират в Елин Пелин Септември, Перник, Радомир и прочие околности!

25.   Няма смисъл. Там са нагли и надменни боклуци, които мразят столичаните без причина. В Кюстендил е същото, Русе и т. н.

26.   Абе вие добре ли сте.
То си е до човек. А не до това откъде.
Въпрос на възпитание.
А и кой на мене ще ми казва къде да живея.
От София съм да е и мога да живея къде си искам.
Такива веднага ги поставям на място.

Не е важно човек къде живее а какъв е като човек. Градът от който е няма никакво значение.

27.   Кажете мотивите си и на каква възраст са децата. Какви са ви професиите
. За един ще е добре Бургас, за друг Пловдив. Ако се колебаете заради бабите, вървете при родителите на жената. С деца никъде няма да ви е лесно, гарантирам. За градини може би, но ще изникнат нови проблеми.

28.   Бягай, бягаи далеч от Варна и Бургас - аз съм за Пловдив - град който се развива и е близк до всичко - Варна и Бургас - абсолюна зелендурщина - кофти хора