Споделена история от Семейство

Моля за съвет, А не за упреци.
Аз съм мъж на 43г. По една или друга причина не се задомих. Преди години почина майка ми. Сега се разболя баща ми от старческа деменция, на моменти става агресивен, и аз изпадам в състояние в което не мога да се грижа за него. Искам да го настаня в дом за възрастни, Но не знам как да стане това, Значи пенсията му е 700 лева, но 300 лева отиват за вноски по кредити, преди време беши теглил за да си постави Френска тазобедрена става. И му остава от пенсията 400 лв. . Моля някой от читателите ако знае старчески дом за тази сума, да ми пишат. Благодаря ви предварително.

Коментари

1.   Питай на място. Щом не можеш сам, там ще го гледат.

2.   Авторе, пиши за кой град / регион става дума. За тази сума само държавен дом, а за там знам, че се чака доста.

3.   До номер 2, от едно село сме близо до Хасково.

4.   За тази сума можеш да го настаниш в държавен дом. Трябва да се обърнеш към дирекция Социално подпомагане. И аз съм чувала, че не става веднага и може да няма и места. В частен дом е около 650 лв. в региона, в който живея. Разбирам те напълно за решението. Хората с това заболяване имат нужда от грижи и наблюдение по 24 ч. Няма как да си с него непрекъснато. Дано намериш нещо подходящо.

5.   Абе не ми се вярва за 400 лв да не го вземат човека.
Провери хубаво.

6.   Не те упреквам и ти желая да намериш решение на проблема си, но не разбрах какво общо има със ситуацията ти това, че не си се задомил.
Защо не отидеш да попиташ личната ти лекарка или неговата - те е много вроятно да могат да ви дадат/намерят кокретна информация за институции, които ще са подходящи за баща ти.

7.   Н 6, причината му да споменава че, не се е задомили е че, няма прислужница която да гледа жена му!
Каквото човек сам си направи, никой друг не може да му причини...

8.   До номер 6, Имах предвид че не съм се задомил, и сам ми е трудно да се справям с гледането на баща ми. Аз върша готвене, чистене, пране, и т. н.

9.   В държавен дом цената е 70% от личните доходи (пенсията и наемите, рентите от имотите му), все пак имат определена цифра за издръжка, ако дядото е по богат примерно 1000лв пенсия а издръжката му с всичките медицински грижи и лекарства е 620, ще му вземат 620лв, а не 700лв. По принцип колкото му е по висок дохода толкова по бързо му намират място и то в по добър (ремонтиран) дом. по богатите ги събират по хубавите държавни домове близо до големите градове. За да го приемат в държавен дом не трябва и да е продавал свое имущество през последните 5 години. Таксата в старческите домове може да надвишава 70 процента от пенсията на човек и той да дължи действителните разходи за издръжка, само ако има спестявания или ценни книжа над 500 лева, ако е продавал имот през последните пет години или ако има договор за предоставяне на собственост срещу издръжка или гледане.
Моят дядо "продаде" на дъщеря си апартамента си, изчака 5 години, после кандидатстваха за държавен дом. Пенсията му беше 420лв, само три месеца след подаването на молба, му намериха място, от дома вземаха близо 300, а дъщеря му теглеше от картата му останалите 120 лв с тях му купуваше дрехи, лакомства, вестници и неща, които той обича. В дома няма люти чушки или царевични пръчки, а той много обичаше.

11.   Свекър ми беше безнадежден алкохолик. Не е участвал в отглеждането на сина си( мъжа ми) и един ден от живота си. На стари години негов роднина направи следното- помогна с документи и каквото е нужно да се яви пред ТЕЛК- диагноза лека умствена изостаналост. Дали е реална диагнозата, не знам. Оттам през социалните, с тази пенсия, която беше от порядъка на 200 лв, го настаниха в дом за лица с умствена изостаналост. Докато беше потребител в дома, ренти от земята, на която беше собственик също отиваше в дома. Гледаха го добре, беше облякъл, нахранен. Ако беше останал да живее в къщата си, щеше да е свършил от алкохола много по рано.

12.   Благодаря за съвета на номер 11. Ще отида до Социалните, да попитам.

13.   Добре де, перифразирам:
Не се е задомил авторът. С това иска да каже че, си няма съпруга- слугиня която да се грижи освен за него и за баща му, пък и да го издържа защото той дори не може да добави едни 150 лв за да настани старецът в приемлив дом за възрастни.

14.   До номер 13, Не говорете като не знаете положението на човека, Аз самият съм със роден със сериозен здравословен проблем. Бъдете живи и здрави.

15.   Н 14 (авторе) да де, същото потвърждаваш.
Не казваш че, имаш заболяване, а че нямаш жена и си принуден ти горкият, сам да си чистиш, переш и готвиш, пък и няма кой да доплати минимална сума за добър старчески дом.
Тез' силни мъже дето искат да покровителстват и насочват жените...

16.   До номер 15, Бъдете живи и здрави. Не може да ме разберете. Няма смисъл да се опитвам да ви обеснявам.

17.   Авторе, не си длъжен да даваш обяснение на никой за решението си. Ти си знаеш живота. Номер 4 съм. Обърни се към социалните и поискай помощ от тях за настаняването в дом. Също попитай дали могат да ти помогнат с нещо друго, не знам какви възможности има с оглед на това, че живеете в малко населено място.

18.   Благодаря на номер 4. Но на 23 Юни, баща ми получи трети инсулт и в болницата почина..

19.   Съжалявам за загубата ти. Пожелавам ти да намериш сили да продължиш. В живота има неща, които се случват и не можеш нищо да направиш. Номер 4 съм.

20.   Съболезнования, авторе! И двамата ми родители починаха, така че имам представа как се чувстваш. Това обаче е естественият ход на нещата, децата да погребват родителите си, така животът продължава. Пострадай, поплачи, после се огледай около себе си, намери си добра жена и си живей живота. Баща ти не би искал да останеш сам завинаги.