Споделена история от Семейство

Баща ми посрами всички ни!
Здравейте! Дано чрез като споделя историята си да ми мине, защото мисля, че аз останах най-ощетена от цялата ситуация:
Между баща ми и дядо преди 7 години възникна една кавга поради имот (апартаментът, в който живее дядо). Баща ми искаше от дядо да му го препише, но дядо отказа и му каза, че ще го получи, след като един ден си отиде от този свят, като наследство. Изключително тъпа постъпка от страна на татко, който оттогава БУКВАЛНО намрази дядо и вече 9 години нито си говорят, нито се търсят. През годините всички му говореха да не прави така, все пак му е родител, но баща ми е дявол и половина. Загърби го заради апартамента. Дядо е на 82 години, добър човек е, така се е стекъл животът му, че е останал вдовец твърде млад, баба ми си отишла едва на 38 години от рак, и оттогава е поел грижите за баща ми и по-голямата му сестра /леля ми, която е омъжена и живее в Гърция/. Отгледал ги е, изучил, лишавал се е, за да не мизерстват те.
Баща ми му се отблагодари по-най долният начин, през тия 9 години не го канеше на семейните празници, ни на Великденски, ни на Новогодишни.
Майка ми е заела пък неутрална позиция и нищо не го съветва.
Преди три дни обаче ни позвъня пралеля /сестра на дядо/ и ни съобщи разстроена, че дядо не е никак добре, намерила го паднал в коридора, понеже тя най-често го посещаваше, носеше му храна, извикала е бърза помощ и са установили, че е получил тежък инсулт впоследствие изпаднал в кома. Татко каза, че няма да иде, реагира с думите:
-Да, пукне!
Разбрах що за човек е и се отвратих тотално от него. Пралеля, сега е поела изцяло грижите за дядо, като неотлъчно е до него /ден и нощ, въпреки че и тя си има семейство/, преоблича го, понеже дядо е абсолютно неподвижен и е в тежка кома, на памперси, всичко тя върши. От Бърза помощ са казали, че нямало смисъл да го карат в болница,защото инсултът бил твърде тежък и нямало да му помогнат особено. С няколко думи - ЧАКАТ ДА УМРЕ! Аз самата се разстроих и го понасям твърде тежко, защото дядо ми не заслужаваше такъв край. На другото отгоре, баща ми си кани неговите приятели да гледат футбол вкъщи и се прави, че нищо не е станало.
Не мога да го накарам да отиде да види дядо по никакъв начин и да поеме грижите за него. Такава неблагодарност!
Посрами ни!
Милият ми дядо,
НИКАК не заслужаваше всичко това!!!!

Коментари

1.   От историята излиза,че баща ти е един егоист .

2.   Автор/ке ако дядо ти е на 82г, следва баща ти да е на 60, най малко на 55г, от там следва ти да си около 30 годишен/а.
Всеки отговаря за собствените си действия. Ти лично съвсем не си малък/а, да поемеш грижите за дядото или поне да помагаш на въпросната пралеля. Ти носиш отговорност за собствените си решения и действия, решила си да стоиш и да вайкаш отстрани, а само пралелята се грижи, вината за това си е в теб.
Иначе баща ти го разбирам, преди 7 или 9 години се е видяло, че някой трябва да се грижи за въпросния дядо. Знаело се е че сестрата на баща ти от Гърция няма да поеме лична грижа за дядото, затова баща ти се е завъртял и е излязъл с предложение апартамента да остане за вас, за да поемете вие грижите по гледането. Дядото отказал, взел е решение синът и дъщеря му да наследяват поравно след смъртта му, тогава и баща ти е взел решение да се грижи за дядото толкова колкото и другият му равноправен наследник. Тоест решението на баща ти е следствие от решението на дядо ти.
От близо 2 години моят съпруг също не говори с родителите си, те са на по 70г възраст и той е единственото им дете. Преди 2 години мъжът ми разбра, че са продали цялото семейно имущество, ниви, къщи от дядовци, профукали са парите, оставили са си само гарсониерата в която живеят и отделно са се набълбукали с бързи кредити, защото банките не им отпускат заеми. Мъжът ми няма представа за какво са похарчили парите, нито са си купили нещо, нито са отишли на почивки, нито са имали нужди от скъпи лечения, нито са си направили ремонт на гарсониерата. Той не знае и за колко пари са продали имотите. Когато той попитал, как така продадохте 45 декара ниви и къщата на дядо /къща с двор на стойност най малко 60 000лв/, те му отсекли "аз съм наследник на баща си, ти там дял нямаш". Като разбрал, че дължат и около 5 000лв бързи кредити и не си плащат вноските, от тогава не говори с тях и смята че един ден кредиторите ще им продадът апартамента и ще ги изхвърлят на улицата.
Всичко това ти го казвам, за да разбереш, че всяко действие си има първопричина.

3.   Успокой се и повярвай ми има господ на баща ти няма му се размине това което прави. Ти ако можеш отиди виж дядо си и запали свещички в местната църква.

4.   Майката му на баща ти, ти върви да видиш дядо си и му говори. Нищо, че е в кома, ще те усети и вероятно чува дори.
А на такъв баща... каквото посял- това ще жъне!

5.   Отиди ти да видиш дядо си и им бъди поне морална подкрепа. Баща ти някой ден ще съжалява, но едва ли можеш да му промениш мнението на този етап.

6.   №1, не е само егоист, а е нехранимайко! Егоист е, ако не дава неговото, а той иска да вземе чуждото, за мене той е терорист, желае смъртта на баща се!? По скоро е изрод. И майка му ако беше жива, и с нея щеше да постъпи по същият начин, както с баща си. Като толкова иска апартамента, защо не осигори по малко и удобно жилище за баща си и тогава да иска по голямото? Пази Боже сляпо да прогледа, ето това е бащата на авторката. Трогнат съм от нейната загриженост, но защо тя самата не се погрижи за болният си дядо? Щом дядото е на 82, баща й вероятно е около 60, а авторката е око 40, значи е зряла жена и спокойно може да поеме грижите по дядо си, а за това той да препише апартамента на нея. Сега дядото ако е в състояние, да препише апартамента на племенниците си, а това алчно семейство да остане с пръс в устата, щом са толкова алчни и зли!

7.   Не, го карай, жалко за хората имащи такива деца. Поне едното дете се интересува. За съжаление е много лошо това, хората са по-важни от имотите. Дано поне не получи и апартамент, не го заслужава.

8.   Баща ти е пълен идиот, егоистичен, спор няма. Но сега е важно ти да отидеш да видиш дядо ти дори за малко да те види, ще му стоплиш сърцето.. какво ли не бих дала да видя моя дядо за последен път, преди да си отиде, но не бях там и много съжалявам. Отиди и го виж! Дори за 5 минутки, ще го направиш много щастлив в този така труден момент за него!! Никога не знаем кога ще ни е последния път с близките, особено когато са възрастни, ценете ги докато имате време. На татко ти ще му се върне по един или друг начин, но не се затормозявай с неговата карма сега, живота си знае работата. Ти гледай и се учи каква НЕ трябва да бъдеш!

9.   Роднини най-често се изпокарват за имоти, земи и пари.Грозно е, но е често срещано.
Не можеш да караш баща си да се държи добре,не е бебе, достатъчно голям човек е , за да взима решения. Това са си техни отношения, те сами трябва да си решат. Не се сърди на баща си, така го чувства, така го е направил. Не прави грешките му да се отчуждаваш от роднини, макар че никога не се знае как ще се извърти живота.

11.   Да. Типично по български.

12.   Помагай му ти тогава.Ти си негова внучка,ще отмениш леля си.

13.   Не е хубаво, но има една народна приказка за старите хора, точно като в твоя случай. Надявам се, че си я чела. Общо взето "не прави това, което не искаш на тебе да ти направят."

14.   Ами отиди ти да го видиш.

15.   В БГ за една панелка 60 квадрата така се получава. Виждал съм го и покрай мен с очите си и съм бил участник. Всичко идва от мизерното съществуване последните 30 години. Всички си мислят, че това ще им реши проблемите едва ли не......

16.   Баща ти е едно лайно, с извинение. Но ти можеш да отидеш и поне в последния момент да си при дядо си.

17.   Номер 2, родителите на мъжа ти наистина са постъпили безразсъдно като са продали и профукали почти всички имоти. Обаче те са прави за себе си, наистина имотите са техни и не дължат обяснение на мъжа ти. Да, можели са да поговорят с него и да му обяснят, човешко е да ти трябват пари (не е ясно за какво), но не са длъжни. Щом не искат от него да им плаща заемите, какъв е проблемът? Наследство се получава когато някой умре, преди това е тяхна собственост и могат да правят с нея каквото искат.
А бащата на авторът наистина не е прав да иска от баща си да му прехвърли апартамента си. Това си е негово решение и негово право да го държи или прехвърли на когото си иска. Да не говорим за решението да прекъсне всички връзки с човека, който го е гледал, изучил и издържал.

18.   До 17 от 2 мъжът ми е наясно, че имотите са си техни, макар цял живот дядовците му да са му повтаряли тази къща е за тебе, прави ремонт и той правеше, но саморъчно и няма документ за ремонта. Мъжът ми не им прави проблем с това че са продали имотите или че имат кредити, просто не говори с тях и ги е отписал като роднини, казва щом те ме нямат за син, защо аз да ги имам за родители. Повярвай хора които харчат всичко което имат и не мислят за собственото си бъдеще не са били и грижовни родители, нито ти, нито аз знаем колко грижовен родител е бил дядото на автор/ката. Не се знае колко е гледал дали той е изучавал и доколко е издържал сина си.

19.   По повод на имоти, моето семейство сме в аналогична ситуация, но не съвсем. Аз, майка ми и сестра ми се борим да спасим една къща, в която в момента живее баща ми, но не полага грижи за нея. С мотива, че със сестра ми сме стари моми и нямаме деца и няма смисъл, че живее в кочина, защото нямало внуци да я наследят. Ами ние не сме ли му деца? И аз ако искам да си поканя приятели там? Или всичко да прогнива. Трябвало след като той почине да се продаде, но поради това, че не е поддържана ще се вземат по-малко пари отколкото ако полагаше някаква грижа. Никой не говори да ни се приписва или нещо подобно, искаме да можем да се приберем някъде на чисто, спретнато и комфортно. Но не... Не знам кой е крив и кой прав, по същата логика понеже нямам деца, да живея в кочина, защото няма да има кой да ми наследи апартамента и да провисват паяжини и да изгнива всичко ли?
Да съсипва всичко и да живее в мизерия и кочина! Аз като отида там, единственото нещо, което трябва да правя е да чистя. Ама така е най-лесно - някой друг да върши нещо! Аз като чистя не казва, недей, няма за кого, нали така?

20.   2/18, никъде не е казано в историята, че преди отнощенията между бащата и сина са били лоши или бащата не се е грижел за него. Ако имаше такава предистория, предполагам, че щеше да е споменато, всички подобни предположения са изсмукани от пръстите.
Ти също не пишеш за лоши отношения извън темата за имотите, така че явно това е причината за скъсване на отношенията. Аз лично не бих се отказала от родителите си заради подобно нещо. Но както и да е, само някой ден да не останете неприятно изненадани от собствените си деца, които да ви зачеркнат заради нещо, което сте направили и не им е харесало.

21.   Баща ти е постъпил нечовешки с дядо ти. Не е нормално да намрази собствения си баща заради отказът му да му препише апартамента.
Много ми стана мъчно за дядо ти.

Баща ти не е човек.

22.   Номер 2 Хората са по-важни от имотите. Ако някой има чувство за синовен дълг той ще се грижи за възрастният си родител без да очаква нещо материално в замяна.
Много алчен човек би намразил някого заради отказът му да му подари апартамент.

23.   Благодаря номер 6- просто исках да опиша какъв е характера на бащата на автора. От номер 1

24.   до 20 от 2 Но никъде в историята не е казано, че дядото е бил перфектния грижовен баща. Така ако моето е предположение, то твоето за грижовния баща също е предположение.
Не писах, но си има пред история, не са били грижовни родители. От 7 годишен заработвал пари, като копае градинки, коси трева, прибира дърва и въглища на баби по мазета, рине сняг пред входове и магазини и т.н. На 13г е започнал първата си редовна ежедневна работа, нощем в печатница да нагъва подрежда и пакетира вестници, за да си купува дрехи и обувки за училище, на 16 се е изнесъл да живее в дома на съученик, при родителите на съученика, а всяко лято е бил по 4 месеца на морето да работи сам. От казармата е нямал пари с какво да се прибере и си е ходил пеш по 10-12км, техните не са му давали пари едно кафе да си вземе в казармата. Така че когато се разказва дадена случка не е задължително да се пише цялата предистория с подробности. Дядовците му цял живот са му говорили че това за него онова за него и най накрая се оказва че нищо не било за него.

22 Ама разбира се че ХОРАТА са по важни от имотите, само трябва да са хора. Въпросния дядо до колкото е разказано в историята е решил да остави апартамента си по равно на двете си деца, до тук нищо лошо. Обаче ако ще даваш поравно би трябвало и да очакваш по равно. И бащата на авторката е решил да обръща внимание на баща си колкото другия наследник (бащата на авторката има сестра в Гърция). В историята не пише лелята на авоторката да е пристигнала от Гърция да се е притеснила за баща си, нито нейните деца. Единствено пралелята, която е сестра на самия дядо го гледа.

25.   24, вадиш от много кладенци вода, за да докажеш, че дядото не заслужава човешко отношение, при това при индикации от самата авторка напълно в противовес на предположенията ти. Не е логично да развиваш хипотези, които не кореспондират с разказаното в историята, за да докажеш малко вероятна теория. Значи според теб дядото на авторката е лош родител, защото такива са били родителите и дядовците на мъжа ти?! Това някаква нова презумпция за виновност ли е?:) Напротив, авторката изтъква факта, че дядото е гледал децата си сам, доколкото са му стигали силите, след трагичната загуба на съпругата му. Нали си напълно наясно, че тези деца са били травмирани от загубата, кой знае как се е отразило на психиката им, може би обвиняват за нещо баща си, може дядото да не е бил перфектния баща, но все пак е правил каквото може, отгледал ги е, изучил ги е и за благодарност не искат да го погледнат и на смъртния му одър... Това не е човешко и дори да е извършил смъртен грях спрямо най-близките си, пак заслужава опрощение в последните си дни, и разбойникът на кръста получава опрощение от Христос, та тук въобще и не коментирам користните мотиви на сина...
М, 43

26.   25 Самата авторка е много вероятно да не знае какво е ставало докато баща й е бил малък, точно както моите деца не знаят и все още контактуват с родителите на мъжа ми. Авторката изтъква само факт, че майката на баща й умира доста млада, а дали дядото е гледал или е очаквал децата да заместят майка си и да му готвят и перът, авторката не знае и тя като теб само предполага, че се е лишавал. Моите деца ако се наложи и те биха писали че родителите на баща им са се грижили за единственото си дете, защото не знаят какво е ставало, решили сме да не им тровим младите души с омраза.
За да има такова отношение един син към баща си винаги си има причина и не е задължително авторката да знае подробности. Особенно щом и лелята от Гърция не е дошла веднага или поне нейните деца. По това си проличава какъв баща е бил дядото, щом нито едно от двете му деца не тича към смъртния одър на баща си, си има причина. Щом и авторката не помага на пралеля си, а гледа отстрани, как сестрата на дядото (сигурно доста възрастна) купува и сменя памперси сама си има причина.

27.   26, ама ти наистина си се вкопчила в историята на мъжа ти и не можеш да приемеш, че може да има и друга истина? Пак ти казвам НЯМА презумпция за виновност, каквато вменяваш и отделно дори да е извършил смъртен грях, един човек заслужава опрощение на смъртния си одър. Все пак тези идиоти, децата му, ще наследят имота му, па макар и поделен, разбирам че користните подбуди движат сина му, вероятно и дъщеря му, при цените на жилищата днес, верояно двамата "скъпи наследници" ще получат по минимум 20,000 евро заради изключителната си грижовност към баща си... Това е нормално според теб, нали така? Заслужават с последните си сили човекът да разпише пълномощно и декларации на сестра си и да прехвърли имота си на нея, но уви, човекът е в кома и едва ли "скъпите му наследници" ще си получат заслуженото. Това е, друг морал и извод тук няма.
М, 43

28.   Дори дядото да е допуснал грешки като по-млад това не оправдава сина да каже да пукне собственият му баща. Не е човешко.
Колко от вас биха казали пукни на някого.

29.   Ако има други подробности в историята редно е авторката да сподели за да не коментираме без да сме наясно с цялата история.
Не можем да знаем със сигурност, че дядото е виновен за всичко.

30.   Баща ти те бил посрамил - ти да не си на 5? Ако той вие е посрамил, ти спокойно можеш да се отсрамиш!

Посрамваш се сама във всяка минута, в която не отиваш да видиш дядо си и да поемеш грижите за него. Много лесно от дивана да съдиш баща си, но реално от теб си зависи, дали ще се погрижиш за стария човек или не.

31.   27 По скоро ти не си имал опит с безхаберни родители и затова твърдиш, че всички са като твоите. На подобни деца въобще не им пука за жилището. Толкова са наранени, че отдавна са отписали родителите си, щом и на смъртния му одър не отиват, а гледат футбол, горчивината в тях не е причинена само за имоти. Добрите родители, дори да нямат никакви имоти, ако са прегръщали и обичали децата си, заслужават грижа, ако обаче са били лоши родители и 100 имота да имат, заради имоти не може да се прости, парите не купуват прошка.
Аз съм за дядото да се пробуди и да преписва на сестра си, но щом децата му в този момент не му прощават, се вижда какъв родител е бил.

32.   Много е лошо, когато човек остарее.
Бащата на моя приятелка й завеща две жилища, а той отиде да живее на село. Заделяше всеки лев от малката си пенсия, за да й го даде. Преди месец получи инсулт и е трудноподвижен и има нужда от грижи. Тя наду главите на всички, че трябва да го гледа и че му е малка пенсията, за да го прати в старчески дом. А тя взема наем от едното жилище и може да покрие разликата, но пък ще й падне жизнения стандарт.
Явно сме станали неблагодарници и егоисти.
Съветът ми към авторката е да отиде да види дядо си, дори и за морално удовлетворение и успокоение на съвестта, че на някого от семейството все пак му пука за възрастния човек.

33.   2, не им се вързвай. Дори и да не са техни имотите, все пак е доста егоистично - те яли, пили и се веселили на гърба на родителите си, а на собственото си дете какво ще оставят? Непогасени кредити? Могат да получават, а не могат да дават, така ли?

34.   2, а аз познавам хора, които пък държат сина с идеята един ден да ги наследи, ама от сега да ги гледа и му запълват времето. Тоя човек си има семейство, което губи от тая липса на време. И това не е нормално, да заплашваш с имоти и да шантажираш. В моето семейство се приема като безусловен факт това, че детето наследява родителите си и разбира се ако имат нужда от подкрепа - винаги, но старите в моето семейство са много деликатни хора - я ще наемат личен асистент и до последно ще се оправят сами. Плюс това, когато има бебе, малко дете то винаги трябва да седи на преден план за майка си и баща си, а не някой да си хукне да прекопава нечия градина, щото му е щукнало, когато детето може да е на слънце. Всякакъв шантаж с да получиш или не имоти е грозни нещо и всякакви възрастни хора, които са обсебени от порасналите си деца и пречат на семействата им също са грозно нещо. Човек трябва да има характер, такт, добра дума да каже, защото ако някой още преди да е твърде остарял се държи сякаш все трябва да му се помага, а някъде има малко дете, то естествено настроени ще има, няма как. Имотите са най-малкото. Важното са отношенията. Който къта три, четири имота с цел да шантажира е тъпичко, ако има младо семейство този който им е дал без условие и когато са били в нужда е за браво. Защото за наследството, те могат да го получат и като са по на 80, а сега им е нужно да не дават за квартира.