Споделена история от Семейство

Трябва ли една жена да работи след като роди?
Заглавието говори само за себе си. Трябва ли една жена да се върне на работа след като роди? Защо? Вие/Вашата жена работи ли? Налага ли ѝ се, или е по собствено желание?

Моля, споделете пол и възраст.

Коментари

1-50 от 52

1.   Аз като мъж смятам, че жената въобще не трябва да ходи на 40 часова седмична работа , а да е до децата си поне докато навършат начално училище.

Разбира се по това време, може да си намери хоби и да се образова. Както и примерно, да ходи на някаква работа 2 пъти през седмицата по 4 часа на ден, за да добие стаж или някакъв занаят.

Ако мъжът е от богато семейство тогава е ясна работата,
НО просто ние мъжете (мнозинството) не изкарваме достатъчно, дори и да работим по 60 часа на седмица. За това жената трябва да работи.

2.   За мен, ако семейството може да си го позволи, най-добре за детето е майка му да си е вкъщи поне до 3-4 докато тръгне на детска. Тогава има смисъл да ходи, за да се социализира, но преди това яслите никаква полза не носят. Само да ти се разболява детето и да заразява и останалите в семейството.
Аз съм на 32, имам дете на почти 2 години и пак съм бременна, така че в близките няколко години не планирам на никаква работа да ходя. Иначе поработвам като фрийлансър, но мижавите ми доходи не крепят семейния бюджет. За щастие ние можем да си го позволим, но познавам жени, на които им се е налагало да тръгнат на работа преди детето да е навършило годинка. Ако кърмят, цедят кърма и какво ли още не. Изобщо да не си си вкъщи с малкото дете е голям стрес и за майката, и за него. Никоя детегледачка не може да замести мама. Съветвам всяка жена, която има възможност, да си планира поне 2-3 години без работа след раждането. Заради работата ще изпуснете уникални моменти с детето си, които никога няма да се върнат.

3.   Категорично Не! Дори не трябва да домакинства. Единствено само вечер трябва да вдига краката и то само, ако иска. И там задължително пак мъжа трябва да свърши цялата работа.

Чингис Хан

4.   За мен една жена трябва да продължи да работи. Когато си изкарвам парите се чувствам пълноценна. Децата ще порастват и аз какво ще правя. Не съм родена за домакиня. Сигурна съм, че има такива.
Също не искам да го казвам, но какво правим ако мъжът остане без доход ( разболее се ) или ако се разделим. Да остава на някого да ме издържа изцяло за мен не е нормално. Една жена трябва да може да е не зависима.
Няма значение какъв доход докарва мъжът ми не бих се оставила да разчитам само на него ( предвид, че съм здрав човек)... Това съм аз. Всяка жена е различна. Сигурна съм, че ще има доста домакини както в темата така и в живота.

6.   Ако не се налагаше, много нямаше да работят. А и нали жената трябва да работи, за да дават мъжете заплатите си на майките си, да пестят и харчат по други жени. Много малко мъже на практика дават заплатите си за семействата си, даже понякога едва ли не жените трябва да изпитват срам ако мъжа е дал нещо по тях или по детето, а не си е занесъл парите или спестил под предлог, ще няма.

7.   Много зависи от това колко е богато семейството и дали бащата има време да отделя за детето.
Има семейства в които бащата е по над 12ч на ден зает с работата си и няма как жена му да работи и да води и взема дете от градина и да се грижи сама за цялото домакинство, затова вземат решение тя да не ходи на работа, а да се грижи за децата и домакинството.

8.   6 - какви примери имаш в потвърждение на тезата си и колко?

Иначе по темата - ако семейството е богато/заможно - ясно е, че няма нужда да работи.
При останалите 85% от жените си е необходимост. Но надявам се се досещате, че това е резултат от вашето желание за свобода, права и равенство с мъжете? Т.е. резултат от феминизма! Така че ще си сърбате попарата.

Всяка да си намира начин, ако не ѝ стигат парите.

9.   8, ами няма нищо по-хубаво от свободата!
Да работиш и да си финансово независим е част от това!
И да, това е едно от нещата за които са се борили жените и с основание.
Защото в голяма част от случаите важи поговорката:"Който дава парите, той поръчва музиката".
А не всички мъже са ангели и мислят за семейсвото и жените си.Има насилници, пияници, кръшкачи и т.н.
Ако сам не можеш да си изкараш пари са хляба, ставаш зависим на настроенията на един човек, който може да се превърне в тиран!

10.   6 - Изключително много примери имам. Мъжът лъже, че няма пари дава си ги на майка си или по курви, жената седи с детето, което и със стари дрешки и теми подобни, мъжът в свободното му време майка му си му намира работа. Ако ги слушаш мъжете те много си гледат все децата, при повечето не е така и са мамини синчета страшни, а жената в немилост, дори цвете и подарък няма за нея, детето със стари дрехи.

11.   Нищо не "ТРЯБВА" в този живот...
Аз го правя, защото ИСКАМ!

12.   Зависи от времето, нуждите на детето, финансите и какво точно иска дадената жена, но не трябва да се игрнорира и бащата на детето.

13.   Хораа, няма смисъл да спорите. Номер4 много добре е казала, че Всяка жена е различна. Всеки сам решава как да си живее живота. Не може всички да са само такива или само онакива. В България имаме жени за всеки вкус и характер.

Мила/мили авторке/авторе, с тази тема-анкетка няма да успееш да придобиеш обективна представа за хората. (А и защо ти е?) Всеки човек си е различен, както(следователно) и всяко домакинство - това е нещо, към което трябва да приучиш съзнанието си възмножно по-скоро. Наблегни на личния си живот. Желаят ти успех.

14.   Обсъждали сме го и двамата сме на мнение, че първите години ще работи този, който изкарва повече пари. Тоест, ако съм аз той ще гледа детето, като изключим първите месеци когато няма как да го кърми, разбира се. Не виждам причина да спра да работя след като родя и жените, които спират също не ги разбирам, вижда ми се като мързел това.

15.   Въпросът е, че жената трябва да има избор. Такъв в масовия случай няма- има необходимост.

16.   Естествено, че трябва, що за въпрос? Да не би да трябва цял живот да лежи на кълката, че е родила и целият свят трябва да я обгрижва, защото се е размножила?
Разбира се, че е добре през първата година да остане вкъщи, докато детето е много малко, има нужда от майка си. Но въпросът е поставен дали изобщо трябва да се върне, което е направо безумно. Ако на някоя й харесва цял живот да е зависима от някого, да стои вкъщи и да "поддържа домашния уют". Под това обикновено се разбира пиене на кафета и обикаляне по фризьори и козметици, а реално домакинската работа е максимум 2 часа. Подчертавам още веднъж, че изключвам времето, в което детето е много малко и има нужда от майка си, говоря по принцип, защото не е уточнен срок в историята

17.   Пропуснах да споделя: жена на 49 съм, и с 2-те деца се върнах на работа когато бяха на по няколко месеца. Само че не работех на пълен ден, а по няколко часа, някои дни изобщо не ходех, такова ми беше работното време.

18.   Аз имам две, малкото стана на година и три и се върнах на работа, имах огромна нужда от разнообразие. Нали дават майчинство, поне първата година не трябва да работи. Детето трябва да се гледа, добре че тук е по-дълго.
Както много хора казват, моят мъж също не ме е питал децата дали имат нужда от дрехи, купува само мляко и памперс, за другото се грижа аз предимно. Всеки си харчи както реши. Ама не знам какви са тея мъже...

19.   Да! Първо, така жената се развива и добива самочувствие. Второ, децата също имат нужда от социализация с други деца и педагозите знаят по-добре от майката как да ги развиват на различна възраст.

20.   Имам чувството, че се дъвчат едни и същи теми, само им се префасонират заглавията:) Никой не може да даде еднозначен отговор, при едни работи един модел, при други друг, едни са щастливи да отдадат цялото си време и внимание на детето си, други бързо се отегчават и от ден втори дават детето на бабите.
Моето лично мнение съвпада с това на 2. Хубаво е детето да е до майка си поне до 3 години, когато вече може да скъса "пъпната връв". До този момент детето се учи от майка си, попива всичко, мисля че в Япония детето е винаги на стринг до майка си, а тя постоянно му говори, това помага на детето да научи езика по-бързо, дори е срамно за майките, които дават децата си на ясла на 1 или 2 годинки. Това са техните порядки, не казвам че са идеални, но има резон в тях. Моята жена гледа децата ни и съм й изключително благодарен за това, не мога да нарека всяка жена добра майка и домакиня, но се радвам, че имам такава у дома. Ще кажете не работи ли? Работи когато и каквото желае, общо взето нейни хобита, осигуряваме я на максимума и животът си тече.

21.   Номер 4 е написала дословно мнението ми по темата. Една жена, която се оставя да бъде чисто финансово, изцяло зависима от мъжа до себе си.....реално тя е зависима от от всяко непредвидимо обстоятелство в живота си. Да разполагаш със собствени средства, безценно. Нали си спомняте "...в болест и здраве..в добро и зло..". Пука ли ви за човека до вас?

22.   Би било добре жената да работи на половин работен ден, след като има деца, но в България такава практика няма, а и доходите са много ниски. Аз лично започнах работа, когато дъщеря ми беше на 11 месеца, парите от майчинството не стигаха, а и събирахме пари за жилище, след това и обзавеждане, наложи ми се да започна и допълнителна работа като фрийлансър. Много ми е тъжно, че пропуснах тези години с детето, постоянно я оставях сама или при баби, приятелки и т.н. Сега мога да си позволя да работя само на едно място, но пък тя вече няма нужда от мен - тийнейджър е и съвсем самостоятелна.
Ж 40

23.   Разбира се, че трябва. Най-малкото защото детето няма да е вечно на 1 годинка. Ще тръгне на градина, после на училище и тя какво? Ще се затвори между пералнята, печката и телевизора ли? И ей ви образа на завършената лелка, която още на 30 и няколко (ако е родила около 30) живее само заради турските сериали. Пропилян живот! Да не навлизаме в подробности какво става ако мъжът й я зареже заради някоя по-млада и по-интересна. А това е доста вероятно предвид на "интересния" живот, който води такава жена. За какво ще си говори вечер с мъжа си? За турските сериали или за рецептата за кекс, която научила от съседката-домакиня?

24.   Една жена трябва да бъде самостоятелна, да, трябва и децата да си гледа, но до 1 годинка на детето мисля, че е достатно време една жена да се концентрира само върху детето. Всеки трябва да си поеме по пътя, както и детето, да ходи на детска, на училище, а през това време жената да работи.

25.   До номер 2, само да те питам с какво помагаш на детето, че го гледаш и ще го гледаш до 4 годишна възраст??? Нима можеш да му осигуриш всичко от детската градина. Успех с пускането на ясла, дано не реве много детето.

26.   А какво ще прави до пенсия, ако не работи? Ще гледа децата докато станат на 30 ли?
Поне година и нещо да си гледа детето. След това да се замисля за работа. Иначе ще си седи 10 години след раждането на издръжка на мъжа си. Ще пие кафенца с другите мами, салончета, дрешки, пълен релакс. Уж изнемогвайки.
Има ясли, детски градини, детегледачки. Никой не е длъжен да тегли цял живот. Ако питаш бг жената няма да погледне работа изобщо.

27.   И преди, и след, мила! Иначе ще питам "Трябва ли мъж да прави секс с жена си, ако вече има дете" - пак няма никаква връзка между наличието на дете и евентуални промени в начина на живот на човека.

28.   Да работи или не е въпрос на личен избор.
Но моето лично мнение и усещане е, че е важно за жената да е самостоятелна, да има занимание и да се развива.
Не харесвам зависимостта от мъж и родители.
Нямам деца, но моята представа е майчинство до 2 годинки и след това ясла за детето, работа за мама. Детето има нужда от комуникация с други деца, майката от среща с други хора и независимост.
Разбира се, ако тя няма проблем да иска пари от мъжа си за всичко и да разчита на неговото благоразположение на духа, не е проблем и да не работи. Но сред приятелките забелязвам, че в един момент почва да й се натяква, да се ограничават и да има скандали.
Аз искам да бъда пример, не само на децата ми/ дай Боже да имам/ , но и на други деца, жени и т.н. Пример за самостоятелна, успешна и щастлива жена. В момента не мисля "Тези сандали ми харесват, как да искам пари". Вадя си картата и плащам, много често моят мъж продължава да плаща, но чувството ,че не завися от решението на друг за моите нужди е прекрасно. Той самият е доволен и спокоен, че може да разчита на мен, ако се наложи.
Не е от хората, които искат да ме манипулират с пари и се радва на моите успехи.
Ние като жени създаваме живот, но нашият живот не спира след децата! Те си поемат по пътя след определено време, но ние оставаме със себе си!

29.   Естествено че трябва да работи. Друг въпрос е че днешните кифли търсят мъж с огромна къща, скъпа кола, яхта, 4 фирми и т. н. и си мислят че като му родят едно дете и ще кажат до края на живота си. Общо взето днешните жени не стават за нищо.

30.   Да, от изключителна важност ми беше, след две деца. Направо се преродих. А иначе откъде пари като не работи?

33.   Защо да не работи?

34.   Разбира се, че трябва да работи. Децата имат нужда от образовани майки, с интереси, със собствен живот, а не от майка, чийто интерес свършва до 1110 епизод на сериала. Как да дадеш на детето си обща култура и желание да опознава света и да се развива, като самата ти нямаш никакви интереси и желание за развитие?

35.   Аз като жена в майчинство за втори път ще кажа ДА определено трябва да работи. С нетърпение чакам да започна работа. Това да си с децата постоянно е изнервящо, еднообразно и депресиращо. Определено и децата и майката имат нужда от социализация.

36.   Не, не трябва. Цял живот нека си живее като принцеса.

Абе вие не сте в ред.

38.   Налага се, заплатите са ниски. Ако чакам на мъжа ми, няма да мога нищо.

39.   Е, зависи. Обществото не трябва да ти налага какъв живот да живееш, но условията на живот често пъти определят това.
С голямата ми щерка почти не съм спирала да работя. Сутринта преди да отида да раждам си работих, от болницата дори, като се върнах - също. Разбира се, количеството свършена работа е било в пъти по-малко, но тогава бяхме толкова зле финансово, че и за пет лева отгоре си струваше да отделя време.
Седем години по-късно съм с бебе на три месеца. Излязох си нормално в болничен, подготвих се за малкия, сега не работя и поне на този етап нямаме зор да се връщам на работа. Навярно ще се случи в даден момент, но по-скоро заради мен самата, а не заради друго. Сега си се радвам на дечицата и си изживявам пълноценно периода с малкото бебе, а не като предишния път. Наслаждавам се на времето си с тях и преди малкия да тръгне на градина, навярно няма да мисля за работа изобщо.
Но все пак... не съжалявам, че с голямата съм работила. Такива бяха обстоятелствата. Нямаше да е по-добре да я държа с мръсен памперс 8 часа, защото нямаме пари за по-честа смяна, нали?

40.   Е разбира се номер 39. Ти си знаеш.

41.   Само в България дундуркат в майчинство децата до 7 години. Аз по-мързелиеви жени не съм виждала честно. Като забременея 9м. болничен после 2 години майчинство, после отпуски 2м. 4м. борса, после пак майчинство. Такова лежане никъде понсввта го няма, да не говорим че повечето са се водили някъде фиктивно само да вземат майчинсъво. От възсуха се събират по 3 години лежане на дете и пак им е малко. Е няма оправия с такива жени още и още искат. Да идат на запад там 4м. майчинство и ако ще после да лежи вкъщи ама бвз пари. В домакинството хич ги няма, само готова храна се купува. Не може 2 яйца да опържат. Иначе със самочуствие до небето. Дори селянките вече ги мързи да гледат. Бях в едно село-пълни са заведенията, ония само да се контят и по кръчми по цял ден.

42.   Моята работеше дори и докато раждаше

43.   Номер 41 какви ги дрънкаш ти? Нормална ли си или се правиш за внимание? За кой Запад става на въпрос, тоя дето си икономически роб там ли? Само да те светна : Германия дава 2 години, Литва 3 и половина, Етиопия 2 и половина майчинство. И тия жени ли са мързеливи? А Швеция? А Норвегия? А Дания? И там ли жените са мързеливи? Какъв мързел те гони, какво чудо? Искаш да ми кажеш че една майка не трябва да прекарва най-важните години от развитието на детето си до него щото ако не работи според тебе била мързелива ли? Това ли се опитваш да ме убедиш? А кой да възпита детето в първите му години ( НАЙ-ВАЖНИТЕ ГОДИНИ ЗА ЕДНО ДЕТЕ )? Улицата ли? Да не го е раждала улицата случайно? Айде мисли преди да пишеш глупости. Била мързелива, а това дете кой го гледа, кой го храни? Комшиите ли? Гледай я неуката как се прави че разбира!!! И по-дяволите жено, научи си да пишеш!!!

44.   Номер 41 явно е от робовладелците, които очакват служителите да живеят от въздуха и да спят на работа. Такива глезотии като майчинство, болнични, отпуски не им се полагат. Да работим до откат, че ей ги робите от Третия свят, готови да ни заемат местата, а след тях - и роботите, които не пискат за почивка и увеличение на надника.

Сериозно ли ЖЕНА, без значение от възраст и наличие на деца, счита майчинството за "лежане"? Това дете от родилното трябва да се самоотглежда ли, да го носи мама с нея на работа ли, какво се очаква? Децата не боледуват, не претърпяват инциденти, не се налага да ги обгрижваш и пазиш от всичко? Как се изгражда при такива условия връзката майка-дете?

И жената по магия ще се е възстановила от бременността и раждането и с бодра стъпка към офиса/работното място?

А без деца как ще я караме?

Вместо властите да се погрижат майката наистина спокойно да си гледа детето до 3-годишна възраст с адекватно възнаграждение за двамата родители, ние сочим лошите (в този случай) примери - 4-месечно майчинство...

Вече след 3-годишна възраст, ако всичко е наред, да, трябва да работи и жената, но още от родилното "на плантацията" твърдо не!!!

45.   Да така е номер 43. Номер 41. Е много крайна.
Не че няма и мързеливи жени но не може да слага всички под общ знаменател.
А тя каква е трудолюбива. Медал за трудолюбие ли да й дадат.
Сигурно няма деца затова мисли така.

46.   41 според мен е мъж, отстрани всичко е лесно. Децата се гледат трудно и те изнервят. Ако беше лесно щяхме да раждаме повече. Едва ли ще имаш късмета да видиш как се гледа.

47.   44 Не си ли малко нагла? 3 години някой да ти плаща разходките в мола и парка. Имаш мъж да те храни, ако ще и 10 години стой. Никой не е длъжен на такива нагли жени да плаща. Работите по 5м, после се осигуряват фиктивно и опа-бонус 3 години, че и много нагли станахте искате още и още. Кой ще гледа детето-ами то до 18 трябва да го гледаш, дай 18 години да бачка някой за тебе, да се належиш. Като смяташ работата за каторжнически труд и плантация ясно ми е колко си работила. Пъхнала си се в системата и сега се молиш да увеличат с още една година майчинството и да го за закачиш, иначе пак трябва да раждаш, а българските жени предпочитат с едно да се разминат.
Никакъв робивладелец не съм, работила съм до 8 месец, защото в чужбина няма такова нещо като - не ми се работи ще си взема болничен, че чак и комисии минавате. В болничен и хуквате по чужбина по почивки. Няма такова безочие. Ще се оправяш както в цял свят. Или детето на ясла а майката на работа или мъжът да я издържа ако ще и цял живот.
43-Такова майчинство няма. В Англия 9м. Испания 4 Кипър 4, Дания не съм сигурна, но не е 2 години.
Ама то 1000 оправдания да киснете по молове и да произвеждате мауглита. До 3г. само с мама. Ако ще и до 30 се занимавате, но без пари от държавата.

49.   Номер 47 какъв ти е проблема. Добре. и мързелани да са ти защо се палиш толкова. Те лично на теб какво ти пречи като мързелуват. На теб ли ти правят проблем.
Ами всеки сам решава как да живее живота си. Дали ще мързелува или не жената си решава.
Не се бъркай в живота на хората.
Не мога да разбера обичаш да въвеждаш правила ли. Много си строга. възпитана си строго ли. Имаш накакъв проблем ли.

Добре ти си най-трудолюбивата. Очакваш някой да ти даде медал за трудолюбие ли.

Лично аз ако искам цял ден ще си кисна в молове не дължа обяснения на никой. Не ме интересува. че това дразни някой или някой е решил да провежда уроци по трудолюбие. С една дума да раздава морал.
Не ме интересува кой какво мисли.

Теб какво те дразни толкова.

Много обичам да правя напук на такива като теб. които обичат да раздават морал.

50.   Много исках да се върна, още когато детето навърши 1 година и 3 месеца, но нямаше баби, които да ми помагат с грижите за детето, нито успяхме да намерим детегледачка. Беше голяма мъка с намирането на свободни градини и честото боледуване от 3-5 годишна възраст
Мен майчинството буквално ме смаза.
Който иска да си го причини и да виси вкъщи, значи и представа си няма какво загробване си устройва.

51.   Аз родих на 36, гледах си детето 1 година и се върнах на работа. Наречете ме лоша майка ако искате, но смятам, че за да е една жена добра майка трябва да е спокойна и щастлива, а не да седи вкъщи докато детето тръгне на училище и да се откаже тотално от развитие, защото след 6-7 години и да се върнеш на работа вече е малко вероятно да си продуктивна, твърде много неща си забравила, твърде много новости си пропуснала и шансът да те освободят поради несправяне с работата е голям. А като знаем колко е лесно да си намериш работа в България след 40, особено със 7 годишна пауза в СВ... най-много да ме вземат, евентуално, касиерка в Лидл, т. е. всичко като образование, всичко, което съм постигнала в професионално отношение отива по дяволите. Защо? Защото бабите на пейката пред блока смятат, че ако не стоя вкъщи докато детето ми стане на 7 значи съм лоша майка и съм "изоставила" дъщеря си. Не ме е срам!
Впрочем имам една такава позната, но тя още на 20 нямаше интереси. Завърши университет с 3, работи няколко месеца, омъжи се едва ли не за първия срещнат, той настоя тя да напусне работа защото "мястото на жената било вкъщи", направи и 3 деца, бие я, тормози я, парите вечно не достигат, но той не и даваше да работи, сега децата и са тийнеджъри, нямат нужда от нея 24/7 и тя решила, че ще се връща на работа, че без пари не става, е да де ама греда. Кой ще вземе 40 годишна с няколко месеца стаж? И ми реве по телефона, че мъжът и си харчел парите за себе си, че и крещял, че никъде не я искали на работа, а децата и не я уважавали.
Е, браво! На това ли му викате "майка героиня"?

52.   Че какво му е лошото човек да не касиер в Лидл.

53.   49 Бърка ме, както и всеки данъкоплатец. Не искам да бъхтя като вол и накрая от данъците ми нищо да не се възвърне към мен, за пенсия да не говорим, защото някои са много хитри и искат без много зор да налагат 3 години пари от нищото. Да си купува мързеланата маркови дрехи, да си вири носа, а в действителност реален стаж няколко месеца има и за работа негодна, ама нали се пъхнала в системата дай да смуче, много хитри. Да лежи цял живот, но мъжа и да я храни, няма да ме бърка. Така много отворени, до 5 години ще дундуркат ако има будали, които с данъци да ги хранят
Обаче няма да трае вечно, ще почнат проверки и ще връщат назад. Реално тези, които са работни, още преди да изтекат 2 години се връщат на работа. Малко било детето. То винаги ще е малко.
51 Браво, като има възможност, за какво е 3-4 години висене вкъщи, ама като имаш работа естествено ще се върнеш. Мързеланите само реват че им е малко фалшиво то майчинство.

54.   53 аз нямам такива тревоги.

55.   Номер 53, имай предвид, че тези деца са и бъдещи данъкоплатци, а ти разчиташ на пенсия. И как в наши дни, при толкова възможности по света, ще ги задържим да останат в България?

Ако ти си дете днес и не усещаш по никакъв начин на държавата да ѝ пука за теб и нуждите ти, ако твоите родители нямат време да те погледнат от работа и те хвърлят на ясла, градина, баби и дядовци, гледачки и кой ли не, защото има да се плащат сметки и данъци, какво правиш, когато навършиш пълнолетие?

2-3 години са нищо и минават като един миг. Много хора не сме ползвали и ден болничен, нито помощи за безработица, само внасяме с години и не ползваме. И какво от това, че един път се случило да си останем вкъщи, с бебе?

Защо е тази грубост? Лошо е определени малцинства да се издържат цял живот само от помощи, другото си е в реда на нещата.

А какво да правят хората с ТЕЛК, например? Или ти си застрахована, че никога няма да загубиш работоспособност?

1-50 от 52