Споделена история от Семейство

Мисля, че снахите ще ме разберат?
Здравейте!
Как бихте постъпили в моята ситуация?
По същество аз и мъжа ми сме женени от почти 1 година и общо 4 години живеем заедно. Живеем с родителите му.
В последно време все повече и повече не се чувствам добре тук, чувствам се излишна-не на място. Като мъжа ми го няма аз си седя в наща стая не искам да се срещам или разговарям със свекърите защото при всеки разговор ми дават наклон и постоянно се месеят и остроумничат, ок по-възрастни са минали са през много повече от нас ама те не дават съвети ами направо налагат мнение. Влизат ни в спалнята. Светърва ми ни рови в шкафчетата с предтекст, че не съм си вдигнала телефона да и кажа къде имам нещо си. Отделно има ситуации в които направо се заяждат с мен говорили сме с мъжа ми няколко пъти и той само ми повтаря че той е в средата между чука и наковалнята да съм изчакала още малко да си оправят етажа горе и нямало да е така. Като аз му казах това че ще си оправят етажа не означава че всичко ще приключи. Казвах му че заради родителите му ние се караме и върху нас рефлектира всичко. Той го осъзнава и повтаря едно и също и че ако се скара с тях до никъде няма да се стигне, аз не искам да се кара с тях а просто да се изложат някви ясни граници за личното пространство.
Аз съм в чужда къща и може би всички снахи ще ме разберат за какво говоря, премълчавам си защото както каза свекър ми в едно от спречкванята аз съм си в нас и никой не може да ми каже какво да правя. Така е той си е ВКЪЩИ, а аз ли аз се чувствам чужда не на място и не мога да нареча това място мой дом или вкъщи защото не мога да го почувствам така аз просто живея тук заради мъжа си. Не мога да се прибера вкъщи моят дом защото съм се омъжила и не искам да разстройвам и родителите си с наще драми. Въпреки че те забелязват че свекърите са малко особени хора.

Коментари

1.   Уви колкото и да обичаме свекъра си и свекървата си живеене то под един покрив съсипва отношенията. По-добе в малка гарсониера, отколкото при родителите на когото и да е.

2.   Напълно те разбирам.От една стана съм снаха,а от друга свекърва.Старая се това,което съм изпитвала като млада снаха,да го имам в предвид и да не повтарям някои неща,които навремето са ме наранявали.Старая се да не се натрапвам и да давам непоискано мнение на младите.Ако мога с нещо да помогна без да се бия после в гърдите.Но те са си самостоятелни от първия ден в отделно жилище и така никой на никой не се меси.
И да,мъжът ти е този,който трябва да постави някакви граници в случая.Да им обясни,кое е ок и кое не.Не може по всяко време да ти нахълтват в стаята.За съжаление мъжете много често избягват конфронтация на тая тема,правят се,че са над тези неща и не искат да говорят с родителите си и така се създават скандали и се разтурват много семейства.
Истината е,че щом живеете на техен терен и най-вече ако хората са груби и нетактични като характери е много трудно да проявят разбиране.Но трябва да им се каже,иначе все ще се карате заради тях.Винаги ще използват случай да те поставят в ситуация,за да ти напомнят,че си чуждата там...На мен моя свекър навремето ми е казвал,че ако не ми харесва така както е (да ни се меси) да си тръгвам от там.На което пък аз му отговорих,че доколкото си спомням,не съм се оженила за него,че той да ми казва кога да си тръгна...и че с това силно его и доминантен характер,с постоянното си натрапване ще развали семейството на сина си.Ако иска да продължава да се бута носа навсякъде,но да знае,че ако продължава, заради него ще се разделим....Май се стрестна от тогава.Но и по-късно ние се изнесохме и така си реших проблема.
За това е най-добре да сте си самостоятено и да не зависите от тях нито финансово,нито жилищно.Това е най-доброто решение за вас в дългосрочен план.Там никога няма да се чувстваш спокойна или като стопанка,защото те са такива и от фактическа гледна точка винаги ще си в чужда къща.

3.   Съгласна съм с горните коментари! Аз съм снаха и още от началото съм нежелана.. За щастие се разбирам с мъжа ми и сме самостоятелни, както и финансово независими. Докато не сте направили деца, трябва да се изнесете на квартира и да сте самостоятелни! Иначе в бъдеще ще е по-зле и ще трябва да се разделите или да живееш в постоянна депресия..

Bebivita

4.   Напълно е прав свекърът ти, той си е строил дом, за се чувства независим. Като искаш да си независима, построявате си дом и тогава- пей сърце. Сега си траеш и ще се съобразяваш със собствениците на къщата. Защо младите не си довършите вторият етаж, а чакате свекърите да се изнесат!? Тогава разправиите ще станат още по големи. Излизайте на квартира и тогава ще оцениш дали е по добре, но тогава друга песен ще запееш. На неблагодарници не може да се угоди!

5.   Авторке дано разбираш, че и всички свкърви са били снахи! А и ти вероятно ще бъдеш свекърва.
На теб ти бъркат в шкафовете, твоите шкафове, които ти си купила с изкарани от теб пари, така ли? А на свекър ти как му е да не може в домът си да се разхожда гол по пишка, да не може да пръдне в собствения си коридор, да не може да плесне жена си еротично през задника, заради теб? Или те право на оплаквания нямат, те са длъжни да търпят и да мълчат?
Както и да е, проблемът е в теб, не е в свекърите, нито в мъжа ти. Омъжена си, а се държиш като дете, очакваш някой да ти осигури покрив, обзавеждане, облекло и храна на масата. Очакваш не само да ти дадът етаж, но и да си оправят те етажа а ти само да се нанесеш, е докато се държиш като дете, ще се отнасят с теб, като с малко дете. Даже много те търпят, намъкнала си се в домът им, лежиш по цял ден и чакаш за да похарчиш на мъжа си заплатата.
Ако обаче поемеш отговорност за живота си като възрастен, и го докажеш, ще се държат с теб като с възрастен. Като за начало започни работа, после започни ти да купуваш вещи за дома с пари изкарани от теб, готви, шетай, помогни на мъжа си за етажа, ако трябва боядисвай стаи. На твоята възраст в новия ми дом аз не само боясисах, а преди това шпакловах, след това сама си наредих контактите и ключовете за включване на лампите с една обикновенна отвертка. Ти тъй като си, и ще бъдеш, в къща построена от свекърите покажи благодарност, помагай им, старай се да ги зарадваш, подарявай на свекърва си подаръци. Оцени какво са направили тези хора за теб, не само са те приели в домът си, а и етаж ти подготвят.

6.   При нас българите е пословична липсата на хигиенни отношения между майка и син. Подобно на други южни страни. Прекомерно прекрачване на граници от майката, присвояване на сина, смачкване на егото му със задушаваща любов, задължаването му до гроб с помощта й, с добротата й без условия, ако е добър син (а кой не иска да бъде?)... Ако майката и сина не са интелигентни да се справят с тези житейски възли по разумен начин, след това назряват скандали и караници, само от неподозирана неадекватност. В случая, мъжа ти трябва да постави граници, това е недопустимо да му се месят. И ти си длъжна да влезеш в конфликт със свекървата - такак е устроен светът, за да създадете семейство, трябва да сте обособени. Ако тя е интелигентна, ще ви даде пространство, няма да го иска за себе си, ще преживее, че не е нейн... Особено ако има други деца, това би било по-лесно за нея. Трудно е за всички, имай пред вид, не го праив със лошо, но вие имате нужда от здравословни граници ако искате да оцелеете в тази ситуация. Или се преместете, но в случая мъжа ти не е наясно, че трябва да избере. Че майка му го манипулира без да съзнава самата тя, със любовта си, със услугите си. Успех! м30

7.   От авторката
До 1
Единственото което ни задържа че не плащаме наеми а само сметки къщата си е тяхна.
До 2
Те не влизат по всяко едно време не са глупави, влизат когато ни няма.(забелязвам че някакви неща са преместени или била е затворена вратата те са я отворили или обратното)
До колкото финансово не зависим от тях делим си битовите сметки.

8.   Авторке, ти си си виновна, че си се хванала с мамин златен, който живее при родители, че и жена си е довел у детската стая. А ти защо си седиш вкъщи? Работа, учене?

9.   Напълно те разбира и е ясно, че е супер неприятно постоянно някой да ти се бърка и рови в нещата. За това 2 поколения под един покрив не трябва да живеят. Това, че живееш в тяхната къща, не означава, че трябва да ти ровят във вещите. Нито поставяне на граници ще помогне, нито етажи. Това е златно правило - 2 поколения под един покрив - НЕ!

Решението е просто и е само едно - изнасяте се и това е. На квартира ли, жилище ли си купите, изнасяте се. Иначе няма оправия, гаранция ти давам.

Ако мъжа ти те разбере и се съгласи - добре. Ако не - или се спасяваш сама, или търпиш и толкова. Ама колко ще изтърпиш, не знам, защото е много неприятно и просто те съсипва психически ден след ден. И да изтърпиш, ще е на висока цена.

10.   Никога не бих отишла да живея в дом на свекъри!
Живяла съм и по квартири, накрая и собствен дом си купих, но и да не бях- със свекъри пор един покрив никога!
Иначе те са си прави хората, в техният дом-техните правила!
Аз под чужд покрив, с техни правила няма да живея за нищо на света- зс това и съм си купила мой си дом.
Щом си отишла там...не си у вас и никога няма да бъдеш. Колкото по-рсно го осъзнаеш, толкова по-малко време от живота си ще изгубиш в нерви, влагане на труд и средства в чужд дом, че и с "господари".
Ти си решаваш!

11.   В един дом да има правила е едно (като домашни любимци, хигиена, слушане на силна музика), да ти ровят в личните вещи и да ти дават наклон постоянно е друго. Никой няма право да ти рови във вещите. Ако ще и 5 палата да ти остави.

12.   От авторката
Благодаря за съветите на всички

До 5 ще се постарая подробно да отговоря на твоите избити комплекси тук

да разбирам че всички свекърви са били снахи и се надявам един ден и аз да съм свекърва

На теб ти бъркат в шкафовете, твоите шкафове, които ти си купила с изкарани от теб пари, така ли?
Да точно така, точно моите шкафове, защото съм купила с изкарани от мен пари и с пари от бала ми, аз съм обзавеждала техния дом когато дори не бяхме нито сгодени още по-малко женени разбира се те бяха съгласни и нямаха нищо против.

А на свекър ти как му е да не може в домът си да се разхожда гол по пишка, да не може да пръдне в собствения си коридор, да не може да плесне жена си еротично през задника, заради теб? Или те право на оплаквания нямат, те са длъжни да търпят и да мълчат?
Единственото което не прави е да се разхожда по пишка. И защо да нямат право на оплакваня и защо си мислиш, че те си мълчат?

Както и да е, проблемът е в теб, не е в свекърите, нито в мъжа ти. Омъжена си, а се държиш като дете, очакваш някой да ти осигури покрив, обзавеждане, облекло и храна на масата.
1.Не мисля че се държа като дете
2. Не очаквам някой да ми осигури покрив те сами ни караха да сме при тях
3. За обзавеждането го казах, но за по-подробно
Едната спалня купих с парите от балаи малко от заплати мебели и латекс пребоядисахме я с мъжа ми и сглобихме мебелите
За другата спалня с баня трябваше да се прави от 0 до ключ дет се казва, всичко е закупено благодарение на мен и малко от мъжа ми който тогава завърши и парите от бала му използвахме, защото тогава аз работех, а той ходеше на училище и цялото обзавеждане на стая и баня е направено от мен. Къртих за прозорче, шпакловах гипсокартон, мазах с хидроизолация, сглабях мебели, лепих таванки, ламинат редих и всичко което трябваше да се прави съм го правила наравно с мъжа ми докато той ми се караше да не влача тежко и се кара с мен за това. А да не говориме, че след сватбата направихме ремонт на кухнята и хола на стойност 10 000лв от които само 5 000 са от сватбата за които сама съм си сглабяла цялата 4 метрова кухня и секция за хола и т. Н.
4. За облекло и 1ст. Не са ми дали а и няма да позволя да ми дадат.
5. За храната на масата само ние пазаруваме.

Очакваш не само да ти дадът етаж, но и да си оправят те етажа а ти само да се нанесеш, е докато се държиш като дете, ще се отнасят с теб, като с малко дете. Даже много те търпят, намъкнала си се в домът им, лежиш по цял ден и чакаш за да похарчиш на мъжа си заплатата.
Не очаквам да ми дадат етаж, те искаха да си оправят етаж не ни позволиха ние да го правим и те да си останат в обзаведения от нас етаж. Не лежа по цял ден и да чакам да похарча на мъжа ми заплатата ами работя по цял ден и когато не съм на работа си седя в стаята за да не се срещаме, колкото до заплатата му докато съм жива и здрава и мога да си изкарвам парите с 2те си ръце няма да чакам някой да изкарва пари и аз да се моля за пари.

Ако обаче поемеш отговорност за живота си като възрастен, и го докажеш, ще се държат с теб като с възрастен. Като за начало започни работа, после започни ти да купуваш вещи за дома с пари изкарани от теб, готви, шетай, помогни на мъжа си за етажа, ако трябва боядисвай стаи.
За повечето неща ти отговорих по-горе колкото до готвенето 90% аз готвя. Колкото до шетането всяка сутрин малко ли е??

14.   Ами за съжаление е така,когато си под един покрив с други хора,пък и били те твои роднини винаги е трудно.Затова аз уважавам американците,при тях златно правило е детето на 18-19г. най-късно вече да се е изнесло и да свиква с живота,така според мен е най-правилно и все пак по-добре на 40кв. с любимия/любимата,но самостоятелно,едно семейство си иска интимност,няма как иначе!!!

15.   Авторке, не забравяй също, че ще се очаква да ги гледаш на стари години защото си в техния дом. Реално твой дом не е, при евентуален развод, ти си на улицата, това е наследствена къща. Каквото си вложила- пари, труд и време, си остават "дарение".
Но дори и така ще има "ние ВИ оставяме къща" - рекета е гарантиран.
Говори с мъжът си. Или самостоятелен живот и си купувате нещо общо или ти започваш да отделяш от твоите си пари за поне някоя евтина къща в околностите. Но не допускай да "слугуваш" физически и емоционално в/на чужда къща и накрая не се знае дали няма да седнеш на улицата.
Щом и сега не поставя граници мъжът ти...мисли навреме.

16.   Жените се хващате с разни мухльовци къде си жевеят с техните още после ревете. Единственето решение да си купите нещо ваше, какви втори етажи какви глупости.

17.   Ако се преместите на друг етаж, пак ще е същото. Не инвестирайте парите си в тази къща, а за квартира.

18.   И защо да влага пари в къща, която няма да види нищо. Всички давате акъли, само където още малко ще кажете даже и бой да търпи, че има покрив. Селски манталитет видях на няколко от коментарите, живеете още в онова време, Аман от селяндурници.

19.   най-добре се изнесете.