Споделена история от Семейство

Отопление на парно
Здравейте. Обръщам се към всички, които се отопляват с парно. Каква сметка плащате на месец?
Никога до сега не съм се отоплявала на парно, преди това съм била на климатик, изгодно ли е да се отоплява човек на парно.
Става въпрос за град София.

Коментари

1.   Града в случая е без збачение, от значение е какъв прожент от съседите ти от входа ползват парно за отопление, само от това зависи дали сметката ти ще е голяма или малка. Ако повечето ти съседи ползват сметката ти ще е по малка, ако малко съседи ползват сметката ти ще е голяма. Зависи и дали крадат от отоплението, дали манипулират уреди или са си направили тайно подово с топла вода свързано с парното.

2.   Парното е най-комфортния начин за отопление. По мои сметки цената за 1 kW/h енергия за отопление е следната:
климатик (зависи от модела) - 9 стотинки
парно - 12 стотинки
духалка или друг вид печка - 24 стотинки

Парното е най-изгодно, когато всички във входа го ползват. При мен някои апартаменти са необитаеми, в други живеят пенсионери, които не го пускат.

Сметките за месец варират, но са около 160-170 лева за парно топла вода, тристаен апартамент, поддържана температура през зимата 21-22 градуса.

3.   Зависи изцяло от блока. Ако апартаментите не са празни, хората са читави и не се крадат един друг, то тогава парното е най-евтиното отопление. Т.е. питаш съседите в блока. Но дори и да не излиза по-евтино, комфортът и особено здравето си заслужават. Особено ако имаш деца.

4.   Ще ти кажа само едно, от как успях "да се разведа" с Топлофикация, направо се родих!
Е, то разодът е частичен, защото пак плащам такса "сградна инсталация" и топлата вода, но съм много по-добре. Да, зимата плащам доста за ток, но имам контрол, а не 300 лв при 1 работещ радиатор, защото по прогноза съм щяла да ползвам еди си колко, пък на базата миналата зима, пък зимата била студена/топла и куп глупости с цел да не разбереш колко точно си използвал и защо дължиш толкова много.

5.   Парното е най добрата привилегия за онези които го имат. Преди 89 година спяха на отворени прозорци през зимата и плащаха 10 лв на месец, парното беше екстра за апартамента. Дойде перестройката, оплюха Русия и горивото стана скъпо, затова сега реват от парното, но пак си остава най изгодното отопление. Най евтино излиза, като не се отоплявате!?

6.   Номер 5, Топлофикация София, а предполагам и останалите, настоява за 20% увеличение. Ще видим колко ще ти е изгодно и евтино като ти стане сметката половин заплата.

7.   Трябва да осъзнаете че не топлофикацията е виновна за големите сметки а крадливите ваши съседи. Вие плащате сметка която е част от общия разход на цялата абонатна и е достатъчно 2-3 семейства да твърдят че не ползват отопление а всъщност да ползват то вашите сметки се увеличават с толкова колото съседите ви крадат от вашата абонатна станция.

8.   Минала съм през почти всички варианти. Парното е най-доброто отопление.

9.   E, то, ако гледаме реално на нещата е редно да се каже, че и електроенергията се повишава, водата, газта и пр. Така, че и който се отоплявал миналата година на ток, тази ще плаща повече, просто защото цената на тока се промени на 1-ви юли. Това го казвам за номера 5 и 6.
А това дали ще е по-евтино на парно е трудно да се каже без инфо от теб. Зависи дали блока е нов или стар. В новите блокове няма отопление на етажите (извън апартаментите) и на междуетажните площадки и само това понижава значително таксата за сградна инсталация (или отоплението на общите части). Освен това щранговете са хоризонтални, а не вертикални и топломера е изнесен извън апартамента, което прави кражбата на топлина на практика невъзможна. По този начин всеки си плаща, колкото е консумирал, а не аз да плащам и на съседа от n-тия етаж. Така, че типа на жилището е решаващ фактор за разходите за отопление с топлофикация. А ако блокът е изцял топлоизолиран това води и до още намаление на разходите (независимо дали се топлиш на парно, климатик, конвектор или духалка).
Голямо перо е и топлата вода. Ако досега си живял в жилеще с бойлер си се къпала набързо, защото водата в него бързо свършва. Но, на топлофикация можеш да се льочкаш и един час и водата няма да свърши, което по принцип си е много приятно зимата, когато се прибереш премързнал вечер вкъщи, но това струва и доста пари.
Принципно си мисля, че горе-долу трябва да са приблизително еднакво скъпи климатик и топлофикация.

10.   Апартамента в който живея е доста топъл през зимата. Отопляваме се само на тръби и пак не усещоме студ. как се плащаше сградна инсталация ли.
Но сега е лято не мога да мисля за зимата.