Споделена история от Семейство

Проблем с контролираща и злобна майка.
Здравейте, пиша ви за един проблем с моята майка, който може да се окаже много съществен. На 22 години съм и имам проблем с майка ми. Тя е прекалено привързана към мен, но не от любов а от висш егоизъм. Не ми дава да живея самостоятелно, да си имам мъж и да имам друго семейство, не ми дава да съм отделен и индивидуален човек. Била съм още малка, нямала съм това право, имам си приятел, но заради нея не мога да спя всяка вечер при него, вманиачена е да не остане сама, не иска да остане сама, иска да съм при нея вечерта, всяка вечер, защото баща ми си идва чак след полунощ, към 1 часа, такова му е работното време. Цял живот заради нея, не мога да отида сама на почивка, на море, на екскурзия, да се изнеса абсурд. Понякога говори, че най-важното за нея е да съм щастлива, да имам дете и мъж, друг път ако бързам да отида при моя приятел и да излезем, започва да крещи, да ме заплашва, че ще ни раздели, дори веднъж счупи една чаша, не трябвало да оставям и пренебрегвам майка си, ако трябвало ще ходя късно при него, не искала да е сама, не ме е родила да съм самостоятелна, а да съм при нея. Постоянно ме кара да правим едни и същи неща заедно, които не ми харесват, да гледаме филми, които мразя, да ме третира като малко дете, да ме кара да четем детски книги, разбира се, аз не съм съгласна. Голям проблем е да спя при мъж, домът ми бил този на родителите, трябвало да живея с родителите си, не да ги забравям заради някакъв изрод, заради някакъв мъж, като й кажа, че трябва като всяка жена да съм сама, да се отделя от тях с баща ми и да имам семейство, дом, домакинство, мъж и деца, започват скандали, крясъци, несъгласия и пожелания, дано да съм сама без мъж и без деца, за да съм сама като нея, както тя е сама всяка вечер, защото баща ми излиза към 15-16 часа, прибира се към 1 часа и заспива към 2 часа и тя страдала от самота, цял ден. Безработна и нямаща никакви хобита и приятелки... А преди беше една чудесна жена, усмихната, весела, имаше работа, имаше две приятелки, с които общуваше. Много ми е жал за нея, знам, че не е добре, искам да я излекувам и да й помогна, искам да си имам мъж и семейство и най-после да живея в друга къща и да живея самостоятелно, с мъж или с който и да е, без нейните клетви и забранявания да живея при мъж, изпада в истерии, не искала да е сама, искала да я гледам, да ме виждала, била съм детето й и т. н... Не вижда, че съм порастнала, дори ми говори по детски. Кажете, как да я излекувам, как да й помогна? Този стрес ще ме разболее. Имам пълнолетие отдавна, но тя казва, че ще ме заключи и ще ми попречи да изляза от родителския дом, да ме водила как ще ида при приятеля си и как нямало да съм до нея и ще хвърля неща по мен, ако съм посмеела да отворя вратата и да я препречва, да видя как още съм малка и няма значение пълнолетие тук, защото нямало да ме пусне да изляза. Трябвало да я слушам и да се съобразявам с нея, изнеса ли се, щяла да ми стъжне живота, обиди, клетви и т. н.... МОЛЯ ВИ ПОМОГНЕТЕ МИ, ЦЯЛ ЖИВОТ ПРОБЛЕМИ, ЧЕ ЩЕ СПЯ ДРУГАДЕ И ЧЕ ЩЕ В ОСТАВЯ САМА, ЗА ДА СИ ИМАМ ЖИВОТ, СЕМЕЙСТВО И ДОМ...

Коментари

1.   Имах едно такова гадже. То не бяха драми, психотии, пък майка ѝ я обича и ѝ мисли само хубавото... уж. Станах и се махнах. Вече минава 30-така и още си е самичка, а майка ѝ все така залепена за нея и манипулираща.

Ако искаш да имаш пълноценен живот - ставаш и се махаш. И не, не е крайно, това е ЕДИНСТВЕНОТО решение в такава ситуация. Дали ще го осъзнаеш вече е важното.

Братан.

2.   Майка ти не добре, да не кажа луда. Излекувай се от чувството за вина. Ти не си виновна, че майка ти не работи и няма свой живот, нито че баща ти има такова работно време. Да се оправят. Още повече, да те и кълне. Говори с баща ти и поне на него му обясни, че повече няма да търпиш такива истерии и че имаш собствен живот и съдба.

3.   Каква е причината да не работи? Мисля, че главната причина за поведението ѝ е липсата на работа, ангажираща деня и ума ѝ. Предполагам, че и преди е имала своите страхове, че вече не си дете и в един момент ще поемеш по своя си път, но затваряйки се у дома дава свобода на тези си мисли и тъй като няма какво друго да прави започва да дълбае, да дълбае и губи връзка с реалността. Баща ти каква роля има в цялата картинка, освен, че работи и се връща късно? Поне докато си е вкъщи през деня обръща ли ѝ внимание, в какви отношения са, не му ли прави впечатление поведението ѝ?
Поговори с него и я заведете на добър психолог. Нека направят няколко сеанса и следващата стъпка е задължително нещо, с което да запълва деня си. Надявам се, че нещата не са по-сериозни и настъпи подобрение.
В крайна сметка твоя живот тепърва започва, никой, дори собствените ти родители нямат право да те затварят до себе си и да те превръщат в жертва на собствените си страхове.

4.   Така става, след като жените стоят незадоволени!
А са такива, понеже са "самодостатъчни" феминистки...

5.   Майка ти е за психиатър без да се обиждаш, това поведение не е нормално. Баща ти на какво мнение е по въпроса? Говори с него, кажи му, че майка ти те е обсебила.
Кажи на майка ти, че ако направи това, за което те заплашва ще си развалите завинаги отношенията и ще си принудена да подадеш сигнал за тормоз в полицията.
Другия вариант е лека полека си организираш квартирата и се изнасяш без да й казваш, защото ще побеснее. И като се изнесеш, не й даваш адреса.

6.   Пълнолетна си, така че никой не може да те спре да се изнесеш. Събирай си багажа, и се махай!
Ако нещо се опъне, имаш право да извикаш полиция.
Бахти, кви са тия майки, бе… Чак тъжно да ти стане. :(
Ж46

7.   Събери пари и се изнеси. Ако може надалеч още по-добре. И да не знае новият ти адрес, не й вдигай телефона докато не изградиш сама своя живот. Майка ти иначе ще ти съсипе живота, залепена за нея няма да усетиш как ще станеш на 50 г сама, без деца. И когато тя почине ще си стара и сама.

8.   Ти си лудата, махай се от тази луда жена.

9.   Спри да се чувстваш виновна. Бъди с мъжа ти, обръщай внимание на себе си и на родителите си. Има време за всички. Колкото до контрола от майка ти - опитай се да не обръщаш внимание.

10.   На такъв човек не можеш да помогнеш. Това е твоят живот и трябва да гледаш себе си. Аз на твое място, щях да се разбера с гаджето да се изнесем на квартира и когато намерите нещо - събираш багажа и се изнасяш без предизвестие, в последния момент, без да казваш къде. Ще има клетви, обиди, манипулации - не се поддавай. Тя не иска да си щастлива, а и ти не си длъжна да й осигуряваш щастие по нейните стандарти. Няма и от какво да те е страх - нищо не може да ви направи като не се виждате и чувате с нея. От опит ти казвам, че ще разцъфнеш, ако го направиш. Явно всички около теб са се ориентирали - само баща ти е останал, но и той си е намерил работа, такава, че да не се засича с майка ти. Успех!

11.   Аз също съм за изнасянето на авторката, но забелязвам нещо много интересно. Когато жена се оплаче от токсична майка, всички смело я съветват да се изнесе и да прекъсне контакт. Когато мъж или снаха се оплаче от токсична свекърва обаче - да търпи, натрапница, пиявица и т. н. Истината е, че и в двата случая изнасянето и прекъсването на контакт са най-добрите решения.

12.   Какво става с коментарите, защо нито един не е одобрен? От авторката, оправете си малко сайта, много чакаме за тези коментари!!!

13.   Ето, че коментарите са одобрени. Иначе, авторке, не се сещам какво да добавя към горните отговори, наистина ще трябва тайно да излезеш на квартира надалеч. Приятелят ти на квартира ли е? Евентуално може да отидеш при него или двамата да си потърсите заедно обща квартира, като спираш да вдигаш на майка си, кофти е, но с това отношение и приказките, че ще те заключи не виждам друго решение, поведението и е доста неадекватно.. Работиш ли? Мисля си, че ако поне не е залепена постоянно за теб и примерно ходиш до магазина, някой път може да се изнесеш полека-лека. Успех и пиши пак!

14.   Какво значи не ти дава? Тя не е добре! Кажи аз съм пълнолетна, вземи си багажа и се махай, никой нищо не може да ти каже! Успех!
П.П. И съм съгласна, че много се чака за коментарите

15.   Мило момиче! имах го този проблем цял живот независимо, че майка ми има работа и соц. живот. Дори когато родих детето си и останах в родителски дом, тя продължаваше да ме третира като малка и понякога си мислих, че детето ми не е мой син, а братчето ми.
Искам да ти кажа, че един ден рязко се промени всичко, аз се изместих от родителксия дом, да продължава да ми говори как тя е права пък аз винаги греша, но нещо мн важно се промени. Сега аз взимам решения за мен и детето ми и на днешно време, мога просто да й затворя телефона или да се направя на разсеяна че не съм прочела смс-а.
Извоювал свободата си, за да имаш семейство. Не го ли направиш, мъжът ти ще си намери друга, защото той няма вечно да ти влиза в положението което излиза от рамките вече годни наред и ще си останеш на стари години завързана за мама. НЕ ГО ДОПУСКАЙ!
БЯГАЙ
ако трябва си събери багажа и рязко напусни дома си дали в същия град, а най добре в друг град, но го направи докато е време.
КЪСМЕТ

16.   Изнесли се. Пълнолетна си.