Споделена история от Семейство

Токсични родители
Здравейте! На 14 съм. Страдам от комплекси, които ме преследват непрекъснато и не ме оставят да спя от болка, тършуват из всяка моя мисъл и поставят мечтите ми в клетка, от която само мога да ги гледам с навлажнени очи като затворници. Те са точно такива, без свобода, поставени в затвор, изграден от острите хорски думи. Имаме часове за виждане, повечето пъти тъжни. Така се чувствам всеки ден, прекаран с баща си. От най-ранно детство той ме нарича с обидни имена- тюфлек, дръвник, дебил. Спомням си как на 5 ме обиждаше за това, че коремът ми личеше. Аз, психически лабилно дете, което все още си пожелаваше родителите му да се съберат за Коледа, си представях как с нож изрязвам своите недостатъци. Веднъж на 6 несполучливо се опитах да си повърна храната. На същата възраст се преструвах, че той съществува само 2 пъти седмично, което изостри отношенията ни и в бъдеще разбира се ми се върна.
Откакто се роди сестра ми от втория му брак положението драстично се влоши. Ежедневно ми напомняше как не съм приоритет и къде съм в семейната му йерархия- най-долу. Първоначално се обиждах от това, че ме забравя. Непрекъснато ме сравнява с нея. Учи ни, че тя е по-добрата от двете и ще успее повече. Записана е в частна предучилищна и на 6 може да пресметне 3+3-1, което според тате е показател за истинска гениалност. Неговата цел е тя да не се превърне в мен-провал. На далечните си приятели разказва само за нея, те не знаят за моето съществуване.
В очите на хората търся семейство. Грешка, благодарение на която си спечелих и загубих много приятели.
Мразя характера си. Тате твърди, че никой не го харесва. Мисли ме за нахална. Може би наистина съм такава. Нито съм оригинална, нито харизматична.
Не одобрявам начина, по който мозъкът ми работи. Постоянно си представям различни случки. Виждам образи. Чувам музика. Като дете бях обсебена от мисълта за смъртта. Ужасен е. Разсейвам се доста, неприятно ми е да спазвам правила, бързо ми доскучава. Все неща, които природно интелигентните личности намират за рутинни. Каквото и да направя тате непрекъснато ми напомня колко ограничено е моето мислене. Мнението му е напълно състоятелно, но нужно ли е непрекъснато да ми го натяква? Не всички сме надарени. Без глупавите хора нямаше да има неписан кодекс за общуване и въобще модел на поведение.
Не случайно пиша това. Искам аудиторията на сподели.нет да се запознае с ефектите от токсичното родителство и трайните отпечатъци, които оставя то върху самооценката ни. Моля посъветвайте ме как да се справя с токсичния си баща! Вие имате ли такъв/такива родител/и?

Коментари

1.   Съчувствам ти. И аз имах подобен баща. Опитай се да се виждаш по-рядко с него. Прави се на болна, когато трябва да си с него и пр. Избягвай го винаги, когато можеш. Защо се срещаш с него щом той те тормози? Приеми, че не ти е писано да имаш баща, добре си и без него. След 4 години ще станеш самостоятелна и повече никога не се срещай с баща си. Блокирай му телефона, нека да не знае къде живееш и пр. Важното е да знаеш, че той не те обижда теб, а отмъщава на майка ти. Тормози теб, заради майка ит. Но както и да е, един родител не би трябвало да тормози детето си поради никакви причини. Моят съвет е да го изолираш, да не се срещаш ичуваш с него колкото можеш. Да се амбицираш да докажеш на всички, че ти си по-умната и успялата от двете сестри. Така ще му натриеш носа. Стегни се, учи и му докажи, че си умна и успяваща. Ти всъщност си такава, съдейки по поста ти.

2.   По писането ти личи,че си умно момиче.Та ти си едва на 14..Мечтай,развивай се по твой начин и не вярвай никога на никого,че не си способна да постигнеш нещо.Или ,че си по-малко важна от някого.Важна си и то много! Бъди силна.
желая ти късмет!
К.А.

3.   Бащата ти е един боклук и комплексар!

Това с обидите ще ти влияе и по напред в живота, казвам го от опит. И моите родители ме подиграва, когато бях на твоите години. Наричаха ме чувал с картофи и то пред хората. Майка ми дори е казвала, че никое момиче няма да ме хареса, защото съм дебел. Аз съм инат. Бях отслабнал с 40кг., дори качих мускулна маса от Фитнеса, но нашите пак не престанаха. Казваха, че съм егоист, нарцист и пр.

Днес имам атлетична фигура и вид на мачо, но вътре в себе си съм доста несигурен, което смятам се дължи на токсичните родители.
Много хора ще кажат: " неблагодарник, тебе кой те е създал и отгледал", но само хора които са имали токсични родители могат да разберат ситуацията.

Просто когато станеш на 18год., гледай да работиш и никакви контакти с бащата ти.

4.   Ако ти за него не съществуваш, дръж се и ти със себе си така сякаш той не съществува изобщо.
Така може да погледнеш на себе си по друг начин, а не по неговия, който със сигурност не е верен.
Живей сякаш нямаш баща, може даже да си мислиш, че твоят е починал, бил е добър човек и негово желание е било да се гордееш със себе си и той с теб.
За този мисли като лош роднина и не му обръщай внимание.
Потърси подкрепа от хора, които те обичат и се обгради с тях, ако няма такива и котенце може да си вземеш. Трябва ти подкрепа.

6.   Защо изобщо го виждаш? Обикновенно такива бащи изобщо не искат да виждат децата си.

7.   Номер 1, благодаря за съвета!

8.   Благодаря на всички Ви за подкрепата!

9.   Съжалявам много тъжно.