Споделена история от Семейство

Да си гледам детето или да се върна на работа? За и против?
Здравейте, драги читатели! Пише ви майка с дете на близо 2г. В момента съм втора година майчинство, което изтича след няколко месеца. Предложиха ми добра доходоносна работа и трябва да дам отговор съвсем скоро. Ситуацията е следната. За детето се грижа само аз, нямам баби на помощ, мъжът ми работи постоянно. И двамата сме на мнение, че детската ясла не е вариант, защото, ако се разболее детето, реално няма кой да вземе болничен да го гледа. Също така детето се чувства добре с нас в семейна среда. Бяхме решили да го гледам до 3г. и да го дадем директно на градина и аз да започна тогава работа. Сега пред нас стои въпросът - да започна ли тази работа и да търсим жена да го гледа или аз да си го гледам и да разчитам на късмет, че ще намеря нова работа като навърши 3г. и тръгне на градина. Вярвам, че за едно дете до 3г. най-благоприятна е семейната среда. Заплатата от новата работа ще ни е в плюс, но не е определяща за семейния бюджет в момента и мога да я откажа. Мъжът ми смята, че е добре да бъда до детето, и аз така мисля по принцип, но ме терзае въпроса, дали не изпускам шанса си за добър собствен доход. Съвети? Благодаря!

Коментари

1.   Като майка, която си е гледала децата, моето мнение е да тръгнеш на работа. Болнични ще вземаш, както другите майки. дори и да има нужда от детегледачка за някои кратки периоди, ползата за теб ще е по-голяма- няма да губиш една година трудов стаж, ще имаш доходи, ще се квалифицираш в това време, не се знае дали след година ще си намериш добра работа. Ако го дадеш на 3 години, разликата не е голяма-пак ще имаш същите проблеми. За всяка майка е трудно да се раздели с малкото си дете, а за бащите е най-добре, те да не са ангажирани и да си работят спокойно. Негативите са изцяло за теб.

2.   И на грдина също боледуват, моята дъщеря ще стане на 5 г Ходи от две годишна и почти няма пълни месеци . Ти трябва да решиш и да видите кой да я гледа като е болна. Може да наемеш а да я гледа някой.

3.   Аз лично бих се върнала на работа. Дали на 2 или 3 години, пуснете ли го на ясла/градина, ще се разболява и ще трябва да си взимате болнични. Не е катожда няма кой. Това са глупости. Като се налага, взимате и толкова. Колко майки работят без проблем?

4.   Щом заплатата не е определяща толкова за бюджета, стой при детенцето. Цял живот имаш да работиш, ама тея годинки с детето са най-важни. Да го нагушкаш и нацелуваш!

5.   Детето трябва да се социализира. Ако можеш да рабатиш и да си гледаш4зетито е най-добре според мен. Живея в чужбина и тук жените работят 4-5 часа дневно и си гледат и децата. Баланс.

6.   Бъди с детето си, от това по-важно няма!

7.   Говори с работодателя за това. Кажи му направо, че искаш да знаеш, дали можеш да си гледаш болното дете, без да има фасони и проблеми. Ако ти каже не, върпосът е решен, ако ти каже да, то пробвай и при първия проблем, си подай молбата за напускане.
Да има човек, който се грижи за детето е супер, но проблемът е, дали въпросният гледач ще може да се отзовава на повиквания, дали ще иска да работи с болни деца и прочие.
А после остава и проблема с това, дали ще има детска градина за през лятото.

Моят съвет е, ако имате финансовата възможност, да намерите човек, който да гледа детето (или няколко човека, за по-сигурно), да говориш с работодателя, да пробваш и да видш как ще е. Ако не ти хареса, просто се върни. Позицията ти е много благоприятна, зщаото можеш да избираш.

8.   Това решение трябва да го вземете ти и мъжът ти, а не да търсиш мнения в интернет. Според мен темата е с цел проучване.

9.   Приеми работата и вземете детегледачка.

10.   Разведи се и си намери богат мъж с който няма да трябва да се чудиш да работиш или не.

11.   Ужас мила проблема е по генерален от колкото си мислиш!
Твоят мъж те иска да те държи вкъщи манипулирате, чрез вашето дете! Аз на твое място ще избягам с писациии, защото съм свободна чучулига!
А, защо мъжОти не излезе в бащенство, а е трябвало ти да го правиш??? Типичен Ганьо с напукани пети!
На запад много мъже те се грижат за новородените си рожби!
Избери работа и пусни детето на ясла да свиква, че няма винаги да си до него, защото после в детската градина ще му е много трудно да се откаже от твоята грижа.
Чела ли си книгата Оковите на майчината любов????
Я вземи да я прочетеш и не бъди обикновена средностатистическа българска домакиня, защо, ако си такава майка много малко може да дадеш на детето ти!

12.   Гледай си детето до 18-тата му година и чааак тогава работи. Сега имаш възможност, и то добра, каква е гаранцията, че след 1-2-3 години ще имаш такава?
Просто не ти се работи, това е цялата далавера. Какви са тия майки, които до петата и седмата година зорлем си правят децата отшелници, затварят ги вкъщи? Мама по моловете, по кафенцата с другите мами, а детето залепено до нея, сакън да не настине в яслата или градината.

13.   Странно е как мнението на мъжа ти няма значение и се допитваш до онлайн форум за мнение. Освен това собствен доход? Тоест дохода на мъжа ти е общ а твоя собствен.
И не на последно място помисли дали детето ти иска да бъде оставено, при положение, че баща му почти няма втеме за него и сега, а майка му се е поблазнила от собствения си доход.
За мен децата на тази възраст не са готови за оставяне.
Ако знаеш как реват и колко трудно свикват, ще ти се скъса сърцето. Някои се примиряват и спрират да реват, но ако ги попиташ ще ти кажат, че искат при мама.
Отделно отношението и цялата услуга са на супер ниско ниво.

14.   Моето лично мнение е, че и за детето, и за майката, и за семейството изобщо е добре до 3 години да детето да го гледа майката, като го събира с други деца по площадки и т. н., разбира се. Но понякога човек е притиснат чисто финансово и тогава се налага да се върне на работа. Всеки си знае ситуацията, детето, себе си и т. н., според които си преценява най-добре. Какъвто и да е изборът - най-важното е във времето заедно детето да получава пълноценни моменти с родителите си. Успех!
Ж33

15.   Авторке, кажи ми как така стоиш 2 години в къщи и ти предлагат не лоша работа по твоите думи??? Аз сега не мога да си намеря работа с дете на година и половина. Само да ти кажа детето ти ще се разболява и когато стане на 3, и наш, И на 5, и на 6, и като тръгне и на училище. Живееш в някаква заблуда, че като го пуснеш на 3 години, нещата ще са много добре. Пак ще трябва да излизате в болнични и това си е. Лично моя съвет като туко що пуснала детето на ясла е да си търсиш детегледачка, която ще се навие дори и болно да ти го гледа и кажи речи 800 лв ще си отиват за нея. На детето ти 1000000 пъти ще му е по-добре на детска с връстниците, отколкото да виси с теб още 1 година. И още един път как при положение че си висяла 2 години вкъщи, някой ти предлага работа дори при положение, че имаш и малко дете.???? Масово работодателите ное бичат майки с деца.

16.   Ясла и детегледачка (ако изобщо се намери някоя съгласна да гледа болно малко дете, да не говорим пък на фона на пандемията). Останеш ли в къщи, не очаквай някой да го оцени, даже при първата трудност ще се обърнат и настроят всички срещу теб и ще почне да ти се натяква.

Не познавам жена, която да е спряла да работи, за да гледа жена и след време да не се чувства комплексирана от това, че не работи, че няма собствен доход или че не може да си намери хубава работа.

Колкото по дълго стоиш в майчински, толкова по-малък е шанса после някой да ти предложи хубава позиция. Майките с малки деца и без това не са топ избора на работодателите - всички знаят, че често ще отсъстват. Почни работа и вижте, ако не намерите жена, да се редувате за болничните с бащата, за да не се натрупва прекалено много само на единия. Мъжете от криворазбрана гордост като се обсъжда темата винаги казват, че по-добре да гледаш по-дълго детето, но ако нямат наистина стабилни доходи, имат нужда и от твоя принос и е въпрос на време да почне да се натяква, че ви издържа сам и да ти се набива вина. Хубаво е да имаш предвид и че в момента почват да се покачват масово цените и предстои инфлация и криза. Втора заплата ще ви е необходима. А и резервен вариант, ако таткото остане без работа.

В България масово не се оценява труда на жената по отглеждането на деца и се приема за даденост. Отчасти това е така, защото повечето жени сами не ценят труда и времето си. Не бъди от тях. Използвай шанса да се върнеш на работа. Заради себе си.

17.   Аз също имам дете на почти 2 години и бяхме решили да го гледам поне до 3-3 и половина, докато тръгне на детска. Друг е въпросът, че пак съм бременна и работата ще почака още доста. Щом твоите доходи не биха били определящи, на твое място не бих работила засега. И по-натам ще получаваш добри предложения за работа, но детството на детето няма да се върне. С мама си е най-добре, а не с непозната жена, дори и бавачка на годината да е. Това е моето мнение, въпреки че много модерни жени не са на него.

18.   Аз дадох детето си на година на ясла. Не печеля много, но за мен е важно детето да порасне и да играе с деца, а аз да имам среда и живот различен от чистене, готвене и пране.

19.   Оф, то пък много им пречи на децата да са с мама. То голяма игра с връстници пада, особено на две. Детето е най-добре да е с майка си.

20.   15, какво толкова странно има? Някои хора имат квалификация и умения, ценни за работодателите и затова ги търсят, други са лесно заменими. Явно авторката е от първите, затова й предлагат добра работа. Вместо да се чудиш, помисли как можеш да повишиш своята квалификация и да станеш ценна за работодателите.
Авторке, като жена, започнала работа на непълен ден когато и двете деца бяха на месеци, мога да те посъветвам да започнеш и да дадеш детето на ясла. Както правилно са ти написали, то така или иначе може да боледува независимо на колко е. Щом е стояло вкъщи, и на 2, и на 3 няма да изгради имунитет. Синът ми тръгна направо на детска градина на 4 и половина и пак боледува доста 2 години. Неизбежно е, от това трудно ще избягаш. Работата обаче едва ли ще те чака, в криза сме и няма никаква гаранция, че догодина нещата ще са по-добре.

21.   Като жена избрала да гледам децата си вместо кариерата, те съветвам да избереш кариерата, детето му намерете детска ясла, а като се разболее детегледачка. Научи и мъжа си да поема отговорност за децата му, работата му не трябва да извинява задължението му на баща. Независимо какво работи и по колко работи той като родител е длъжен да отделя поне по 1 час на ден за неговото дете.
Съвсем не говоря за финанси, просто всеки от вас тримата трябва хем да осъзнае че сте три отделни индивида, хем всеки от вас трябва да осъзнае, че си има семейни задължения. Така като поемаш задълженията на баща и на майка правиш лоша услуга и на детето, и на баща му, и на себе си.
Не прави моята грешка да поемеш всички задължения в семейството за да работи той.

22.   До 20 от 15. Само да ти кажа, че съм с доста добра квалификация и съм учила 6 години, за да я придобия, при мен е друг проблема, а като сложиш и дете, повярвай ми не им е много готино на работодателите. Така че, авторке, щом някой ти предлага шанс, приемай, защото ти дори и да си добър кадър, както всеки работодател чака такива, така и всеки гледа да те прецака със заплащането. Да не говорим в каква криза сме и как още повече ще се задълбочават нещата. Но явно както хората са ти написали, не ти се работи и това си е.

23.   Зависи само от теб. За мен най-голямото щастие е да си гледам детето, да му давам цялата си обич и да наблюдавам как открива света всеки ден. Тези моменти няма да се върнат. Мили бъдещи и настоящи родители, детето няма да е залепено за вас во веки, нито ако гледате означава, че то стои изолирано от света до полата ви. Няма да стане по-самостоятелно, ако го хвърлите на ясла на 1 г. До 4тата си година децата имат нужда от цялата обич и подкрепа, за да израстнат спокойни и уверени млади хора. Нямате представа какви незначими неща могат да се привърнат в център на целия им детски свят..
Та, ако авторката има възможност и подчертавам желание.. изборът е ясен.

24.   Ако нямаш много големи финансови затруднения, не започвай работа. Поне не на пълен работен ден. Мога да ти го кажа от гледна точка на човек, работил с малки деца, от човек работил с майки с малки деца и от гледна точка на човек, който не е имал късмет да има деца. Аргументи:
Миговете с детето ти са безценни и нищо не може да ги замени.
Малките деца не се чувстват добре в ясли. Боледуват често, налага се да стоят вкъщи отново. И трябва някой да се грижи за тях.
Майка с толкова малко дете в повечето случаи не е пълноценен работник. Обикновено заради честите отсъствия се товарят другите колеги. От това страда и работата, влошават се отношенията между колегите. Майката е уморена, изнервена, притеснена...

25.   Към авторката, както и към другите-работата може да се върши и от дома, стига да имаш компютър и добра мрежова скорост! Нали всички все с това се хвалите, че сте независими, че нямате шефове над главите си, сами разполагате с времето си, имате време и за телевизия и за разходки и за време със семействата си-ами тогава подкрепете тази майка, а не дали да ходи или не на работа, защото това е и стрес, който никой не иска! Все пак сме в 21 век и всеки може да работи от дома си, стига да има желание! Много хора вече така работят и си изкарват парите, не се отделят от семействата си и са си винаги заедно, а и кой не би искал това?

26.   Пробламът е, че си мързелива и не щеш да работиш. Нали е по-лесно да се кибичи по кафенцата с другите мами, да се обикаляват моловете, салони за красота, да се глезиш с парите на мъжа. Българската жена като роди и става страшно мързелива.

27.   23, имам наблюдения и върху деца, които са на ясла, и върху такива, които си ги гледа майка им по 4-5 години. Има огромна разлика в полза на първата група. Да, гадно е да оставиш детето си. Да, по-хубаво е да прекарваш време с него, отколкото да работиш. Но децата се развиват много по-бързо сред връстници и след като тръгнат на ясла. Много често на “домакините” домовете им са най-мръсни, а храната - най-вредната. Наблюдението ми е, че и на “майките”, посветени на отглеждането на децата, всъщност децата им са най-разглезени и ретардирани спрямо връстниците си. Ясно е, че е по-лесно вкъщи. Илюзия е, че работа винаги ще има и, че някой работодател би ви взел след 5-6 години отсъствие от пазара на труда и всички го знаят. Просто някои жени са си нързеливи и това е. Жалкото е, че използват децата си като оправдание.

28.   До 26 - Ужансо е да обиждаш хорта така!

29.   Не четох коментарите, долу-горе имам представа в какъв дух ще са. Имам две деца с година и нещо разлика, почти като близнаци. големият беше на ясла, но боледуваше толкова, че не дадохме малкия. Не сме богати, но предпочетохме да изкарам 3 години с децата. И не съжалявам- децата веднъж са малки, а се работи до старини.
На твое място не бих искала съвети от анонимни в нета, а бих взела решение с мъжа си- това си е вашият живот.

30.   26, тоя па... когато българската жена иска да работи и да остави детето си на ясла, е феминистка и кариеристка, неинтересуваща се от детето си. Когато иска да си гледа детето, е мързелива и иска да се глези с парите на мъжа си. После защо жените не искат да раждат - защото мъжете нямат угодия, особено българските такива.
26, ти ако си мислиш, че гледането на дете е само ходене по молове и салони за красота, жестоко си се объркал. А и ако една жена не ходи по салоните, ще писнеш, че е неподдържана.

31.   Виж сега детето ти щв боледува и на 3 и на 4 години, така че това няма как да е определящо. Много по - важно е как ти ще си ок, защото и да си останеш вкъщи, амо през цялото време си нещастна, че си изпуснала мечтаната работа, никой няма да е ок. Децата имат нужда от щастлива майка, не от нервна такава! И обратно, ако почнеш работа, но през цялото време се обвиняваш, че си "изостасила" детето си, работа ти ще страда и пак ще си нервна.
За това няма еднозначно решение. Важното е ти и семейството ти да сте доволни от избора ти.

32.   30 от 26
Ако на авторката и се работеше, изобщо нямаше да пуска теми. Дава си отсрочки във времето, защото просто я мързи. Има явно възможност за добра работа, и то във времена, когато тя е рядкост. Е, не е ли глупаво да я отказва?
Повечето българските жени са еднакви в това отношение. Родят и не ги търси 7-8 години за работа. Гледат детето. Ако има късмета да роди второ, може да откара и 10 години. А междувременно харчат пари за дрехи, обувки, висят по кафенетата и други глезотии. За които плаща мъжът. После се чудят защо мъжете изневеряват.

33.   30, в моята работа всички се връщат след 1 година - не съм чула някой да им казва феминистки и кариеристки, не говори глупости. Естествено, че е по-лесно да си седиш вкъщи отколкото да работиш, да се прибираш след работа и тепърва да започваш да готвиш, чистиш и да се занимаваш с детето. Но първо, финансите са важни и деца без тях се обричат на мизерия. Второ, майката, която си седи вкъши затъпява и не учи децата си на най-доброто.

34.   29, ти чакай да си седиш вкъщи 10 години и после някой да те наеме на добре платена работа. Жените, които се седят вкъщи са мързеливи, нивото им на интелегентност пада и губят всякакви работни навици. Колкото и да не ви харесва 26/33 ви каза истината в очите. Аз съм жена и съм майка. Не смятам, че всички са такива, но масово виждам жени, които използват децата си като оправдание да си мързелуват и да чакат на мъжете си. Едно време е било така, но бабите ни са имали много повече задължения покрай децата и къщата отколкото ние днес. Признавам си, трудно ми е да работя и да гледам детето, но обичам мъжа си и не мога да го гледам как се мъчи сам докато аз си седя вкъщи. Това е егоизъм, не любов.

35.   Коментар 34 надмина всички. Аз си гледах детето до 3 години, после бях на частично работно време, както и останалите ми съседки германки. И представи си, номер 34, кариера направих едва, когато детето ми стана на 14 години! Наистина ли смяташ, че гледането на дете е мързел?! А към аворката, гледай си детето, наслаждавай се на тези мигове, защото те никога няма да се повторят.
В момента дъщеря ни е студентка, живее в друг град и ние с баща и сме горди какъв самостоятелен и качествен човек сме отгледали. Едва ли щеше да е съшото, ако я бях захвърлила на детегледачки и ясли.
Всеки решава за себе си. Аз никога не съм съжалява за времето с детето си. А кариера си имам, и то доста добра. Преподавам до обяд, имам време за себе си, за домакинството и ми е готино, когато мъжът ми се прибере от работа, да му е чисто, приятно, да имаме време един за друг, а не да се караме, и двамата скапани от работа, кой да сготви и да сложи чиниите в машината.И повярвай ми, никак не съм ограничена и мързелива, имам докторска степен, придобита в България.

37.   26 Кой е тоя дето жена му се глези, те мъжете един парцал не могат да ти купят и да те осигурят поне докато детето е малко, а трябва да ходим на работа, вкъщи също да работим. Българския мъж иска да не дава пукната пара, но да има красавица, работеща и вкъщи да блести. А иначе едно кафе от кафе машина му се свиди...
Ама кво да правим, ниски са заплатите.
Не дай си боже и да си купи нещо със заплатата тая жена, страшно става.

38.   37, повечето жени харчат като разпрани. Едно дете родят и не ги търси 4-5 години за помощ и част от семейния бюджет. Повечято мами цъфтят в майчинство, услажда им се и искат да са така цял живот-сериалчета, клюки, кафенца, шопинг.Едно време жените са имали 10 деца, и на полето са работили, и са помагали. Сега със сто уреда вкъщи припадат, ако сготвят една манджа.

39.   До 37,

Някак си не се ли чувстваш гадно като трябва да чакаш сутрин да ти оставят 10-50 лева? Честно ми кажи?

40.   35, ти на това кариера ли му викаш?

41.   от 35 до 40 - да, кариера му викам. Обичам си преподавателската работа и доход 4. 500 евро ми е достатьчен.

44.   41, бруто или нето?

48.   това е супер номер 40.

50.   Аз за себе си не мога да отговаря защото не съм много добър родител признавам.

51.   Е сега номер 26 и да ходи по моловете и в салони за красота какво лошо има. Всеки е свободен да прави това. което иска.

52.   Но номер 26 на мен ако ми се работи въпреки че имам дете ще направя всичко възможно да започна тази работа. Щом някой ми предлага такава работа това е златен шанс. Не мога да я откажа.
Може би затова си прав.

53.   За детето е по-добре да е сред връстници отколкот вкъщи. Така се социализира и се научава да спазва правила. Има майки. които много разглезват децата си и в такъв случай е по-добре детето да е на градина или ясла за за се научи да спазва правила.
Колкото по-голямо е толкова е по-трудно детето да започне да посещава детска градина. ясла или училище.
Една позната не пускаше детето си до първи клас на детска градина и като почна първи клас ревеше не искаше да стои в училище. бягаше от училище.
Затова дори и да реве колкото по-рано се социализира толкова по-добре.

54.   Номер 10 те имат възможности не са закъсали за пари но все пак жената иска да работи.