Споделена история от Семейство

Проблемен тийнейджър??
Здравейте, на 13 съм от Бургас. Имам огромен проблем с моето семейство, майка ми си има нов мъж и от него дете, сестра ми която е на 4, аз не го харесвам много, постоянно се заяжда и ми се кара дори за паднал косъм на Земята. Баща ми е в Пловдив, той няма жена, там съм родена и сме живяли две години там. Та проблема е че майка ми и мъжът й са много строги с мен, какво имам в предвид? Нямам телефон от година сигурно, никога не съм имала инстаграм или която и да е друга социална мрежа(без вайбър), следят ме нонстоп, дори сложиха камера в стаята ми, заплашват за всякакви неща.... мразели ме, щяло да стане боклук от мен, нямало никога да говоря а други хора, ще си стоя по цял ден в къщи в една стая заключена, най ме изуми изказването на майка ми:Ако трябва ще те убия, но боклук няма да станеш
Като това е всеки божи ден от няколко години, понякога имам чувството че психиката ми е срината тотално.
Аз съм наистина добра ученичка основно имам петици и шестици рядко се случва да имам 4. Пропуснах да кажа че ми е казвала че ще ме прати да живея при баща ми, нещо което много искам, тя го споменава във всеки разговор и все ми повтаря че съм негово копие и това я вбесява... Наистина не знам какво да правя, все пак на мен не ми е ок като ми се говорят такива неща, въпреки че от година насам не показвам че ми пука какво ми говорят просто защото знам всяка една дума която ще кажа и още от началото ми е ясно какво ще случи.. Много искам да живея при баща ми! Майка ми каза че след 18. Наистина помагайте, спешно е!

Коментари

2.   Хей, съвета което може би бих ти дала е да споделиш на някой твой близък(баща ти, леля/чичо, , баба.... ) или да споделиш на училищния психолог (ако имате в училище). Той според мен може да поднесе как се чувстваш на майка ти. Само недей да се самонараняваш.

3.   От авторката:Благодаря, за съвета, но ако кажа на психоложката ще каже на майка ми и ще ме убие ако разбере че изнасям такава информация извън вкъщи!

4.   Авторке, и какво ще стане, ако изнесеш такава информация? Бори се за правата си, ако си слабохарактерна няма да влияеш на хората. Характер се създава чрез множество препядствия, затова се изправи срещу тях. Такива хора само се опитват да те смачкат, защото виждат, че имаш потенциал. Дори го правят подсъзнателно. Третират отрочето си с респект, а теб правят затворник на мисълта си, дори от гледна точка на денотацията ти отново не си свободна. Те само ще ти пречат. Ден след ден самочувствието ти ще пада, в резултат на което ще изпускаш страхотни възможности заради комплекси за малоценност. Ще си провалиш живота, ако продължаваш така. Плюс това не знаеш за какво съпругът на майка ти ползва тази камера. Ако не вземеш мерки ще си поредното безхарактерно същество, от което ние обществото ще страним. Но ти си интелигентна. Личи си по писането. В този живот успяват умните и смели личности. Ричард Брансън напуска родителите си на 15. Не казвам, че и ти трябва да постъпиш така, а че не бива да рискуваш бъдещето си заради настойниците ти с видими психични отклонения. Разкажеш ли това на психолог, шансовете да заживееш с баща си се увеличават драстично. Все пак са потъпкани елементарни човешки права.
Момиче 14

5.   До 4, от авторката... Благодаря наистина за съвета, обмисляла съм да отида и да разкажа всичко на психолог, но сякаш ме е страх да поема такъв риск, но ще направя всичко по силите си! И отново, благодаря!

6.   Говори с баща си и намерете начин, ако трябва и чрез съда, да получи родителските права. Доколкото знам, над определена възраст, можеш сама да решиш при кой родител искаш да живееш. Така, че има начин! Не се отчайвай, просто помоли някой възрастен за съдействие и мисля, че нещата ще се оправят.

7.   Авторке, как се развиват нещата?

8.   Отивай да живееш при баща ти.

Ужас.

9.   До всички от авторката... Мина бая време, и честно казано нищо не се е променило

11.   Здравейте,

Странни са ми съветите, които подтикват едно 13-14 годишно момиче да се бунтува и да се бори за свободата си. Имаш още време да се изградиш като личност, но сега ти трябва помощ. Къде са баба ти и дядо ти (родители на майка ти)? Все с някой трябва да можеш да споделиш и да ти подаде ръка. Не е нормално да се държат толкова зле с теб. Това за социалните мрежи не е нещо нечувано, но заплахите им и отношението им към теб е просто ужасно.

Баща ти какво казва по въпроса? Защо не се разберат като големи хора? Баща ти способен ли е да те гледа? Има ли си дом, работа? Има ли други проблеми, които да му пречат да те отглежда? Прекарваш ли време при него през лятото или кога се виждате/чувате? Споделяш ли му и той комуникира ли понякакъв начин с майка ти и участва ли във взимането на решения за теб?

Има ли някакви проблясъци, когато майка ти се държи нормално и можеш да говориш с нея приятелски?

Имаш ли вече телефон - моят съвет към теб е, щом се случва ежедновно е да ги записваш с телефона си или друго устройство. По този начин ще докажеш пред баба си или баща си какво се случва вътре. Ще им обясниш, че живееш в ужас и не искаш повече. Може и на училищния психолог, но с изричното условие да ти осигурят защита.

Успех!