Споделена история от Семейство

Травма от детството и терапия
Здравейте,
Аз съм младеж на 22г. Израстнал съм в "семейство" на разведени родители с всички обичайни съпътстващи проблеми като скандали, живеене от роднина на роднина, станал съм свидетел на грозни и травмиращи сцени. Всичко започна по обичайния начин - майка ни замина за да "имаме възможности" уж само за няколко месеца. Е да, ама не. Замина през 2007ма година и я видяхме пак чак през 2009г. като се прибра....за да се разведе с татко. Е...вече ми е безразлично, никога не споделям с нея нещата, които ме вълнуват и тн. Просто съм свикнал без нея и ми е чужда, но въпреки това поддържаме отношения.

Като резултат винаги съм имал проблеми със самооценка, изразяване на мнение, самочувствие, тревожност и тн. С любовния живот също не са розови нещата. За срам, с момиче не ми се е случвало нищо повече от приятелство. Като цяло се разбирам с момичетата и съм доволен от приятелствата, които имам с тях, но също така трябва и нещо повече, но имам някакъв блокаж. Абсолютно неспособен съм да си създам по-интимни отношения с момиче. Дори не мога да опитам.

От няколко седмици, все по-известен ми става факта, че съм за психолог/психотерапевт. Положението ми се подобрява в последно време, защото чета много по темата и вече съм наясно с тези проблеми, но ми се струва, че за да се преодолее това ще трябва и помощта на квалифициран човек.

Ако някой е минал през подобни неща и има опит, ще се радвам да сподели.
Благодаря

Коментари

2.   Статистиката показва, че 70 % от хората ка имали тежко детство. Аз също, травми, които осъзнавам, разбирам, но оказват влияние върху настоящия ми живот. Срам, отстояване на мнение, позиция, мачкане от околните.

3.   Аз също имам травма от детството, на 29 години съм. И съм обвинявала вътрешно и родители, и себе си. Обаче като погледнеш отстрани една такава история като твоята и си даваш сметка как всичко е в главата на човек. Човек сам си гради живота и това зависи от него. Живота е такъв, какъвто сам си направиш и никой не ти е длъжен. Разбира се, не казвам това, за да бъда безчувствена, но просто си е безспорен факт.
Да, травмата от детинство и не само е реално нещо и може да афектира ужасно човек, но е негова лична отговорност да се отърве от нея и да продължи напред.
Или си жертва на обстоятелствата, или си създател на живота си. Всичко е в главата. И колкото по-рано осъзнаеш това и не се изживяваш като жертва, толкова по-добре за теб. На мен ми отне доста време.Но по-добре късно.. :)
Медитирай, тренирай, намери си цели, в които да вярваш и не се отказвай. Цаката на това да успееш в нещо е просто да не се отказваш и да вярваш дори и да има неуспехи.

22 е супер възраст, не я губи в негативизъм :))))

4.   Добре е, само дано попаднеш на добър. Случват се такива неща, няма човек с идеално детство. Имал си баща, като момче това е важно, не смея да кажа по-важно, понеже е тъпо, когато нямаш и двамата родители...

6.   Вече си твърде голям за да се оправдаваш с детството.