Споделена история от Семейство

Парите или здравето и спокойствието?
Преди две години спрях да работя, бидейки наясно, че ще трябва да живея с доста по-малко пари на месец. От много добре финансово осигурено семейство произхождам, но никога не поисках нещо от тях. Вместо това започнах да чета, да посещавам курсове, свързани с инвестиции и финансова култура, както и да се свързам с хора, интересуващи се от тази материя. Мога да ви кажа, че само ще спечелите. Събрах средства, с които да мога да живея 6 месеца, а в крайна сметка ги направих доста, доста повече и осъзнах, че не е важна първоначалната сума, а уменията, опитът и желанието да се научиш. Често ме питат какво работя и не ми вярват, когато им кажа, че могат да напуснат работа без да се притесняват. Но българинът така е научен. Поживях, харчейки доста по-малко отколкото ми беше заплатата и се научих да си определям бюджета за месеца и в крайна сметка се получи така, че имах еднакъв стандарт с двойно по-малко пари. Инвестирах това, което ми оставаше и сега то ми носи добра доходност. И, както гласи заглавието, при мен дилемата беше дали да избера парите, или здравето си. Мисля, че е ясно кое е по-важно... бях смазан от стрес и сигурен, че тази стъпка ще ми се отрази добре. За хората, които обмислят нещо подобно - съберете някаква сума, с която ще можете да живеете нормално няколко месеца и използвайте цялото това време за да се образовате финансово. Преди време четох доста по темата тук и се радвам, че ви послушах. Надявам се и сега някой да се вслуша в тези съвети и да започне наистина да се грижи за себе си.

Коментари

1.   Имам няколко въпроса към теб:
1. Защо си бил смазан от стрес, щом си "нацелил" как да печелиш сигурно? Нали въпросните инвестиции са печеливши.
2. За да печелиш, т. е. някой да ти плаща - ако не работодател, то друг инвеститор, търговец и пр., или клиент - то той също трябва да има изгода. Никой не плаща за това колко си учил, чел, трудил и т. н. Човек може да си се усъвършенства и развива колкото си иска, но на никого да не му пука за това и никой не плаща за това. Трябва да предлагаш нещо, наистина ЦЕННО, за да печелиш.
3. Тази "ниша" безпределна ли е? Ако всички българи си променят мисленето и повярват (хипотетично), значи всеки може да напусне работа и да се занимава с това. Дали (хипотетично) тогава ще сме най-богатата държава в света? Ако всеки "Ганьо" си свали "капаците", предразсъдъците и скептичността?
Въпросите ми са напълно сериозни, ако искаш - отговори.

2.   Ако бях на теб, бих инвестирал малко повече време и пари, за да мога изобщо да не работя.

3.   Ясно. Купил си криптовалута и си мислиш, че си играч. Живееш сам, т. е. трябват ти само джобни и за ядене. Кола имаш ли или и там пестиш и се мислиш за паралия?

4.   "Инвестирах това, което ми оставаше и сега то ми носи добра доходност. "

Ще си говорим след година, две, като пак си търсиш работа... Самото говорене, че в днешно време има "инвестиции" говори за ниската ти финансова култура... Позволи ми да се осъмня в "образованието" ти за 6 месеца от youtube. Аз чета за финансовата система и как наистина работят нещата от 10 години пич. И знаеш ли в какво "инвестирам"? Храна... Цифрите на екрана няма да ти помогнат за това което иде. Повечето хора по-добре да си гледат кариерата и да си пазят работата..

5.   Аз съм съгласна, че човек трябва да чете, учи и да се образова финансово. Имаш с какво да живееш 6 месеца, макар и скромно, супер. Обаче като нямаш какво да инвестираш, за какво ти са тези знания? После какво правиш?

6.   Поредният търтей, който нищо не работи, нищо не създава, че и дава за пример такъв живот. Срамота.

7.   Авторе, дай малко повече информация в какво точно си инвестирал и кои курсове си посетил... Аз отдавна се интересувам по темата, но ми се струва, че повечето такива курсове и обучения са за лапнишаранчета. Дай препоръка за нещо истинско, реално полезно и заслужаващо си.

9.   Парите, спокойствието и здравето вървят ръка за ръка. Не ми казвай, че за толкова години не си го разбрал.
Ж22

10.   Здравето ми е по -важно от парите.
Авторе за първи път чувам за финансова култура.
Как ще кажеш на някого да напусне работата си.