Споделена история от Семейство

Сам на Бъдни Вечер и по празниците
От няколко месеца сме разделени с човека до мен. Тя в момента е със нейните близки, аз съм сам. Разведен съм, синовете ми си имат семейства и си празнуват отделно. Приятели имах повечето общи, но всеки си е със семемейството и близките. За пръв път ми се случва и чувството е странно. Само едно нещо мога да споделя... самотата е много лошо нещо!

Коментари

1.   Самотата и самотността са две различни неща, не е за всеки. Само силните психически се чувстват комфортно, когато са сами. Аз лично покрай тази "пандемия" осъзнах от какво наистина имам нужда, а именно спокойствие и време за мен. Писна ми да се занимавам с лицемерни хора и да си губя времето само защото другите ходели там.. Бил съм в големи компании с десетки хора и съм се чувствал самотен, бил съм и напълно сам и съм се чувствал най-силният на света. Не го мисли толкова ами се развивай в някаква посока, прави неща които ти харесват и ще намериш хора със сходни интереси.

2.   Прави разлика обаче между това да си "САМ" и да си "САМОТЕН"! Това са две коренно различни неща. Може да си сам, но да не си самотен. И обратното - може да си сред много хора, но да се чувстваш като най-самотния човек на света. Лично аз съм бил доста пъти през годините сам на даден празник, но никога не съм изпитвал самота - намирал съм си какво да правя, било то хубава книга, филм или пък съм правил равносметка на постижения/провали. Така дните минават неусетно, без да чувствам и капка самота.

3.   Спокойно, един ден и на твоята улица ще изгрее слънце. Когато мине болката от раздялата, потърси жена, с която да споделяш не само празниците.

4.   Е чак пък толкова. И аз бях сама по празниците, родителите са на село, приятели няма. Единствено на 25ти предприех дълго пътуване за да се видим и после се прибрах. Не ми е тъпо. Твоето по скоро е любовна мъка. Не е страшно да си сам, страшно е ако се чувстваш самотен и това е по коренно различна причина.

5.   Така е развода има последици. В началото мъжете сте много силни, децата при майка им, вие си веете байряка. Обаче времето тече неусетно и остарявате и някрая сами. Всеки си носи кръста.

6.   Да си самотен е лошо, самотата е най-доброто нещо!

7.   Да си самотен е лошо, самотата е най-доброто нещо!

8.   Винаги по празниците съм била с някого, но никога в живота ми не съм изпитвала нещо по- различно от самота. За жалост свикнеш ли с това чувство, колкото и да опитваш да се отървеш от него е почти невъзможно. За това те съветвам колко и да е трудно обади се на някого(било то децата ти или някой приятел) и просто му разкажи и не мисля, че биха те отпратили.

9.   Приеми ги само като дни в годината. Пусни си хубави филми, може би комедия или екшън, иди на пазар, подари си някоя нова дрешка, иди на фризьор, погрижи се за себе си, поръчай си храна от заведение, иди на фитнес, поглези се. Това са няколко дни, които ще отминат и после няма да си толкова самотен.
От дете ненавиждам тези празници заради твърде големите приготовления и очаквания свързани с тях и има много хора, които се дразнят от тези празници. Те са само последните дни от годината.

10.   Пич, не унивай!
Не си само ти така!
И си вземи поука! На тоя свят сме да се учим и след като виждаш какво не ти харесва, знаеш в каква посока да вървиш! Самотата е толкова лоша, колкото ти я възприемаш, истината е, че има много какво да научиш за себе си докато си сам. Неприятното чувство идва от факта, че - не можеш сам да се траеш (някои истини, които крием от себе си излизат на яве, след като няма кого да заблудим вече); - се чувстваш наказан и отхвърлен.
Това е за пръв път момент, в който можеш да видиш какво показваш на другите. Какво виждат те в тебе?
А колкото и да е тежък момент ще мине, тя и ситуациата е сега такава. Знаеш ли колко възрастни хора са самотни. А твоите родители последните години?

Така, че като свърши тая какафония сега излез навън си намери СВОЯ собствена компания и среда дето те развива. Хора с общи интереси и възгледи има все някъде. А в модерно време сме? Онлайн някой да намериш, има игри, форуми, соц. мрежи, мероприятия и организация на събития. Запиши се на нещо. Иди на нещо ново. Учи се. Проваляй се. Опитвай пак.

На човек му трябва нещо ново в такива моменти, че живота се чувства като тежест, а тя е станала рутина. Иди си избистри ума някъде! Направи добро дело за някого! Толкова нуждаещи се има!
Не забравяй, че има хора дето не само са сами, ами и буквално си умират от глад. Провери статистиките. Винаги бъди щастлив у благодарен, а ако нещо ти липсва, иди си го свърши, не се оплаквай!

12.   Казват че самотата е най-скъпо платената свобода.
Може да прегърнеш свободата си или да съжителстваш с някой покрай битовизмите, като много други хора.

13.   Чудесно напомняне точно колко струват човешките взамиоотношения. Кара те да се замислиш дали въобще си струва да полагаш някакви усилия в общуването или иначе казано - онзи сложен танц в такт на клишето "човек е социално животно".

Разбира се, това след като преодолееш шокът и неистовият страх от самота който в момента те е сковал толкова яко :)

14.   Аз пък тая работа със самотата не я разбирам. Винаги ми е било повече кеф да съм си сам и никой да не ме товари с неговите си глупости и да неми се налага да сесъобразямам с никой. Единствено понякога ми липсват хора заради нещата които няма как да правя сам... или мога ама не е същото :)

Ето тия т. н празници пак същото - цялата рода наоколо, маси, простотии и лицемерие. Вече искам всичко да свършва.

Аз за самотата мога да кажа друго - по е самотно да си заобиколен от хора които не те разбират и товарят психически отколкото да си си напълно сам със себе си.

15.   Един съвет от мен :Пазете отношенията с половинки те си. Слагате на преден план децата, приятелите. Пренебрегват половинката, карате я да носи товара от предишните ви връзки/брак/, а когато останете сам се чудите защо.

17.   Какво да ти кажа - по-голямата част от съзнателния ми живот е протекъл точно така. Добре дошъл в клуба. Тука не се забавляваме особено.

18.   Много бавно одобрявате коментарите. Ако търсите доброволжи съм насреща.
До автора: не бях сама на празниците, но въпреки това се чувствах много самотна.

19.   Много бавно одобрявате коментарите. Ако търсите доброволжи съм насреща.
До автора: не бях сама на празниците, но въпреки това се чувствах много самотна.

20.   Съжалявам.

21.   Ами ти какво очакваше като си сам!? !? ще празнуваш сам! И всичко ще правиш сам.