Споделена история от Семейство

Майка ме смята за
Здравейте,

На 33 съм, жена. Преди известно време реших, че ще ми е по-изгодно да живея с майка си (голяма грешка), тъй като наемите за приличен апартамент, са безумни и, признавам си, свидят ми се толкова пари. Имам и домашни любимци, а тя е сама в 100 кв.
Напуснах старата си работа преди около 2 години заради ниско заплащане, лошо отношение и все повечето нови задължения. По образование съм филолог. В момента превеждам на свободна практика, имам 3 преведени книги с худ. л-ра (не е кой знае какво де, но аз се радвам). Освен това работя два часа в офис отново като преводач. Там трябва да ходя на място и предпочитам да го правя вечер, тъй като има голям монитор, принтер, няма хора и т. н. По-удобно ми е. За това ми плащат 650 лв. на ръка, което за 10тина часа седмично, мисля, че е добре. Та общо парите не са много, но и аз нямам особени харчове - плащам сметките, купувам храна и пак ми остават достатъчно, за да си угаждам - кино, излизания, книги. Имам слабост към скъпи обувки, очила и връхни дрехи, това са ми пороците. Дарявам и за приют за животни. Не спестявам нищо.
Та днес си взех парите, дадох ѝ 500 лв. и се почна... такава злоба и ехидност, не знам откъде се появиха. На всичкото отгоре приказва неща, които не са верни:

1. Защо не ми давли 710 лв., колкото била вече минималната? Ходила съм като най-долен слугинаж, на който хвърляли огризки, използвали ме, а аз съм ла*но, което се радвало на унижението.
След като се пулих известно време, ми стана смешно - тия 710 лв. или колкото са там, са за 8 часа на ден, не за 10 часа седмично. Абсурдно е как пръска слюнка, а не знае какво е положението. Обаче не отстъпи.
2. Ходила съм вечер да им прислужвам, това било нощен труд и трябвало да се плаща двойно. Официалното ми работно време е от 7:30 до 9 (да се преведат/редактират определени текстове преди да отвори офиса). Нощният труд, ако не се лъжа, е от 22 до 6. Аз ходя вечер по мой избор, защото не мога да спя през нощта и ставам късно. Демек никакъв нощен труд не е това. Да не говорим, че се плаща, ако разбирам правилно, по един лев допълнително за всеки час. Ама не, чула-недочула - двойно е, трябвало да взимам 50 лева.
И най-лошото:
3. Не ми плащали осигуровки. Това било страшно долно, аз съм роб на капиталистите, които ме бъхтят, докато си седя на стола, пия чай и си слушам музика, но добре... Унижението било страхотно за мен да работя по този начин. Да плащам осигуровки тук ми се вижда като да мятам пари през прозореца. Каквито здравословни проблеми имах, никой не се покриваше от здравната каса. Наложи ми се операция на зъб, кореново лечение и т. н. - над 600 лева. От това касата ще ми покрие 25 лв. от цената на пломбата. Демек вноската на самоосигуряващ се за 1 месец. Страшна оферта. Разбирам я до известна степен де, истина е, че винаги е по-добре да са платени за всеки случай, ама... не знам, имам чувството, че просто потъват и се краде.
Отделно нямам амбиции - ям, спя и сера. Пълно нищожество съм била. Не е важно, че съм спокойна с работата си и работя това, което съм учила и ми е приятно. Съжалявам, че не съм съдов хирург или нещо престижно. Срам я било да се хвали с мен на приятелките си и т. н., и т. н.
Знае си своето, явно ме има за някакъв имбецил, който не може да чете, за да види какви са законите и кое-какво.

Хем не мога да я взема на сериозно, защото очевидно дрънка глупости, хем ми е криво. Доста е възрастна (80) и не знам дали просто не е наред с главата. Винаги е била свръх амбициозна за мен, още на 4 ходих на целодневна занималня/предучилищна, уроци по какво ли не и т. н. Ако се чудите как ме е родила на 47 - не ме е, осиновена съм и не един път ми е заявявала, че е трябвало да си роди тя дете с добри гени, а не с мен да се занимава. Лошата семка си личала, защото просто не съм това, което тя си е представяла да бъда.

И така, исках да споделя просто. Обмислям в най-скоро време да изнеса с приятелка на квартира, което е жалко... исках да помагам на майка си, тъпо ми е да я оставя съвсем сама. Когато не е станала с гъза нагоре, е наред. Мислех, че ще ѝ е по-добре да има някой при нея.

Благодаря!

Коментари

1.   В момента има глад за учители и взимат горе-долу добри пари, но не е за всеки. Но в частна езикова школа ако се уредиш, ще си много добре. Там хората са отишли да учат, а ти ще си преподаваш. Или он-лайн индивидуални уроци. Просто ти давам идея.
Иначе майка ти постъпва ужасно с теб. Потърси си по-платена работа, но не защото тя ти е казала нещо, а защото това е в твоя полза в момента. Успех!

2.   В езикова школа, в частно училище като учител по езика или в call center. можеш да работиш, а преводите да са ти допълнителни.
Заплатите в call center са към 2000 лв на месец. Можеш да работиш на смени и да си ги избираш. С курсовете също, а и учителите работят по-малко.

3.   Не се сърди, но старата ти майка е права! Първо ти казваш, че си направила грешка. Грешка ли!? Как ще плащаш сама наем с тези доходи?
Второ не е нормално да получаваш толкова малко с твоето образование, да работиш толкова малко, да не те осигуряват. Не се покрива всичко от здравната каса, но когато си болничен, когато си майчинство, когато си пенсионер, ти идват едни добри парички. Все пак животът е твой, няма идеални хора, все пак не си алкохоличка или накроманка. Дори за социална пенсия ти искат поне 15 години стаж.

4.   Манипулира те. Просто не и споделяй и и забрани да ти говори на тема работа, доходи и тн. Това си е твое решение и тя няма право да те тормози психически по този начин. Най-добре и вземи едно шише с алкохол, възрастните жени обичат, и с добро и кажи тези неща!

5.   Майка ти не е права да те смята за провал и очевидно има отклонения, свързани с възрастта, така да се каже по-меко. Ти обаче също има какво полезно да извлечеш от думите й, в които има доза истина.
В това да поработваш за 10 часа седмично, и то без осигуровки, няма нищо хубаво. Да, през останалото време лежиш, ядеш и спиш. Никак не е добре обаче, че нямаш нито лев спестен, нито внасяш осигуровки. Ако се разболееш по-сериозно, как смяташ да си поемеш лечението? Айде, за зъба си се справила, но за нещо по-сериозно? Никой не е застрахован от проблеми.
Освен това не е лошо да се замислиш и за времето, когато няма да можеш да работиш. Не си тийнейджър, щом си на 33, имаш около 30-32 години до пенсия, което не е толкова много. Дори и малка, пенсията ти е сигурен доход за времето, когато няма да можеш да изкарваш никакви пари. Като нямаш нито спестявания, нито осигуровки, как смяташ да я караш? Майка ти явно е със стари разбирания, но все пак в думите й има известна логика и в твой интерес е да помислиш за себе си.

6.   Maйка ти е казала много тежки думи, главно за това, че си осиновена, но извън това е абсолютно права. Примиряваш се с ниски критерии за живота в годините, които би трябвало да си активна, търсеща, да си подобряваш квалификацията и т.н . С този доход, без осигуровки си за никъде и съм учудена, че жена с образование и език разсъждава като безмозъчна ромка. Почти неработеща с хора, губиш и възможността да си създаваш контакти, връзки, вкл. любовни. Да не говорим, че в това време стоиш в компанията на майка си. Мисля, че трябва да си потърсиш постоянна работа, защото тогава ще имаш осигуровки. Въобще, излез от тази летаргия, нищо добро не те очаква.

7.   Предполагам, че ще ти е странно това, което ще ти кажа, но го прави от страх какво ще се случи с теб в бъдеще и иска да си осигурена. Тя е жена, която не е особен психолог и вероятно смята, че с подобни думи ще те накара да си намериш някоя добре платена работа, "нормална" в очите и. За нея твоите доходи са несериозни и несигурни. Страхува се, че си "извън закона" и в случай на нужда няма да можеш да отидеш на лекар примерно, ако нямаш пари. Не знам какво да ти кажа, твърде сте различни, започни да си внасяш здравни осигуровки поне. На нея и обясни, че искаш да имаш спокойна работа и да можеш да си вкъщи да и помагаш и правиш компания. При опит да те засегне, и кажи, че знаеш, че го прави от страх, но ако си намериш нещо подходящо веднага ще почнеш. И крайно време е, всички да разберете принципа на осигуряване и данъчно облагане: приход от народа = разход за народа, няма приход - няма разход, т. е. пенсии, училища, болници и т. н. всичко се крепи в голяма част на тези удръжки, които са нищожни, защото повечето хора не искат да плащат за обществото, в което живеят и затова живеят в... кочина и мизерия, защото едно е да ти удържат всеки месец по 500 лв. и с тези пари да поддържат здравни, социални, образователни, пенсионни и друго нужди, друго е НИЩО да не даваш, само да ползваш! - да си се учил безплатно 12 4 години, да са те преглеждали като дете безплатно или срещу 2 - 3 лв. като възрастен (едно билетче за автобус градски), едно дете струва на дъжавата минимум 50 бона докато порасне, а като студент още 25 бона, и после почва да работи и... НИЩО не иска да внася :)

8.   Моме, ти си просто мързелива. Майка ти можеше и да ти го каже по-тактично, но смисъла си е същия.
33 годишна жена, работиш по 10 часа седмично - ами, че ти си на ръба на бедността. Утре ако работодателя ти няма достатъчно работа и ще останеш буквално гладна докато си намериш друга работа както нямаш никакви спестявания.
На твоите години трябва семейство да въртиш, а ти имаш "домашни любимци".
Слушай майка си и си стой в нейния апартамент.

9.   Майка ти не е съвсем права да ти говори по тази груб начин но все пак не е добре за теб да се примиряваш със малко.
Щом не можеш да си позволиш дори квартира с тези пари не е добре.
Ако можеше да си позволиш квартира щях да ти кажа да я напуснеш и да живееш само но с този доход.
Да на теб ти е добре но трябва да мислиш по-рационално.
А и е много възрастна. Не й се сърди. Сигурно от възрастта не знае какво говори.
А и ако нещо стане с нея ти какво ще правиш с този нисък доход.
Много е възрастна не можеш да я оставиш сама.

10.   Дъртите са така. За баба ми и дядо ми аз бях провал въпреки, че съм завършил машиностроене, а те са учили до 4-ти клас. Ама видиш ли не взимам хубава заплата като еди кой си. Обаче въпросния еди кой си има вуйчо владика. Когато заплатите бяха масово по 400-600лв аз взимах 1100. Еди кой си получаваше 2000 и дъртите ме караха да се чувствам като непрокопсаник въпреки, че детството ми е минало като техен ратай по полето, а каквото се изкара заминаваше за братовчедите.
Ако си единствена наследница и апартамента ще остане за теб се изнеси и я остави да си гние сама, пък един ден ще си заживееш в него и няма да плащаш наем. До тогава ако си намериш и хубава работа още по-добре. Вече те посъветваха да си търсиш работа като преподавател.

11.   А и здравните осигуровки. Всичко се случва трябва да имаш здравни осигуровки. Платени.