Споделена история от Семейство

Въпрос към братята и сестрите на хора с увреждания
Брати ми е аутист и като че ли и на мен се отрази, никога не съм канил приятелчета вкъщи на рождени дни и т.н. Искам да попитам има ли други хора, чиито братя или сестри са аутисти или имад друго психическо, или пък физическо увреждане. Как се справяте? Чудя се трябва ли човек да се откаже от своя живот за да бъде болногледач или може да им помага без да прави такава саможертва?

Коментари

1.   Не, не трябва да се отказваш от своя живот, но трябва да го съобразиш с брат си, докато сте под един покрив поне. Ако родителите ти искат да се грижиш за него и ти прехвърлят отговорност, това е съвсем друго нещо, но и в двата случая не си длъжен изобщо да ставаш болногледач.
Не знам на колко сте години обаче е работа на вашите да осигурят възможно най-нормално съществуване и на здравото дете, а не да става жертва и всички грижи да отиват за болното. Безумно е да не можеш да си поканиш приятели у вас. В случай, че сте по-големи, можеш да помагаш по своя преценка и с каквото имаш възможност. Зависи какви са отношенията в семейството, дали се е изградила нормална атмосфера на общуване, какъв е бил подходът на отглеждане и т.н. Ако се разбирате добре и единият не е жертва на нуждите на другия, аз бих помагала, но в граници.

2.   Аз също като теб имам брат ,обаче с други психически и физически увреждания.Докато бях малка много ми пречеше това , но тогава не разбирах и все още бях дете имах други мисли и "принципи" в шантавата си глава.Но с течение на времето когато човек израстне духовно и започне да мисли като зрял , нещата се подреждат.Та имам впредвид следното - това е твоето семейство , твоят брат , сестра или който ще да е , най ценното и най важното нещо в твоя живот, той , тя не е виновен че се е родил така и той ,тя също може да изпитва емоции, да се радва на живота си по негов начин и също толкова колкото нас да се нуждаее от любов и подкрепа.Казвам той,тя ,защото има милиони хора по света , които се раждат с различни генетически заболявания и НЕ СА ВИНОВНИ че са такива !

3.   Разбира се, че човек не трябва да се откаже от живота си и да бъде болногледач. За такива деца си има термин "засенчени" - родителите хвърлят основната част от усилията и времето си върху болното дете, а забравят че здравото също е човек със своите нужди и проблеми.
Помагай на брат си, но в здравословни граници, без да забравяш или да изоставяш собствения си живот.

4.   Не нямам. Но съм работила в един център за хора с увреждания.
Добре е родители да оставят децата си за малко в такъв център.