Споделена история от Семейство

Голям брат с жена и дете има заеми от бързи кредити, не мисля да му помогам.
Здравейте,

Накратко, имам по-голям брат в началото на 30-те си години с жена, която не работи и 4 годишно дете. Живее в апртамент предоставен от родителите ни и не плаща наем, също родителите ни му помагат финансово и с храна. Брат ми е 5 години по-голям от мен.

Има доста заеми да плаща, защото е теглил бързи кредити. Имаме подозрение, че е комарджия и от там идват всичките тия проблеми. Зная, че и пуши редовно трева.

Също знам, че майка и татко са му дали няква сума пари, с която да си изчисти заемите, като той това не го е направил, или го е направил и после пак е теглил.

Наскоро разбрах, че мислел да иска пари от мен на заем, защото положението било доста зле.

Аз работя като програмист и изкарвам 4000лв. на месец в момента. Имам спестени 10тина хиляди лева.

Ако брат ми реши да ми поиска пари, не мисля да му дам и стотинка, защото най-вероятно пак ще ги нафука и няма да си оправи заемите.

Като цяло с брат ми никога не съм бил близък и се чуваме веднъж в годината по телефона да си честитим рожденните дни. Смятам приятелите си за по-близки от брат ми.

Все пак, въпреки всичко ми е малко кофти, че няма да помогна на брат си.

Коментари

1.   А защо ни го казваш?

2.   Ако жена му е отговорна, дай малко пари на нея и да миряса. Или кажи, че изрично ще помагаш само за детето му, с покупки на конкретни неща или само за неща свързани със здравето му (на детето) и точка.

3.   Много неприятна ситуация и често срещана - изглежда брат ти има сериозни зависимости. Срещни се с брат си и снаха си, поговори с тях, виж какви са му зависимостите и му финансирай лечението - психолог, психиатър, лекарства. Нищо друго. Ако не е съгласен, прав му път. Ако е съгласен, придружи го първият път до специалиста. А на снаха си можеш да отправш запитване, след като не стигат парите, тя защо не работи... на детето можеш да купиш дрехи, обувки, такива неща. И това е правилният начин, иначе няма оправия, той винаги ще очаква някой друг да се погрижи за заемите му, и някой друг да носи отговорност вместо него. Дано апартаментът да не е на негово име, че ще останат и без жилище.

4.   Ако искаш може да помагаш само на снаха си и детето.

5.   Имат жилище и храна предоставена от родителите ви, няма какво да ти е кофти, ако не си харчил парите от кредити заедно с него.

6.   Няма защо да се чувстваш кофти, да дадеш пари на комарджия е все едно да си изгориш, ползата ще е никаква. Можеш да проведеш разговор с него, да го насочиш към психолог, за да осъзнае и да лекува зависимостта си.
А жена му също трябва да се хване на работа и двамата да си помислят как ще я карат занапред. Но щом не са останали гладни, явно смятат, че няма проблем.

7.   Еее, все пак може да помогне ако иска на децата. Те нямат никаква вина, негови племенници са.
Ако са много малки децата майка им не може да почне работа защото трябва да ги гледа.
Може и да пазарува само за децата а да не дава пари кеш.

8.   Не му давай пари и недей да изпитваш тази отровна вина. Няма никакво основание за нея. Такива хора само завличат.
Защо той не ти даде? Да не е с нещо по-важенот теб като има деца? Помоли го за малък заем. Казвам ти всичко това, защото имам същия пример около себе си.
На тях вечно трябва да им се помага, а никой не се сеща за нас.
Моят съвет е да не му даваш и да не даваш и на снахата.
От време на време купувай по нещо малко за децата, НО купувай. Пари не давай.
Ти длъжен ли си да издържаш нечий задници?
Да се почнат на повече и допълнителна работа! Работа има!

9.   7, пише, че детето е на 4. Отдавна е минало времето за майчинство на жената.

10.   Случват се тези неща, нормално е, когато е в неподходяща среда, не е случайно, може да е жертва на някои, ясно е, че парите му отиват някъде, поне не иска помощ, което показва, че е свестен, добре е да му помогнеш.

11.   Авторе, неслучайно е казано: брат брата не храни, но тежко му който го няма!

Разбира се, че трябва да помогнеш на брат си!
(И теб те гложди това, иначе не би пуснал тая тема)

Въпросът е: как да му помогнеш действително? Кое в случая е действителна помощ и кое не е?

Отговорът не е лесен и еднозначен, и трябва ти да го намериш!
Ние сме външни хора и можем само да ти дадем някои насоки, но основната част от работата - трябва да я свършиш ти!

Ето и моите препоръки и съвети:

Опитай се да поговориш с него по мъжки и по братски, излезте някъде сами - примерно на вечеря и поговорете на спокойствие!
Разбери в какво се коренят проблемите му и как могат да бъдат решени!

И тогава вече прецени как да му помогнеш!
Не е задължително тази помощ да бъде финансова, човек може да помогне по много начини.

Впрочем, ако му е нужна финансова инжекция - също не му отказвай! Помогни му! Още повече, че имаш такава финасова възможност.

Само, че не му давай пари на ръка! - защото не се знае за какво ще ги похарчи. А примерно - върви с него и му плати кредита! Разбира се, ако можеш да прежалиш тези пари, защото вероятността да не ти ги върне е голяма.

Но в никакъв случай не стой настрани, това е твоя брат!

Аз също имам по-голям брат и двамата цял живот сме се обичали и уважавали, и си помагаме взаимно, когато е нужно!
Така, че ти пиша това от опит!

12.   Как ли па няма да дам пари на хазартно зависим.
Да кисне по казината може, а да работи не може.
Тия моите пари нали и те с работа са изкарани, а не с киснене по казина.
Я да се стягат и той и жена му и да бачкат, 1 стотинка няма да им дам.

13.   При хазартно зависимите е болестно състояние.

14.   До номер 1-Как защо? Нали сайта е за споделяне човека иска да сподели!

15.   Излезте на по бира и поговорете по мъжки. Трябва да разбереш нещата от първо лице единствено число и после да решаваш. Всеки има право на реабилитация. И правилно са ти казали по-нагоре. , , Брат брата не храни, но тежко е, който го няма, ,

Чингис Хан-Скандинавеца

16.   Айде бе, реабилитация, дрън дрън та пляс.
Той ако искаше да се реабилитира щеше да бачка на 2 места и да си плаща кредитите, а също и жена му щеше да работи, а не да го хранят мама и тати и да търси кой балък да му даде кинти.