Споделена история от Семейство

Родителите ми са все недоволни
Здравейте.
На 26г. съм, завърших висшето си и започнах да работя.

Живея с родителите си, в двуетажна къща - единият етаж за тях, на другият живея аз.
Имаме и средноголям двор. Знаете, в къщата има повече работа, отколкото в апартамента. Особено лятото.

Проблемът е че независимо че им помагам в градинската работа, при евентуални ремонти, цепене и прибиране на дърва и други подобни, те вечно са недоволни. Все намират за какво да направят забележка, че не е направено както трябва, да подцентят труда ми или да ми поставят нови задачи, след като вече съм свършил нещо достатъчно уморително.

Аз искам всичко да е подредено, чисто и красиво, и понякога върша работи, които те никога не биха се сетили дори да направят, но те или не ги забелязват, или ги омаловажават.

Знам, че ще кажете да се махам и подобни, но мисля че е тъпо да плащам наем, при положение че имаме голяма къща в Пловдив, аз съм единствено дете, пък и си харесвам къщата и нейното разположение и бих искал да остана тук.

Обичам ги, но просто ме дразни това че не оценяват помощта ми, а и аз имам нужда от почивка и въпреки че съм понякога уморен, никога не съм бягал от работата вкъщи.

Коментари

1.   Лигльо.

2.   Проблемът ти се крие в начина ти на възприемане на нещата. Ти възприемаш че им помагаш, а всъщност това което правиш го правиш за себе си, а те ти помагат. Имаш полза както от градината, така и от цепене на дървата, защото и ти ядеш салата и ти се топлиш зимата, но вършейки тази дейност ти твърдиш, че помагаш на тях, а не те на теб.
Ако разполагаш с повечко пари, плащай на хора да свършат изброените дейности, ако обаче работиш за ниска заплата, вършенето на тези дейности ти спестяват пари. Замисли се ако плащаш наем някъде, и плащаш отоплението си зимата сам, ако плащаш всички зеленчуци за твоите салати, колко пари си спестяваш с труда който вършиш у вас и колко ти помагат твоите родители. Имаш ли си предства колко милиона българи биха искали да са на твое място да им се подари етаж от къща в в Пловдив, някой да им купува дърва за да има какво да си нацепят за зимата, някой да им даде градина в която да си насадят био зеленчуци, щяха да целуват краката на родителите си ако имаха такива родители.
Но да по принцип можеш да подобриш нещата и да ти бъде много по лесно, примерно да купиш печка на пелети, така че да не се налага да цепиш, да не ти се налага да поддържаш огъня, а само да купувате пелети и да зареждаш печката веднъж на ден зимата. Можеш да се позаинтересуваш за по лесен начин за обработване на градината, има идеи в нета. Можеш да наемаш хора да извършват ремонтите. Всичко со зависи от теб.

3.   В твоята ситуация би било неудачно да се изнасяш на квартира. Просто намали нуждата си да получаваш тяхното одобрение. Няма да стават по-доволни с годините. Продължавай да помагаш с поддръжката на имота, когато имаш време и енергия, с ясното съзнание, че го правиш за себе си.

4.   Ами какво да ти кажа, не може хем агнето цяло, хем вълкът сит. Предполагам, че родителите ти са в една деликатна средна възраст, за която подобно поведение е напълно нормално, въпросът е как ти му реагираш. Или си пускаш коментарите покрай ушите и си свиркаш, или се ориентираш към изнасяне. Разговори по темата са напълно излишни, само ще се скарате. Може да сте на различни етажи, но за мен живеете заедно, а съвместно съжителство на две поколения възрастни хора е рецепта за недоволство от всички страни.

5.   Само не прави грешката на един познат, да прекараш живота си в оправяне на къща и двор, родителите му да му пилят защо изобщо някога е излизал и ходил на кафе. Възлагаха му толкова задачи, че не си видя младостта, която отмина, не пътува в България, не пътува извън България, само двора и къщата

6.   Винаги ще имате конфликт на интереси и различен подход към нещата.
Ти си единствен в къщи и вниманието е фокусирано върху теб.
Родителите са свикнали те да отговарят, организират, плащат и т.н.Това те поставя в положение да мислят, че тяхното мнение е най-точното.
Това, че си на 26, не значи, че вече всичко ти е ясно, макар че до този момент ми се струва, че се развиваш нормално добре.
Опитвай се да обсъждаш с тях кое, как и защо.Може да намерите общ език.
За съжаление, когато се ожениш, конфликтите ще нараснат експоненциално и може в един момент да получиш ултиматум за напускане на къщата. Защото, освен теб, вече ще има и една жена и деца, които също ще преценяват и тях ще ги оценяват. Нямаш си на идея колко сложни стават отношенията. Изходът е лично пространство за всяко семейство. От личен опит.

7.   Точно така си и знаех. 99% от коментарите само родителите защитават, а автора плюят. Ми то как иначе, сайта като е с преобладаваща дърта аудитория от 40 нагоре...

Авторе, не ги слушай дъртите как ти се карат тук. Изнеси се на къщата в Пловдив и хич да не ти дреме. Можеш да си каниш гаджета там, можеш да си правиш квото си искаш.

8.   Бе я не ги слушай.
Зарязвай градината изнеси се оттам, сега ти е времето да мислиш за жени и деца не за градината на вашите.

Добър урок ще им дадеш щом не са доволни от помощта ти в градината ги остави да се оправят сами.
Но ако не ти се изнася ще слушаш негативни критики цял живот.