Споделена история от Семейство

Безизходица
Здравейте,

Пише ви един тъжен и до голяма степен отчаян мъж на 32 години. Живея в под наем в София от близо 3 години. Живея с приятелка и за момента се справяме доста добре финансово и се разбираме с нея. От миналата година обаче, родителите ми (най- вече майка ми) ми досаждат, че трябвало вече да мисля за собствен апартамент. Не ме разбирайте погрешно, те не са лоши хора, доста са се грижили за мен, но вече стават обсебващи (единствено дете съм). С висше образование съм и в момента работа на държавна работа по специалността си. Заплатата не е супер голяма, но опредено ми стига да посрещам всички разходи, дори и при настоящата инфлация.
Големият проблем в случая е, че родителите ми са събрали една определена сума, която обаче не стига за покупка дори и на гарсониера в краен квартал. Искат от мен да тегля кредит и общо с тези пари да се закупи, някакъв двустаен или, в краен случай, гарсониера. На мен обаче голям кредит няма да ми отпуснат, а пък те не желаят аз, съвместно с приятелката ми, да изтегля заем и да закупя апартамент, понеже ако се разделим щяло да става сложно и т. н.
Както и да е, клекнах пред тях, свързах се с една брокерка и започнахме търсенето. Бюджетът обаче е доста ограничен и определено не се намират добри апартаменти за въпросните суми. Казах им няколко пъти, че за момента не можем да си го позволим и следва да се изчакат по-добри времена. Те обаче не, та не. Ама по-евтини няма да станат, ама инфлацията ще ни изяде спестяванията и всякакви други аргументи в полза на закупуване на апартамент.
Всячески се опитвам да обясня, че двустаен с тези пари няма как да се купи, а аз гарсониера не искам понеже вече се замислям за семейство и деца. На тях обаче им е фикс идея да имам жилище в София и непрестанно ми натякват как само давам грешни пари по наеми. Да, така е, имат право, но като финансите не го позволяват какво да направя? И на мен ми се иска собствено жилище, ама реалността е такава в момента. Цените са безумни!

Честно, вече ми писна от обикаляне и огледи. Даже брокерката вече ми се мръщи, че все отказвам офертите. Направо ме е срам да ѝ кажа, че основната причина е финансова.
Не е време точно сега да се заробвам с кредити!

Наистина не знам как да процедирам.

Коментари

1.   Прав си. Ние също живеем под наем и можем да си го позволим вече 7 година.
Щом имаш сигурна работа с която да плащаш наема не тегли кредит.
Щом вашите искат да си в собствено жилище те да ти дадат парите.
то така е много лесно само да командориш.