Споделена история от Семейство

Данъци? Наследство? Как да процедираме?
Здравейте! Минаха почти 2 месеца от както моята мила майка напусна този свят... Болката е ужасна, дори не мога да го опиша с думи. Но за съжаление покрай загубата на любими хора идва и голямото разправяне с администрацията. Което за съжаление у нас е сложна работа. Аз съм най-голямата им дъщеря, имам и двама по-малки братя. Само аз имам деца, ако някой ма някакво значение, не съм запозната. Наскоро възникна това питане у нас - тъй като баща ни и майка ни имат придобито по време на брака си жилище, което се води и на двамата по нотариален акт, трябва ли да вадим удостоверение за наследство и ние да поемем част от данъка? Задължително ли е или може да минем и без това нещо? Има ли срок? Баща ни живее на село и не обича да ходи често до града, ние ходим при него често. Трябва ли да се мобилизираме четиримата да се разправяме с нотариуси и данъчни? Много ще бъда благодарна да ни помогнете, ако знаете нещо.

Коментари

1.   Да имате срок, 6 месеца. Не е голяма разправията, 3-4 часа ще се оправиш. Удостоверение за наследство се вади в Грао със смъртен акт. След това отиваш в данъчното, където подаваш декларация. Наследници на майка ти, сте Ти, братята ти и баща ти. Баща ти има 1/2 от жилището, другата 1/2 е била на майка ти. Тъй като баща ти е преживелия съпруг, половината от дела на майка ти, отива при баща ти. Останалата част от половината половината се дели на 4 пак. В крайна сметка голяма част от жилището, ще притежава баща ти над 6/8, а останалите ще имате останалите, за които ще дължите данък. Ако сте се разбрали на кой ще остава жилището, след като приключите тази процедура, Ви съветвам да отидете при Нотариус и фиктивна покупко продажба да си прехвърлите дяловете у който смятате ( ако става въпрос за апартамент). Това е, нищо сложно няма, и един от наследниците може да го свърши всичкото. Само че трябва да са платени всички данъци на жилището до момента за последните 5 години. Ако има неизплатени, трябва да се изчистят от наследниците. Получавате в наследство жилище, но и с него освен активите, си текат и всички пасиви.

2.   С баща ти и двамата ти братя сте наследници на дела на майка ти и си го делите на 4. Кой има деца и кой не няма значение. Данъка може да си го делите както се разберете, добре е да помогнете на баща ти. Нотариус не ви трябва, достатъчно е удостоверение за наследници.

3.   Срока е 6 месеца и трябва да подадете данъчна декларация, за цялото наследство, апартамент, този имот в които живее баща ви. Баща ви има 50 %, останалите 50 % се делят върху вас, братя, сестри и баща ви. Дали имате или не вие деца няма значение в случая. Не и необходимо да ходите при нотариус.

4.   Пропуснах да напиша, не е необходимо да ходите всички, отива само един с удостоверението за наследници.

5.   Вади се удостоверение за наследници в общината по постоянен адрес на починалия. С това удостоверение в общината в която е имотът да прехвърлят данъка на ваше име според идеалните части, които сте наследили. Срокът е 6 месеца, не е нужен нотариус и нов нотариален акт. Достатъчно е 1 наследник за ваденето на удостоверение за наследници. За прехвърляне на данъка май трябват всички наследници или нотариално заверено пълномощно от другите наследници, за да прехвърлят и на тях данъка. Също така ако тя има втори стълб (задължително пенсионно осигуряване) имате право да изтеглите парите всеки според частта, която е наследил. Минавам през същото, така че моите съболезнования. Трябва и всички сметки, които са били на нейно име да прехвърлите на жив човек - пак само един наследник може да го направи с удостоверение за наследници. Успех!

6.   1. Сигурен ли сте, че така се преразпрезеля дела на починалия, не е по-равно на всички наследници?
5. Удостоверението за наследници е достатъчно, отива само един и на база документа се попълва декларацията.

7.   1. Сигурен ли сте, че така се преразпрезеля дела на починалия, не е по-равно на всички наследници?
5. Удостоверението за наследници е достатъчно, отива само един и на база документа се попълва декларацията.

8.   В момента администрацията е доста автоматизирана. Вероятно дела на починалия е вече разпределен данъчно хаха. При мен така се случи. Държавата не пропуска да си вземе своето. Да, поравно се разпределя дела на починалия. Нейния (на майка ви) ще се раздели на 4 - за баща ви, за вас, за двамата братя. Тоест, баща ви ще има вече 62,5%, а всеки друг от вас ще има по 12.5% идеални части.

9.   Номер 8 е прав. Данъкът вече е разделен, друг е въпросът, че един наследник може да плати данъците и на останалите. Нужно е обаче един от вас да подаде декларация в общината с копие от оригиналния нот. акт, както и в кадастъра. Декларацията, подадена от един наследник, ползва всички наследници.

10.   А ако има имот или пари в чужбина, какво се прави?

11.   3, бъркаш се. Бащата има 50% 1/4 от дела на майката. Т.е. 5/8, а трите деца имат по 1/8.

12.   Моите съболезнования. Не знам.