Споделена история от Семейство

Дали въобще да се меся? Имам ли моралното право за това?
Няма да разказвам надълго всичко подозрително, карам по кратката версия с ключовите моменти според мен. Преди няколко години баща ми се разведе по съдебен път, защото майка ми реши просто да замине в чужбина без да каже каквото и да е. Малко след това се запозна с жена, с която вече живеят заедно. С баща ми сме в доста близки отношения и дори често им гостувам и имам сериозни наблюдения над него и новата жена в живота му. Тя е добър човек, но с тежко минало. Не сме се карали с нея, но и не говорим много, понеже тя е затворена и страшно притеснителна. С годините ми стана симпатична и донякъде я чуствам близка. И уж с баща ми се разбират отлично и всичко е наред.
Но сега идва гадният момент. Преди близо месец баща ми беше при мен на гости да гледаме филм и да ми поиска мнение за един проект в работата. Докато гледахме му звънна телефона. Винаги просто е вдигал и отговарял, но този път дори специално ме помоли да излезе на балкона да говори на спокойствие и да не ме притеснява. И може би нямаше да го намеря за странно, ако не се беше бавил много време, а после дойде видимо захилен. Без да съм го питал ми каза, че било служебно и говорил с един негов приятел и бивш колега. Въпросният колега го познавам, защото за един кратък период работех във фирмата на баща ми и бях в отдела на този колега. Предположих, че нещо си въобразявам глупости и просто оставих съмненията. Все пак лично го познавам колегата му и не е странно, че са говорили по работа. Но преди седмица баща ми ме помоли да мина през работата и да му оставя документите, които ми беше донесъл когато гледахме филма. Беше го забравил накрая, а аз даже и не обърнах внимание, че това са неговите документи и просто съм ги прибрал в една моя папка. Както и да е намерих ги и отидох следобеда към офиса. Не знаех дали са му спешни, така и не ми каза по телефона нищо, освен да му ги занеса. И директно влязох при него без да чукам. Беше седнал, а на бюрото пред него секретарката му и нещо си казваха, когато влязох почти скочиха. Тя веднага се извини и каза как имала да се обади за някаква разписка и излетя покрай мен. Баща ми не каза нищо, само тръгна да става като му попадох папката с документите. И като стана съвсем ясно си личеше, че беше възбуден. Направо да си кажем беше надървен. Мен така или иначе като ги сварих да си говорят така ми бяха странни, а с тази подробност съвсем се усъмних дали няма нещо повече. Тръгнах си и вечерта седнах вкъщи да помисля малко. Единственото, което реших за логично беше да се направя на ударен и да се обадя на бившия колега и да потвърдя неговата версия. Мислех, че съвсем ще се успокоя, че напразно навързвам такива глупости и се съмнявам в баща ми, но бях попарен от репликата на неговия приятел, че не са говорили няколко седмици и той сега бил на дълга отпуска и си оправял градината на вилата. Помоли ме да поздравя баща ми, че отдавна не се били чували и да му кажа да му се обади скоро да пият по бира преди края на отпуската. Направо се стъписах като го чух, защото това значеше, че не са говорили онази вечер и баща ми просто ме е излъгал както и си помислих първоначално. Оттук насетне въртя всякакви сценарии какво може да става, но на практика е почти сигурно, че той изневерява на жена си. Сега обаче не знам как точно да постъпя.
От една страна май е редно да й кажа. Все пак тя не е виновна с нищо и е добър човек, който обаче е изстрадал много от подобна случка в миналото и знам, че това й е травма.
Но от друга страна той ми е баща и не знам дали въобще да се меся. Да не вземе да стане съвсем каша и накрая аз да съм в центъра й. Но пък осъждам какво прави, понеже категорично не ми се струва правилно спрямо нея. А дори и спрямо мен щом ме лъже толкова спокойно и се прави на невинен. Лошото е, че ако кажа на нея, за него ще изглеждам като предател, а пък той ми осигури живота на практика и ми даде и образование и професия. Но ми е гадно да знам такава тайна, която може да нарани много някой и да си мълча, знаейки това.
Това го мисля вече няколко дни и направо ще се побъркам. Засега си мълча разбира се, но какво би трябвало да е правилното в случая? Знам, че ми е баща и сме семейство повече от всичко друго на света, обаче тя има право да знае. Кажа ли й, съм почти убеден, че ще се разделят и то по много грозен начин! И аз ще съм виновен за това! Но ако мълча и тя някак си разбере пак ще стане същото, но тогава и аз ще изляза предател! Не бих искал да се стига до такива варианти, но не знам какво ще оправи нещата. Ако въобще има нещо такова, което да спаси положението.

Коментари

1.   На твое място бих казаала, но, признавам си, като пълна мишка - ще се опитам да събера още доказателства и ще пиша анонимно на жена му. Баща ти не е коректен (меко казано), не виждам ти защо трябва да бъдеш. Просто ѝ пиши от чужд профила, ако използва соц. мрежи, ако не - писмо и така. Не знам защо си мислиш, че е нужцно, да се разбира, че знаеш нещо по въпроса и си казал/премълчал. На мястото на жена му също бих искала да зная, а не да ме правят на идиотка. Има вариант да ѝ кажеш директно, ако си сигурен, че няма да те издаде на баща ти.

2.   Не се бъркай.

3.   Не можа ли да го сбиеш в две изречения това всичкото? Моят съвет е да не си навираш носа в на другите хора работата, пък било то баща ти дори. Мъж-клюкарка е едно от най-грозните неща на света.

4.   Не се меси. Всякак ще е зле после, а намесиш ли се... Няма начин да не се наложи да заемеш страна. И накрая пак ще е зле и за теб. Освен това... Ти откъде си сигурен, че той й изневерява? Не си го хванал, не си видял нищо на практика. Предполагаш... Да, може да те е излъгал с кого е говорил, но по друга причина. А това как си говори с негов служител не е никак странно. Нали е секретарка все пак, това й е работа. И как си сигурен, че той точно тогава е бил възбуден? Смятам, че грешно си правиш изводите и е възможно да няма никаква изневяра

5.   Вкарал си се в тежка морална драма! Ако решиш да се месиш, гарантирано ще се скараш с баща си. А ако той някак успее да убеди жена си, че няма нищо и си си измислил изневяра/филмираш се, и тя ще ти вдигне мерника. Секретарката със сигурност няма да ти се кефи при всяко положение. Колегата сигурно ще отнесе някой скандал, ако споменеш разговора си с него /или по принцип/ и също ще ти вдигне мерника. За нула време 4 души няма да те понасят. Ще изтърпиш ли това?

Ако си замълчиш и тя разбере, не е нужно да става ясно, че ти си знаел. Практически ще стане най-доброто, но без да се месиш. Ако все пак искаш да се намесиш, можеш да аранжираш събитията така, че жената да хване баща ти, но без ти да казваш каквото и да е. Слухтиш, дебнеш възможността и действаш!

А и в крайна сметка това, че те е излъгал за онова обаждане, не значи, че е говорил със секретарката. А това, че е бил надървен, може да е реакция на деколтето на секретарката или нещо друго. В наши дни стилът на обличане на жените е притеснителен в някои отношения. Сепнала се е жената, защото си влязъл изненадващо - и аз да бях и например да четях Библията, а в същото време да се молех за спасението на душите на неверниците, и аз щях да се сепна. С това не ти казвам, че по цял ден седя и чета Библията, а че дори да правех нещо толкова невинно, като нахлуеш в най-добрите традиции на Атила Хунът, ще се сепна. Сепването е реакция на изненада от дадено събитие, не е задължително да се дължи на някаква вина.

С други думи ти сигурен ли си, че наистина изневерява? Защото така описаните събития могат и да не са свързани с изневяра. Дори няма да питам как разбра, че баща ти е бил надървен - не искам да чувам отговора, честно казано! Чуждата ерекция е една от границите, които не преминавам.

6.   Според мен най-правилния вариант е да говориш директно с баша си! Другите варианти ще те поставят в много по кофти положение и съвсем ще си развалите отношенията. А и не съм сигурен, с какво право ще се месиш в личния живот на баща си... ама ти си знаеш.

М.35г.

7.   Поговори с баща си насаме. Напомни му защо е с тази жена и да се замисли дали заслужава да е в подобна позиция.
Да бъде коректен и поне човешки да говори с нея и се разделят преди да и ниже рогата. Пък после като свободен човек без морални ангажименти към съпруга, да прави кво си ще. Но тя не заслужава да се повтаря миналото и.
А на теб ти прави чест, че те мъчи подобна дилема...не се променяй!

8.   Човека с когото трябва да проведеш разговор е баща ти.
По добре му обясни, че си навързал нещата, разбираш факта, че той също е човек и както всеки друг си има нужди обвързани с развлечения и нови емоции, но изневярата е нещо нередно и ако просто вече не изпитва чувства към жената, с която е да бъде честен с нея и да и каже.
Сега, дали да спести подробността за другата жена той решава, според мен по-дорбе, защото да възпрепятстваш волята на чувствата и желанията не е черта, която всеки човек може да усвои, това не го прави грешен, нито е причина другия да се обвинява за случилото се. В края на връзките комуникацията е важна най - вече от уважение. Успех :))

9.   Всички мъже изневеряват, това със секретарката си е класика. Казвай, остави го да си троши главата. Да, жената не заслужава това, ужасно е. Той като няма съвест, и иска на дърти години се прави на мъжкар, да си понесе последствията

10.   Защо не насметеш курвата секретарка? Мисля, че не е изключено да завърти главата на застаряващия ти баща, да го разведе, да снесе набързо едно копеленце и да узурпира и фирма, и имоти.

11.   Вариантите ти според мен са 2 - или поговори с баща си и виж дали няма да се почувства виновен и да сложи край на авантюрата си, или не казвай нищо и се опитай да живееш с това, но да се месиш и да казваш на жената до него, е меко казано безумно. Това е тяхната връзка и ако ще научава, не е редно да е от дъщеря му.

12.   На трето място си мълчи, кой с кого, не е твоя работа, да раздаваш правосъдие и морал. За теб е баща. Състоянието на настоящата му жена, е нейн проблем, а не твой.

13.   От автора
Благодаря за подкрепата на някои от коментиралите! Наистина ми е трудно да намеря правилното в този случай. Винаги съм си мислел, че в такива моменти няма да ми пука кой е замесен, а ще направя каквото сметна за редно, но като ми дойде точно това и вече не съм уверен кой е правилният ход. Може би е най-добре да говоря директно с него, но познавайки го си мисля, че няма да иска да ме изслуша каквото и да му кажа.
Другите ви разбирам защо ми казвате да не се меся и донякъде знам, че сте прави. Но в случая касае мой родител и една жена, която е добър човек, дори и да не е моя кръвна роднина. И повярвайте ми, че последното нещо, което съм искал е да съм клюкар. Не ми е никак, ама никак приятно да съм в цялата тази история! Камо ли да искам да се вкарам в нея нарочно!
Разсъждавам по извода, че й изневерява заради тези ключови моменти, за които казах. Лъжата с кого е говорил, как се изниза да говори на балкона, въпреки че дори по служебни въпроси винаги е говорил пред мен. А все пак и аз съм работил в неговата фирма и знам за какви разговори става въпрос и няма нищо, което да се налага да се крие. Най-вече е уговорка за количество материали или срок и място на доставка. А случката в офиса му също може би нямаше да ми направи впечатление чак толкова, но добавено към другите неща ми е меко казано странна. Естествено, че може да се е възбудил и просто така, но тогава защо беше тази опашата лъжа за телефонния разговор след който дори беше ухилен? Имаше и още няколко доста дребни неща към събитията, които не седнах да описвам за да не стане роман, но полека се събра доста негативен материал, който ми говори, че има проблем в цялата ситуация. И мислих много по всичко, а не съм решил на момента да си направя извод. Просто прекалено много ми се навързват нещата към това. Съгласете се, че няма логика да ме лъже без причина. И то дори без да съм го питал, а той сам реши да ми каже, че е говорил с неговия приятел и бивш колега. И накрая излезе, че не е вярно това. Тогава защо сам се набута да ме лъже? Аз дори нямаше и да го попитам с кого е говорил!
Май ще опитам няколко дни да събера смелост и да го питам директно за това какво става, но не знам какво ще отговори и дали ще ме чуе и разбере защо се притеснявам.

14.   Изобщо не знаеш дали той се разбира с жена си, дали тя изобщо иска секс, защото има хора, които забравят с месеци и т.н. и т.н. Преди 10 години бих ти казал веднага да кажеш, защото това, което прави е долно. Сега бих ти казал да си затваряш устата и да не се бъркаш в живота на другите. А ако толкова ти е зор, питай го баща ти директно, не подмлно, като агент на ДС, както те съветва номер 1.

15.   Имай предвид, че жена му вече може да знае.

16.   Много добре се замисли дали искаш да говориш с баща си. Възможно е да го възприеме крайно негативно и тогава ще си навлечеш само много главоболия без да решиш проблема. А и той няма да си признае вината, ще измисли 100 неща и ще изпаднеш в нов капан бих казал. Ако ще правиш нещо, то трябва да е насочено към решаването на проблема иначе всичко останало ще доведе само до излишни скандали. Според мен обаче това което можеш да направиш и в бъдеще относно баща си, е да не толерираш лъжите му.

17.   Отстрани изглежда така:
- опитваш се да прецакаш баща си, който те е отгледал заради някоя си.
- смяташ, че имаш права да се месиш в чужди взаимоотношения, които НЕ ТЕ КАСАЯТ ПРЯКО
- по индиректен начин намекваш че твоята гледна точка е правилна, а техните - грешни и неправилни. Т.е. имаш нахалството да смяташ. че ти трябва да дирижираш нечии ИНТИМНИ И ЛИЧНИ животи. Намери значението в тълковния речник на " Личен живот"

18.   Виж пич, разбирам те донякъде и е ясно, че не е редно така спрямо жена му/доведената ти майка. Но ти е баща и го подкрепяй дори за такива неща. Вие затова сте семейство нали? А пък и на стария му се чука, така че голям праз, не е краят на света. Остави го да чука и само да внимава да не го излови жена му. Че тогава и двамата ще си имате ядове :)

19.   Не го питай, пак те предупреждавам. Реакцията му ще бъде изключително негативна. Първо, че ще бъде изненадан и второ, че ще го сметне за груба намеса в личният му живот.

20.   Не прави нищо. Полезен ход нямаш - баща ти ще отрече, ще ти докара от девет кладенеца вода и накрая ще ти заяви, че се месиш в личния му живот. Ако все пак решиш, трябва да му кажеш без осъждане фактите и до какъв извод водят те логично и дали тази жена заслужава всичко това. Ти не знаеш отношенията между баща ти и жената, с която живее. Съвсем възможно е тя да знае и да си трае и да чака да отмине, защото съжителството с баща ти й е по-важно. Ти я познаваш, ти прецени дали би могла да знае за изневярата и да я преглъща. Има страшно много такива случаи. Преди доста време аз бях в такава дилема, защото знаехме с приятелка за аферата на мъжа на трета приятелка.Аферата си беше сериозна, той си беше направо хлътнал на практика. Чудихме се , накрая се отказахме да й кажем. И накрая стана ясно, че тя си е била съвсем наясно и си караше така. Хората са различни, имат различни приоритети. Аз да знам, да стоя и да си трая няма как да стане на никаква цена. И да, ще приема като предателство това, че приятелката ми е знаела, а не ми е казала. Трябва да имаш доверие на 101% на човека на когото би казал подобно нещо, както и той на теб трябва да ти има същото доверие и да ти повярва, а не да се обърне срещу теб. В твоя случай едва ли е така. Прекрасно разбирам за какво говориш, но аз бих оставила нещата така. А при подходящ случай мога да кажа два лафа на баща си и дотам. Рано или късно ще имаш такава възможност.

21.   Най-добре поговори насаме с баща си, обясни му, че си, меко казано, притеснен и гледай да го убедиш каква прекрасна жена има и как не си струва да си разваля семейството заради едната тръпка. Защото е почти сигурно, че той не е влюбен в секретарката си, по-скоро е един вид разнообразие от ежедневието. Та напомни му колко много има да губи, пък дано има ефект.

22.   Я разиграй един цирк!
Започни да сваляш секретарката пред баща ти. Флиртувай с нея. Като излезе от стаята, кажи "Леле, много е готина, ще я поканя на среща"
Даже я покани!

Той сам ще дойде да ти каже ако е сериозно с нея.

23.   Авторе, какво се случи?

26.   Момчето го гризе отвътре. че премълчава.