Споделена история от Семейство

Бременна, но не знам как да кажа на родителите си!
Здравейте, аз сам на 22 и съм бременна, много искам да задържа бебето, но ме е страх от реакцията на родителите ми. Чувствам се готова да родя.
Не знам дали да не предприема аборт, но и от това ме е страх, защото след години ако не мога да зачена ще съжалявам до края на дните си, че съм убила собствената си дете.

Не съм завършила образованието си в момента съм последна година, а на тях това никак няма да им хареса. С моя приятел сме заедно от четири месеца, но те не знаят за нашата връзка. Той също иска да родя. Но дали родителите ми ще ме подкрепят или ще ме упрекнат. Моля ви не ме упреквайте, а ми дайте съвет!!!

Коментари

51-78 от 78

51.   50, възпитанието не е „програмиране“. Човекът има своя воля, мисъл, душа, мозък и не случайно две деца от едно и също семейство, дори двама близнака ще са различни - хем генетично са еднакви, хем в едно семейстов растат, а са различни хора.
Никога не бих искала да имам програмирани деца. Искам да имат свое мнение, начини, дори да ми противоречат, да имат свое право и глава, с която да мислят.
Програмирането е термин от информатиката, която работи с машини.
Мерси, моите деца, ако ми даде Бог такива, няма да са роботи - ще реват, ще се напикават и ще си лапат пръстите като бебета, ще са просто деца.
А.

52.   Съгласна съм с 43. Докато ние си кроим плановете, Бог се смее.
46, на 32 жената определено не е бабичка. Като станеш на 32, пиши да ни кажеш като такава ли се чувстваш. А и 43 никъде не пише какъв е бил проблемът и да забременее. Може да не е бил възрастта и. Пък и познавам много по-млади жени, които имат репродуктивни проблеми. Жената си каза просто мнението. Не го натрапва.

53.   Така ли А. значи нямаш намерение да ги учиш да разговарят на избрания от теб език, нямаш намерение да ги учиш да ползват тоалетна, нито да се обличат /защо ли им е/, нито да се хранят "правилно". Доста неща учим децата си според нашите виждания и възприятия, учим ги че печката пари без да им дадем право да го обмислят с своят мозък или да пробват.
А. мислиш се за пълноценна и права а говориш аз съм еди какво си защото сама си платих образованието а в същото време казваш "няма да дам шанс на децата си" аз ще им плащам тяхното е айде де дай им шанс не им го плащай да станат толкова оправни колкото теб.
Ще ти кажа и аз съм съгласна с №48, че ти си вредна на обществото, плащала това не ползвала онова което платила дрън дрън ми не плащай защото с това плащане всъщност подпомагаш раждаемоста на ромките и неуспелите. Мисля, че момичето което е родило на 22, на 35 когато ти ще раждаш то вече ще има жилище не толкова голямо и луксозно като твоето но ще е дом, то ще има голями деца и ще работи не по малко години от теб ще бъде полезно за това общество защото е по силно от теб и в същото време децата му няма да са умрели от глад ще е постигнало едновременно всичките си мечти не по една по една както ти ги замисляш без да си сигурна дали няма да изпуснеш сроковете. Да по силно е от теб защото се заема с всичко наведнъж без страх дали ще се справи за разлика от теб не раждаш сега защото те е страх ами къде ще го гледам как ще го гледам. Исках да кажа че когато сте двете на по 35 ще имате еднакви неща/дом мебели кола/ с единствената разлика че нейните деца ще са отгледани а твойте бебета ако въобще ги имаш. Докато тя се старае да има всичко заедно ти се стараеш към матералните неща което е грешка която ще осъзнаеш след години, какво като имаш 50 000 лв събрани като ще ги дадеш за операция на болно дете или на сурогатна майка, какво като не пиеш не пушиш а вероятноста да присъстваш на внучка си на абитюренския бал е минимална /ако родите ти и дъщеря ти на по 35 и внучка ти на 18 има бал то ти трябва да си на 88/ Не, че имам гаранция че аз ще съм там но имам по голям шанс да се радвам на внуци не на къщи и коли.

54.   53, хич не се знае какво ще има момичето и с какво ще гледа горките си деца.... А и младостта и ще е минала ей така.
Съгласна съм за това, че психиката се програмира.
52, наистина ли си мислиш, че съм казала сериозно, че жена е бабичка на 32.... Не ли разбра, че това е ирония от останалата част от коментара ми? После казваш, че 43 не била казала, че това е проблемът.... Ами точно това намеква, според мен.

55.   Супер и го каза 53. Като допълнение към А. мога да кажа че е доста тъпо да изброяваш какво е нужно да имаш и знаеш за това как се гледа дете, при положение че нямаш такова. Аман от хора 'компетентни' по всичко.

56.   54, докато се заяждате с мен, авторката явно е абортирала - не пише, май ? се реши проблемът.

54, аз не живея за младостта си, напротив - радвам се на всяка годинка отгоре и не ми минава младостта нахаос, просто защото не съм родила на 22.
Изучила съм се, сега съм се отдала на работа, на мъжа ми, на пътувания /обикаляме малко света с него/. Младостта ми не можеше да бъде по-малко пропиляна, вярвай ми.
Моята най-добра приятелка роди на 19, има син в 1-ви клас и цял куп проблеми. Майка ? работи на две места, за да издържа нея и детето /беше студентка/, като се видим първата дума - ПРОПИЛЯХ СИ МЛАДОСТТА, на теб ти е лесно, случи в живота....Какво да ? кажа - ами лесно ми е. Не съм родила на 19 и не случих, а си го направих.

Дали ще имам деца след 30 е Божа работа, но до 30 е моя работа - НЯМА ДА ИМАМ.

На 32, 42, 52.... до края на живота си няма да съм бабичка.
Баба ми е в болница, в нейната стая има една 92 годишна, която не се чувства бабичка, чака с нетърпение да я изпишат, здрава е иначе - за някаква глупост семейството ? я е довело. Няма търпение жената да отиде при кравата си, при градинката си.
Дейният човек е млад и на 92!

Който се чувства на 32 бабичка, действително Е.

Не ми дреме вие какво правите. За радост България не е социална държава и няма да плащам с данъците си за разни „полезни“ хора. Нека родителите ви да му мислят, моите ще си гледат старинките, няма да броят стотинките, за да издържат внуците си.
А.

57.   E А. най-накрая си показа зъбките. Защо трябваше да те провокираме толкова много. Просто трябваше от началото да си кажеш болката и да спрем да се заяждаме с тебе. Ходи си където искаш прави си квото си искаш-на никого не му дреме. Думата на всички ни беше просто да спреш да коментираш работи от които хал хабер си нямаш.

58.   А, аз съм 54, защо се обръщаш към мен? Аз казах, че съм съгласна с теб и те подкрепям в тази тема. Отговарях на 53.

П. П. Хора, "бабичка" беше ирония....

59.   Извинявай 54/58.
Няма да пиша повече тук - кой, кога ще има деца, това е личен избор.
Според мен обаче, не е честно да лъжите младите и да упражнявате натиск да раждали на 22.
Тук се опитвате да оправдаете собствените си грешки на младини, защото самите вие сте създали твърде рано деца и днес искате да оправдаете поведението си.
А.

60.   А. аз 53 желая да ти отговоря. Точно в това е полезноста към обществото ти работиш и харчиш парите си а младата майка ги инвестира в поколението си което е по добра инвестиция от къщите и колите и почивките. На 92 пък и на 42 ако си все още "дейна" кой ще ти попречи да ги имаш почивките къщите... но на 92-42 ще ти пречи биологията /която си изучила/ да имаш деца. Ние който сме родили млади ни най малко не съжеляваме, имаме си слънца в къщи и ни най малко не ни пречат, след като се задомят и почивки ще имаме и за коли ще изкараме. На мен, подобно на авторката, детето не ми попречи да имам висше, дори по закон ми намалиха таксата на половина защото имах дете под 6 годинки. Който има желание го прави който няма и го е страх намира оправдание всъщност ти си тази която намираш оправдание за страха си. Аз вече ти писах, че до 70 е сигурно че няма да си бабичка /баба/ но и господ има той решава, макар погрешно да ползваш думата баба /жена с внуци/.
На 58 да кажа че за някой народи е нормално да са баби на 32 и не си сгрешила ромките африканските индийските жени на по 32г са баби имат внуци, за тях е нормално защото продължителноста на живота им е кратък живеят до 45- 50г не като нас средният живот 70г. Но това, че животът ни е по дълъг съвсем не означава, че можем да раждаме 20 години по късно от тях.

61.   60, виж - не аз имам проблем тук, а младата авторка.
Аз проблем нямам и нямам.
Дори да нямам деца един ден, пак няма да имам. Не ме е страх от децата - цял живот съм имала работа с тях - и вкъщи /племенник-бебе гедах като ученичка/ и чрез майка /начална учителка и после гледаше бебета/, и аз самата съм гледала деца, с което се издържах в университета, защото плащах пълни такси от 600 евро + наем за ОБЕЩЕЖИТИЕ от 400 евро.
Ако бях родила тогава, знаеш ли, какво щеше да стане с мен - прекъсване на учене + непродължение на визата при обстоятелства /нямаш право на социални придобивки, ако потърсиш - чао-чао/.
Никоя държава значи не иска такива „изцепки“ на чужденци, нашата... ами да ти имам придобивките - половин такса от има-няма 150 лв. , студентски кредит с ЛИХВА... това ли са ти придобивките? Ако ги нямаше баба и дядо, как щеше да мине номерът?

Моята приятелка не можа да се измъкне от малкия ни град, завърши в провинциалния ни университет хубава специалност, но никой не я взе на работа, въпреки държавни стажове и глупости. Сега работи на бензиностанция за 350 лв. ПЪЛЕН РАБОТЕН ДЕН, майка ? още има две работи, детето ? са го сложили в клас с циганчета, защото е бедна - децата на по-заможните и по-така родители са, разбира се, в друг клас.
Аз преди да съм взела своето решение съм претегляла и минуси и плюсове и съм решила така. Щом проблем с това решение нямам и не пиша истории тук „помогнете!!! “ не искам помощ и мнение, нито може да ме разубедите от това ми лично решение, нито нищо! Какъв е смисълът?
Не съм вредна за обществото, защото ако нямаше хора да купуват коли и къщи, компютри, навигации, таблети,почивки /това само в последните 2 месеца, къщата сега купувам /, то кой щеше да създава работа? Като няма потребление, няма работа!
Ако Бог не ми даде деца, ОК - има неща, които мога да свърша повече за този свят от това да се размножавам. Стига ми да дам работа на 10 човека, 10 семейства, те да имат по 2 деца, да дам работа на 2 фирми с по 20 човека служители....те на още две...това е за мен в момента по-важно и за мен, и за обществото. Гладни деца достатачно!
Всяка ромка може да се размножава, аз съм повече, така мисля и нямам проблем с това. Не живея вече на село и изискванията и очакванията към мен са други, мъжът ми не е българин, за него да ме забремени под 30 е асоциално. Съгласна съм с това. Има общества, които не са като това в турските сапунки. Има норми, далеч от тези в българската провинция.
А.

62.   Абе, хора, какво задълбахте толкова в тази възраст. Възрастта няма никакво значение, някои на 19г. се чувстват зрели и готови за деца, други- на 35. Всичко, според мен, опира до това дали осъзнаваш отговорността, която поемаш с една такава крачка. За авторката няма как да не си помисля, че е незряла, мисленето й е като на 15 годишно дете "направих беля и не знам как да кажа на мама". Имам много приятелки, които забременяха млади (около тази възраст) и непланирано, но пред тях просто такъв въпрос не е стоял никога. Имат си здрави и хубави семейства сега, отглеждат си децата в атмосфера на любов, което всъщност е най-важното. Нека да си помисли авторката много добре, не дали иска дете или не, а какво ще даде на това дете, в каква атмосфера ще го отгледа, ще му осигури ли хубаво и безгрижно детство, на каквото има право всяко дете.

63.   A, нали знаеш, че най-важното е да родиш колкото се може по-млада, независимо как ще живееш от там нататък и на какво обричаш детето си? Колкото си по-млада, толкова по-голямо браво. Образованието и работата са нещо маловажно, нали знаеш?
60, бременни бакалавърки или такива с малки деца, слава Богу, не сме имали. Говорили сме на тази тема и момичетата направо се стряскат от тази мисъл. При нас бременна никак нямаше да успееш. Има такива магистърки или момичета, които преди години са завършили семестриално бакалавър. Много добре ги знаем как си "взимат" изпитите. Сигурно не всички са такива, но повечето. Много ми е интересно и тогава какъв стаж си натрупала.... Най-вероятно мъжът се е грижил за теб... Определено зависимостта е много хубаво нещо. Ти сама не си си стъпила на краката, но ще създаваш друг живот, който ще легне в/у теб...

Справянето чрез родителите и със загуба на независимостта, едвам свързвайки двата края, е мечта на всяка жена. За това "геройство" трябва медал да и се даде.

Това за 40-годишните жени, отиди го разправяй на майка ми, която ме е родила над 40 просто защото така се е получило. Ако си мислиш, че като си родила по-млада, си нещо повече- не не си.

А. е права за това, че всяка жена може да ражда и това да си мислиш, че единствено така можеш да допринесеш е тъжно. А и дори да е така, не мога да разбера какъв е проблемът да го направиш по-късно, когато вече си си стъпила на краката.

П. П. А., надявам се този път си разбрала иронията в 1-вия абзац.

64.   Е нали каза че няма да пишеш повече.
П. П. Сигурно е много готино на мъжа ти да не му пука дали ще има деца от теб, както спомена по-горе. Що не се замислиш за това преди да коментираш другите.

65.   61, 62 Задълбахме темата за възръстта защото А. се мисли за по важна, по-полезна от жените който са решили да раждат млади и го натяква, което никък не е приятно. Просто с факти и доказахме, че кантар за по-полезен в тази насока няма или ако има то той може да клони в обратна на нейната посока. Всеки си избира съдбата сам и за всеки приоритетите в живота са различни, на 22 една жена не е малка за майка, на 35 също може да роди, въпрос на избор. А кой избор е по-правилен животът ще покаже, не А. да натяква, че нейният избор е по-добър. За разлика от нея нашият /на родилите млади/ приоритет е семейството, децата, внуците, което би трябвало да е приоритет на всяка жена, нека мъжете гонят големи кариери ние да сме им опора.

Авторката още в темата си е решила да роди бебето, въпросът й е как да сподели на роднините, на него е отговорено в по горните коментари отива и казва, кой както иска да приема решението й, няма начин родителите ще свикнат с мисълта, че ще стават баби/дядовци. А това до колко ще може да си позволи да образова и осигури детето си решава не само тя, и господ, и политици са намесени.

Господ е намесен с природни катаклизми и здраве а политиците с това колко ще е цената на образованието, и заплатата на родителите в бъдеще, което никой не може да предскаже.

А. казва да изчакаме до 30, а ако след 30 не сме постигнали нейното "висше качество" какво, да не раждаме ли, дай тогава още в родилното да кастрираме децата на бедни родители и на майки под 20 защото те така или иначе вероятност да постигнат нейното ниво нямат. Така всички ще са спокойни, че за в бъдеще ще се раждат само хора високо качество и нас ниско качествените няма да ни има, само да смучим детски от нейните високи данъци. Защо ли въобще се раждат бедни като хигиенистките и ниско квалифицираните в фирмите на А. могат да се заменят с роботи?
От №60

66.   На мен пък ми е смешно, когато някой се вкарва в някакви филми относно личностното и професионалното му развитие!!! Абе хора, каква кариера ви гони в нашата скапана България и за какви "добри" доходи говорим... , моля ви не ставайте смешни! Тук може и с две висши и с три магистратури да си, да имаш качества и опит, и пак да си на нископлатена длъжност, или поне не тази, която заслужаваш. Най-често надеждите за добра кариера си остават една ефимерна мечта и никага не се сбътва. Разни връзкари заемат добре прлатените позиции а другите роби- кучета ги яли!!! ОСОБЕНО СЕГА В КРИЗАТА ИМА ТОЛКОВА БЕЗРАБОТНИ КВАЛИФИЦИРАНИ ХОРА, КОИТО НЕ МОГАТ ДА СИ НАМЕРЯТ ДОРИ И НИСКОКВАЛИФИЦИРАНА РАБОТА, че просто не е за разказване. Аз съм реалист и знам, че човек е това, което си е и ако на 22 не е готов да поеме отговорност, то и на 30 ще си е същия с тази разлика, че ще се заблюждава, че вече е улегнал.

67.   66, на мен пък ми е смешно, когато някой няма каквато и да е работа и смята, че на 22 е готов да поеме отговорност за дете.
Съгласна съм, че всеки заслужава най-добрата работа, но не сме при мама и тати, а сме в навън - в джунглата, наречена общество!
Там всеки получава според заслугите. И 10 висши образования да имаш, като не вършиш работа, никой не му дреме, дали и какво заслужаваш.
Навяскъде иначе са важни връзките, в другите страни го наричат „препоръчване“. Ако не можеш да си направиш връзки, да имаш хора, които да си поставят ръцете в огъня за твоите умения, как да си намериш работа?
На мен като ми трябва някой за нещо - първо търся сред познати. Ако няма - питам „познаваш ли информатик“, познаваш ли такъв и онакъв. Виждаме се на кафе, давам му две-три задачки да ми свърши, ако съм доволна - има работа.
Така стават нещата, така стават навсякъде за хубави работи и длъжности.
Без връзки, ами ако не можеш да си намериш по горните начини човек.
Друга голяма пречка у нас е висшето без всякаква концепция за бъдеще, без практика, без език. Няма да говоря за университети като ПУТКА, че това е още по-голяма тема... Как става това, как да те назначи така човек като няма да му вършиш работа?
... И да, аз само позната бих назначила, която е родила толкова млада. Кой ще ? гледа детето като се разболее, кой ще ? взима детето от детска градина, какво правя, ако иска пак да си ражда тази жена? Имам подобна приятелка, която искам да назнача, но не е готова - да учи език, да се премести от селския град в голям, макар, че и осигурявам и жилище, и всичко. Не та не.
Е, кой е виновен?
Затова - който иска, нека мрънка и му е зле, който иска да живее добре, и в България и извън нея, трябва да може да работи, да знае езици, да е готов да е мобилен и да няма деца под 25 поне, да е социален и да може да си създава връзки. Не е толкова трудно, повярвайте ми.
А.

68.   ... Кой ще ? гледа детето като се разболее, кой ще ? взима детето от детска градина, какво правя, ако иска пак да си ражда тази жена? ...

В такива ситуации изпадат всички майки, без значение на колко години са родили на 20-30-35, всички деца боледуват и имат нужда от грижи. Не всички имат възможност да наемат бавачки, и не всички ще имат тази възможност колокото и да работят. А относно работата ти и как предпочиташ да наемаш хора във фирмата ти само ще ти кажа, че е много непрофесионално според мен. Аман от щюробаджанащина в тази държава. Аз лично бих обявила конкурс с равни начала, пък който покаже най-добри резултати на подбора ще получи желаната работ. В никакъв случай обаче само защото някой ми е приятел или познат нямя да се поэлзва с привилегии, пък дори и да е кадърен.

Аз лично се радвам, че познавам жени, които имат кариера и прекрасни деца, които са родили на млади години. Децата мила имат приди всичко нужда от ЛЮБОВ, а не от повечето ненужни материални придобивки, като играчки и дрехи за бременност за които пишеш в първия си коментар.

69.   A. имаш милион коментари и във всичките се обесняваш ква си що си без никой да те е питал. То големи комплекси голямо чудо. Аи престани малко де. Дай шанс и на другите да понапишат нещо. Има други подобни сайтчета където да се изявяваш тука вече не си интересна. Последвай, ако обичаш примера на Росирос и не освободи от присъствието си че вече много дразниш.

72.   Виш мила, не прави аборт, ако ще го махаш 100 пъти по-добре е да го дадеш за осиновяване

73.   Така... този въпрос е наистина много строго персонален. Всеки го изживява по различен начин. Аз съм на 23 години и тъкмо завърших бакалавъра си, а след няколко месеца вече ще посрещам малкия човек. Искам да кажа, че аз отдавна не излизам по дискотеки и това не ми е приоритет. Според мен децата трябва да се появяват докато сме млади, защото после става по-трудно, особено ако човек иска повече от едно. При всички положения няма идеален момент и никога не можеш да бъдеш съвсем подготвен. Мисля, че няма нищо лошо в това родителите да помогнат в началото докато се устроите, но не и да издържат децата ти цял живот. Човек на 22 години трябва да е достатъчно отговорен. Ако искате детето, ще се справите. Всичко става с времето. Моето дете е планирано, а съм само на 23 години и ще заминавам на другия край на света, защото тати не е българин. Но въпреки всичко съм изключително щастлива, че ще ставам майка. На 22 или 23 няма значение. А който си мисли, че на по-късен етап ще е много подготвен (финансово и психологически), жестоко се лъже. С малко помощ от родителите и доход от таткото ще се наредят нещата.

74.   Здравейте! Аз съм на 11 години, но случаят ми е познат. Майка ми също е забременяла с мен на 22, а с баща ми са се познавали от 1 година. Въпреки това, когато е научил, че майка ми е бременна с мен, веднага са се оженили и после след 9 месеца съм се родила. Баща ми поел цялата отговорост за мен и майка ми, защото тя си седяла вкъщи да ме гледа. Прекъснала университета, за да може да остане вкъщи с мен, а не да ме дава на баби и т.н. Дядо ми не одобрявал баща ми, но заради мен го прикривал. Когато бях на 8 мама ми го каза и ми стана много мъчно, защото аз обичам баща си много! Сега, заради това, дядо ми въобще не разговаря с майка ми и аз съм много тъжна. Радвам се, че имам такава майка. Имам и сестра, която е с 1 година по-малка от мен и живеем добре като семейство, независимо от трудностите и препятствията.

75.   До тези, които свободно призовават за аборт. Не знаете какво е, недейте да говорите! На 18 години бях, бях нападната от цигани вечерта като се прибирах от центъра към нас и насилена. След 3-4 седмици разбрах, че съм бременна. Със семейството ми категорично решихме аборт и сега, 7 години след това, мисълта ме преследва и имам кошмари. При все, че става въпрос за плод на насилие, за дете, мисълта за което ме отвращаваше. АЗ самата исках аборта. Но като се случи се намразих и това не спира и до ден днешен. Така че не бързайте със съветите за аборт докато не сте правили такъв.

76.   8, ама че глупаво и ограничено изказване! Да се отърве от детето? Детето да не е някаква стара чанта, бе! Да му бие шута??? Сериозно??? Значи едно дете като невърши пълнолетие и родителите му се отказват от него, за да си живеят живота и да не им пречи дъщеря им/сина им на старини...

77.   Абе, нормални ли сте да изравяте от архива теми за бременност отпреди 7 години и да давате съвети по тях?

79.   Мило момиче,
бях в твоята ситуация преди 30-ина години, на 21, по средата на следването, в друг град. И аз изпитвах леко неудобство, но нещата не търпяха отлагане и им казах. Първо се изненадаха, а после се зарадваха! Подкрепиха ме изцяло, помагаха ми след раждането около 2 месеца, после ние си гледахме детето без да прекъсваме образованието. Завършихме и започнахме работа, кариера, дом и както си му е реда. Детето няма как да е пречка за каквото и да било! Сега трите генерации живеем отделно, даже в различни населени места, всеки по неговия начин, но се чуваме, събираме по празници и най-важното- искаме помощ и даваме помощ, когато се наложи. Сега аз помагам на моите родители финансово, благодарна съм им за подкрепата някога, та нали затова семейството е най-важно!
А ти просто се успокой, за да не влияеш зле на бебето, иди и им кажи. Не вярвам да те упрекват, та това е тяхното внуче. Не мисли за аборт изобщо. Децата са дар и щом ти е дадено, ще ти се даде и начин да се справиш.
Таткото е съгласен, може и неговите родители да помогнат. Приеми помощта им, човешко е, благодари им, един ден ти ще помагаш.
Децата не са бонус към добре уреден живот, така, че се отпусни, бъди спокойна, няма от какво да се страхуваш. Пиши после пак, след срещата с родителите ти.

80.   На авторката ще кажа, че е по-добре да роди детето сега, когато е млада, а не да го маха, защото това е много лошо майка да убие детето си. И освен това тя е пълнолетна, не е малка. Ако беше на 15-16 г. тогава щеше да е малка за майка. Много по-хубаво за една жена е да роди млада (от 20 до 30 г. ), отколкото след 35-40 г., защото колкото по-млада роди, толкова по-бързо и по навреме ще изгледа детето си и когато стане на 55-60 г. то вече ще е голямо и изгледано и на тази възраст жената вече ще си почива. А ако роди по-възрастна след 35 г. на 55-60 г. трябва да се занимава още с деца - ученици, студенти и няма да може да си почине от деца.
На хората, които са с изостанали разбирания и са против една жена да ражда млада на 20-22 г., въпреки че е пълнолетна, ще им кажа да си гледат своя живот, а не да се бъркат в живота на другите, защото уж живеем в европейска държава, където жената би трябвало да е свободна и сама да решава какво да прави с живота си, а все едно сме в някаква мюсюлманска държава, където забраняват на жените да си имат приятели, забраняват им да излизат. После ми говорят за мюсюлманските страни, че там жените нямат никакви права, че там им са забранени много неща, че им е забранено да имат приятели. Като, че ли в България сигурно не е забранено на жените да си имат приятели преди 30 г., тук сигурно не е забранено на жените да раждат преди 30 г. Тук забраните и ограниченията към жените и към майките са много по-строги и жестоки, отколкото в мюсюлманските страни. В мюсюлманските страни една жена стига да има брак има право да роди на 20-21 г., а в България жената непременно трябва да стане на 30-35 г., за да има право да ражда. Даже жената тук не трябва да си има приятел и до 30-35 г. тя трябва непременно да е девствена, защото ако е била с мъж и е забременяла преди 30 г. родителите й и другите хора ще я накарат насила да направи аборт, иначе в противен случай ще я изгонят от дома си, защото ги е посрамила. Жената тук е подчинена на родителите си и на обществените разбирания, жените тук са принудени насила да се пазят девствени до 30 г. като монахините и да раждат след 30 г. Напротив в България жените нямат никакви права и никаква свобода. Но в мюсюлманските държави е срамно, ако една жена забременее без да има брак, независимо на каква възраст е, защото там бракът е задължителен, а в нашата "мила родина" е срамно жена да роди млада на 20-21 г., въпреки че е пълнолетна и по закон има право да ражда, без значение дали има брак или няма. Дори и да има брак, ако една жена роди на 20 г. хората не й гледат с добро око. Защото на брака в България изобщо не се държи, тук е много по-важно жената на колко години е родила. Защото според гадните разбирания на хората само старите майки могат да гледат и възпитават деца, а младите не могат. Питам аз преди 50-60 г. жените като са раждали по на 20-21 г. да не би да не са могли да си възпитават децата? Даже тогава децата им са били много по-възпитани, отколкото днешните. Дисциплината в училище е била на много по-високо ниво, отколкото сега. Тогава много по-трудно са ги приемали за студенти. Много хора не са могли да учат висше. И освен това тогава жените не са пушели и не са ходели по заведения и дискотеки като сега. Младежите не са се напивали и псували като сега. И тогава хората не са забранявали на жените да раждат млади на 20-21 г., а сега на майчинството се гледа като на някакъв животински инстинкт, а не като на нещо свято и важно. Сега щом една жена иска да стане майка, според хората тя е мислела само за с*кс и за нищо друго. Сега не стига, че децата са невъзпитани, че жените пушат и ходят по заведения, но те тръгнали да ми четат лекции по морал, че не било "морално" жена да ражда на 20-21 г., а не си видят тях си. Съжалявам, че съм се родила в страна, в която е забранено на жените да раждат млади на 20-21 г., въпреки че са пълнолетни.

81.   Щом авторката пише, че е страх да каже на родителите й, че е бременна на 22 г., въпреки че на тази възраст тя е пълнолетна и по закон има право да ражда, значи родителите в България са много жестоки и забраняват всичко на децата си, забраняват им да си имат приятели, забраняват им да се женят млади, забраняват им да раждат деца, дори и да са пълнолетни. Щом авторката казва, че ще я упрекнат, а няма да се зарадват, че ще имат внуче, значи направете си сметка колко жесток и криворазбран е "моралът" на българите в днешно време. Така е, защото в България, ако една жена си има приятел и забременее преди 30 г., родителите й сигурно ще я убият от бой и след това ще я изгонят от дома като мръсно коте, защото ги е посрамила, защото не е изпълнила общественото правило - задължително да роди след 30-35 г. И какво като авторката още не е завършила висшето си образование. Ако искат родителите й много да знаят никъде не пише, че висшето образование е задължително и че непременно всеки трябва да има висше. Който иска завършва висше, който не иска си остава със средно. Висшето е по желание. Например едно момиче, ако не иска да учи висше никой не може да го накара насила да учи.
Моят съвет към авторката е да си роди детето, защото е в подходяща възраст за раждане. Колкото по-млада роди една жена, толкова по-голяма е вероятността детето да й се роди здраво и без увреждания. Така е и според лекарите. Да не би родителите на авторката да искат да роди след 35 г. някакво увредено и недоносено дете. Всеки родител иска децата му да родят здрави деца. Не мога да повярвам в каква държава живеем с толкова много забрани и ограничения към жените. Ми то затова не се раждат българи, защото на българките им е забранено да раждат млади.

51-78 от 78