Споделена история от Семейство

Колко пари давате на сватба?
Здравейте, другия месец съм поканена на сватба и не успях да измисля подходящ подарък за младоженците. Тъй като за пръв ще ходя не съм запозната какво е общоприето, таа вие колко слагате в пликчето? (:

Коментари

1.   В пликчето се слагат различна сума пари, според няколко правила.
1. Твоето финансово положение, сама ще прецениш според дохода ти, около 10%, закръглени на по горна цифра, ако получаваш под 1000лв заплата слагаш 100лв, ако имаш 3000лв заплата слагаш 300лв.
2. Зависи и от финансовото положение на семейтвата на младоженците, ако те са бедни и сватбата обикновенна, спазваш првило №1 ако са богати и те канят на луксозно пиршество ще трябва да се разделиш с най-малко 500лв.
3. Трето но не на последно място зависи колко си близка с младоженците, ако си само съученичка на булката и 50лв може да сложиш в плика, ако обаче си леля на младоженика тогава наи-малко 300лв

2.   Не ходя по сватби, защото иначе ще се наложи да кажа на младоженците - Моите съболезнования:)
Но за да ти помогна със съвет-на сватбата на сестра ми, на която не отидох естествено ха ха, там повечето гости са давали по 100 лв. в плик, някои и по 80 лв.

3.   Повечето хора дават по 100, ако не са кумове, родители и т.н.

4.   Номер 1 може направо да разсмее човек и да го шашардиса!

Какви са тея правила? От де ги взе? Ако били бедни, ще оставиш малко, пък ако били богати, ше ги спонсорираш направо! Лелята дава 300, а съученичката - 50. А фурнаджията на кьошето колко дава? Майката с каква тарифа е? С колко таксуват майките по сватбите? 1200 може би? А ми бащите? Малиий, ми че ние сме донори така или иначе. Напрао бащата трябва да си даде завещанието на сватбата на щерка си и да си пререже вените след това, че друго няма и какво да направи..

Алоо!?

Мацка, 100 лева са напълно достатъчни. Ако наистина младоженците са ти много близки и ти имаш възможности, може 200. Отделно можеш и след като мине сватбата да им подариш нещо. Подаръци се правят и след това.

1! Ти сватбата я имаш за някакво тегаво мероприятие по събиране на 10-процентен данък общ доход! ;DD

Ами ако в момента е безработна? Или ученичка/студентка? Ко праим? Ами ако изкарва по 1 000 000? Трябва да остави на младоженците 100 000? Пхаххахахайа

5.   Зависи колко близки са ми и какви са ми възможностите в момента.
Подарявала съм почивка, игри за спалнята (много близки приятели и двамата) а на една двойка, които се зяпознаха на поход им подарих палатка за двама с екипировки. Пари съм слагала в плик на по- далечни хора, които нито познавам добре, не им знам вкусовете, не са казвали какво биха искали, 100- 150 лв са напълно достатъчни.
За моята сватба поканихме само най- близки от семейство и приятели, хора с които наистина да ни е приятно, със сигурност да ни останат хубави спомени, а не показности за почти непознати, нито пък с цел набиране на средства и подаръци.

6.   Кувертите вече са по 70-80 лева на човек, така че според мен е редно да дадеш сума, която го покрива и поне малко отгоре, за да има нещо и за тях, в случаят за един гост 150 е ок, за двойка 250-300 в зависимост и колко са ти близки младоженците, но в крайна сметка колкото имаш възможност.

7.   Номер 4 прав си, на последния параграф се смях мн

8.   Какви скръндзи, направо трагедия. Ако сме двойка минимум 300 лв, кувертите дс покрием, и другото за младоженците. Последният път дадохме 400 лв. Другото ми се вижда тотално неуважение.

9.   Не знаех, че трябва да си плащам за сватбата. Ако някой ме покани дрг път, просто ще кажа.. не! И ако се излъжа да видгам сосбтвена, изрчно ще им пиша, че ако видя плик с пари, ще им го навра в задника.

10.   Преди 2-3 години давах 150, сега вече мисля да увелича на 200.
Мисля, че е нормално - нито много, нито малко. Правилото ми е около половината да покрие консумацията, а другата половина да остане за тях и да си купят с нея каквото решат. Разбира се, сметките са приблизителни.
Но в крайна сметка не би следвало да се акцентира върху това, важното е, че си там и си уважил младоженците.

12.   Но май е по-добре, че не ходя.
Не е ли много 100-200 лв. Та това е половината ми наем.

13.   Да номер 9 то така излиза, че трябва да си плащаш за сватбата. По-добре да не ходиш.

14.   Номер 9 е единственият свестен коментар тук.

16.   И аз ако вдигна сватба не искам пликове с пари. Не ми харесва. Ще се чувствам сякаш използвам хората. За мен е по-важно близките ми хора да присъстват па макар и да ми подарят нещо дребно. Но и нищо да не ми подарят присъствието им в този важен момент за мен е по-важно.
Предпочитам нещо дребно но подарено от сърце. За мен скромността е по важна. Няма да се чувствам добре ако някой ми остави 200 лв. и после да се чуди как да върже двата края. За някои хора това е месечният наем.

За мен добра идея е да се подаряват подаръци но да не се събират пликове с пари. А и парите ще се похарчат но подаръците ще имат емоционална стойност. Младоженците ще си спомнят винаги за тях.

17.   Който парите ги рине с лопатата да дава и 1000.
Преди 15 години като ходих дадохме 100 кинта, тохава бяха пари. После не съм ходила, вечно бях по чужбина. На въпросната сватба имаше и някои тарикати с празни пликове. Тогава от къде акъл да се надписват.
Ако примерно брат ми се жени, да, бая пари трябват.
Едно време нашите като се женили преди 40 години родители, брат дали доста. По-далечни роднини, приятели колкото могат
Някои хора правят сватби и кръщенета от скука, и да си избиват парите, че да са на печалба. И да се покажат. Ганьовска работа.

18.   Изобщо не си споменал/а какви са ти младоженците - близки или далечни роднини, приятели или какво? Иначе се оставя минимум колкото да си покриеш куверта за ресторанта, провери по колко вървят сега, ама май под 100 лв няма, да не кажа даже и под 150.
Миналата година на сватба оставихме 1000 лв, на роднина бяхме и не сме от малцинствата.

19.   Еее като сте богаташи как няма да оставите. Но не всеки има тази възможност. За някои хора това е месечният наем. ще се издържат цял месец с тези пари. Според мен трябва да се остави толкова колкото хората си преценят. че могат да оставят тоест според възможностите на човек. За мен жеста е по–важен добре е и да подарят нещо подарено от сърце. А и не е ли добър жест самото присъствие на някои. Какво ако нямат пари по–добре да не ходят ли. Ми за какво да плащат по 100–200.
Не присъстват не плащат.
Аз не съм ходила на сватба но и няма да отида ако ще трябва да плащам 200–300 лева. Тези пари са ми месечният наем.
Куверта в ресторанта струва и по–малко към 65–70 лв. била съм на банкет и знам. Е абитуриенският ми струваше 100 лв. Да си покриваш куверта за ресторанта що за тъпотия то по$добре да не ходиш.
Дреме ми дали ще си помисли някой. че съм стисната. Важното е да имам с какво да изкарам месеца. А и на другите какво им пука какво ще си помислят за тях. Всеки преценява според джоба си.
Парите не растат по дърветата.

20.   За мен и 50 лв. е добре. Важното е присъствието на човек. Поне за мен де. Аз съм по скромна. Все пак хората разполагат с различни възможностти.
Какво като няма човек 100–200 лева по–добре да не присъства ли. Парите не растат по дърветата. На мен ще ми е гадно ако мой познат не присъства защото няма 100 или 200 лева. ще се радвам повече ако този човек присъства на моята сватба.
Какви тарикати с празни пликове. Може би хората не са имали пари. Нали са ги поканили. Не всички са бизнесмени.
Но все пак е добре да направят скромен подарък.

21.   Да някои хора правят сватби за да спечелят пари. За мен е Ганьовска работа. Не ми харесва.
Къде останаха милите жестове. Откога се обезцени присъствието на човек. Някои хора предпочитат материалното но аз не съм от тях.

22.   Ако някога направя голяма сватба то ще е защото съм преценила възможностите си. Няма да чакам да си избивам парите от кувертите от парите на хората. За мен събирането на пари по този начин е елегантна просия.

23.   Да, подаръците имат емоционална стойност, но тези, подарени от най-близките хора, подбрани по вкуса на младоженците. С парите младоженците ще си изберат каквото решат и харесват те.
Тъжното е, че сватбите напоследък се превърнаха в панаир на суетата, с все по-големи изхвърляния и изгъзици - момински партита, пускане на гълъби, събиране на пари за кауза, плюс традиционните наши обичаи, свързани пак с даване на пари- вземане на булка, булчинско хоро и т. н.
Наскоро колежка заяви, че сватбата на сина й е излязла около 25 000 лева със 120 гости, което ми се стори безумие. Спомена, че са избили парите, макар че не правили сватба заради това, което беше грозно, но явно всеки прави такива сметки. Та по тази логика гостите трябва да подарят по 200 лв минимум, желателно и по 300 - за да се избие масрафа и да остане нещо за младоженците. Ами гостите също имат разходи и за транспорт, евентуално тоалет или поне някой аксесоар, та за семейство, канено на сватба, разходът скача на повече от 500 лв. Гостите не са длъжни да платят сватбеното тържество и всички салтанати и гурме ястия, които не са задължителни. Та на въпроса колко е нормално, 150 лв ми се струват добре, за да не те одумват, а ако познаваш някой друг от гостите, питай и тях. Може наистина мизата да е скочила на 200 лв на човек.

Тъп коментар на Н1, че ако са бедни младоженците, трябва да оставиш по-малко и обратното. И на бедни и на по-заможни приятели сме давали едни и същи суми.
В Англия дават по 50 паунда на човек и смятат това за нормално.

Ж 46

24.   Богат народ.

25.   Да номер 24 богат народ.

26.   Да наистина сватбите се превърнаха в панаир на суетата. На мен това не ми харесва. Хората вече не се радват на емоционалните неща.
По-добре е ако ще събират пари да е за някаква кауза.
Няма лошо жената да даде 25 000 х. лв. преценила е, че има възможност дала е. Да даде и 50 000 х. ако иска.
Грозното е, че се надяват да избият парите. Ако нямат възможност защо правят такава сватба. Добре е всеки да прецени възможностите си.
Да да дадат и 300 лева на младоженците после гостите ще се чудят как да изкарат месеца. Все пак гостите са направили разходи за тоалет.
И гостите имат разходи, и те семейство хранят някои може би са и под наем.
Да бе 150 лв. за да не ме одумват хората. Ще дам 150 лв. ако преценя, че имам възможност и то ще ги дам от сърце. Изобщо не ме интересува кой какво ще си помисли. По-важно е за мен да ми останат пари, които са ми нужни.
Прав е номер 1.
Да се дават пари зависи от заплатата на този който ще дава.
Ако някой взима 3000 може да даде 300 но ако някой взима 100 или 700 ще му е много да даде 300. Ако някой взима 700 лв. и даде 300 с 400 ли трябва да остане.

27.   , Значи ако нямам да дам 300 лева няма да присъствам на сватбата.
Независимо, че искам да уважа младоженците.
Това ме дразни най- много, че хората не се радват на присъствие на близките си хора а мислят колко пари ще могат да избият.
Аз и никога не съм била да сватба де.
То и май е по-добре да не отида.
И всички ако нямате да дадете 200- или 300 лв. не ходете.

28.   Аз действам така купувам това, което ми харесва и го подарявам.
Не ми пука, че някой няма хареса подаръка и ще ме одумват.
За мен присъствието на човек е по-важно.

29.   27. Точно така
В днешно време искат да си направят кефа и да си избият парите. Повечето дори се хвалят че са на печалба. Искат кеш.

30.   Да, което е гнусно. Хората не се радват, че най-близките им ще са с тях.

31.   Младоженците трябва да се радват, че поне най-близките им хора ще са с тях а не да мислят как ще избият парите.

32.   Не се ли подарява подарък? Не знаех, че се дават пари. Пари може би от хора, които искат да отбият номера... ама такива за какво са поканени? Харесвам малки сватби с най-близките хора, другото ми идва като панаир. Е, освен ако родата не е голяма, тогава е разбираемо.

33.   №9, вместо това, не е ли по добре, в поканата да уточниш входната такса за сватбата, минимум 1000 лв. Че защо ще те правят на маймуна, ако накрая не си спечелиш поне 100 бона?

34.   Да и аз мислех, че се подарява подарък. Малко е нагло хем подарък да получат някои хем 300 лв.

35.   Да защо направо младоженците не напишат входна такса 1000 лв.

36.   Напоследък масово стандарта е да се дават пари в плик цветя и картичка. По принцип минимума е да се покрият кувертите и малко отгоре. Вече ако са ти по-близки, даваш колкото прецениш. На сервизи, комплекти завивки, вази, купи, чаши и подобни се гледа като на евтино измъкване, особено ако са под стойността на куверта - а и обикновено е трудно да уцелиш чуждия вкус. Евтини електроуреди също не са добра идея - младото семейство има нужда от пари, уредите и декорацията ще си изберат сами.

38.   Аз пък мисля, че чаши, сервизи, неща за дома, електроуреди са добра идея.
Не желая да харча много пари за хора, които не се радват на малките неща в живота. За мен скромността е много важна. За мен жестовете са много важни.
Не ме интересува, че някой ще си помисли, че подаръкът ми е евтино измъкване. Винаги подарявам нещо душа и сърце. Ако някой не го хареса значи този човек означава нищо за мен. В такъв случай присъствието ми не е важно за него. По-добре ли е да подаря нещо скъпо а да не уважава младоженците. Значи щом нямам нещо скъпо не мога да уважа никого.
А и по-важното е да имам пари с които да изкарам месеца.

45.   38, не е нужно да е скъп подаръка. Да си покрие човек поне разхода по куверта е напълно нормално. Ти пак дай-същото, което си запланувал за подарък, но в пари. Или се включете 3-4ма души в групов подарък или събрана сума и поднесете заедно. Идеята зад това е, че така семейството може да си прецени и подбере каквото на тях им трябва, а не след сватбата да се чуди на кого да подарява например 3те тостера, 2те прахосмукачки или 4те ютии. Колкото до избора на сервизи или предмети за декорация, освен ако много добре не познаваш вкуса на домакинята и не ти е споделяла, че точно това и харесва, вероятността да не е това, което сами биха си избрали е много голяма.

46.   Така е 45 но все пак всеки си прави сметка на парите. Едни имат повече други по-малко така че не е редно тези, които нямат да се изхвърлят с повече пари отколкото могат да си позволят.
Подаръкът трябва да е съобразен с бюджета. Все пак и след сватбата ще им трябват пари. Парите не растат по дърветата.
За мен най-приемливо е няколко души да се включат в събирането на пари за подаръка или парите.
Не е ли много да се покрие разхода по куверта.
Не съм ходила никога на сватба затова незнам и май е по-добре, че не ходя. Излишни разходи.

47.   Ние получихме между 200-1000 лева от гостите, в зависимост от самите хора :)

48.   Така е номер 47 в зависимост от самите хора. Едни имат повече други по малко. Предполагам не сте се сърдили на тези, които нямат много.