Споделена история от Семейство

Имот в чужбина - как се разбирате с половинката?
Здравейте дами и господа,
Да речем, че вашата половинка е живяла, учила или работила някъде в чужбина. И тази страна страшно му/й е харесала за живот, едва ли не повече от родния град. Бихте ли се съгласили да живеете там или поне да закупите имот, който да ползвате от време на време?

Страната НЕ е от туристическите и типични избори за ваканционни имоти като Гърция, Турция, Португалия, Испания или Италия. Тя е в Централна Европа, климат подобен на българския, а градът е на голяма река, съвсем близо до границите на 2 други държави и дори има 3-та чужда страна, където може да се стигне с кола или дори автобус и влак за едно уикенд пътуване, че даже и еднодневно.

Дотук са не 1, а достъп до цели 4 различни култури. Там имотите засега вървят от около 2000 евро на квадрат за старите, но добре поддържани и стигат до около 3500 за ново строителство, но местните казват, че цените щели да спаднат след две-три години, дотогава хубав нов имот в София може и да ги догони като гледам как скачат у нас. А в случая става дума за имот на малко повече от 50-тина километра от Виена, а София граничи с... Ниш.

Но оставете настрана каква е страната и колко струват имотите - бихте ли се съгласили на такъв разход? Ако вашата половинка ви сервира такова нещо как ще реагирате? Въобще как решавате къде точно в чужбина да изберете имот и ако нямате допирателни точки как стават нещата в случая?

Коментари

1.   Всеки решава по различни причини и е въпрос на обсъждане с половинката. Такава идея не бих я нарекла "сервиране". Винаги има за и против и се преценяват аргументите. Това не е работа на странични наблюдатели, но те могат да дадат практични гледни точки.

2.   Да, защо не? Няма полза от гол патриотизъм. Какво лошо има да се живее в друга страна? Май само ти виждаш нещо лошо, че и цени гледаш, намираш кусури, защото не искаш да се мръднеш от родината. Искат да те култивират, ти не искаш. Някои хора не случват на половинки.

3.   А защо не? Така поставен въпросът няма еднозначен отговор. Преценете си плюсовете и минусите и решете заедно с половинката.

4.   Ако има място за реализация, работа и приличен живот там, става. Ако има и полза от този имот, примерно да ти донесе някаква печалба и да избиеш бързо парите от покупката му, също става. Ако имаш много много много излишни пари, пак става. Иначе е пълна глупост, да го правиш, ако няма полза от такъв имот.

5.   Как ще живееш там? Ще работиш ли? Езика знаеш ли го? Каква среда ще имаш? Това са много важни неща. Ако имаш познати там, ако смяташ, че ще имаш добра работа и ще е лесно - ами пробвай!

А за другото - Да имаш имот за "отвреме на време" - Не. Не очаквам, че ще мога да го давам под наем, нито, че скоро ще мога спокойно да го продам и да си получа парите обратно. Ако тя има средтва и е готова да го закупи, да заповяда!

6.   5 средата ми е по-хубава от тази в България, там по-лесно създавам приятелства, просто с местните хора, е повечето де, някак повече се разбираме. А за наем няма проблем, защото това е студентски град и има много студенти, все някой ще го вземе освен ако не е в много скъпа сграда. Работих там и знам езика.