Споделена история от Семейство

На 28 все още живея с нашите!
Здравейте... Може да Ви шашна малко с историята си. На 28 съм, и живея все още при нашите. Много ме е срам, защото всичките ми приятели отдавна се изнесоха, имат деца или гаджета. Аз работя, но парите ми не стигат за да отида на квартира, а и трябва да давам половината за сметките си, нали така? Не си позволявам нищо, нито излизам, нито нищо. Всичките ми приятели все ме юркат: " Айде де, айде де, кога ще излезеш на квартира? ". Може да се каже, че съм мамино дете. Застаряваща мома. Ами никой не ме иска, какво да се прави.
Нашите най–много ми опяват. Всеки ден само скандали, побоища и обиди, особено на празници. Къде се било видяло такова чудо, кога ще се махам. Ами та са си прави хората, но и аз едвам търпя това. Искам да се махна колкото се може по–скоро, но нямам спестявания, нито при кого да ида временно. Помагам у дома, но явно не е достатъчно. Нашите така крещят, че всичко се чува на улицата. Съседите знаят, и не ме поглеждат от срам. И мен ме е срам от тях. От приятелите ми. Дълги години бях безработна, от което още повече ме е срам, въпреки факта, че имах висше, хубава съм, умна.... Но както казах, никой не ме иска. Срам ме дори до магазина да отида. Още повече, че баща ми ме бие, като са напие, понеже и той ходи на три работи, а парите все не стигат, а майка ми почва да ме обижда.
Според вас, има ли други като мен? Как да се изчистя от "срама си? " Да кажа, при нас се натресе и 50-годишният ми брат, и той не ще да се изнася със жена си, а сме 6 човека в малка къщичка, плюс по–малката ми сестра, която учи. Надявам се поне тя да излезе човек, и да не повтаря нашата грешка. Имам един приятел, много свестен, но мързелив. Той все още живее при своите, и го мързи и да работи. Е, познайте: не стига че никоя не го иска и няма дрехи, ами и приятелите му вече не желаят да общуват с него, и го тормозят. Такива хора са неудобни, нещо като парии, като аутсайдери. А на Запад е още по–лошо: там всеки се оправя сам, и като навърши 16, е аут от дома. Тука поне много имат домове от родителите си, практика от социализма, и нямат шанс да станат клошари или да живеят под моста. Май това ме чака и мен. Щото човек и със заплата не може да оцелява тук. А пък, както казах, не мога да се натреса на някой да живея у тях. Много мъже така изхвърлиха мои приятелки, и последните пак се озоваха в небрано лозе, така че, това не е опция, а и няма да се повтарям, не са се наредили на опашка за мен. Гледам ги всичките, омъжени, с деца, оправят се сами, зрели, а пък аз дечко. Вече чувам подмятания не само от тях, но и от съседите. Знам какво ще кажете: не бива да ми пука. Така е. Не бива да ме интересува хорското мнение. Така е. Само че има едни неща до една определена възраст. А и живеем в общество, където много неща се наказват и хората спират да общуват с теб. На мен не ми се мисли какво щеше да е, ако бях наркоманка, луда, или лесбийка. Повярвайте, не съдете тия хора, защото със сигурност преминават през Ада, в това съм сигурна сто на сто. Не ми се става клошар. Не се изживявам на жертвичка. Абсурд. Имам тежка депресия, която не лекувам, тъй като нямам пари, и това ме скапва. Лекарят изрази опасения за БАР. Не ми се иска от работа да научат, щото ще ме изгонят. Какво ще разправям после: еми аз до 30 не постигнах нищо, нямах много стаж, живях при нашите, нямах мъж. Един вид, за какво съм живяла? Какво съм постигнала? Нищо. Всички ми викат мамино детенце, дори бившия ме остави, защото не вадя много пари, и ми правеше подмятания от сорта: " ти и превръзки не си купила", незнам си какво. Гадно е, боли. Познавам много глезли и мамини дъщери, но на тях никой не им говори така, защото са от богати семейства. Естествено, видиш ли. Ако си богаташка, тогава не си паразит, мамино дете и търтей, ама естествено. Не съм отчаяна, гледам позитивно. Но и не вися в облаците, ясно ми е, че мъжете търсят независими жени, жени с пари, кариера. Това ги интересува единствено. Аз все слушам каква готованка съм, какъв паразит съм. Как съм расла в саксия. Ами, първо, не е вярно, и второ, дори да е така, това не означава, че животът ми е хубав. Напротив. Освен побоищата и болестта, трябва да се боря с факта, че всичките ми приятели и бивши ме зарязаха, с факта, че дълги години бях безработна, а и аз исках да имам хубави дрехи, гримове, да пътувам, да се занимавам с многобройните си хобита, да излизам по заведения, нали. Владея езици, начетена съм, рисувам, пиша. Както и да е. Миналата година ме изнасилиха. Както и да е, това го преживях. Исках да кажа, че съвсем не ми е до купон и до щракане с пръсти. Не мисля, че на който и да е, му влиза в работата. При условия, че си готвя, пера. А не съм като повечето, с коли и апартаменти от тате и мама. Дори абитурентска нямах. Не завиждам и не злобея, апропо.
Преборих се с хроничен алкохолизъм, за който всички знаят, поне за това не ме осъдиха. Нашите умират от срам, естествено. И как, като правят паралел с дъщери на техни познати и колеги, които работят в чужбина, във фирми, имат семейства или вадят пари. Чувството за вина ме поболява. Още повече, че мама е болна от рак, и я лекуваме. Тя е пенсионер. Толкова ми е виновно, а другите смятат, че нямам срам, и все слушам " какъв боклук " съм. Много е неприятно. Винаги съм била усмихната, добра, възпитана с другите. В училище бях отличник, както и във Вуз-а. През следването не ми се налагаше да работя, но бях в евтина специалност с малко изпити. Да, другите работеха, наистина. Но не съм виновна аз за тях. Все слушам " каква късметлийка си". Моля? Късметлиите сте вие, че имате стабилни доходи, гаджета и живеете независими. Явно злобеят, че им се налага да работят много, илли си мислят, че " тати носи, мама меси". Ето, не ги обичам тия пословици. Освен просташки, са и неверни. Това само българин може да го измисли. Неслучайно мнозинството от испанците и италианците живеят при техните, и несправедливо ги наричат " мамони", тоест, " мамини деца". Ами при ниски заплати, безработица и престъпност, както е при тях, много лесно отстрани да се осъждат. Май грешката ми беше, че бях добра с другите. И докато бях добра с тях, не бях "боклук". Откак почнах да се зашитавам, да се отстоявам, да се забавлявам, това отскоро, и всички ме гледат на кръв. Те какво очакваха, да не живея ли, баси? ... Никого не нападам, не обвинявам. Знам, че трябва да се стегна и да се изнеса. Събирам пари. Представям си ако бях мъж, какви ли обиди щях да отнеса.
Какво ще ме посъветвате? ... Наистина, много ме е срам. И да, мога да се оправям сама, макар много да твърдяха, че не мога. Знам, че при нашите е лесно, и всеки може така. Нашите сега ще викат прокурор и полиция, впрочем. Да викат.
Има ли някой от вас, живял до късно при вашите? Как се отнасяха те, вие, останалите? Как успяхте да си намерите квартира с крайно ниски доходи? И как понасяхте да ви знаят като " паразит, боклук, готованка, оная, дето за нищо не ставаше". Сега разбрах, че говорили за мен че съм и наркоманка, курва и луда. Нашите все ми опяват, че никой не ме иска, кой ще се ожени за мен, всеки мъж ме изплювал. Истина е, но боли. Какво да правя?
Хубав и спокоен ден! :)

Коментари

1.   А защо трябва да излизаш на квартира? Искаш да си броиш стотинките като простите ти приятелки ли?

2.   Споко пич и аз съм на 28 и аз още живея при родителите си, нормално е, споко. Те мойте Постоянно ме натягат с това дали няма да си хвана момиче и да започна работа най после, но на мен така си ми е супер, за к'во ми е момиче само да ме тормози, а за работата може и да си помисля. Тъй че споко, нормално е да си живуркаш при родителите, то и с тея скъпотии за кое по напред да заделя човек.

3.   Отвори си сърдечната чакра.

4.   Скъпа авторке или авторе, можеше да измислиш нещо по-кратко и да ти се вържем! До някое време ти вярвах. Загуби ме с 50-годишния ти брат при наличие на живи и още работещи родители, от които бащата на три места. Егаси и активният поне 70-годишен пич - хем работи на три места, хем има сили и да се напива, за да те бие!

Допълваме и как мимоходом спомена, че са те изнасилили. Драга или драги, никоя жена, жертва на насилие, не споменава нещо такова все едно си е купила обувки. Като ще лъжеш, поне имай някакъв респект към жертвите на насилие, хубавице или хубавецо! И е добре да се досетиш, че колкото повече премеждия добавяш на героя си, толкова по-невероятна става историята! Тия ТВ сериали ви подлъгаха, че хората преживяват милион различни и нямащи връзка едно с друг събития, а там имаме просто сценаристи, които се чудят какво да измислят, за да може сериалът да продължава, докато има зрителски интерес и пари!

5.   Ами аз съм на 31 и живея с родителите си. Не сме в Бг, живеем в апартамент под наем, та от тази гледна точка ми се струва идиотско да се изнеса от къщи за да живея сама и така двоен наем да плащаме. Иначе имам хубава професия, не изкарвам големи пари, но ми стигат. От 15 годишна работя, на 18 започнах със сегашната работа. Тази година завърших висше и съм много доволна. Малко късно го записах, но не съжалявам защото бях сигурна в избора си. 8 години го карах защото дори със стипендия месечната такса беше 800 евро, финансово ми беше доста трудно, въпреки че родителите ми ми помагаха. От година имам сериозен приятел, той също живее с родителите си, но и той си има работа и помага вкъщи. Ще видим след година-две ако върви добре връзката, ще отидем самостоятелно да живеем, за момента не ми се бърза.
В нашия случай родителите ни са много щастливи че споделяме дома с тях, въпреки че практически малко време прекарваме заедно. Всипки работим и само петък вечер и събота седнем да ядем заедно и да си поговорим. Миналата година брат ми стана самостоятелен (смени университета) и майка ми все вика че той много и липсва.

Не се залъгвай че на Запад хората напускат дома си на 16 години. Няма такова нещо. Аз от 2 десетилетия не живея в Бг и тук ако на 30 си успял да си купиш апартамент, пак добре. Има хора на 35 години окончателно се изнесат. Наемите са много високи и теглене на кредит не става току-така с тия временни договори дето имат хората. Имам приятелки на 32-33 живеят с родителите си. Най-добрия ми приятел на 30 живее с майка си. И през ум не им минава на родителите ни да ни изгонят, напротив. В чужбина тия дето на 18 са в самостоятелрн апартамент са деца на заможни хора. Родителите им плащат всичко, те само трябва да учат. Обикновените хора не са така.

При теб проблема е че живееш в крайно неприятна обстановка явно че не си добре дошла. От уважение и обич към себе си най-добре си потъси самостоятелно жилище, ако ще и стая. Не е проблем че на 28 живееш с родителите си, проблем е че в твоя случай има психически тормоз. Иначе всеки се развива по индивидуален начин. Аз съм много доволна от начина по който се развива моя живот. Имах сериозни здравословни проблеми, но ги преодолях. Не ми попречиха да завърша образованието си. Гледам някои от моите приятелки бременни, омъжени и с деца. Радвам се за тях, но не им завиждам. Дори съм доволна като гледам че не съм обвързана с деца и съм свободна. Последните години доста пътувах (никаква карантина не ме спря), а сега пътуваме заедно с гаджето. Неговите познати също са повечето татковци, но той за момента не иска деца, иска професионално развитие и авантюри. Така сме щастливи. И подчертавам че нито той нито аз имаме много пари. Просто организираме бюджетни пътувания

Никога не се сравнявай с другите. Всеки човек има свой път със специфични предизвикателства.
Съветвам те да се ориентираш към друга работа, с по-добри доходи, за да можеш да си вземеш самостоятелна квартира. Или пробвай късмет в чужбина

6.   Оляла си се с тези дълги писания. Да беше написала най-същественото - какво висше си завършила, за да ти дадем съвети, къде да намериш по-добре платена работа.
Твоето състояние не е БАР. Хората с БАР не са лишени от инициатива и предприемчивост, а точно обратното.
С описанието за богати, богаташки и гледане в канчето на другите направо ме отврати.
Колкото и да се оправдаваш само човек с психични отклонения може на такава възраст да стои при родител, който го малтретира физически.
Ти нямаш грам предприемчивост, нямаш грам инициатива по посока да промениш нещо в живота си.
Основната цел ми беше да завърша гимназия, на всяка цена да отида да следвам, за да не живея повече с нашите и да бъда независима, въпреки че мен никой не ме е бил. Да си самостоятелен е напълно естествен стремеж на всяко нормално същество.
Ако бях мъж и видех, че жена над 25 г още живее с техните, моментално щеше да ми светне червената лампичка, че на тази нещо не й е в ред. Същото си мисля и за мъжете.
Проблемът ти е в липсата на инициатива.
Щом знаеш езици, в call center например най-ниската заплата е 1800 лв.
Не знам нито за колко работиш, нито какво точно си завършила, за да давам по-конкретни съвети.

7.   Зациклила си в този порочен кръг и не виждаш възможностите. Не си само ти така, много сте. Подтиснати, изнервени, депресирани, сред негативна среда и влияние, се затваряте и виждате само лошото най- близо, без да можете да видите извън този кръг.
Можеш да си наемеш на първо време само стая в споделена с други квартира. Можеш да търсиш по- добре платена работа, дори в друг град за да се отдалечиш максимално от вашите, ще е и възможност за ново начало, да се запознаеш с нови хора.
Не знам какво работиш, но дори със заплата на камериерка ще можеш да си плащаш наем. Разсмя ме това за "мамоните" - не значи "мамини деца" в Испания, а вид синоним на "ограничен; глупав".
Излязох от дома на родителите си на 16 г, жена съм. Излязох не по нужда, а защото исках, винаги съм била бунтар човек. Родителите ми бяха категорично против, майка ми дори ме заплаши да ме връща с полиция, но накрая се примири и предпочете да ми даде свободата, която исках, но да са наоколо и да наблюдават, контролират макар и по- дискретно. Редуваха се с татко да минават "случайно" през квартирата ми. А квартирата ми беше в част от къща на спокойно семейство с деца. Аз имах отделен вход и се чувствах съвсем независима и "голяма".
Учех, работех и тренирах- нямах време за тийн истории и бели, но бях щастлива. На 26 г си купих собтвен дом, със собствени пари.
Ти също можеш, макар и малко по- късно. Просто си забуксувала... излез от там, ще се успокоиш и видиш нови възможности.

8.   Прочетох през редовете и преди да си се поболяла отивай в полицията или направо в полицейската школа обясни колко е зле положението с парите и че желаеш да работиш и не ти пука за нищо и никой освен това да печелиш пари и да помагаш ако е възможно, ако е необходимо понеже нищо няма да стане лесно обяви протест пред полицията. Друг вариант е да си търсиш човек с жилище. Трети вариант е да търсиш по заможни семейства на които да помагаш срещу подслон. Много е важно ти какво имаш желание да правиш а не само парите за които мислиш. Прочети онлайн селестинското пророчество.

9.   Ако ще те успокой аз съм на 34 и живея с нашите. С тази разлика, че не ми се налага този психически и физически тормоз. Живеем си мирно и тихо, да чукна на дърво. Не виждам смисъл да живея сама и да плащам на рентиер - кожодер, като със същите пари мога да помагам вкъщи.
Ако бях на твое място бих потърсила работа в чужбина. Например в началото на някой круизен кораб. Така хем няма да плащаш наем, хем ще взимаш висока заплата - над 3000 евро. Мисля че храната също ти е осигурена. Дефакто разходи няма да имаш. Ще можеш и за лечението на майка ти да помагащ. Аз също съм обмисляла тази идея. Но за момента тук съм по-полезна. Но ако се наложи отивам. За мен това е най-добрият вариант.

10.   Ж36
Аз живея на Запад и можахда кажа, ме не е така и не може да се говорят глупости. Разбира се че младите хора се изнасят, защото могат да си го позволят. Намират си работа и делят един апартамент често няколко човека и това е хубаво.
Иначе и аз в Бг живеех при нашите до към 27, имах две работи, но и двете бяха толкова лошо платени, че не можех дори да наема таванска стая с обща тоалетна за етажа в София.
Казваш къща? Тогава имате земя? Аз бих помолила да сложа малка дървена къща, колкото за теб стая и WC. Или ако има села около града ми бих търсила земя да купя с кредит от банката би трябвало да стане. Или да търсиш стая от апартамент да наемеш, но с други таематели, не с хазаин.
Иначе е нормално да те дразнят и ти да ги дразниш, това чувство за вина дето ти го набиват е проблема, и моите го провеха.

11.   Авторката:
Благодаря за отговорите.
Да, знам че трябва да се изнеса.
До онзи номер който ме обвини, че си измислям. Даже няма да коментирам!

12.   Била алкохоличка? И като безработна откъде е вземала пари за алкохол? За квартира кинти няма, за пиячка- да? Мирише ми на фейк историята.

13.   Виж сега, разбирам те за абсолютно всичко, което казваш. Но не мисли за другите, кой какво казал или какъв пияница е баща ти. Защото ще се изтърколят годините, ще си изхарчила излишно, повярвай ми излишно време в анализ, думи на другите или ситуации. Ще станеш на 40, ще се обърнеш назад и времето ще е изхабено. Затова спри да мислиш кой какво казал, ако желаеш семейство почни да се фокусираш над това, предполагам си добро и хубаво момиче, по-добре си търси добра партия от рано, че хитрите свраки обират бързо свестните момчета. Баща ти пияница няма да промениш, живей у вас, но бъди дистанцирана, заделяй ако можеш и по 10 лева на месец, ще са ти от полза.

14.   Много на зле отива светът! На 31 още с мама и тати? ! Леле.... После що били само и не можели да създадат семейство или никой не ги иска? ! Ами защо ли? ! Вие по тоя начин спирате да се развивате личностно... Затъпявате не можете да сте самостоятелни оглупявате... За мен това не са мъже у жени зрели Ами още дечица.... Тати носи мама меси... Не могат да взимат самостоятелно решения... Да си решават проблемите... Пък тоз дет още не е работил даже... Направо ме уби бе индивид... Хаххах та ти и трудов стаж нямаш още... Аааа чакай още чакай кат станеш на 40 г може и някой Данте вземе на работа без опит и способности.... Хах....
Нямам думи.... Направо таквиз ми падат от очи... На мама и тати принцове и принцеси пропаднали и затъпяващи....

15.   14. - Какви проблеми може да има един необвързан човек? И аз съм на 30, хич не ми пука. Тези с които израснах пред блока са по същия начин. Взимам 1300 лева- да дам половината, че и повече на някакън наемател ли? Или да се заробя със заем? Или да ида да живея с непознат? Та хиляда пъти по-добре да платя сметките в дома на родителите ми. Да си купя нещо, да ида за уикенда някъде. Свободата си я имам, решенията си ги взимам сама.
Не е лошо преди всичко да се сетиш, че живеем в България. Масово и в богатите държави се наблюдава тази тенденция. С настъпващата зима и кризата всички гледат да са заедно и да делят сметки

16.   И аз живея с майка си, трябва да й помагам, а номер 2 и 15 са напълно прави, няма какво да повтарям същото, на 39 съм, още съм свободен, предстои да започна работа в ЖП-то! А и съседите ни са златни, щом не ми опяват че живея с майка си, явно смятат че това никога няма да се промени! А преди време казах на една възрастна жена, с която се запознах на улицата, че да живееш с майка си не е престъпление-престъпление е да откраднеш, измамиш, пребиеш някого и да те хванат, но не е престъпление да си примерен син, който зачита майка си! Не ме интересува какво мислят тук, но думата ми на две не става! А и всеки да си командва у дома си както си иска, но в моя дом това е недопустимо!

17.   Не се притеснявай има 50 г мъже които живеят с тяхните!

18.   Абе няма лошо някой да живее с техните стига да е самостоятелен.
Зависи как са възпитани.
Ако майката е възпитават децата си да са самостоятелни от малки няма да е голям проблем ако не живеят в собствено жилище.
Ще трябва да се изнесат чак когато тръгнат да създават семейство. Ще им е трудно на съпрузите ако не са живели сами но не е невъзможно малко по-малко да се справят.

Това че някои живеят в дома на родителите си не означава, че не работят и не помагат със сметки и че не могат да правят някои неща сами.

Лошото е ако в дома да родителите си търпят насилие, ако родителите не ги оставят да вземат самостоятелно решение, месят им се и ако децата не са научени да правят някои неща сами и родителите им правят всичко вместо тях.
Ако една майка си е възпитават децата да са винаги зависими от нея дори и в самостоятелна квартира да са децата й те винаги ще я търсят да им съответната или изпере.

Все пак дом не се купува толкова лесно.
Ако беше толкова лесно много хора щяха да се изнесат.

19.   И аз се усъмни, че историята е измислена. Толкова много нещастия да се случат на един млад човек.
А и щом бащата е алкохолик и дъщерята ще бъде такава.
Дъщерята има пари за алкохол а няма да се изнесе.
Но щом е написала, че е с БАР това обяснява защо авторката е написала темата.

20.   Историята не подлежи на коментар.