Споделена история от Семейство

Родителите ми са сложили скрита камера в стаята и са ми хакнали телефона
На 18 години съм в 12 клас. Моите гадни родители са ми сложили скрита камера в стаята и ми нарушават проксемиката и личното пространство. Отделно, хакнаха ми телефона и на техните телефони им изписва кои сайтове посещавам. Това според мен не е нормално. Опитах се да говоря с тях и стана скандал, че няма такова нещо и го казват нарочно, а те знаят, че знам. Въпросът ми е имам ли право да отида да ги осъдя за тези неща, защото според мен всеки трябва да има лично пространство и проксемика, без да бъдат нарушавани.

Коментари

1.   Хаха намери си работа, изнеси се от вкъщи и никой няма да ти нарушава "проксемиката" :)

2.   Ако има скрита камера в стаята можеш да я откриех със специално устройство - продава се такова в нета.

4.   1. Направи един фактори ресет на телефона. Сложи му парола. Никой повече няма да може да го пипа.

2. Направи същото с лаптопа ако имаш.

3. Сканирай за камери в стаята и ги премахни(виж в интернет повече инфо)

4. Говори с тях за това да разберат.. ако не, след като завършиш може да излезнеш на квартира.

5.   Темата е за раздел “Измислени фантасмагории”. Опа, “измислени”.

Гаро

6.   Още малко ги изтърпи и се изнеси, щом си на 18. Дано имаш пари да се изнесеш от тях.

7.   Абе, пумпал, като си много еманципиран -- на 18 години си, намери си работа и жилище и така :)

8.   Не, не можеш да ги осъдиш. Домът си е техен, и могат да слагат скрити или явни камери. А щом си навършил 18, могат и да те изхвърлят от къщи, без да ги е грижа за проксемиката ти!

9.   Наистина съжалявам че ти се налага да търпиш такова нещо. Ако беше малолетен донякъде можеше да бъде оправдано тяхното поведение, но в твоя случай е недопустимо. Всеки нормален родител би трябвало да е способен да приеме факта че младеж на 18 години е самостоятелен човек и отделна личност. Колкото са те възпитали, толкова. От сега нататък вече поемаш по твоя житейски път, ти отговоряш за действията си и ти си носиш последствията. Те нямат право да нарушават твоето лично пространство.
Да, може да ги съдиш за шпионаж, това което те правят е престъпление, това че са ти родители не ги оправдава. В Испания подобни изяви са подсъдими. Може в затвора да лежиш ако шпионираш телефона или електронната поща на някой.
Да не говорим че от възпитателна гледна точка това е много вредно. В крайна сметка човек възприема родителите си като враг вместо като опора в живота. Такива прояви сриват доверието. Няма значение че ти живееш заедно с тях в техния дом, това не променя факта че си пълнолетен и като такъв имаш право на лично пространство. Не обръщай внимание на н7 и н8, не са в час. Това че си в техния дом не означава че могат да нарушават закона и правата ти. Не им се връзвай на такива дървени философи, по тяхната логика излиза че мъжа може да пребие жена си защото тя се намира в неговата къща.
Преди да вземеш драстични мерки и да се обърнеш към закона, аз ти препоръчвам да говориш сериозно с родителите си. Попитай какво точно ги притеснява че им се налага да те шпионират по този екстремен начин. Вземи предвид техните опасения, опитай се да ги увериш че си голям и отговорен човек. Кажи им че искаш да премахнат камерата и софтуерите за шпионаж и че веднъж премахнати, си готов да се споразумееш с тях за да може хем те да са спокойни, хем ти да имаш личната свобода която ти се полага.
Ако те продължават да отричат, не си губи времето и следвай съветите на н4. Има специални приложения за телефон които търсят скрити софтуери шпиони. Изтегли си някое от Playstore. Дори и безплатни ги има. Ресетирай телефона. Ако не си много сигурен как се прави, отиди в някой сървиз да ти помогнат. Внимавай с архиви като снимки и документи, след един ресет всичко това се изтрива. Преди ресет задължително правиш копие на архивите. Ако имаш лаптоп процедирай по същия начин. Ресет и след това парола. Бягай на квартира колкото се може по-бързо.
Помисли дали си заслужава да даваш под съд родителите си. От една страна са ти родители и не е хубаво да се караш с тях. От друга страна са се изгаврили с твоето лично пространство и свобода. Кофти работа. Ти решаваш. Според мен зависи много от това дали те ще са способни да си признаят и да ти се извинят, или дали ще продължат да отричат и да се правят на две и половина. Успех.

10.   Храни куче да те лае, както е казал народът. "Гадните" родители са му плащали отоплението, храната, дрехите от как се е родил, сигурно за едно кафе пари не е изкарал, ама льольо научил два вносни лафа и вече ще ги съди? За това, че се тревожат за него повече отколкото трябва. На тяхно място ще спра да се занимавам с теб изобщо и ще ти затворя кранчето. Плащаш си всичко- телефона, тока, нета, всички глезотии, храната и като завършиш- на квартира.

11.   Авторе, не вярвам да са ти сложили скрита камера - това твоето ми прилича на отключва ща се параноя. Мисля, че трябва да те види лекар.

12.   Лесно можеш да инсталираш в техните телефони шпиони. Ще виждаш и чуваш всичките им разговори на твоят телефон... има различни апликации. Със сигурност имат неща, за които не искат да се знае ;)

13.   Нещо не схванах-проксемика???? Леле, и аз се имам за "ентелегентна", да не знам какво значи проксемика???

14.   И да кажа, ако те са му дали парите на този телефон и го плащат, могат и да си го вземат.

15.   Единственият трезвомислещ човек е този на номер 9, който е дал/дала много добри съвети. Всички други не мислят, преди да пишат.

16.   Това не е нормално, аз никога не бих сложил скрита камера на сина си в стаята. Малко ми звучи извратено даже. Моя син от 15 годишен е самостоятелен, като стана на 15 говорихме за порното, за мастурбирането и секса. На 18 вече може и секс да правиш, ако искаш. Все едно мен да ме шпионират като си мастурбирам или се разхождам гол в стаята...

17.   Малък слушай, влез в настройките и въени фабричните настройки, запомни че всичко ще бъде изтрито, музика снимки, контактите ги запиши в сим картата. Телефона става като нов, все едно е излязъл от магазина, сложи си една парола азобичамламборгини1 примерно и ще те хванат вашите за малкия...

18.   до н. 2-Как се казва това устройство за откриване на скрити камери?

19.   Това преди или след като пратиха частен детектив да те следи в училище и извън дома ти?

А темата е пързалка - колко от вас без да гледат в Гугъл знаят какво е "проксемика"? Ама 18-годишният ни автор или авторка даже го ползва! Жокер: "Чували ли сте за термина “проксемика”? Не се притеснявайте, ако не сте. Той е специализиран и известен най-вече сред специалистите по комуникация и невербално общуване. " /взет от дорият стар чичко Гугъл/

Повярвах на авторът или авторката, че на 18 години е специалист или специалистка по комуникация и невербално общуване! Някой явно много скучае...

20.   Като пълнолетен, нямаш право да изискваш от родителите си да ти осигурят в дома им стая/помещение без камери!!! Докато те плащат сметката за телефона и интернета имат право да ровят в информацията за която се плзват.
Съветът е намери си работа, после се изнеси на квартира, купи си свой телефон и никой няма да ти навлиза в проксемиката и личното пространство.

22.   Само не разбрах защо всички нападат автора и му казват, че след като е на 18 трябва да се изнесе от родителите си и да се оправя сам. Все пак авторът не се е появил на тоя свят от само себе си, нали? Щом като родителите му са го създали, значи те са длъжни да го гледат! Иначе така е много лесно, нали - роди го, отгледай го до 18, и после го изгони... Щом като са го създали, нека го гледат. Пак казвам, авторът не се е създал сам, за да се оправя сам!!!

23.   Номер 20, много грешиш. Просто съм в потрес като чета коментари като твоя, пълно невежество спрямо законодателството в държавата.
Ето какво пише в българската конституция по въпроса:

Съгласно чл. 32, ал. 2 от Конституцията на Република България: "Никой не може да бъде следен, фотографиран, филмиран, записван или подлаган на други подобни действия без негово знание или въпреки неговото изрично несъгласие освен в предвидените от закона случаи. "

Следователно, родителите на автора извършват нарушение тъй като не са осведомили сина си за видеозаснемането, още по-малко пък са получили неговото съгласие.
Още по темата:

"Право да извършват видеонаблюдение имат:
- Търговци или юридически лица, както и техни звена за самоохрана, които са лицензирани за извършването на частна охранителна дейност;
- Държавни институции, на които се налага да извършват видеонаблюдение за изпълнение на своите функции;
- Във всички останали случаи видеонаблюдение може да бъде извършвано само при наличие на нормативно основание или при Ваше изрично съгласие.

Гражданите задължително се уведомяват чрез информационни табла, поставени на видно място, за използването на технически средства за наблюдение и контрол на обекта, без да се уточнява тяхното местоположение. В случай че те не са възразили пред администратора за обработването на личните им данни, по този начин се приема, че същите са предоставили своето съгласие по смисъла на Закона за защита на личните данни техни лични данни да бъдат обработвани чрез технически средства за видеоконтрол. "

Да, жилището е частно и те като собственици имат право да сложат видеокамери, обаче трябва да се съобразят със закона ако предприемат такова нещо. Те са извършили нарушение и в момента автора е в пълното си право да подаде жалба срещу тях:

"Имате право да възразите пред осъществяващия видеонаблюдение, че не желаете да бъдете сниман. Той следва да преустанови видеонаблюдението, ако не може да докаже законно основание.
Когато не сте дали съгласието си за осъществяване на видеонаблюдение и не са налице условията, при които могат да Ви снимат без позволението Ви, е засегната неприкосновеността на личните Ви данни и имате следните възможности:

I. Да обжалвате действията на администратора на лични данни пред съответния административен съд.

II. Когато в резултат на тези действия има претърпени вреди - Граждански иск срещу нарушителя. "

Ще добавя, че човек има пълното право да изиска записите от камерата в случай че е бил заснет и администратора и собственик на камерата е длъжен да ги предостави.
Просто не си знаете правата. Отделен въпрос е вече дали родителите имат сериозно основание за този видеоконтрол или не, но е факт че са нарушили закона.

Шпионирането на личния телефон също е престъпление. Не може да се извършва без изричното съгласие на собственика на телефона (хахаха кой би се съгласил? ) ако става въпрос за пълнолетно лице. Всички тия приложения които ни ги рекламират за да хванем изневеряващото гадже изрично предупреждават че използването им против закона може да доведе до наказателна отговорност. Не става въпрос само за достъп до информацията за уеб страниците посещавани от автора, тази информация не се третира като лични данни. Става въпрос за кореспонденция по вайбър, watsapp, електронна поща, снимки, архиви, пароли и т. н. Ето това са така наречените лични данни до които никой няма право да има достъп без изричното съгласие и знание на собственика. Дори ако телефона са го купили родителите, то профилите отворени в него са на автора, тук става въпрос за виртуално лично пространство и собственост и никой няма право да го наблюдава без неговото изрично съгласие.

24.   Номер 10, надявам се д не си родител защото като такъв би бил ужасен. Едно дете не е куче за да бъде третирано като такова, още повече че става дума за пълнолетно лице. Да, те са го отгледали, това им е било задължението като родители. Щом навърши 18 обаче задължението им е да уважават правата на сина си. Ако бяха нормални щяха да седнат да поговорят с него вместо да го шпионират. Сигурно си от тия дето без да им мигне окото биха се ровили в личното пространство на гаджето под претекста че се притеснява и че е за негово/нейно добро. Как ли пък не!

25.   24 Пълнолетното лице в дома им не е ли длъжно да уважава техните права на собственост? Домът е техен могат да снимат в него колкото си искат, а пълнолетните лица ако имат изисквания са длъжни сами да си ги осигурят, ако искат стая без камери, излизат на квартира и имат стая без камери, ако искат ферари, напъват се, бачкат здраво и си купуват ферари.

26.   Авторе, да те светна: проксемиката е наука, изучаваща това, което би нарекъл лично пространство! Т. е. видовете лично пространство, кого колко близо допускаш до себе си в различни ситуации и като цяло. Гарантирам ти, че родителите ти няма как да нарушават проксемиката ти, защото ти нямаш проксемика! Никой от нас няма проксемика, впрочем!

27.   Номер 25, как може да уважи техните права на собственост като дори не е бил уведомен по съответния начин? Уведомили ли са го за видеонаблюдението? НЕ! Имат ли неговото съгласие за проследяване на дейността на мобилното му устройство? НЕ! Както и да го въртиш и усукваш, родителите му са нарушили неговите права и действат против закона и Конституцията на РБ. Не става въпрос дали те имат право да слагат камери в тяхното жилище, става въпрос че те са ДЛЪЖНИ да уведомят живущите за видеонаблюдението. Вкъщи имаме камера и всички знаем за нея. Всички имаме достъп до приложението и записите. Ако ми идват приятели на гости аз винаги им казвам предварително еди къде си е камерата, да знаят че ще има техни кадри, пък те да решат дали искат да влизат или не.
Не става дума за изискванията на автора, а за неговите права. Задължението на собственика е да комуникира за съществуването на камера, пък човек след като знае вече сам решава дали да живее там или не. Кое точно не разбираш? Мисля че нещата са пределно ясни, а ти просто се инатиш за да защитиш грозната и противозаконна постъпка на родителите. Тези хора разполагат с интимни кадри на сина си и личната му кореспонденция. Автора не е имал възможност да избере дали е съгласен или не с такъв вид наблюдение, защото е разбрал за шпионажа в последствие. Отгоре на всичко, той има право на достъп до всички записи, а те са му казали че няма такова нещо. Може би за теб е нормално хората да се шпионират взаимно, но те уверявам че в държавите с по-нормално правосъдие последствията от такива действия са много сериозни. Никой няма право да шпионира жена си, мъжа си, роднините си или пълнолетните си деца без тяхно знание и съгласие.
Да не говорим че конкретния въпрос на автора не е "как да накарам родителите си да махнат камерата от стаята ми", а е “мога ли да съдя родителите си за шпионаж". От което става ясно че той не изисква нищо от родителите си, а иска да знае дали действията им са подсъдими. И отговарът е ДА, ПОДСЪДИМИ СА. А дали той ще подаде жалба или просто ще се изнесе и прекъсне връзка с тях, това вече той го решава. Следователно твоя коментар за ферарита и подобни щуротии е крайно неуместен, няма нищо общо със случая.

28.   До 27 няма закон който да задължава собственици на жилища да уведомяват "гостите си" за видеонаблюдението в дома им, камо ли да им искат разрешение, това важи само за обществените сгради! Та щом твърдиш че са нарушили закон моля дай инфо по кой член от закона да заведе съдебно дело? А това че ти си тъп да спазваш закона за обществените сгради в дома си и да уведомяваш гостите си къде са ти камерите си е твой проблем.
Докато младежът не осъзнае че телефонът МУ не е негов, а е собственост на онзи който е изкрал пари за да се закупи мобилното устроиство и онзи на чието име е номера и който плаща сметката, ще е пълнолетен само на години.
За да има нещо подсъдимо трябва да има закон който забранява такава дейност, а закон да не снимаш в собствения си дом не същетвува!!! Не съществува и закон който да те задължава да уведомяваш влизащите в дома ти за това какво имаш и къде е то. Питам се защо уведомяваш гостите си само за камерите и къде са те, защо не ги уведомиш и за спестяванията си колко са къде ги държиш, а може и да им раздадеш по една снимка от двете страни на дебитната си карта за да могат да пазаруват в интернет.

29.   Номер 28 е клиничен случай. Няма да го коментирам.

Важно е какво казва закона. да подсъдими са действията на родителите.
Освен това са извратени. Та момчето се съблича в стаята си. искат да го гледат ли. не е нормално. Ако се съмняват. че прави нещо нередно просто като големи разумни хора говорят с него а ни правят така.

Незнам обаче по кой член може да заведе дело. А и как ще го докаже в съда.

Не е редно пълнолетен човек на 18 години да го следят по този начин. Да е малко дете разбирам но голям човек не е редно.

33.   Пълнолетното лице в дома на родителите си уважава техните права на собственост като не е тръгнало да продава техния дом както пише момчето.
Проблема е. че те не уважават неговото лично пространство.
Ако момчето не уважаваше техните права то също щеше да се рови в телефоните им.

Защо да се изнася момчето от дома на родителите си ако се чувства добре.
По–добре да им плаща за да го оставят на мира. да махнат камерите и да не му се бъркат в личното пространство.
Някои са доста меркантилни. че ще се съгласят и на това за да изкопчат пари.
Някои коментиращи са такива доказват го с коментарите си Моят дом. моите пари. дадените пари за телефон.
Някои коментиращи ще разберат за какво става въпрос.