Споделена история от Семейство

Църковен брак без сключване на общински
Здравейте. С приятелката ми искаме да сключим брак, но поради ред причини, легални и т. н, не можем да сключим общински брак. Искаме да се закълнем единствено пред Господ, това е важното за нас, защото и двамата сме изключително набожни. Знам, че в България официално не може да се сключи църковен брак без да имаме общински такъв. Моят въпрос е дали може просто някой поп да ни прочете каквото трябва, да се закълнем, да си разменим халките, да прочетем обетите и т. н. Без официални документи. За нас наистина е важно всичко да бъде видяно от Господ, а не от обществото. Говорим за кварталния поп, а не в църква в столицата. Ако не- според вас дали това може да се случи в съседните държави- Гърция, Турция, Сърбия, Румъния или просто някоя друга в близост до България. Благодаря Ви!

Коментари

1.   Задавал съм си същия въпрос, защото не обичам големите и шумни сватби, а и гражданския брак е вид договор и сделка, а не свещен съюз какъвто трябва да е бракът.

В големите църкви, които са силно обвързани с общините едва ли ще стане, но в някоя по-малка църква, ако намерите добър поп защо не? Обяснявате му какъв е случая и ако е разбран човек ще се съгласи.

А и без нищо лошо като църковните попове като цяло, но много от тях биха се съгласили и ако дадете някой лев на ръка...

Според мен търсете някоя по-малка църква в България, а не в чужбина. Все ще намерите нещо. И запомнете - трябват ви и свидетели, двамата кумове, които ще са. Бракът е и свидетелство, не може да стане само двамата и попа.

Ще се радвам да пишеш дали си намерил нещо, защото и аз съм си задавал и се интересувам от същия въпрос, но още не съм стигнал до брака.

2.   Непълнолетна никой поп няма да "ожени" дори и на майтап ако не иска проблеми със закона.

3.   Казва се граждански брак, на общински. Вярващите казват и свещеник вместо поп.
Това с обетите явно сте го видели по филмите, но там става дума за католически сватби.
Изискване за църковен брак е и да сте кръстени в църква, както и кумовете ви.
Трябва да говорите с някой свещеник дали ще ви разрешат църковен брак без граждански.
Как е в останалите държави не знам.

4.   Може естествено, с пари всичко може.
Ако си платите и пред Дявола ще ви венчаят, не се притеснявай.

5.   Колко пък да сте набожни, щом искате да се жените без да имате правото? Или някой от вас няма 18 г., или е вече женен, няма друга възможност. И в двата случая имате избор - да изчакате до 18 или да се разведе и ще се ожените съвсем легално.

6.   Законът забранява да църковен брак, преди да се сключи гражданския. При това положение и църковният няма да е валиден дори и да платите на свещеник.

7.   За разбирачите да кажа, че след приемането на новия Семеен кодекс на 1 октомври 2009-та, отпадна изискването в за сключване на граждански брак преди църковения. Проверете го в Гуглето.

8.   Църквата е институция и срещу мотивиращо заплащане ще ви венчае без проблем.

9.   Може да се пробвате в Лас Вегас. Там каквото шоу искате ще ви изпълнят.

10.   И аз исках да сключа само църковен брак, но в БГ не може.
Звънни в гръцкото, румънското и връбското посолство и питай дали може.
А Турция би трябвало да знаеш, че е мюсюлманска държава. В българската църква Св. Стефан в Истанбул следват българските закони и няма да ви венчаят.

11.   Не знам защо не искате да сключвате граждански брак, само ще кажа, че според библейските принципи бракът е пред Бог и обществото. Няма такова нещо, като само църковен брак за истинските християни. Също така и хора, които са вярващи християни моралът им не позволява да влизат в грешни взаимоотношения, като брак с невръстен, вече женен/омъжена и прочие.

12.   Познавам поп, който венча в църквата майка си и пастрока. Не е имало граждански брак. Но трябва да сте близки, да е убеден, че няма да се разделите след време, щото за него ще е греха (свещеник ), не само за вас.

13.   Според законодателството църковен брак без граждаски такъв е напълно недействителен, така че е все едно дали ще се жените в църква или някой шаман ще извърши някакъв ритуал на пълнолуние. И в двата случая няма да сте женени. А дали свещеник ще се съгласи да ви венчае без документ от гражданското, няма как да знам. Отиваш и питаш.

14.   Не вярвам да нямат 18. С тази дума "легални" мисля че са от различни държави и някак не разрешават или от различни религии и родителите не дават. Пък ако нямате 18 за къде бързате? Да не чакате за секс след брака. Вече никой не чака до тогава.

15.   Щом искат църковен брак, значи са православни или поне християни

16.   И ние искаме църковен.
Преди години сключихме граждански и каква полза не можахме да получим общинско жилище нищо няма никакви облаги за сключилите граждански брак. Намесиха се други хора е отношенията и се разведохме.
Но оттогава вече 10 години си живеем заедно, обичаме се. Все едно с е сключили църковен.
Не знам проверете дали става. Предполагам, че в България не става но в други държави може и да стане.
С пари всичко става. Платете на някой свещеник.

17.   Едва ли нямат 18.