Споделена история от Семейство

Струва ли си да се потърси помощ?
Здравейте на всички! Моят дядо е на 88 г., преди една година се разболя психически, и то доста сериозно. Драска се по тялото, чак кръв си пуска, буйства, посяга към нож, говори несвързани работи. Нашите го връзват за леглото, за да не става. Много е зле положението, но не искат да го заведат на психиатър, защото нямат доверие, страх ги е, че ще го довършат там. В последните два месеца вече не може и да ходи, в инвалидна количка го слагат и за нея го връзват с колани, защото иначе се опитва да става и напада с каквото хване. Много е зле положението, много се колебаят да го пратят в психиатрия, но ги е страх че ще му направят нещо там. Вие какво бихте сторили в тази ситуация?

Коментари

1.   Що за въпрос? Човекът е стигнал до положение да не знае кой е и какво прави, да не може да се движи, а вие още се чудите дали да го заведете на лекар? Вие в коя пещера живеете? Какво според вас ще му направят лекарите? Ще го чипират и ще стане робот?

2.   Могат да му изпишат някакви успокоителни да не буйства, защото така пък се налага да го малтретиране вие като го връзвате.
Разбирам ситуацията, но горкият... а как се чувства ако има моменти на просветление? !
Да поискат посещение от психиатър в дома ми се струва най- разумно, без да го вкарвате в болница. Само някакви хапчета, които да контролират да не буйства.

3.   За жалост в края на живота си при всички се случва нещо подобно. Няма нужда от лекар, скоро ще спре да се движи и последното е да спре да се храни и душата му ще напусне този свят. Кога ще се случи никой не знае, но това е пътя на всички ни и времето ни изтича.

4.   Като гледам каква е прогресията, дали обездвижването или престъпници в престилки ще го довършат си е чиста лотария...
Най-малкото, трябвало е много по-рано да сте го завели да му пуснат едни изследвания на кръвта. Не знам защо поне това не сте направили. При много метаболитни заболявания свързани с хормонален дисбаланс или нарушения в обмяната на веществата се стига до подобни състояния. Понеже не се споменава дали е диабетик, с подагра или нещо др., няма как да съм сигурен дали просто от възрастта не са му избили чевиите или има някаква предистория свързана с подобно заболяване, което поразява и нервната система. Поради възрастта, също изключвам да е ял нещо екзотично и да е лепнал някоя амеба или др. гадинка.
При всички положения - не вярвам да му стане нещо черезвичайно от някоя друга консултация, пък сами си правете сметка после какво ще го правите.

5.   Чакат го да мре, за да му наследят имотите... сега се вдигнаха много цените на имотите и никой няма интерес да му удължава живота на дядката.

6.   Поне при личния лекар не го ли завдохте? Вероятно дядото е с Алцхаймер и лекарствата за него могат да се изпишат и от личен лекар, без да е нужно да го затварят в психиатрия.

7.   Трябва, длъжни сте да осведомите съответните органи, защото това, което правите е насилие над човека и ще влезете в затвора ако имате съсед като мен, който да ви докладва. Трябва да се викне линейка, да направят изследвания, да викнат психиатър ако е нужно и да даде оценка, чак тогава ако лекарите кажат, може да се лекува в психиатрия, не старчески дом, а спец. лечебно заведение. Казвам ви какъв е редът по закон.

8.   Предвид възрастта по-подходящо е да се консултира с невролог. Психичните разстройства не възникват толкова късно. По-скоро е деменция.

9.   А какво добро му правите като го връзвате? Че вие оказвате насилие над човека и може да ви осъдят за това. Говорете с личния лекар, може да му даде успокоителни. Или да пусне хормонално изследване. Защо сте решили, че е за психиатър. Лекари ли сте? Тормозите човека в последните му години и сте за затвора.

10.   Симптоматика със сърбежи по тялото има при повишена кръвна захар, при обезводняване, при бъбречни заболявания, при повишено желязо или ниско желязо, при висок калций, висок албумин, които често са свързани с бъбречни заболявания, при чернодробно заболяване, при гъбички по кожата, при алергия към вещества с пряк контакт с кожата - може да е от праха за пране или нещо, с което се маже.
Бъбречните заболявания често водят до нервност, безпокойство, агресия, тъй като организмът не успява да се освободи от вредните токсини, те се натрупват в кожата и едновременно с това променят биохимичния баланс на мозъка.
Не е изключено и да развива деменция, заболяване като Паркинсон или Алцхаймер, но паралелно с тях да има бъбречен проблем.
Трябва да ги заведете на невролог, на нефролог/уролог и да пуснете АСАТ, АЛАТ, ГГТ - маркери за черния дроб, пълна кръвна картина с диференциално броене, CRP. За бъбреците - креатинин, калций, натрий, урея, албумин, изследване на урина.

11.   Как ще го вързвате. Така още повече влошавате нещата. Той име нужда от медикаменти. Психиатър може и вкъщи да дойде.

12.   Вие в кой век живеете. Заведете го на лекар. Това, което правите е насилие. Ами ако ви посегне. Защо си причиньвате тази мъка.

14.   " Нашите го връзват за леглото, за да не става. Много е зле положението, но не искат да го заведат на психиатър, " -по скоро родителите ти са за връзване, и вземете го изкъпете човека, той затова се драска с нокти, така и краста ще го хване. Връзването няма да го излекува, а вашите по скоро искат да го уморят, затова го връзват а не го лекуват. Лекарите щели да го уморят, а те какво правят като го инквизират, мислят си, че му помагат ли?

15.   Да номер 14 те са за психиатър.