Споделена история от Семейство

Трудно е да си млада майка
Здравейте.
Аз съм на 22г, а мъжът ми - на 31г. Живеем заедно от 3 години и имаме син на почти 10 месеца. Аз съм студентка в трети курс. Мъжът ми работи от понеделник до петък. Някой път е в офиса, някой път е хоум офис. Рядко ходи на командировки, но те не са с приспиване. Отива и се връща в същия ден. Моят ден започва към 9ч. и от ставането съм с детето. Храна, оправяне за навън, излизаме, след това се прибираме, обядваме, игра, пак излизаме. По цял ден до 17ч. се занимавам изцяло с него. Той е много див, постоянно пълзи нанякъде, къса цветята, ближе обувките в коридора, ходи в банята да дърпа тоалетната хартия и още куп щуротии. Не мога да го оставя нито за миг, следователно нямам време да отида дори до тоалетна нормално, а за къпане дума да не става. Когато мъжът ми се прибере от работа продължаваме заедно да се занимаваме с детето, докато не стане време за лягане. Когато е хоум офис ми помага, но като цяло отново пак аз се правя на клоун с детето, защото играчките му омръзват за три минути. Мъжът ми не излиза вечер и ми е казвал от 20ч. до когато искам да излизам с приятелки, сама, каквото искам да правя, но истината е, че аз вече съм тотално изморена и искам просто да лежа на дивана и зяпам сериал. Не ме разбирайте погрешно - мъжът ми се грижи много за детето, излиза с него, става сутринта с него и ме оставя да поспя до 9-9:30ч., някой път излизам към 18ч. и той го къпе, храни, слага за лягане. Проблемът ми е, че май прибързах с детето … не бях все още готова … Аз съм свикнала на забързан и разнообразен живот. Да уча, да работя, да се грижа за дома, да готвя, да излизам с приятелки, да ходя на кафета, разходки, да пътувам, дори сама. Вече тази свобода я нямам. Както казах дори да отида нормално до тоалетна не мога. Детето е щастие, както казват хората, но аз не съм щастлива. Обичам го, не съжалявам за него, но просто явно съм още прекалено малка и не съм готова за дете. Откакто се е родил аз не съм същия човек. Не се усмихвам, държа се студено, не говоря. Когато изляза с приятелки или излезем с неговите приятели (което става на 3 месеца веднъж като има кой да гледа малкия), аз не знам как и какво да говоря. Всеки ме разпитва за детето как е, какво прави, какво ново, яде ли, спи ли. Аз за друго, освен за него, не зная да говоря. Все едно вървя с някакъв буреносен облак над главата си. Постоянно съм тъжна, замислена, разсеяна, мрачна. Мъжът ми ми е казвал да излизам, да се забавлявам, но не ме разбира къде ми е проблема. Аз вечер имам точно 0% енергия. Както виждате до тук нищо не съм споменала за университета, просто защото аз нямам време за него. Не уча, не ходя, отивам на изпити и се моля на магия да ги взема. Чудехме се за бавачка, но не искам непознати хора да ми гледат детето, а родителите ни и на двамата са в други градове. Дори приятелите ми от университета вече не ме търсят, а моите приятели от училище също рядко се обаждат. Като ги видя, че са излезнали и са се тагнали някъде и като ги попитам защо не са ми се обадили ми казват, че съм нямала да дойда заради детето. Гледам стари снимки и клипове в телефона си от преди раждането. Всяка снимка е на различно място, а сега - само на бебето.
Не знам какво да правя. Ежедневието ми е еднакво всеки ден, все едно съм заседнала в един и същи ден вече 10 месеца. А за лятото дори не искам да коментирам колко зле се чувствах. За 3 месеца излезнах 5 пъти.
Какво бихте ме посъветвали?

Коментари

1.   Когато поотрасне, ще си по-добре от приятелките си...

2.   Виж сега, трябвало е да се пазиш и да се информираш предварително преди да забременееш какво е да имаш дете. В случая ти си много млада и родителите ти е трябвало да те контролират и да ти ги обяснят тези работи или поне да проведат разговор с теб и да те насочат какво е да имаш дете на млада възраст. Че за един период няма да имаш време за каквото и да е друго освен за бебето. Мъжа ти е вече на възраст над 30 и целта му е била да те забремени. Трябвало е да пиеш хапчета ако си искала да не забременяваш или да не му позволяваш да свършва в теб и т. н. Сега след свършен факт няма какво да те посъветваме. Налага ти се да пораснеш и да се държиш като възрастен човек, а не лигава пикла както се държиш в момента. Ти си майка и си длъжна да се държиш като такава. Престани със самосъжаленията и жалванията и игрането на роля на жертвата. Детето ти заслужава стабилни родители и не ти е виновно за нищо. За да не бъда толкова строга с теб, ще ти кажа, че след първите 5-6г. отново ще можеш да учиш, да излизаш, да пътуваш, детето ще е голямо, ще може да се оставя при баби, съня му ще е редовен, ще те оставя да се наспиваш и отново ще имаш енергията за всичко. Сега на този етап се наслаждавай на всички бебешки моменти, защото първо, че няма да се върнат и ще съжаляваш, че си се държала като идиот и неадекватно за ситуацията в която си. Едво бебе има нужда от много любов, грижа и добро настроение, а не от студена и наведена майка и баща. Второ, ако сега не изградиш един стабилен характер в детето ти, то на възраст от 5-6г. когато вече трябва да е дете с уравновесено поведение и връзка с майка си и родителите си като цяло, то ти пак няма да си по-свободна да си правиш твоите си неща, защато или ще се държи прилепчиво към теб или агресивно или нещо подобно.

3.   Не знам кои са тези хора, които раждат на 20 години..? !
Не сме 1985-та година или 1950-та, за да се жените на 18 и да раждате на 19...

4.   Еднообразието е това, ако имате възможност оставете го на близките да отидете някъде двамата, хубаво е да имаш време самоза себе си. Дори да родиш по- късно пак ще се почувстваш така. Аз бях 4 г в майчинство, малкото дете беше на 1 г тръгнах на работа, защото полудявах вече. Ще порасте детето, няма страшно.

5.   Да спреш да се жалваш и да бъдеш по- малко егоист.

6.   До 3, излез от София, разкарай се малко из циганизирата провинция и ще видиш кои раждат и преди 18. Не че съм задължително за раждането на 20, но от биологична гледна точка е много по- подходящо от модата напоследък на 40 с триста зора едно дете. А пък такива изказвания на разни напредничави дебилизирани елементи живеещи през 21 век как не сме като преди няколко десетилетия, на такави бих казал, че мургавите в Европа като станат мнозинство ще ви върнат не няколко десетилетия назад, ами директно в Средновековието. Но жените толкова ги развратиха, че масово живеят принципа да си гледа само кефа, а след нея ако ще и потоп. Ама като гледам скоростта на демографската катастрофа повечето ще ги завари. Всичко това, което сега сътворяват, най- вероятно ще го изпитат на собствен гръб.

7.   Ами всички сме минали през това. Това за тоалетната и къпането също. Чак сега на 4 вече спря да отваря вратата, докато се къпя, след като му обясних, че не трябва, но пък седи отпред и през 10секунди пита кога ще излизам. Защо излизате по два пъти на ден? Тиквен медал за най-добра майка няма да ти сложат. Изведи го веднъж за два часа, върнете се и изчисти и сготви за два-три дни на мъжа ти. После лягай да се наспиш с детето за два часа и вечерта ще имаш сили ако ти е кеф да си правите романтика с мъжа, а щом е пич и те кара да излизаш действай какво чакаш. Моят мъж също гледаше детето вечер и аз излизах. Не съм злоупотребявала, но два три пъти месечно се е случвало. Помня, че се чувствах като господар на вселената-красива( разбирай изкъпана и гримирана., а не омазана с манджа ), омъжена за принц( разбирай седи вкъщи и гледа детето и даже ме подканя да изчезвам по живот) и успяла и реализирана( разбирай изпълнила своя дълг към родината и природата) еееех направо хвърчах по улиците с приятелки. А като пък не излизах си гледах филми вкъщи и пак се чувствах като цар. Явно е до настройка. Според мен си в следродилна депресия, защото ако при условията, които описваш не си щастлива, сигурно хормоните ти не са наред.

8.   Погледни на нещата така: след 5-6 години, когато приятелките ти се занимават с бебета, твоето ще е пораснало. Аз също родих сравнително рано - на 25 и още не се чувствах готова, но сега дъщеря ми е голяма и самостоятелна, а приятелките ми са с буйни тийнейджъри и с по-малко енергия, за да се справят.
Също като теб, докато се грижех за бебе, бях тотално зациклила и забила и загубила умения да общувам на теми, различни от бебегледане. Когато излизах с приятелки - веднъж в месеца си мислех колко време ми остава до следващото кърмене, дали бебето реве докато е с баба си и т. н. , а когато стана на 10 месеца реших да се явя на конкурс за нова работа и ми беше адски трудно да се подготвя, но се справих и го спечелих.
Оценявай и факта, че бащата на бебето ти помага - не всички имат този късмет. След година нещата ще са по-добре.
Горе главата и целувки на бебока!
Ж 46

9.   Ако сме малко по-сдържани с критиката, няма да е зле. Мило момиче на 22, наистина рано си се решила на тази крачка. Да имаш дете е голяма отговорност. Разбирам напълно, какво изпитваш. Разбира се, че го обичаш, все пак си майка. Нормално е да се чувстваш така, промяната която е настъпила в живота ти е огромна. Това, което мога да те посъветвам са няколко неща. Опитай да си планираш ежедневието, като това означава да намираш време за себе си, всеки ден, дори и малко. Опитай да реорганизираш ежедневиета си според детето и с малко повече организация съм сигурна, че ще имаш време и за учене и за излизане. Поговори си с някои майки, които имат деца на същата възраст, обменяйте опит, на този етап с тях би могла да се разбереш най-добре. Не се притеснявай да искаш помощ, било от приятелка, родители, близки. Ако все пак продължаваш да се чувстваш така, бих те посъветвала да се обърнеш към психолог, за да погледнеш отстрани ситуацията и да видиш, че не е толкова зле, колкото в момента ти изглежда. А и всяко нещо преминава, радвай се на моментите, които имаш с него, защото те няма да се върнат. Нека детето не се чувства нежелано, защото колкото и да е малко то усеща притесненията ти. Хубавото е, че ще има млада майка. Да родиш късно също не е работа, но животът е шарен. Успех и повече оптимизъм!

10.   Хм, значи казваш било трудно да се грижиш за някого вместо, както си свикнал досега да се грижиш само за гъза си? И въпреки че си попаднала на страхотен партньор, който да гледа детето до 9 сутрин, пак имаш наглостта да се оплакваш?
Така е млада госпожо, за да си сложиш титлата "майка" на ревера трябва да положиш усилия!

13.   По- трудно е да си стара майка.
А най-ужасно е въобще да не станеш майка!

14.   Животът ти с нищо не се различава от този на майка родила дете на 33 години и нямаща баби на разположение.
При мен дори беше по-зле. Мъжът ми никога не е извеждал детето само, никога не се е занимавал с него, за да мога да поспя или да се изкъпя, никога не е и помислял, че и аз съм човек и аз имам нужди, да ходя на спорт, на фризьор.
Обещанията, увещанията, само и само да родя и как щял да ми помага бяха едно, а действителността коренно различна.
Слагаше си слушалки на ушите, когато бебето плаче и беше ден, а не нощ, а то не беше от ревльовците. Записа се на спорт, 5 дни седмично след работа и се връщаше в 8. 30 вечерта, а трябваше бебето да се къпе в 8. И вместо да бъде мъж и той да държи детето, трябваше аз да го държа, нищо, че ме болеше кръста, а той като мома ненагледна само го поливаше. Страх го било да не изпусне бебето. А дори се и оплакваше колко бил изморен и гладен.
Изобщо майчинството е много тежка и съсипваша работа.
Особено, ако детето боледува често.
На твоите години ми беше пределно ясно, че не желая деца, преди да се дипломирам и да работя поне 5 години. Очаквах какво ми предстои, когато родя.
Ти го осъзнаваш по-късно.
Единственият съвет, който мога да ти дам е да не раждаш второ дете в близките 8 години.
Иначе, когато стане на 3 години, ше може да го оставяш на детски клуб за няколко часа, а детската градина ще я има, но децата често боледуват и пак няма да е много лесно.
Ако нямаш баби, на които да разчиташ, майчинството на моменти се оказва истински затвор.

15.   10, хайде стига грубости! Оставяйте го понякога на свекървата, виждате се с хора. И да, после ще си по-добре от бездетните си приятелки или тези на 33 с пеленаче, докато твоето е поотрасло, повярвай ми.

16.   Майчинството е една от най-тежките работи и е доживот. Няма отърване. Жалко, че никой не ни казва какъв ужас е предварително. А за младо момиче, не знам, сигурно е кошмарно.

17.   Трудно е да си майка, да! Млада, стара, грижите за детето са еднакви. И без да ни го кажеш го знаем. Моите деца са с година и половина разлика и карах две майчинства едно след друго, но не се оплаквам.
Радвай се, че мъжът ти помага.
А детето ти е почти на година и би трябвало да може да се занимава и само с играчките в кошарата, да спи следобед (тогава имаш време за себе си), да има някакъв режим. Това се научава от малко, трябва да знае, че не всичко му е позволено.

18.   От авторката:
Излизаме по три пъти на ден, защото детето иска само навън да си прави дрямките. На мен не ми е проблем пия кафенце, слушам музика.
Благодаря Ви на всички за коментарите, съветите и това, че успяхте да ми влезете в положението. Със сигурност се чувствам много по-добре и днес денят ни на двамата с бебока мини по-спокойно и дори успях да сготвя за вечеря.
Благодаря! :)

19.   Авторке, не си сбъркала, като си родила на тази възраст. Е вярно е, няма я свободата, така е, но като тръгне детето на ясла и ти завършиш и намериш работа, вече ще си с една крачка пред другите ти приятелки. Аз също бях бременна и бях студентка, но накрая на следването и честно казано тогава мислех, че изпускам, но в момента изобщо не мисля така. Просто всяко начало е трудно, затова не се предавай, радвай се на детето и това, че можеш и двете неща да правиш в момента, всичко друго ще си дойде с времето.

20.   Разбирам те какво е - аз съм на 26г с бебе на годинка. Дори аз си мислих, че съм подранила, но ти още повече. Като съвет мога да кажа, че няма да е все така, стискай зъби още година и ще се върнеш на работа. Тогава разнообразието ще ти помогне да се справяш с ежедневието, а и детето ще се е очовечило малко. В крайна сметка е за предпочитане да си млада майка, отколкото майка след 30год. възраст!

21.   Запиши го отсега да чака ред за ясла и за градина. Трябва да навърши една годинка само. Ще му се отрази и на него добре отрано да свиква с други деца и да се социализира и за теб ще се освободи малко лично време. Друго решение не виждам - ще полудееш и ще затъпееш иначе само вторачена в това бебе, никакви странични интереси, никакви контакти, никакво развитие. И сама забелязваш, че не са добре така нещата. Човек има нужда и от лично пространство и от малко време за себе си.

22.   21, ясла, колко боледуваааат, ужас. 1 седмица ясла, 2 седмици вкъщи. Авторке ако можеш помисли за частна ясла с по малко деца или детегледачка.

23.   22, и 1 от всеки 3 седмици да и се освободи, това е с една трета повече свободно време отколкото има в момента. Никак не е зле предвид изходното положение.

24.   1 годишно дете на ясла. Ужас!
Никак няма да му е комфортно там. Но пък майката ще има време за себе си.

25.   24, не е престъпление да имаш време за себе си.

26.   24 - Така е в цял свят. Но нали тук маминка трябва поне 2-3 години, а защо не и до училищно време да си почива. Иначе Гала и сериали кой ще гледа? В някои държави даже на 6-тия месец са в ясла. Тук всеки гледа да се скатае. Ще се 'оправим" на 31 февруари, шестък се пада.

27.   До 24 Яслите работят с деца на девет месеца, те са направени за мънички деца от къде ти дойде на ум, че нямало да му е комфортно?
Първа група в ясла приемат 9 месечни деца отглеждат ги в кошари, пускат ги да се разхождат с паяци, имат занимания с песнички "пляс ръчички" и подобни.
Сестра ми даде дъщеря си на ясла на десет месеца, за да тръгне на работа и беше много доволна от персонала. На учителките им харесват бебетата, защото все още не са толкова разглезени от родители и баби. Децата на 10 месеца не реват така за родителите си, не преживява травма че е изоставено.
Може да те изненадам, но във всеки голям град има седмична градина. Оставяш детето си в понеделник сутрин и го вземаш в петък вечер и там има посещаемост. Ужас, нали?

28.   26 майчинството не е почивка. Всеки може да го даде на градина. Да не е лесно да работиш и като се прибереш не сядаш на дивана.
Свиква се със всичко. Много е хубаво мъжа да се включва. Когато исках да моят мъж да отидем на екскурзия за два дни двамата, едва ли не ме обяви за лоша майка, която си зарязва детето. Не е като да няма кой да го гледа, всеки има нужда да се почувства и човек и отпочинал, за да полага адекватни грижи.

29.   27 в коя страна е това?

30.   24 съм.
25, Не казвам, че е престъпление да нямаш време за себе си.
Напротив, всеки човек трябва да има време за себе си.
26, Не казвам, че жените с деца трябва да взимат дълго майчинство и да не работят. Сериали и Гала не понасям.
27, Запозната съм добре с образователната система и с местата за отглеждане на деца. Имам преки наблюдения.
Дори в частни ясли, където условията наистина са много добри, децата търсят родителите си.

31.   Децата поне до 3 години трябва да са плътно до майките си и да се гледат само от близки хора. Какви ясли и градини, пък и седмични. Изтрещели сте мъжете тотално. Като толкова ви пречат децата, не ги правете. То било песен, да го направиш, а после яслата, градината и училището да ти го отгледат. Ако има възможност майката, винаги тя трябва да си гледа детето. Не баби, не градини. Иначе стават хора като нас - днешните възрастни, които си прекарахме детството с бабите и къде ли не. Родителите не ги видяхме. Сега четем по сайтовете "хубавите" резултати от хорското възпитание.

32.   Давай го малко на баба, дядо и на детегледачка. Тва са старивремски възгледи, че майката трябва да е залепена за бебето. Колко мутреси що бебета изгледаха с помощници, пък пак хора стават. Даже е по добре детето да не е скачено с майката. Иначе ще стане смотано след време.

33.   Каква е била мечтата ти? Всичко, което си пожелала го имаш! Прекрасен съпруг, който те разбира и ти помага, детенце, което е в най-хубавата възраст! Стегни се в кръста, защото детето е голяма отговрност, а ти се оплакваш, че нямаш време за приятелки на кафе и т. н. Накарай съпругът си да излезнете на разходка, разнообразявай животът ви по най-красивият и възможен начин! Планирай си нещата спокойно и разумно, усмихвай се на живота, който имаш, защото един ден ще си дадеш сметка, че си пропуснала красивото! Мъжете, децата обичат лъчезарни жени, любвеобвилни съпруги и майки, които не роптаят за живота, който те сами са избрали! Ти дори не знаеш, колко си силна, когато наистина обичаш! Аз също съм жена, преминала през, какви ли не житейски проблеми, но продължавам да вярвам, да отстоявам, приемам предизвикателствата и трудностите в живота търсейки доброто в тях, но винаги се усмихвам. Така, че помисли си добре, какво всъщност желаеш и дали си готова за това?

34.   Какво всички съдите жената. Знаете ли какво е да е в следродилна депресия. Ужасно е. Аз съм била и знам. Не я съдете жената.
Авторке знам. че в момента е ужасно но ще мине. Дай го детето на детегледачко да го гледа.

35.   Детето трябва да се гледа от много хора, на сестра ми детето не говори с чужди хора, защото е свикнали само с нея. Това ще е трудно като пораства, но може би става и ако родителя се държи по- строго, детето става срамежливо и неотворено за комуникация.
За да е успешна връзката за родителя трябва да имат време да останат сами, да поизлязат някъде, да се чувстват обичащи се. Иначе и брака не върви, появява се напрежение.