Споделена история от Семейство

Роднини = недобри съседи
Притиснати от обстоятелствата, живеем във фамилна къща, разделена на апартаменти. Както се досещате от заглавието, нашите съседи в другите два апартавента са роднини. Досега имаше разбирателство, но...! От 5 години насам покривът тече. Направихме ремонт в нашия апартамент преди 2 г. и питахме нашите роднини да съберем общи пари и да оправим и покрива, тъй като ние сме непосредствено под зейнали дупки и се страхуваме да не протече при нас. При всеке дъжвд тичам с легени и кофи, докато те не показваха особен интерес макар принципно да бяха съгласни. Днес стана дума за покрива и роднините в единия апартамент доста агресивно отказаха с финансов мотив, макар да не са социалнослаби. Другите са съгласни и договорихме поносима сума и изпълнител. Обаче няма как да стартираме ремонт през лятото без участието на всички. Пробвахме с добро до сега. Има ли начин да се справим с упорството? През годините сме си затваряли очите за много неща, но вече взе да ни писва. Някой да е бил в такова положение?

Коментари

1.   Миличка, така е у нас. Всеки си казва: Нали на мен не ми пречи, за какво да плаща? ! На масата като седнем да ядем и да пием, всички сме роднини и братчеди. Обаче за работа и плащане на пари, всеки да се оправя сам. По принцип има Закон за етажна собственост, но доколкото разбирам, вие едва ли попадате в неговия обхват, сградата трябва да е на минимум пет етажа. В такъв случай освен да си платите сами за покрива и толкова.

2.   Положението ви зависи само от това чия е собствеността на сградата и земята под нея. Дали къщата е собственост на свекърите ви?
По принцип собственик е длъжен да поддържа имота си, обаче когато е къща на етажи и дадено семейство притежава само апартамент без да притежава общи части (възможно е) не е длъжно да плаща за покрив. Имам предвид ако вие сте собственици на етаж и цялото подпокривно пространство (тавански стаи) е ваше, вие трябва да поправите покрива сами. Ако всеки собственик на етаж има таванска стая, тогава делите.
Семейната къща не става да мине по закона за етажна собственст, съжалявам.

3.   Какво имаш предвид с названието "недобри съседи". До колкото се разбира "недобри съседи" са онези които отказват да платят каквото си намислил/а.

4.   Авторът: благодаря за мненията. Целият имот- двор, етажи, мази, тавански помещения са разделени на части между всички. Към #3- изказването Ви е не на място, тъй като не става въпрос за хрумка: положението е доста тежко, защото не е правен ремонт от повече от 15 години и става въпрос за големи дупки, през които се вижда небето ;)

5.   Съгласно наредбата за етажната собственост, следва че за ремонт на общите части се подхожда с общо събрани средства. Покривът е общ, стълбищата са общи.

6.   Ще коментирам само заглавието ти. Не съм съгласна. Роднините ми са единствените, които ме познават и знаят какво да ми кажат, и зная, че го казват за мое добро.

7.   Ако апартаментите имат различни собственици, се прилага закона за етажната собственост. Направете си събрание и вземете решение за ремонт. Ако съседите отказват да плащат - съд. Трябва точно да спазите изискванията за свикване, кворум и вземане на решения от събранието, за да е законно.

8.   Към 6: Значи спореб теб съседите на автора грубо са отказали да участват в наложителен ремонт на родната къща (предполагам) за доброто на всички? Да, супер - да протече покрива и да мухлясат е признак на роднинска грижа и любов. Хахахах

9.   6, не съм съгласен с теб. Наивно разсъждаваш. Болшинството са точно така както казва авторът. Те двама братя са в една къща и през различни входове влизат и излизат, не си говорят, ти, , мислят ми доброто, , .
Егоизъм, омраза, завист, това са причините.

10.   Орташката кобила и кучета не я ядат. Нищо че става дума за роднини, там е същото. То даже с роднини е още по-зле, тъй като има стари наслагвания от всякакво естество и става пълна каша. Когато водата стигне и до тези на първия етаж, тогава може би ще им светне лампата. Общо взето правете каквото правете и гледайте да сте самостоятелни. Махайте се от там, тъй като ще си развалите "роднинските" отношения.

11.   Роднините ти не са добри хора.

12.   Разбира се. че му трябват парите за нещо важно.