Споделена история от Семейство

Покана за абитуриентски бал да/не?
Здравейте, имах спор с баща ми, защото му казах че не искам да присъствам на абитуриентски бал. Поканата е от името на един мой братовчед (от страната на баща ми), с когото сме се виждали броени пъти и не знаем нищо друго освен имената си. Причината да откажа е, че ще ме сложат на "младешката маса", където не познавам абсолютно никого, убеден съм че няма да говоря с никого, а и не съм човек който би излязъл да танцува, ще бъда сам в тълпа.

В спора критиките от баща ми към мойто решение бяха: "това е супер неуважително", "ти се отцепваш от родата си", "не очаквай помощ после от мен или от тези хора", "как можеш да присъстваш на баловете на племенниците на майка ти, а мойте не щеш" (прав е, но също съм израснал с тези на майка ми), "хубаво, ще ме коментират заради теб ама после в живота няма тебе нито да те търсят, нито една услуга да ти направят, щом и на маса не искаш да седнеш с тях"....

Въпросите са ми - По-добре ли е да си сведа глава и 5-6 часа да си гледам в телефона, сред напълно непознати или учтиво да предадат, че "не мога" да присъствам? Чак толкова неуважително ли е да не отидеш на един бал, че чак се цепиш от рода си? Адекватна ли е реакцията на баща ми, толкова да ми се разсърди, че чак "не очаквай помощ в бъдеще от мене... "?

Уважам тези мой роднини, бих им помогнал с вско по силите ми ако са в вужда, но не би ми било приятно да стоя на бал, където човекът който ме кани и познавам най-добре - абитуриента ми е толкова далеч, че даже не му знам гласа. Благодаря :)

Коментари

1.   Като не искаш, не отивай. Много важно, че някой завършил гимназия, дето който не е започнал, той не я е завършил. При завършване на университет защо не правят такива панаири? Баща ти да ходи и да общува с когото иска, негова си работа.

2.   Отиваш на бала. Ако ти е скучно си ходиш след няколко часа. Аз на моя бал не съм танцувал но след години се отпуснах и сега си танцувам.

3.   Баща ти е прав. Щом не искаш да присъстваш на бала как после ще поискаш помощ от тези хора ако ти се наложи. Толкова ли не може да прекараш 5- 6 часа въпреки, че ще ти е скучно. Все пак си присъствал на роднините на майка ти. Неуважително е спрямо баща ти.

4.   Може да срещнеш някой важен за бъдещето ти човек, аз бих отишла :) Я бъдещата приятелка, нещо

5.   Ходи се от уважение и добро възпитание. Ако ги нямаш, няма смисъл да ходиш.
Отчети се за 2-3 часа, после си измисли повод и си тръгни след като си вземеш чао с братовчеда и родата.

6.   Не виждам защо да пропускаш възможност за социализация и приятно прекарване. И после мрънкате, че не било като едно време и всички били в Тиндър, а навън никой...

8.   До автора-грам да не ти пука за чуждото мнение! Ти не си лицемер, че да ходиш някъде си само, защото на някой предразсъдъците в главата му пречат и не може да проумее, как някой няма да се подчинява и да е част от стадото. Ако си част от стадото ще послушаш баща си и съвета на н. 5 и н. 3, ако обаче не си овчица в стадото, за което съм сигурна, защото от поста ти личи, че си индивидуалист по природа, това значи-следваш себе си, а не глупости от рода на-подмазвай се, покажи уважение ала-бала. Реално погледнато и 100 услуги да направиш и на родата си и на другите си познати-накрая ще ти е по-тежко, когато сам видиш и разбереш-колко лицемери, егоисти и завистници има и как точно тия, заради които си жертвал себе си, накрая-са се оказали най-големите предатели.
Казва ти го момиче, което НЕ робува на чужди очаквания! И се радвам, че е така. Естествено-предупреждението ми към теб е да си подготвен-че насреща си определено няма да срещнеш разбиране, нито подкрепа, а напротив-само агресия, заплахи и т. н.
СТАДОТО така прави-заплашва, ако не се подчиняваш на чужди изисквания-показват си грозните физиономии! Ако си слаб характер и дух-ще се подчиниш и пречупиш, ако си силен-ще устоиш!

9.   Аз бих отишъл. Лично мен никога не са ме канили на бал било то роднини или приятели. На 20 съм в момента, ако това е от значение. Също така това е добра възможност за социализация както казаха другите. Що се отнася до аргументите на баща ти, ами нищо ново. Моят по същият начин ми вика "ти защо не общуваш с моите родители, толкова често, колкото с тези на майка си". Ами това е абсолютна глупост, общувам с всички еднакво. Така че, ако трябва да обобщя. Отиди на събирането не заради баща си, а заради себе си. Баща ти сам не знае защо те праща. А и това е бал... около тези събития се въртят нещата. Какво е свят без празници?

10.   Толкова ли не може за два три часа да отидеш. Много си разглезен

11.   Да ходи се от уважение и възпитани но ти май ги нямаш. Нямал да ходи защото ще му бъдел скучно. Що за тъпотия.

12.   Повече бих разбрала ако мразиш някого или някой е лицемерен и не искаш да ходиш да но не и защото ще ти бъде скучно.
А защо на бала на роднините на майка не ти беше скучно.

13.   Как така ако искаш не отивай. Той е разглезен.

14.   От автора.

Благодаря за коментарите, дълго мислех и реших да откажа поканата. Причината да присъствах на братовчедите на майка ми е защото съм израснал с тях и се виждаме поне веднъж в месеца. Този на баща ми, знам че са добри хора, но съм ги виждал два пъти през целия ми живот. Сега да ги срещна на улицата едва ли ще ме познаят, или пък аз тях. Помогнахте ми да разбера, че това е възможност да се запозная с тях или други хора. Това, което ме отблъсна беше начина по който веднага ми се вмени дълг, че трябва, защото трябва и така е било. Другото - вина, че не ги познавам (осъзнавам, че това е възможност, но ми се струва малко късно след 30г. ). Третото беше да търся някаква печалба от тях в бъдеще, могли сме да правим бизнеси и др. Съсласен съм с н. 5, че се ходи от уважение и интерес, а не от това да търсиш помощ вбъдеще. Баща ми не ми говори, предполагам че ще продължи до след бала. Решен съм да му се извиня, когато е готов и да си поговорим.

15.   Ако нещо е толкова важно за баща ми, бих направила компромис. В крайна сметка не става дума за кой знае каква жертва, освен 3-4 часа скука. И мен на 1 сватба ме бяха сложили на "младежката маса", където не познавах хората, но се оказаха приятни и изкарахме прилично. В крайна сметка не се изисква кой знае какво усилие да постоиш някъде. Все пак сме част от група / семейство, а въпросните хора не са те засегнали с нещо, освен че не ги познаваш.
Но щом за теб е по-важно да не ти е скучно, отколкото мнението на баща ти, така да е.

16.   Да съгласих се щом няма уважение и възпитание да не ходи. По-добре отколкото да бъде лицемер.

17.   Но е отишъл на бала на роднините на майка си.

18.   Автора е прав само за това, че няма вина за това, че не са се виждали с братовчедите.

19.   Чакай сега, ти на 30 ли си? Ако си на 30 как изобщо баща ти може да те накара да ходиш и да ти държи сметка? Не разбрах много на колко години си. Ако си по-малък разбирам да се опитва да ти налага мнение, ама ако си на около 30 какво изобщо се чудиш?
Абе пичове стягайте се бе, на 30 години ще му казва къде да ходи и какво да прави. Какъв бизнес, какви 5 лв.

20.   Браво номер 15. Имаш уважение към баща си.

21.   4, много е лошо да срещнеш бъдеща приятелка на СЕМЕЙНО събиране. Хахахаха. Иначе отиди, може и да се запознаеш с наистина готини хора и да си прекараш приятно.