Споделена история от Семейство

Майка ми не ме пуска да се изнеса
Здравейте. Аз съм жена на 25 години. Нямам баща, а с майка ми никога не сме се разбирали. Тя е пенсионерка, а сякаш с годините става по-зле. Винаги сме се карали, никога не съм й споделяла, защото тя винаги крещи. Има проблеми с гнева, ядосва се и ми вдига скандали без никаква адекватна причина.
В момента съм студентка. Преди ковид, живях сама в друг град една година - градът в който уча, едновременно и работех там, както и доста преди да стана студентка.
Не издържам вече при майка ми. Не мога нито да уча, нито да живея като цяло здравословно. Под психически тормоз съм ежедневно и нямам нито един спокоен ден, всеки Божи ден - скандали. Тя знае, че искам да се изнеса, когато се дипломирам и започна работа по специалността си, но винаги, когато заговоря за това, вдига един и същи скандал - как имам къде да живея, а искам да плащам пари за квартира; как ще я оставя сама и т. н. Приема това да се изместя като предателство и просто не иска да приеме, че вече съм достатъчно голям човек, който може да се грижи сам за себе си и има нужда от лично пространство. Обяснявам й, че в живота на човек идва един такъв момент в който вече има нужда от самостоятелност, но не разбира и продължава да ме обвинява и да крещи как или ще се изнеса след 15 години, или ако се изнеса, няма да издържа повече от месец и пак ще се върна при нея.
Въпреки, че не работя, аз получавам наследствена пенсия и с майка ми си делим всички сметки поравно!! Абсолютно финансова независима съм от нея. И да исках, не мога да си го позволя, защото както казах е пенсионерка.
Не знам какво да правя. Не мога да продължавам повече да живея с нея. Чувствам се изтощена и уморена, косата ми побеля. През всички тези години загубихме толкова много време в караници и обиди, вместо просто да се обичаме. Тя това не го разбира, но аз го разбирам и се опитвам да имаме мир помежду си, но не се получава. И ме обвинява, че искам да избягам от нея.. ами как да не искам, като нямам минута спокойствие от нея и тя прави така, че да не искам да живея с нея? ! Наистина имам нужда да живея самостоятелно, но изнасянето ми, изглежда, ще е супер трудно.
Има ли някое момиче/жена в моята ситуация? И как се справяте?

Коментари

1.   Иска, не иска изнасяш се и толкова! На 25 си, не можеш да жертваш личния си живот заради майка си. Тя и да се сърди и да мрънка, ще свикне. Не си на 15, на 25 си, вземи живота си в ръце. Ако не работиш, търси работа, за да можеш да се издържаш (ако пенсията ти е единствения ти доход). И колкото и да е трудно, и колкото да те увещава да се върнеш при нея, недей. Ходи да я виждаш, прекарвай време с нея, но си имай лично пространство. Това ще ти даде възможност да се развиваш самата ти като личност, ще си по-спокойна, имайки лично пространство и ще ти помогне да имаш нормален личен живот.
Аз бях на 20 когато се изнесох от нашите и не съжалявам. Разликата е, че не живеем в БГ обаче. Нашите в началото бяха против, но имайки предвид, че следвах, работех, имах желаниe да мога да поканя приятели вкъщи на едно кафе дето се вика или гадже примерно (а не ми беше разрешено докато живея у тях) успях да наложа волята си и да имам нормален социален живот. Та преместих се сама, вярно живях в едностаен апартамент, но толкова добре се чувствах. Имах свободата да се връщам когато си искам, да готвя каквото си реша, да разпределям бюджета си както аз намеря за добре и въобще да организирам битовия си живот според моите възгледи. Сега съм на 29 живея с бъдещия си съпруг от когото чакам и дете и съм убедена че ако живеех още с тях, може би всичко това няма да се подреди по този начин.

2.   Не я слушай. Изнасяй се.

3.   Хващай си работа, изнасяй се и грам да не ти дреме. Ако има нужда от пари или нещо, може да помогнеш ако имаш как и това е.

4.   Хората са преди всичко егоисти. Ти твърдиш, че я разбираш, но това очевидно не е така. Майка ти не иска да се изнесеш по една единствена причина, защото да не остане сама. Тя няма как да е ок с това, че домът й ще опустее. Постави се на нейно място и си представи колко самотно ще й бъде. Неразбирателството помежду ви възниква от това, че докато ти си мотивирана да се изнесеш и пред теб ще изникват нови възможности, за нея това ще бъде до голяма степен край на живота, който познава. В случая и двете постъпвате егоистично. Майка ти е егоистична, защото мисли за себе си и не иска да те разбере, а ти си егоистична заради това, че я провокираш на тази тема. Тя дори и да се съгласи с теб на всичките 100%, ще й бъде гадно от самата мисъл, че ще се изнесеш. Затова моят съвет е просто да не повдигаш и обсъждаш тази тема с нея. Не си разваляйте времето, което прекарвате заедно.

Дали ще се изнсеш избираш само ти. Но много зависи и от конкретната ситуация Авторке. Бих искал да знам дали ще стоиш в същия град или ще се изнасяш в друг. И горе-долу след колко време планираш да го направиш.

5.   Намери си работя, по възможност в друг град и се изнеси! Тя цял живот ще те манипулира и накрая ще останеш сама, най-много с котка. Защото с такава майка, ти и семейство няма да имаш. Тя ця живот ще ти внушава, че си длъжна да и огаждаш на всеки каприз, а повярвай ми с годините ще става по-зле. Така, че бягай докато можеш, като станеш на 40 ще е късно.

6.   Не 25 си. Не ти трябва разрешение от нея. Просто се изнеси. Това, че не може да преживее факта, че си пораснала, е неин проблем. Не е нужно да става и твой проблем.

7.   Авторката: Благодаря ви за подкрепата, хора.
До номер 4: В момента няма как да работя, но съвсем скоро завършвам. Дай Боже, ще си намеря работа и редовни доходи. Това би трябвало да се случи в следващите няколко месеца, но не мога да кажа какво точно ще се случи, просто това планирам.
Относно егоизма - не мисля, че съм егоист, че искам да съм самостоятелна на тези години и да се развивам като личност. Все пак вече мисля и за семейство. А тя дори ми е казвала, че иска някой ден със съпруга ми да живеем при нея. И то не го казва с добро, ами с вменяване на вина и осъдително, че няма да има кой да се грижи за нея. Аз винаги бих се грижила за нея, но не и да живея с нея завинаги. Казвам й, че искам да се изнеса, когато ми вдигне поредния ненужен скандал. Обичам майка си повече от всеки друг човек на тази планета, но не мога да живея така. Един вид тя прави така, че да ми е неприятно да живея с нея, а после ме обвинява, че не ми е приятно. Държи се все едно, че съм й длъжна, защото ме е отгледала и аз нямам право на личен живот, трябва да си го посветя само и единствено на нея. А тя в същото време да се държи с мен отвратително. Не мисля, че тук егоистът съм аз. Дори не разбирам защо толкова не иска да се изнеса, при положение, че ние дори не си говорим нормално. Ако ме няма, дори ще й е по-спокойно. При нея по-скоро е чисто его. Че дъщеря й, която е отгледала от бебе, я ''изоставя''. Което не е така, пак бих предлагала да се виждаме на разходка, или кафе. Мисля, че дори бихме се разбирали по-добре, когато живеем отделно. Това да не се разбираме го избира тя, защото с това отношение, дори когато се изнеса, не знам дали можем да комуникираме нормално, че да се виждаме.

8.   Как така ще побелееш на 25? На мен първите бели коси ми се появиха на 38 и то след много силен стрес. Детето ми беше в болница и имаше риск за живота му.
Нали осъзнаваш какво ниво на стрес ти причинява тя?
Съветът ми е да се изнесеш от нея. Заради нея няма да можеш да създадеш собствено семейство.
Стресът при този тежък живот в България се отразява зле на нервнопсихическото състояние на хората, но става страшно, когато някой не си дава сметка какво причинява на околните.
При неврозите хората осъзнават, че не могат да издържат на стрес и сами се терзаят за определени свои реакции, но при тежките психически състояния няма обратна връзка.
При майка ти също липсва обратната връзка - затова проблемът с нея е сериозен.
Не е нужно да принасяш себе си в жертва. Ще се съсипеш.
Спасявай се надалече от нея!

9.   Описваш майка ми.
Разликата е там че аз замихах да уча заедно със сестра ми тя, дефакто остана със баба ми и дядо ми, баба ми почина няколко годи след това. Сестра ми замина за чижбина и малко след това майками замина при нея. Сега живее със сестра ми мъжа и и детето им във друга държава, след ежедневни двебнави скандали и те искат да се оделят от нея но тя им обяснява че ако останела сама ще сложи ктай на живота си ( майка ми е млада на 50 г) разказавам ти го със две думи защтото романа е голям. Искам да ти кажа да не я слушаш поне си голям човек и имаш нужда да поемеш живота си, ако сега не го направиш ще се наложи да живееш със нея до края. Изнеси се понеже да не стане късно. Помисли за себе си. НИКОГА детето не е длъжно със нищо на родителя. Аз също съм майка болезнено е детето ти да се одели от теб но както казах то не ти е длъжно със нищо. Рускувай докато си млада

10.   Номер 4. И ти си егоист.
Дори на майка й да й е мъчно за дъщерята трябва да я пусне да изживее своя път. Това е нещо естествено в живота.

11.   Напълно подкрепям мнение 7. Не си длъжна да бъдеш при нея. Единствено уважение за това, че те е родила.

12.   Бягай, мила спасявай се иначе тя цял живот няма да те остави да живееш живота си както ти искаш! Уви има и такива родители с половинката ми сме пред раздяла в момента заради невъзможността му да покаже характер и да се отдели от мама (мъж на прага на 40 те, всеки ден и се обажда когато пристигне и се прибира от работа, държи му сметка защо се вижда с приятелите си и за една чаша алкохол го изкарва пияница.

14.   И какво като майка и ще остане сама тя да жертва щастието си заради нея ли? Класната ми сега на почти 70 е стара мома точно от прекомерно отдаване на родителите си. Разберете най- после, че децата ви не ви принадлежат един ден вся някога трябва да поемат по соев път и да живеят собствения си живот!

15.   Изнеси се, в чужбина да отидеш, също е добър вариант, намери си работа и гадже, твой набор или по - голям с няколко години от теб, в зависимост от твоите предпочитания, да има подобни интереси на твоите и финансово да сте подходящи, така ще си щастлива и фокусът ти ще е изместен към твоя живот, това е правилния път, деистваи, мисли за себе си, животът бързо минава, майка ти ако иска може да си намери мъж или приятелки на нейната възраст, така животът и ще е хубав.

16.   Да и в чужбина е добър вариант.

19.   Имаш право да имаш самостоягелен живот.